Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Pardus (işletim sistemi)


  Pardus
  Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemi. İlk sürümü 26 Aralık 2005'te yayımlanmış olup bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır.


  Pardus adı Anadolu parsının bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.

  2011 Yılında TÜBİTAK bünyesinde yapılan yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde tüm yönetici ve geliştirici ekip projeden ayrılmıştır. Yeniden yapılanma süresince proje geçici bir yönetime devredilmiş yeni bir sürüm çalışması yapılmamış son sürüm olan Pardus 2011 sürümünün bakımı yapılmamış teknoloji ve idari olarak köklü değişiklikler yaşanmış olduğundan Pardus projesinin 2011 yılı sonuna kadar olan gelişim süreci sonraki dönemden ayrı olarak değerlendirilmektedir [1].

  Geçici yönetim projenin yeniden hayata geçirilebilmesi için 23 - 24 Mart 2012 tarihlerinde bir çalıştay düzenlemiştir. Çalıştayda Pardus hakkında kararları alacak bir danışma kurulu oluşturulmasına karar verilmiştir.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  2003 yılının önemli bir bölümünde ulusal bir dağıtımın gerekliliği dünyada benzer uygulamalar yazılım sanayisinin mevcut durumu ve eğilimleri araştırıldı. Ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı yerel yazılım sanayisinin yetenekleri ve rekabet unsurları incelendi.

  Tüm bulgular ışığında 2003 yılı yazında bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturmanın yerinde bir karar olduğu sonucuna varılarak somut düzeyde planlama işine girişildi.

  Mevcut işletim sistemleri başta Linux olmak üzere incelendi açık kaynak yazılım metodolojisi (yöntem bilimi) ve felsefesi ayrıntılı olarak çalışıldı. Hedef bir dağıtım oluşturmanın ötesinde bu dağıtımı sürekli kılabilecek düzenlemeci yapıyı da kurmak olduğundan yazılım sanayisinde özellikle açık kaynak çerçevesinde kullanılabilecek iş örnekleri irdelendi.

  Bu incelemeler sonrasında 2003 yılı sonbaharında Linux temelli açık kaynaklı olabildiğince GPL lisanslama yöntemini kullanan bir işletim sistemi dağıtımı oluşturulmasına karar verildi.

  Pardus Projesi'nin hayata geçmesi 2004 yılı başında teknik ekibin çekirdeğinin oluşturulmasıyla başladı. Bu aşamada Türkiye'nin Linux geçmişi mevcut ve planlanan dağıtımlar açık kaynak ve Linux camiası ve girişimleri de göz önüne alınarak var olan bilgi birikimi ve deneyimden en üst düzeyde yararlanmanın yolları arandı. Sonuçta ulusal işletim sistemi geliştirilmesinde görev alması en uygun kişiler Türkiye'nin dört bir yanından seçilerek TÜBİTAK/UEKAE bünyesinde bir araya geldiler.

  2004 yılının önemli bir kısmı teknik seçeneklerin değerlendirilmesi ile geçti. Farklı Linux dağıtımları incelendi mevcut dağıtımlardaki eksiklikler olası gelişim alanları yapılması gerekenler ve bunların iş gücü ve kaynak gereksinimleri irdelendi. Hedef kitlenin kim olacağı üzerinde beyin fırtınaları yapıldı bunun sonucu olarak yol haritası seçenekleri belirlendi.

  2004 yılı ekim ayında bu teknik değerlendirmeler sonuçlandı ve yayınlanan Proje Ana Sözleşmesi ile amaç yöntem ve takvim belirlendi. Pardus'un “bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyen” bir işletim sistemi olmasına “mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram mimari ya da kod olarak kullanmasına” ancak “otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamasına” karar verildi.

  Teknik hedefi ve yöntemi belirlenen tasarı hızla ilerlemeye başladı ve 1 Şubat 2005 tarihinde ilk ürün olan Pardus Çalışan CD 1.0 yayımlandı. Tasarının amaçları ve teknik yaklaşımı hakkında Linux camiası ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan Çalışan CD beklenenin üzerinde ilgi gördü. Sonrasında geliştirme daha çok özgün yenilik tasarılarına yoğunlaştırıldı ve nihayet 26 Aralık 2005'te Pardus'un ilk kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0 ağ üzerinden yayımlanmaya başlandı.


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yeniden yapılanma dönemi

  Yeni bireysel sürüm hazırlıkları ve kurumsal sürümün güncellenme çalışmalarının başlaması beklenen 2011 yılının son aylarından itibaren pek çok geliştirici ve proje yöneticisi TÜBİTAK'ın yürüttüğü yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde projeden ayrıldı. Bu süreçte mevcut sürümlerin bakımlarının ve yeniden yapılanma çalışmalarının içeriği konusunda resmi açıklamaların yapılmaması Pardus kullanıcıları arasında projenin sona erdiğine dair haberlerin yayılmasına neden oldu.[2]

  2 Mart 2012 günü projenin resmi sitesinden 23-24 Mart 2012 tarihlerinde “Pardus’un Yarını Çalıştayı” adında projenin yeniden nasıl sürdürüleceğine dair bir çalışma yapılacağı açıklandı.[3] Sadece davetlilere açık olan çalıştayda Pardus hakkında kararlar alacak bir kurul oluşturulmasına ve bu kurulun aşağıdaki üyelerden oluşmasına karar verildi. [4]
  • TÜBİTAK yönetim temsilcisi
  • STK temsilcisi
  • Kullanıcı topluluğu temsilcisi (Sezai YENİAY Seçildi [5])
  • Geliştirici temsilcileri (biri topluluktan olmak üzere 2 kişi)
  • Pardus çözüm ortaklarından bir temsilci
  • Üniversite temsilcisi (akademisyen)
  • Kamu kurumlarından temsilci

  Ayrıca kurul üyelerinin kendi temsil ettikleri topluluklardan seçim yoluyla belirleneceği ve Pardus’un en önemli hedefinin en iyi Türkçe desteği veren işletim sistemi haline gelmek olduğu belirtildi. [6]

  19 Haziran 2012 tarihinde ULAKBİM Başkanı Dr. Ahmet Kaplan ve Pardus Proje Yöneticisi Abdullah Erol projenin hedeflerini açıkladıkları bir basın toplantısı düzenlediler. [7] [8] Abdullah Erol'un proje yöneticisi olduğu bu toplantı ile kamuoyu tarafından öğrenildi. Toplantıda özetle FATİH Projesindeki akıllı tahtalarda Pardus kullanılacağı yeni bir kurumsal sürüm hazırlandığı sunucu ve mobil sürümler yapılacağı ve özel sektörle işbirliklerine gidileceği belirtildi. Bu vaatler Pardus topluluğu tarafından şüphe ile karşılandı. [9] [10]

  Pardus danışma kurulu ilk toplantısını 29 Haziran 2012 tarihinde Ankara'da ULAKBİM'de yaptı. Ancak toplantıdan bir gün önce projenin bir Debian derlemesini bazı ekran görüntülerini değiştirerek Pardus 2011 adı altında FATİH projesi kapsamındaki akıllı tahtalara yüklediği ve okullara dağıttığı ortaya çıktı. [11] [12] Bu gelişmenin gölgesinde toplanan danışma kurulu şu üyelerden oluştu;
  • Ahmet Kaplan (TÜBİTAK)
  • Abdullah Erol (TÜBİTAK Geliştirici Temsilcisi)
  • Doruk Fişek (Göç ortağı temsilcisi / Özgür Yazılım A.Ş.)
  • Sezai Yeniay (Topluluk Kullanıcı Temsilcisi)
  • Necdet Yücel (Üniversite Temsilcisi)
  • Abdullah Arslan (Kamu Kurumları Temsilcisi / MSB)
  • Mustafa Akgül (STK Temsilcisi)
  • Boş (Topluluktan Geliştirici Temsilcisi)

  Toplantıda TÜBİTAK'ın mevcut sözleşmeleri ve taahhütleri gereği akıllı tahtalara yüklemek ve bazı kurumlardaki masaüstü bilgisayarlardaki Pardus sürümlerini hızlıca güncellemek için Debian dağıtımını kullandığı Pardus için geliştirilen PİSİ gibi projelerin bu yeni Debian sürümüne eklenemediği akıllı tahtaların da Pardus ile çalıştırılamadığı için Debian kullanıldığı bu işlemler için Vestelfirması ile işbirliği yapıldığı öğrenildi.

  (Oysa CEBİT 2011'de Pardus çalıştıran bir akıllı tahta sunulmuştu [13]) Ayrıca Danışma Kurulu'nun henüz resmi olarak kurulmamış olduğu bunun için TÜBİTAK bilim kurulunun yetki devri işlemi yapması gerektiği ortaya çıktı [14]. Bu şartlar altında üyeler TÜBİTAK'ın onaylanmasını istediği bazı kararları (Debian sürümü hakkında) onaylamadı ve kurulun resmi oluşumunun tamamlamasının beklenmesine karar verildi. Ayrıca Pardus hakkında kararları vereceği çalıştayda tespit edilmiş olan Danışma Kurulu toplanmadan ve kamuoyuna bilgilendirme yapılmadan TÜBİTAK'ın Pardus'un yeni sürümünde Debian'ı kullanmaya karar vermiş olması ve toplantının kurulun resmi oluşumu açısından daha erken yapılmamış olması Pardus topluluğunda şaşkınlıkla karşılandı [15] [16].


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Pardus ANKA çalışması

  Yeniden yapılanma sürecinde güncellenmeyen Pardus deposundaki paketlerin yeni sürümlerini paketlemek isteyen bazı kullanıcılar bir araya gelerek Pardus ANKA adını verdikleri bir çalışma başlattılar [17]. Bu çalışma öncelikle KDE Firefox gibi temel yazılımların yeni sürümlerini paketlemeye odaklandı daha sonra pardus-linux.org (LKD) sunucuları üzerinde bir paket deposu oluşturularak kullanıcılara açıldı bir derleme çiftliği de oluşturuldu. 5 Temmuz 2012 tarihinde LKD EMO ve Ankara Barosu Bilişim Kurulu'nun çalışmaya destek olacağına dair bir açıklama yapıldı [18].


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sürümler

  Pardus'un hitap ettiği kullanıcı kitlesi bakımından iki sürümü bulunmaktadır: Bireysel kullanıcılara yönelik Pardus 2000 serisi sürümleri ile kurumsal kullanıcılara yönelik Pardus Kurumsal sürümleri.

  Ocak 2012'de Pardus 2011 bireysel sürümününe güncelleme desteğinin sona ermesiyle birlikte Pardus'un desteklenen bireysel sürümü bulunmamaktadır.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş