Her insanın “Çekici bir kadın” dendiğinde aklında canlanan bir resim vardır. Söz konusu imge her birimiz için farklı ten saç ya da boyda olabilir. Buna rağmen araştırmalar her çağın kendine özgü ve genellenebilecek bir “Güzellik” anlayışı olduğunu söylüyor. Aynı araştırma “Çekicilik” ifadesi karşısında 1930’lardan itibaren insanların akıllarında gittikçe daha zayıf bir beden canlandığını belirtiyor. Peki farklı geçmiş gelenek ve aile yapılarından gelen bizler bu genel imajı kafamızda nasıl oluşturuyoruz? Bugün görsel medya aklımızdaki “Güzel” i belirlemede en önemli etken.

Geçmişte bu rolü 1910’lardan itibaren pin-up fotoğraflar aracılığıyla yine dönemin modelleri oluşturuyordu. “Pin-up” raptiyelemek demektir. Pin-up güzelleri de pop kültürün bir işareti olarak insanların duvara raptiyeledikleri fotoğraf ve posterleri ifade ediyorlardı. Charlie Chaplin filmleri ile tanıdığımız Bebe Daniels 1930’ların büyük Broadway yıldızı Mae West İngrit Bergman Sophia Loren Marilyn Monroe gibi günümüze göre çok daha yuvarlak hatlı olan pin-up güzelleri o dönemin “Çekicilik” unsurlarını belirliyorlardı. 1960’lardan sonra; Jane Fonda Ursula Andress gibi günümüz güzellik anlayışına daha yakın modellerle beraber sıfır beden modasının öncüsü ünlü manken Twiggy Lawson’la toplumda kabul gören beden ölçüleri iyice daraldı.

Günümüzde de görsel basın her kanaldan bize çağın “Çekici” unsurlarını fısıldıyor. Twiggy’nin açtığı yoldan ilerleyen Kate Moss gibi modeller aracılığıyla geçmiş dönemin “Sıska” imajı bizim için “Normal”leşti bile. Önceki dönemlerde yaşamış kadınlar gibi bizler de bu unsurlara uyarak “Güzel” ve “Çekici” olabilmek kalabilmek için çeşitli yollar deniyoruz. Bu yollar arkadaştan alınan bir diyet listesi ile başlayıp aşırı spor yapmak müshil ilaçları kullanmak ve kusmaktan yoğun estetik ameliyatlar yaptırmaya kadar uzanıyor.

Yaşam bir yanda akıp giderken kafamızdaki o “İdeal” forma ulaşma çabası o kadar güçlü ki bunun üzerine kurulu kocaman bir endüstri var. Bunun yanı sıra tüm o lezzetli yerken kendimizden geçtiğimiz yiyeceklerden vazgeçmek ya da onları kısıtlamak çok kolay değil. Verilen kararlar pazartesileri başlanılan diyetler yürüyüş programları derken giden kilolar er ya da geç geri dönmede ısrarcı olabiliyorlar. Bugün biz “Yeme” davranışına başka bir açıdan bağımlılıklar çerçevesinden bakacağız.

Bağımlılık nedir? Bağımlılık bir sendromdur yani birçok belirtisi olan ve birbirleriyle ilişkisiz gibi görünen bu belirtilerin bir araya geldiklerinde bir bozukluk olarak kendilerini gösterdiği bulgular bütününüdür. Bu belirtiler şunlardır. Yoksunluk; kullanılan madde alınmadığında kişide meydana gelen rahatsızlık hissi. Tolerans; aynı rahatlık keyif hissini duymak için zaman içinde maddeyi gittikçe arttırıyor yani daha fazla alıyor olmak. Kişinin sosyal yaşamı olumsuz etkilense ve bırakmak istese bile madde ile bağını koparamaması.

Yukarıdaki tanıma baktığımızda “Yemek yeme” bir bağımlılık olabilir mi? Evet. Yiyecek hayatta kalabilmek için doğal ihtiyacımızdır. Kişi doğal ihtiyacı olan yiyeceği ve onun verdiği hazzı duygusal sorunları ile baş etme aracı olarak kullandığında buna yeme bağımlılığı adını veriyoruz. Başka bir deyişle kişi fark etmeden her yalnız kızgın kaygılı ve korku hissedişinde dolaba ya da markete koşuyorsa tıpkı uyuşturucu madde kullanımı gibi o da yiyeceği kötüye kullanıyordur.

Yüzleşmekten kaçındığı sorunları karşısında hissettiği boşluğu yiyecekle doldurmaya çalışıyordur. Başta yemek yeme eylemi haz vericidir. Yer doyar ve içimizdeki duygusal boşluğun yerini midemizin doluluğu ile kapatmaya çalışırız. Bir süre bu çözüm işe yarar ve dikkatimiz başka yöne kayar. Bir kek mi yapsam şu çikolatayı yesem... Zamanla aynı miktar aynı mutluluğu vermez ve doz arttıkça kontrol zorlaşır.

Genelde karbonhidrat özellikle de şeker bu konuda kullanılan tercih maddelerdir. Şeker haz vericidir tüketildikten kısa süre sonra vücudu rahatlatır. Çünkü birden alınan yüksek dozda şeker önce enerji verici olsa da vücudun kendini dengelemek için insülini devreye sokmasıyla kan şekeri eskisinden daha fazla düşer. Düşen kan şekerinin etkiyle vücutta bir rahatlama oluşur ve konsantrasyon düşer. Böylece içimizde yükselen ve duymak istemediğimiz seslere kulak vermek zorlaşır. Diğer karbonhidrat çeşitlerinin de etkisi benzerdir ve bu etkilerden dolayı insanlar zaman içinde bu maddeleri duygusal sorunlarından uzaklaşma aracı olarak kullanabilir. Bu süreç beynimizde madde kullanımı ile aynı mekanizmayı kullanır.

Yeme bağımlıları yiyeceği bir başa çıkma maddesi olarak kullanarak bir süre için iyi hissetseler de zamanla alınan kilo ve beden formundaki bozulmalar kendilerine yönelik öfke ve kızgınlık duygularını artırır. Ama bu öfke korku ve üzüntüden uzaklaşmak için yine yiyeceğe başvurduklarından durum gittikçe bir sarmal halini alarak büyür. Bu hem bedenlerine yönelik öfkenin; hem de yeme bağımlılığı sorununun büyümesi anlamına gelir.

Yeme bağımlılığının birçok sebebi olabilir. Bunların başlıcaları ailevi yeme alışkanlığı genetik hormonal ve duygusal sebepler olarak sıralanır. Her yeme bağımlısının kilolu olması gerektiği doğru değildir. Önemli olan kişinin yiyeceği baş edemediği duygusal sorunlarından kaçış aracı olarak kullanmasıdır.

Bazen yeme bağımlıları kilo sorunları ile mücadele etmek için çeşitli yöntemler geliştirirler. Müshil idrar söktürücü kullanma kusma veya aşırı spor yapma tercih edilen yöntemlerden başlıcalarıdır.

Bu yöntemleri kullanmadaki bir başka amaç da; yemek yeme ve kendilerine duydukları öfke açısından kontrollerini kaybederek bir kısır döngüye girmiş kişinin en azından yaşamının bir başka noktasında kontrol sağlayabilme ve bir parça da olsa güçlü hissedebilme çabasıdır. Bu çabalar çoğunlukla sonuçsuz kalır. Çünkü sürekli açlık duygusunu kontrol etmeye çalışma ve bunu düşünme kişinin stresini daha da artırır. Aşırı engellemenin ardından “Patlarcasına yeme” şeklinde ataklar görülür.

Her atak sonrası kendine yönelik öfke ve suçluluk duyguları gelişir. Uzun ve sıkı diyet denemelerinde kişi yiyecekle ilişkisini düzenleyerek kilo kontrolü sağlasa da psikolojik dalgalanmalar süreci olumsuz etkileyebilir. Böylece baş edemediği bir durumla karşı karşıya kaldığında eski yeme davranışına geri döner.

Psikolojik temelli yeme davranışı için kesinlikle uzman yardımı almak gerekir. Aksi halde tekrarlanan döngülerde özsaygı hızla azalarak depresyon tetiklenebilir.

Yeme bağımlılığı en zorlu bağımlılıklardan biridir. Genelde insan bağımlılığı ile yakından ilişkilidir. Yiyecek insanın doğal ihtiyacı olduğundan diğer bağımlılık tedavilerinde uygulanan ‘kullanım maddesinden uzak kalmak’ söz konusu değildir. Kontrollü yeme alışkanlığı kazanmak önemlidir. Yeme bağımlılığı konusunda çalışan psikologlar psikiyatrisi diyetisyen ve endokrinolog’larla bir ekip halinde çalışmaktadır. Psikolojik destek sürecinde; kişide öz saygının yükseltilmesi benlik algısı ve onun yaşamına özgü problem alanlarında çalışılarak bireye yardım sağlanır.

Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa öncelikle yeme ataklarınızı takip edebilirsiniz. Özellikle korku yalnızlık öfke gibi duygusal durumlar sonrasında gelişen yeme ataklarınız varsa bir uzmandan yardım almanız gelecekte daha da büyüyebilecek bu kısır döngüyü kırmanızda size uygun desteği sağlayacaktır.