Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart "Notebook"lara Format Atmak (Windows 8 için Güncellendi-Video Eklendi)


  Günümüzde gittikçe artan sayıda insan "Notebook" sahibi oluyor.Bu bilgisayarların taşınabilir olmasıbulabildikleri her ""a sorunsuzca bağlanabilmesi ve internete ulaşmayı son derece kolaylaştırması bu küçük ama maharetli bilgisayarları cazibe odağı haline getiriyor.

  Bu bilgisayarlara gittikçe daha fazla insan sahip oluyor ama tabii ki bunların hepsi bilgisayar konusunda çok bilgili insanlar değil.Ben bu yazıda halk dilinde "Format" olarak da bilinen "İşletim sistemini yeniden kurma"nın "Notebook" larda nasıl gerçekleştiğini olabilecek en basit dille anlatmaya çalışacağım.


  Neden format atmak gerekiyor..?


  • Windows (XP)(Vista) (7) veya (8) işletim sistemi dosyaları yanlışlıkla kaldırılmış silinmiş ya da bozulmuş ve onarılamaz durumda olabilir.


  • Dizüstü bilgisayarına anti-virüs yazılımı ile silinemeyen bir virüs bulaşmış ya da kötü niyetli başka tür bir yazılım etki etmiştir.


  • Sabit disk sürücüsü bozuktur sürücünün içinde hiçbir veri bulunmamakta veya sürücü yanıt vermemektedir.


  • Mevcut tüm kullanıcı dosyalarının ve programların bilgisayar başka birine verilmeden önce kaldırılması gerekmektedir.


  • Windows Vista Windows 7 ve Windows 8 için çok fazla söz konusu olmamakla beraber özellikle Windows XP"de belli bir süreden sonra önlenemeyen bir yavaşlama görülür. Sistem şişer ve hantallaşıryeniden kurmak tek çare olarak kalır. Vs.vs...
  Peki nasıl?


  Hangi yöntemi kullanacağınız bilgisayarınızda önyüklü gelen Windows sürümüne bağlı;

  • Eğer bilgisayarınızda Windows 8 önyüklü geldiyse sadece Recovery (Sistem Kurtarma) Bölüntüsü'nü


  • Windows 7 veya daha önceki windows sürümlerinden biri önyüklü geldiyse Recovery (Sistem Kurtarma) Bölüntüsü ve (Eğer bilgisayarınızla beraber verildi ise veya bilgisayarınızı aldıktan sonra oluşturmanız istendi ve oluşturdu iseniz) Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’sini kullanabilirsiniz

  Şimdi gelin bunların ne anlama geldiğini görelim...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Recovery (Sistem Kurtarma) Bölüntüsü

  Günümüzde satılan bütün "Notebook" lar bir kurtarma bölüntüsü ile gelir.

  Bu sabit disk üzerinde yer alan boyutu işletim sistemine marka ve modele göre değişmekle birlikte boyutu genelde 4-20 GB

  Bunu Windows Gezgini/Dosya Gezgini'ni kullanarak göremezsiniz. Bunu görebilmeniz için Disk Yönetimi'ni açmanız gerekir. Alttaki resimlerde Windows Vista Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemi önyüklü gelmiş bilgisayarların Disk Yönetimi'nde bu bölüntüyü görüyorsunuz.
  arasında değişen gizlenmiş bir disk bölümüdür.(Kırmızı ile çerçevelenmiş alanlar)  Kurtarma Bölüntüsü-Windows Vista

  Kurtarma Bölüntüsü-Windows 7

  Kurtarma Bölüntüsü-Windows 8  Üstteki resimlerde de görebileceğiniz gibiWindows Gezgini/Dosya Gezgini'ni kullanarak Bilgisayarım penceresini açtığınızda (Alttaki resim)C:) ve (D:) bölüntülerinden farklı olarak bir harfe sahip olmayan bir disk alanı var. İşte bu sizin Kurtarma (Recovery)
  gördüğünüz ( bölüntünüzdür. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Peki burada ne var..?

  Bilgisayarınıza üretiminden sonra işletim sistemi ve sürücüleri yüklenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra işletim sisteminin kurulduğu (C:) sürücüsünün bir imajı alınır. İşte burada olan budur.

  Bunu çok basitçe şöyle düşünebilirsiniz:

  İşletim sisteminizi yazılmış 1 sayfa yazıya benzetin. Bilgisayarınızı ilk aldığınızda bu 1 sayfa yazı üzerinde sürekli değişiklikler yapmaya başlarsınız ve bir gün gelir o 1 sayfa yazı tanınmaz hale gelir ve eski haline getirmek istersiniz. İşte onun bir kopyası kurtarma bölüntünüzde muhafaza edildiği için oradan alır (C:) ye -tabiri caizse- yapıştırır kolaylıkla işletim sisteminizi ilk haline getirebilirsiniz.  Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si

  Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si bu bölüntünün Dvd medya üzerine yazılmış halidir. Aynı işlevi görür. Var olmasının sebebi sabit sürücünüzün arızalanması halinde kullanmanız içindir.


