Fransa’daki Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu doktorlarıyla Hindistan’dan doktorların Lancet dergisinde yayınlanan araştırmasında gözle bakılarak yapılan bir testle rahim boynu kanseri ilk aşamada yakalanarak bu hastalıktan ölümlerin dörtte bir oranında azalabileceği belirtildi.

Söz konusu teste göre kadının rahim boynunu sirkeye batırılmış gazlı bezle temizleyen uzman bir dakika kadar sonra çıplak gözle halojen bir lamba altında bölgeye baktığında yapılan işlem sonucu beyaza dönüşmüş kanser öncesi oluşumlar varsa bunları görebiliyor.

Ancak bu yöntemin menopoza girmiş kadınlarda ve 2-3 çocuktan fazla sahip olanlarda kullanılamayacağı çünkü bu kadınlarda kanser öncesi oluşumların rahim boynunun görülemeyecek yerlerinde gelişebileceği kaydedildi.

Bilim adamları ucuz olması bakımından bu yöntemin az gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılabileceğini düşünüyor.

Kadınlarda en çok görülen kanserlerden ikincisi olan rahim boynu kanserinden her yıl 250 bin kadın hayatını kaybediyor. Bunların yüzde 80’ini az gelişmiş ülkelerden kadınlar oluşturuyor.

Daha önce yapılan bazı araştırmalar da gözle izleme tekniğinin kanseri tespit etmede smear testi kadar etkili olduğunu göstermişti.