HER ÜÇ KADINDAN BİRİ REGL DÖNEMİNDE AŞIRI SIKINTILI
Acıbadem Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Soylu regl sendromu hakkında merak edilenleri anlattı:
Reglin neden olduğu gerginlik ağrı şişlik gibi birçok olumsuzluk her kadında mutlaka görülür mü?
Hemen her ay reglden önceki hafta içinde; depresif ruh hali sıkıntı umutsuzluk hassaslık öfke artışı çevreyle çatışma eğilimi 'kontrolsüzlük-sınırdalık-yüklülük' duygusu beklenmedik ağlamalar konsantrasyon güçlüğü çabuk yorulma enerjisiz hissetme aşırı uyku ya da uykusuzluk belli yiyeceklere aşırı istek iştah artışı ve ilgisizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtileri az ya da çok yaşayanların oranı yüzde 80'i buluyor. Yaklaşık yüzde 10'luk bir kısım bu durumu okul iş ya da toplumsal uyumlarını engelleyecek düzeyde yaşıyor. Bedende ortaya çıkan şişlik hassasiyet ağrı gibi fiziksel değişimler de psikolojiyi dolaylı olarak etkiliyor. Regl sırasında ortaya çıkan ağrılar ise her üç kadından birini etkiliyor. Altta biyolojik nedenler olsa bile hem regl öncesinde yaşananlar hem de ağrılı regl; psikolojik durumdan etkilenir ya da psikolojik durumu etkiler.

İşe gidemiyorlar
Sınav dönemlerinde gençlerin başarısı regl sorunlarından olumsuz etkileniyor mu?
Regl öncesi gerilim varsa o dönemde konsantrasyon güçlüğü en sık rastlanan belirtilerden bir tanesidir. İlgisizlik ve uyku sorunlarını bu durum üzerine katın ve bunun her ay bir hafta olduğunu düşünün üstüne ağrılı regli ekleyin; gencin eğitiminin bu durumda az ya da çok etkilenmesi normaldir.

Ağrılı regl iş başarısını da olumsuz etkiliyor. İş yerinde stresin artmasına kişinin iş arkadaşlarıyla tartışmasına yol açıyor. Bu herkes için geçerli mi?
Her ay yaşanan bu durum doğal olarak stres yaratır ve stres insanı geriletir. Gerileyen insan ise ilkel ve kontrolsüz bilinçdışı tepkiler vermeye başlar. Yersiz alınganlıklar öfke patlamaları şüpheler kişinin işyeri ilişkilerinin bozulmasına ya da iş kayıplarına yol açabilir. İsveç'te yapılan bir araştırmada çalışan kadınların yüzde 73'ünün reglle ilgili psikolojik sorunlar yaşadığı ve yüzde 2'sinin bu nedenle zaman zaman işe gidemediği gözlenmiş.

Fransa'da bir dönem reglken cinayet işleyen kadınlara ceza indirimi gelmesi tartışılmış bu basına da yansımıştı. Bu sendrom ceza indirimi gerektirecek kadar şiddetli psikolojik sorunlara neden olur mu?
Gerçekten kadınların yaklaşık yüzde 10'u gündelik yaşamlarını bozacak kadar ağır psikolojik regl sorunları yaşadıklarından bu tartışmalar doğal karşılanabilir.

Ağrıya meditasyon
Her ay yaşanan regl sorunları ile ilgili psikolojik açıdan neler yapılmasını önerirsiniz?
Doğru beslenme spor yeterli uyku meditasyon-gevşeme teknikleri gibi genel sağlık önlemleri kişinin her ay sağlam bir psikolojik zeminle bu sürece girmesine yardımcı olur. Kişi kendisini tanımalı ve ilişkilerinde en azından bu dönemlerde tepkilerini paranteze alabilmeyi öğrenmelidir. Eş ya da durumun paylaşılabileceği yakınların bilgilendirilmesi soruna katkıda bulunabilir. Ağır seyreden gündelik yaşamın etkilendiği durumlarda (işokul) jinekolojik ve psikiyatrik açıdan değerlendirme yapılmalı ve gerekirse ilaç ve psikoterapi desteği sağlanmalıdır.

alıntı