Uzun süren adet kanamalarına dikkat
Kadın hastalıklarının önemli belirtiler gösterebileceği bu belirtilerin mutlaka dikkate alınması gerektiği belirtildi.

Adet kanamasının normalden uzun sürmesi durumunda kanamanın bitmesi beklenmeden hekime başvurulması gerektiği vurgulandı.

Kemer’de düzenlenen Türk-Alman Jinekoloji Derneği Kongresi’ne katılan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihat Ünlü kadın hastalıklarının önemli belirtiler gösterebileceğini bu belirtilerin mutlaka dikkate alınması gerektiğini bildirdi. Adet kanamasının normalden uzun sürmesi durumunda kanamanın bitmesi beklenmeden hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ünlü şöyle konuştu:

“(Kanama dursun öyle gideyim) düşüncesi yanlıştır. Bu kadının hiçdüşünmediği bir gebelik dış gebelik acil müdahale gerektiren bir durum olabilir. Kanamaya eşlik eden ağrı akıntı ateş genital bölgede şişlik gibi durumlar varsa bunlar ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.”

KONTROLÜNÜZÜ YAPIN
Kadınların vajinal bölgede kendi kendilerine kontrol yapabileceklerini belirten Prof. Dr. Ünlü vajinal bölgede siğil ya da şişlik olup olmadığının kontrol edilebileceğini akıntı ve adet kanamasının takip edilerek anormal durumların belirlenebileceğini kaydetti.

ENFEKSİYONLARA DİKKAT!
Yaz aylarında yaşanabilecek enfeksiyonlara da dikkat çeken Prof. Dr. Ünlü “Özellikle ıslak mayoyla oturmak bu tip enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Islak mayo vajen içindeki ısıyı düşürecek dolayısıyla vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan ph değişerek riskin ortaya çıkmasına neden olabilecektir” diye konuştu.

ALINTIDIR.