Bir araştırmaya göre doğru beslenme az alkol fiziksel olarak etkin olmak sağlıklı bir kiloda kalmak ve sigara içmemek kadınlarda kalp krizi riskini önemli oranda düşürüyor.

Dr. Agneta Akesson ve arkadaşları 1997’de kaydettikleri menopoz sonrasındaki 24 bin 444 kadın üzerinde yaşam ve beslenme biçimlerini değerlendiren bir araştırma yaptı. 1997’de bu kadınların hiçbirinde kalp hastalığı şeker ya da kanser gibi hastalıkların olmadığı bildirildi.

Araştırmacılar 4 ana beslenme biçimi belirlediler: Sağlıklı (sebze meyve baklagiller) Et (kırmızı et işlenmiş et ürünleri kümes hayvanları pirinç makarna yumurta kızarmış patates balık) Alkol (şarap bira likör ve kuruyemiş) Tatlı (kurabiye tarzı pişirilmiş tatlı ürünler şeker çikolata reçel dondurma).

Ayrıca deneklerin ailelerinin kalp hastalığı geçmişi eğitim düzeyi fiziksel aktiviteleri ve vücut kitleleri saptandı. Yaklaşık 6 yılın ardından bu kadınların 308’inde kalp krizi meydana geldi.

Uzmanlar sağlıklı beslenen (sebze meyve tahıl ürünleri balık ve baklagillerden yana zengin beslenme) ve günde 5 gram ya da daha az alkol alan kadınlarda daha az sağlıklı beslenenlere göre ilk kalp krizi riskinin yüzde 57 oranında azaldığını belirlediler.

Sağlıklı beslenmenin yanısıra sigara içmeme fiziksel olarak etkin olma ve aşırı kilodan kaçınma gibi yaşam biçimleri de eklendiğinde kalp krizinden kaçınma oranının yüzde 92’ye dek yükseldiğini kaydettiler.

Akesson ve arkadaşları araştırma sonuçlarına göre “beslenme yaşam biçimi ve sağlıklı beden kitle endeksine sahip olmanın kalp krizi riskini 4’te 3’ten daha fazla düşürebildiğini” bildirdiler.