Varlığın simgesi olan ilk insanın yaratılışından bu tarafa horlama vardır. Peki horlama nedir? Neden insan horlar? Horlama bir hastalıktır. Kişiler her ne horlasalar da kadar kabullenmezler Ancak horlamanın artık gerçek anlamda bir hastalık olduğunu biliyoruz. Horlama hem sosyal olarak hem de kişinin kendi sağlığına zarar verdiğinden dolayı bir hastalık olarak ele alınmalıdır.
Horlama sırasında uykuda nefes durmaları olan kişilerde “uyku apnesi” hastalığı adını verdiğimiz durumdan söz ediyoruz.
Cinselliği nasıl etkiliyor?
Zaman içerisinde cinselliğe karşı bir isteksizlik hatta cinsel yaşamı körelmeye başlar. Horlama esnasında nefes alıp vermek zorlaştığı gibi sekse karşı isteksiz olmasına karşı kötü bir yatak arkadaşıdır. Birçok çift bu sorunlardan dolayı yataklarını bile ayırmıştır. Horlama sadece cinsellik ya da sekse karşı duyarsızlıkla kalmaz farklı rahatsızlıklarda yaşanmaktadır. Mesela sabahları kalkınca baş ağrıları yüksek tansiyon uykuda terleme bacak kasılmaları kalp hastalıkları da tabloya eşlik edebilir. Bu bulgulardan bir ya da birkaçı olan kişiler doktora başvurduklarında sıklıkla bir uyku testi sonrası tedavi planlanmakta ve hastalığın derecesine göre yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.
Erkeklerde daha sık görülen bu hastalık genelde kiloya bağlı da olmaktadır. tedavi planlanırken uyku laboratuarı sonuçlarının yanı sıra kişinin boy kilo oranı sigara alkol gibi alışkanlıkları beraberinde burun tıkanıklığına yol açan bir neden olup olmadığı araştırılmalı ve gerekirse ilaç ya da yardımcı cerrahi yöntemlerle bunlar düzeltilmelidir.
Tedavi nasıl edilir
Yumuşak damak küçük dil ve burun kaynaklı soluk durması hastalarında büyük oranda cerrahi yöntemlerle tedavi önerilmektedir. Son yıllarda radyofrekans teknolojisi sayesinde günübirlik ağrısız uygulamalar ile horlama tedavisinde son derece başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Ancak hastalığı ilerlemiş ve ameliyattan fayda görmeyeceğini düşündüğümüz hastalarda CPAP denilen uyku maskeleri uygulanmakta ve son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Unutulmamalıdır ki horlama bir sohbette komik bir fıkra gibi anlatılıp gülünecek bir durum değildir. Kendimiz yada etrafımızda ki eş ve dostlarımız kim olursa bu konuda kendisi bilinçlendirmeli ve en kısa sürede bir doktora baş vurmasını sağlamalıyız.