Kemik Erimesine Son!
İşte yiyeceklerle osteoporozdan korunmanın ipuçları...

Osteoporoz Hasta Derneği Yönetim Kurulu Baskanı Prof. Dr. Ülkü Akarırmak bol bol D vitamini almak dengeli beslenmek yeterli derecede -tehlikeli saatler dısında- güneslenmek egzersiz yapmak gibi uygulaması basit yöntemlerle 'osteoporoz - kemik erimesi'nden korunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Ve bizlere yediklerimizle osteoporozdan korunmak için çok değerli ipuçları veriyor.

İşte Prof. Dr. Ülkü Akarırmak'ın kalsiyum depolarınızı geliştirme önerileri..

Lifli yiyecekler kalsiyum ile bağlanarak kalsiyumun emilimini engellerler; ancak bu demek değildir ki lifli yiyecekler bizim için zararlıdır ve tüketilmemelidirler. Tam tersine sağlığımız için çok değerli olan buğday kepekli tahıllar ıspanak gibi lif değeri yüksek gıdaların kalsiyumla beraber tüketilmemesi yeterlidir.

Çay kahve gibi canlandırıcı özellikteki içecekler ve gazlı içecekler de kalsiyum emilimini engellerler. Bunları da kalsiyumla birlikte tüketilmesindenkaçınılmalıdır.Arastırmacılar süt ve kalsiyum ilaçlarının emilimin en iyi olduğu aksam yemeğinden sonra alınmasını öneriyorlar.

Asit giderici ilaçları alırken iki kere düşünün. Çünkü asit gidericiler kalsiyumun vücuttaki miktarının azalmasına neden olan aliminyum elementini içerirler. Ayrıca kalsiyum midedeki asidi azaltma özelliği tasırlar. Asit gidericiler mide yanması /eksimesinden korurken kalsiyumun emilimini engellerler bu nedenle asit giderici kullanmak yerine yediklerinize dikkat ederek bu rahatsızlığın olusmamasını sağlamayı deneyin.

Bor mineralinin bol olduğu soya fasulyesi elma kuru üzüm badem yer fıstığı armut gibi gıdalar kalsiyum emilimine yardımcıdır. Bunların yanı sıra D ve K vitaminleri magnezyum ve fosfor da kalsiyum emilimine yardımcı olurlar.

Hareketsizlik kemiklerimizin de düşmanıdır. Eğer yatakta çok uzun kalıyorsanız veya sürekli oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa kemik yoğunluğundan kaybedersiniz. Düzenli egzersiz yapan kadınların kemikleri hareketsiz kalanlara göre çok daha sağlamdır.

Kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketin. Kalsiyum ve diğer mineralleri ilaçlarla almaktansa doğal yollarla almak çok daha akıllıca olur; iste kalsiyum açısından zengin gıdalardan bir kısmı: Susam yoğurt peynir süt sütlü tatlılar ve dondurma yesil yapraklı sebze ve salatalar brokoli soya fasulyesi tüm bakliyatlar buğday mısır vb.

Kadınların büyük risk grubunda olduğu osteoporozdan (kemik erimesi) korunmanın yollarından biri de yediklerimize dikkat etmekten geçiyor Asırı tuzlu yiyecekler idrarla kalsiyum kaybını arttırır. Ayrıca besin değeri düşük olan abur cubur yiyeceklerden uzak durmak birçok hastalık için koruyucudur. Araştırmalar sağlıklı yiyecekler tüketen kadınların abur cubur yiyen kadınlara göre çok daha sağlam kemiklere sahip olduğunu göstermiştir. Soda basta fosfor olmak üzere pek çok mineral bakımından çok zengindir. Bu mineraller de osteoporoz riskinin azaltılmasında yarar sağlar.

Unutmayın kuvvetli kemiklere sahip olmak ve osteoporozdan korunmak için risk faktörlerini bilmek ve önlem almak gereklidir.

ALINTIDIR.