Microsoft’un Windows 8 ile beraber kullanıcılara sunmuş olduğu “süratli başlat” hususi durumunu iyi mi dönem dışı bırakacağınızı anlatıyoruz.

Windows 8 ve 8.1’de bilgisayarların oldukça daha süratli bir halde açılıp çalışır hale gelmesini elde eden süratli başlat özelliği pek fazlaca kullanıcı için oldukça iyi işleyen ve zamandan tasarrufu elde eden bir özellik. Ne var ki bunca faydasının yanında kimi bilgisayarlarda çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bilhassa dizüstü sistemlerde görülen bilgisayarın kapanmaması benzer biçimde bazı sorunların başlıca sebeplerinden önde gelen süratli başlat hususi durumunu kapatıp yine açmak bir çok süre sorunları çözebiliyor.

Windows 8 ve 8.1 sisteminizde süratli başlat hususi durumunu şu adımları takip ederek kapatabilirsiniz:

1. Başlangıç ekranına “güç seçenekleri”yazarak çıkan sonuçlardaki Güç Seçenekleri’ne tıklayın.


2. Oluşturulan pencerenin sol tarafındaki Güç düğmesinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın.


3. Karşınıza çıkacak olan pencerenin üst tarafındaki Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın.


4. Bu aşamadan sonrasında detaylı ayar sıralaması görünecektir. Listedeki Süratli başlatmayı açseçeneğinin tarafındaki tiki kaldırın. Değişimleri kaydettikten sonrasında sisteminizi tekrardan başlatın.Sisteminizi tekrardan başlattıktan sonrasında yukarıdaki adımları tekrardan takip ederek süratli başlatma hususi durumunu tekrardan etken edin. Bu işlem süratli başlatmadan meydana gelen sorunları çözecektir ve sisteminiz gene düzgüsel hızında açılmaya devam edecektir. Sadece BIOS’tan meydana gelen problemler için bu yöntem işe yaramayacaktır onun da altını çizelim!