  Günümüzde bu Recovery bölüntüsünün boyutları artık DVD boyutunu aştığı için eğer bilgisayar ile beraber verilen bir işletim sistemi DVDsi varsa bu temiz kurulum yapabileceğiniz bir OEM işletim sistemi DVDsidir. Bunu kullandığınızda sürücüleri ayrıca yüklemeniz gerekebilir.

  Eğer sizin bir Kurtarma DVDsi seti oluşturmanız isteniyorsa bu Recovery bölüntünüzün bir klonu olur ve bazı markalarda tamamen Recovery bölüntüsünü kullanarak format atmak ile aynı işlevi görürken bazı markalarda Recovery bölüntüsünün hasar görmesi veya Sabit disk değişimi yapmanız durumunda bu Recovery bölüntüsünü orjinal hali gibi yeniden oluşturmanızı sağlar.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Bütün bu medyalar sadece sizin bilgisayarınıza özeldir.Bu kurtarma işlevleri ile başka bir bilgisayara Format atamazsınız.  Son olarak...


  Bu başlıktaki bilgiler sadece Windows 7 ve daha önceki Windows sürümleri için geçerlidir. Başka bir deyişle Windows 8 önyüklü gelen bilgisayarlarda geçerli değildir.

  • Bir Notebook aldığınızda eğer bilgisayarınızla beraber Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si verilmediyse bu bunu kendiniz oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için markasına ve modeline göre farklılık göstermekle beraber yapmanız gereken şunlardır;


  1. Sizden bir iki üç yada daha fazla boş DVD isteyebilir. En az 5 adet boş en iyi kalitede DVD’yi yanınızda hazır bulundurun.Bilgisayarınızı bataryası üzerinde ve prize takılı olarak başlatın.
  2. Başlat Menüsü/Tüm Programlar yolunu izleyin ve "Recovery Backup Menager" veya "Kurtarma Yöneticisi" ne (Programın ismi marka ve modelinize göre değişebilir) tıklayın.
  3. "Kurtarma Diski Oluşturucu" yada "Create Recovery Disks" (Seçeneğin ismi marka ve modelinize göre değişebilir) sekmesini bulup talimatları izleyin.
  4. Bazı modellerde bilgisayarınızı her açtığınızda bunu hatırlatan "Kurtarma Diski Oluşturucu" programlar bulunabilir.


  • Bazı üreticiler sabit diskinizde Recovery (Sistem Kurtarma) Bölüntüsü bulunduğu ve Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si beraber verildiği halde yinede sizden Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si oluşturmanızı isteyebilir.Bunun sebebi şudur; Verilen Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si sadece işletim sisteminizi içeriyordur.Yani bu durumda eğer sabit diskiniz hasar görür veya arızalanırsa ve Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’si oluşturmadıysanız size verilen Recovery (Sistem Kurtarma) DVD’sine kalırsınız ve bu sadece işletim sistemini geri yükler.Sürücüleri manuel olarak kurmanız gerekir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Bilgisayarınız Windows 8 önyüklü
  olarak geldiyse...


  Windows 8 ile beraber bilgisayar üreticilerinin kullandığı kurtarma yöntemleri değişti. Daha önce her firma kendine özgü bir kurtarma yöneticisi kullanıyordu. Bu yüzden kurtarma bölüntüsü ile format atmak istediğinizde ya masaüstünde üreticinizin sağladığı bir uygulamayı çalıştırarak talimatları takip ediyordunuz ya da bilgisayar açılırken her üreticiye göre değişen bir tuş ya da tuş kombinasyonuna basmanız gerekiyordu. Bkz. Notebook'larda Recovery (Kurtarma) Tuşları

  Oysa Windows 8'de neredeyse bütün üreticiler aynı yöntemi kullanıyor. Bu yöntemde Windows 8 ile beraber gelen yeni bir özellik olan Bilgisayarı Sıfırlama özelliğini kullanıyorsunuz ancak burada anlattığıma benzer bir yapılandırma ile Windows 8'in Sıfırlama özelliği sıfırlama için üreticinizin kurtarma bölüntüsüne attığı imajı kullanıyor. Bu ise bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yüklemenizi sağlıyor. Yani Temiz Kurulum ile kurulmuş bir Windows 8'de Sıfırlama özelliği bilgisayarı ilk kurulduğu ana geri getirirken Windows 8'in önyüklendiği bilgisayarlarda bilgisayarınızı ilk aldığınızda bilgisayarınızla beraber yüklü gelen ne varsa geri yükleniyor. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı görelim;
  I. YOL:
  Bilgisayarınız açılıyorsa;  1.1- Bilgisayar Ayarları'nı açın ardından Genel sekmesini seçin ve Herşeyi kaldırın ve Windows'u yeniden yükleyin/Başlayın butonuna tıklayın.
  1.2- İleri deyin.
  1.3- Buradaki seçeneğin anlamını 5. adımda anlattım. Anladıktan sonra dilediğinizi seçin.
  1.4- Sıfırla butonuna tıklayın ve talimatları takip edin.Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş