Disk Yönetimi bölümünde yapacağız. Disk Yönetimi bölümünü açmayı resimli olarak içerikde mevcuttur.
1. Bilgisayar'a sağ tıklayarak Yönet seçeneğine tıklıyoruz..
2. Açılan bu Bilgisayar Yönetimi penceresinin sol menüsünde Disk Yönetimi var ona tıklıyoruz ve karşımıza bilgisayarımıza ait olan sürücüler ve yerel diskler çıkıyor.


İlk olarak Yerel Disk veya Sürücülerinizi yeniden isimlendirme veya oluşturma işlemini anlatayım.

1. Bu işlem için önce işlem yapmak istediğimiz Sürücü veya Yerel Diski seçiyoruz ve sağ tıklıyoruz. Sağ tıkladıktan sonra açılan menüden Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir 'i seçiyoruz.


2. Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir tıkladıktan sonra ufak bir pencere açılacak. Burda Sürücü önceden belirlenmiş isim olursa buna tıklayarak Değiştir veya Kaldır seçeneğini kullanabiliriz. Eğer daha önce isim verilmediyse Ekle seçeneğini kullanırız.Bu işlemlerden sonra Sürücümüze veya Yerel Diskimize yeni isimlendirme ve düzenleme işlemini tamamlamış oluruz.


Şimdi gelelim yeni Yerel Disk oluşturma ve Disk boyutlandırma işlemine.

Bu işlemi de aynı şekilde Disk Yönetimi bölümünden yapıyoruz.
1. Diski yeniden boyutlandırmak istiyorsak işlem yapmak istediğimiz sürücüyü seçerek sağ tıklıyoruz.

Eğer yapmak istediğimiz işlem disk alanını genişletmek ise hafızanızda Kullanalabilir Alan olması gerekiyor. Yani kullanılmayan bir disk boyutu. Kullanılmayan disk boyutu oluşturmak içinde başka bir sürücünün boyutunu küçülterek kullanılmamış alan oluşturabiliriz. Bu dediğim işlemleri aşağıda fotoğrafda belirttiğim Birimi Küçült seçeneği ile yaparız.2.
Birimi Küçült dedikten sonra karşımıza ufak bir pencere açılacak. Bu pencereden önce diski yeni boyutunu belirtiyoruz. Böylelikle diskin boyutunu küçültmüş oluyoruz. Diskin boyutunu küçülttükten sonra geri artık olarak kalan hafıza ise Kullanılabilir Alan olarak oluşuyor. Bu hafızayı isterseniz başka bir disk için Birim Genişlet diyerek hafızasını genişletme de kullanabilirsiniz.
Alıntı