İngiltere'nin her tarafından 40 jinekolog ve Midlands’daki bir jinekoloji kliniğinin hastalarıyla girişilen bir araştırmada ilginç sonuçlara erişildi. Doğal sağlık koruma ürünlerinin üreticileri tarafından 40 jinekologun katılımı ile yapılan yeni iki aşamalı araştırmaya göre vajinal kaşıntı kırgınlık veya boşalma belirtileri olan kadınların üçte biri “Alerjik Kadın Tahrişi” belirtileri gösterebilirler ve şüphelendikleri gibi pamukçuk (thrush) olmayabilirler.

İngiltere’de genital kaşıntı kırgınlık veya boşalma belirtileriyle jinekologa giden kadınların yüzde yetmiş dokuzu Alerjik Kadın Tahrişini ve buna neden olan şeyleri hiçbir zaman duymamıştı. Alerjik Kadın Tahrişi teşhisi konulduğunda yüzde altmışı geçen haftalar ve aylar boyunca var olan endişenin seviyesini göstererek teskin edilmiştir. Yüzde altmış üçü daha önce belirtilerin pamukçuk (thrush) olabileceğini düşünmüş ve onda biri ise cinsel yolla geçen bir hastalıktan şüphelenmiş.

Bu konuda Dünyanın en önemli jinekologlarından biri Jinekolog David Nunns’ın birçok çalışması bulunuyor. Kadınları bilinçlendirmek için Dr. David Nunns önderliğinde gönüllüler Dünya Vulval Ağrı Derneği’ni kuruyorlar. Derneğin kurucusu ve Nothingham Şehir Hastanesi Başhekimi Jinekolog David Nunns; “Alerjik Kadın Tahrişi çok yaygın görülen bir problemdir ve kadınlar genellikle bunun pamukçuk (thrush) olduğunu düşünerek yanılırlar. Bu tür vajinal tahriş yaşayan bütün kadınlara ilk iş olarak doğal sağlık koruyucuları kullanmalarını pamuklu giysiler pedler kullanmalarını ve sabundan kaçınmalarını tavsiye ediyorum. Belirtilerin devam etmesi halinde jinekologunuza giderek tıbbi yardım ve destek alın.” şeklinde konuşuyor.

Bazı sıhhi ped astar ve tampon markalarının içinde birçok kadının bilmediği birçok sentetik madde bulunmaktadır. Örneğin sıhhi pedlerde pamuk bulmayı bekleyebilirsiniz. Ancak elde ettiğiniz şey polipropilen poliakrilatlar yüzey aktif maddeleri plastik klorla beyazlatılmış selüloz ve geçici koku olabilir. Bazı tamponlar ve pedler klorla beyazlatılmış suni ipek veya geleneksel olarak yetiştirilen pamuk ve suni ipek karışımından yapılmaktadır. Kullanılan klorla beyazlatma işlemi ise kanser endometriosis düşük sperm sayıları ve bağışıklık sistemi üzerinde etkisi ile bağlantılı bir madde olan dioksin oluşumuna yol açabilir.

Dünyanın ilk organik kadın pedini keşfeden bir İngiliz markası Natracare zincirinin kurucusu ve yaratıcısı Susie Hewson “Organik ped ürünlerini kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinin nasıl iyileştiğini anlatan kadınlardan çok sayıda mektup telefon ve e-mail alıyoruz. Sağlık ve çevresel nedenlerden dolayı vücudumuz için kullandığımız ürünlere daha başka gözle bakıyoruz” diyor.