Adet sancısını azaltan gıdalar
Adet sancilari çogu kadinin ortak derdidir. Her ay belirli günlerde belkarin ve yumurtalik bölgelerinde olusan spazm seklindeki dayanilmaz agrilar yüzünden kimi isiyle ilgili önemli bir toplantiya katilamazken kimi de günler öncesinden biletini aldigi konsere gidemez.
Sikinti sinirlilik halsizlik gibi adet öncesi sendromlar da dikkate alindiginda kadinlarin yaklasik on günü regl döneminin sikintilariyla basbasa geçer. Isin aci tarafi bu agrili ve sikintili süreç bazi kadinlar tarafindan adeta bir kader gibi görüldügü için hiçbir önlem almayi akillarina getiremezler. Bazi kadinlar ise adet sancilarini geçirmek için agri kesicilerden medet umar. Oysa yenilen gidalara dikkat ederek adet sancilarina dur demek mümkün.

BALIK VE YUMURTA ADET SANCISINI HAFIFLETIYOR

Yapilan arastirmalar tuz yag ve seker miktarini azaltip protein bakimindan zengin olan balik ve yumurtayi fazla yiyenlerde lifli besinleri sofrasindan eksik etmeyenlerde adet sancilarinin daha hafif oldugunu gösteriyor. Deniz mahsullerinde soya fasulyesinde sütte ve susamda agriyi azaltmak yaninda kisiye mutluluk hissi de veren “trytophan” isimli bir çesit amino asit bulundugunu hatirlatan uzmanlar bu gidalar sayesinde adet döneminin agrisiz geçirilebilecegini belirtiyorlar.
Adet öncesi vücut su toplamaya gögüsler hassaslasmaya baslar. Istah ya kapanir veya kiside asiri tatli yeme istegi ortaya çikar. Bunlarin yani sira depresyonalinganlik gerginlik endise uyum güçlügü gibi duygusal degisiklikler de görülebilir.
Kadinlarin yüzde 10’u adet öncesi sendromu (PMS) diye bilinen bu dönemi çok siddetli yasarlar. Daha çok 20’li ve 30’lu yaslarda görülen adet öncesi sendromunun en önemli sebebi hormonal dengesizliklerdir.

KAFEINLI IÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Hormonlar üzerinde etkileri olan bazi besinler iseadet öncesi sendromunu önler. Örnegin adet tarihinden birkaç gün önce tuz azaltilirsa sisme ve ödemin önüne geçilebilir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmasi isehuzursuzluk hissini ve gögüslerdeki hassasiyeti azaltir.
Diyetisyenler bu konuda söyle diyorlar : “Stres asiri alkol tüketimi beslenmede doymus yag orani fazlaligi adet öncesi sendromunu hizlandirici faktörlerdir. Seker hastaliklarinda da sendrom daha agir seyreder. Bu dönemi hafif geçirmek için karbonhidratli gidalardan uzak durmak gerekir. Adet döneminde ve adet öncesi sendromunda kalsiyumun önemi büyüktür. Kalsiyumun yüzde 99’u kemiklerde geri kalani da kandadir. Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletimini saglar. Kandaki kalsiyumun seviyesi düstügünde bundan kas ve sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir. Böyle bir durumda adet öncesi sendromu daha yogun yasanir. Kalsiyum B vitamini E vitamini çinko ve magnezyum bakimindan zengin gidalar almak gerekir. Yani bol bol siyah üzüm yumurta kabak patates kavun ay çekirdegi findik ceviz muz ciger deniz ürünleri ve balkabagi yenilmelidir"

ADET ÖNCESI SENDROMUNU AZALTAN GIDALAR
B vitamini : Ciger böbrek yumurta sarisi yaprakli sebzeler.
Kalsiyum : Süt balik ayçekirdegi soya fasulyesi yerfistigi ceviz somon.
Magnezyum : Misir findik maydanoz elma incir limon portakal un

ADET SANCILARINI AZALTAN GIDALAR
Balik yumurta lifli besinler tavuk deniz mahsulleri soya fasulyesi süt susam.