Bazı durumlarda Windows 7 sahip olduğunuz RAM miktarını eksik gösterir...

Eğer 32 Bit bir Windows 7 sürümüne ve 4 GB ve üzerinde RAMmiktarına sahipseniz 32 Bit mimarisi en fazla 3.25 GB civarı belleği adresleyebildiği için RAM miktarı bu civarlarda görünür. Bu durumda 64 Bit mimarisine geçmekten başka şansınız yoktur.

Ancak bu yazıdaki asıl noktamız bu değil. 64 Bit işletim sistemin sahip olduğunuz halde RAM miktarınız eksik görünüyorsa bu genelde grafik kartına bellek ayrılması ile alakalıdır. Önce BIOS'ta bununla ilgili bir ayar olup olmadığını kontrol edin. Genelde Memory Mapping yada benzer isimde bir ayar gurubu altında yer alırlar. Eğer yoksa devam edin...1- Başlat menüsü arama satırına msconfig yazın ve Enter'a basın.

2- Açılan pencerede Önyükleme sekmesini açtıktan sonra Gelişmiş Seçenekler... butonuna tıklayın. Açılacak yeni pencerede sağ üstte Bellek üst sınırı ayarını göreceksiniz. Buradan dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
İşaret olmaması varsayılan ayardır ve Windows'un yüklü bütün RAM'i kullanacağı anlamına gelir.


3- Mevcut durumunuzu ise Görev Yöneticisi vasıtası ile görüntüleyebilirsiniz. Eğer Görev Yöneticisi'nde görüntülenen toplam RAM miktarı ile gerçekte sahip olduğunuz RAM miktarı aynı ise sorun yok demektir.