Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ağ Yuklemesı Hakkında Her Şey


  Ağ Yüklemesi için Daha Fazla Planlama


  Microsoft Windows NT Server sürüm 4 tarafından kullanılan veri yapıları güvenlik açısından oldukça değerlidir fakat aynı zamanda sistem bir kez yüklendikten sonra üzerinde bazı değişiklikler yapılmasını engelleyebilirler. Bu yüzden sistemin ilk seferinde doğru yüklenebilmesi için dikkatli plan yapılması gerekir.

  Bir Dosya Sistemi Seçmek
  Windows NT ağını yüklediğinizde FAT (file al******** table) ve NTFS (NT file system) olmak üzere iki ağ dosya sistemi seçeneğiniz vardır. Ağı FAT veya NTFS olarak önceden biçimlendirilmiş bir bölmeye yükleyebilirsiniz. Ayrıca sistemi yüklerkende bir bölmeyi FAT veya NTFS olarak biçimlendirebilirsiniz. Veya yükleme sırasında hiçbir veri kaybı olmadan bir FAT bölmesini bir NTFS bölmesi olarak değiştirebilirsiniz.

  NTFS'den daha düşük bir ek yükü olmasına rağmen FAT sunucu için uygun bir seçim değildir. NTFS'in yerleşik güvenlik ve kurtulabilirlik özelliklerinden yoksundur. NTFS'in birçok özelliği onu Windows NT için yeğlenen dosya sistemi yapmaktadır:

  · Korumalar ya dizinlere ya da kişisel dosyalara atanmaktadır. Dosyalar taşındıklarında bile izinlerini koruyabilirler.

  · Hiç kimse bir disketten önyükleme yaparak NTFS sistemine yetkilendirilmemiş erişim kazanamaz.
  · Çökme durumunda sistem kurtarılabilir; çünkü hareketler yürütülmeden önce bu hareketlerin günlük tutma işlemleri tamamlanmıştır. Disk onarım yardımcıları gerekli değildir.
  · NTFS kendi disk alanlarını sürekli olarak gözler; eğer bir hasar bulursa kötü alanı hizmet dışına çıkarır ve bu alandaki veriyi başka bir alana taşır. Bu sıcak düzenleme (hot fix) olarak adlandırılır ve çalışan herhangi bir uygulamada gözle görülmez.

  RISC işlemcili makineler üzerinde bir FAT bölmesine ihtiyacınız olacak ancak önyükleme amaçları için çok küçük bir tane de (min. 5 MB) yetecektir. Sabit diskin geri kalan kısmı NTFS olarak biçimlendirilmelidir.

  Eğer güvenliğin değil de kullanışlığının önem taşıdığı bir ortamda iseniz en azından bir küçük FAT bölmesini Intel tabanlı sunucular üzerinde bile kullanmayı düşünebilirsiniz. Çok güvenli ve sağlam bir yapılandırma olmadığı kesindir. Ancak sabit sürücünüzde küçük bir FAT bölmeniz varsa EISA yapılandırma yardımcılarını çalıştırmak gibi sistem yönetiminin küçük işleriyle uğraşmak daha kolaydır. Tüm donanım yardımcılarını ona yükleyebilir ve sisteminiz çöktüğünde veya büyük sorunlar olduğunda bile bir disketten önyükleme yaparak yardımcılara gidebilirsiniz. Sabit diskin kendisi çöktüğünde bu kuşkusuz işe yaramayacaktır; dolayısıyla bu durumda güvenli ancak erişebilir bir yerde disket sürümlerinizi tutmanız gerekecektir. Ancak küçük bir FAT bölmesine sahip olmak bir çok durumda olayı kolaylaştırmaktadır.

  Ancak güvenliğin ciddi önem taşıdığı bir ortamda FAT bölmesi kullanmayın. Bu durumda tüm depolama sisteminizin NTFS için yapılandırılması iyi olur.

  Yalnızca Windows NT ile çalışan bilgisayarların NTFS'i doğrudan kullanbilmelerine rağmen ağ kullanıcıları hiçbir zorluk çekmeden NTFS bölmelerindeki dosyalara erişebilirler MSOS OS/2 UNIX veya Microsoft Windows'un çeşitlemelerinden biriyle çalışıyor olsalar bile.

  Disk Bölmelerini Planlamak


  Sunucunuzu kurduğunğzda sunucunun kullanılabilir disk alanlarının bölümlemesine de karar vermeniz gerekecektir. Tek büyük bölmeler ile çoklu küçük bölmeler arasında dengelemeler yapılır.

  Kavramsal olarak büyük tek bölmelerle uğraşmak her zaman daha kolaydır ancak büyük bölmeler kullanmak sistem yapılandırılması için her zaman elverişli yol olmayabilir. Dikkate alınması gereken bir konu sistemin genel kararlılığıdır. Eğer sisteminizin genel yapılandırılmasının oldukça sabit bir uygulamalaru grubu ve istikrarlı bir kullanıcı nüfusuyla kararlı olması beklentiniz varsa bu gereksinimlere karşılık verecek büyük bölmeler kullanmayı yeğleyebilirsiniz.

  Eğer sunucunuz temelde bir veritabanı sunucusu işlevini görecekse karar alma yönünde çok fazla şey yapmanız gerekmez. Veritabanınızın çekirdek program dosyalarını mantıksal büyüme için yer ayırarak tek bir bölme üzerine koymanız iyi olacaktır. Ancak hızı maksimumda tutmak için herşeyi bu bölme dışında tutmanız gerekeceğinden bölmeyi buna uygun olarak boyutlandırın. Veri dosyalarının kendi başlarına nasıl düzenledikleri büyük ölçüde veritabanınıza bağlıdır fakat dosyalar ya çoklu bölmeler ve çoklu sürücüler boyunca dağılacaklar ya da tümüyle veritabanı uygulamasının denetimi altında olan özel bir ham bölme üzerine depo edileceklerdir. Her durumda veritabanının büyümesi için çok fazla alana gerek olduğunu fark edeceksiniz. Bir veritabanı sunucusu aynı zamanda şeritleme (striping) veya diziler (array) kullanarak veritabanınızı çoklu sabit sürücüler boyunca yaymanıza izin veren bir RAID donanım veya yazılım çözümünün kullanılması için belirgin bir yerdir. Bu sadece sınırsız bir büyümeye izin vermekle kalmaz sabit disk boşluğunuzu ölçülü bir şekilde genişletebilme avantajını da sağlar; çünkü daha fazla dosya alanı gerektiğinde bir ek sürücüyü basitçe dizinize ekleyebilirsiniz.

  Diğer taraftan eğer işinizin doğası oldukça sık sistem değişiklikleri gerekiyorsa daha küçük sabit disk bölmeleri kullanmayı daha anlamlı bulabilirsiniz; böylece özel bir proje için kolayca bir bölme yaratabilirsiniz. Proje tamamlandığında gereken şey sadece veriyi arşivlemektir; bölme temizlenecek ve bir sonraki projeye hazır hale gelecektir.

  NTFS'in bir büyük getirisi de FAT kullanımındaki gibi büyük miktarlardaki alanlar harcamaksızın büyük ve tek bölmelere sahip olabilmenizdir. Sistem bölmesi yeterince büyük ve kararlı olacak ve birdenbire onu büyütmek derdine düşülmeyecektir. Tipik bir yükleme için bugünlerde sabit sürücü alanının ucuz olduğunu varsayarsak tipik bir sunucuya yaklaşık 500 MB yeter. Kuşkusuz kullanıcı ve uygulama bölmelerinin boyutu tümüyle sizin özel ortamınıza bağlı olacaktır. Ancak onlara büyüme için fazla yer bırakmanız gerekmeyecektir çünkü yeni kullanıcı ya da uygulama eklemeniz gerektiğinde eski bölmelere dokunmadan basitçe bir başka sürücü ya da bölme eklenmelidir.

  Disk bölmelerini planlarken dikkate almanız gereken bir şey de eğer varsa ne tür bir RAID ya da başka bir sürücü erişim yöntemi kullanacağınızdır. Eğer seçimşansınız varsa bir özel RAID denetcisini veya bir RAID donanım çözümünü kullanmak gerekir. Yeterli bir RAID donanım çözümünü Windows NT Disk Administrator içinde yerleşik olarak bulabilirsiniz.

  Bir disk dizisi veya ikizi oluşturmak için Disk Administrator'ın yerleşik araçlarını kullanmak kesinlikle avantajlıdır. Kuşkusuz en önemlisi maliyettir çünkü maliyet kayıp disk alanı ile sınırlıdır. Ancak taşınabilirlik ve uyumluluk konusunda da üstünlükleri vardır. Disk Administrator işletim sisteminin tümleşik bir bölümüdür; bu yüzden Intel tabanlı veya RISC tabanlı bir sürücü için aynı biçimde kolayca yapılandırabilirsiniz. Bu bazı bilgisayarların gereksinimlerine bağlı olarak farklı işlemciler kullanıldığı çeşitlenmiş ağ boyunca benzer bir yapılanmayı korumanıza izin verir. Ayrıca çözümü güç uyumluluk sorunları için endişe etmeniz gerekmez çünkü Disk Administrator işletim sisteminin içinde tasarımlanmıştır.

  Öte yandan Disk Administrator kullanımında bazı kısıtlamalar vardır. Yalnızca üç temel RAID türünü destekler; İkizleme (RAID 1) şeritleme (RAID 0) ve eşlikli şeritleme (stripting with parity) (RAID 5). Bunlar en iyi bilinen ve en yaygın RAID türleri olsalar da RAID seçenekleriniz neredeyse yalnız bunlarla sınırlrıdır ve sizin gereksinimlerinizi karşılamayabilir. Disk dizilerinizin kullanımını farklı bir donanım altsistemine taşımanın hem hız hem de kararlılık açısından belirgin üstünlükleri olabilir. Öncelikle RAID donanım çözümlerinin çoğu sunucuyu tümüyle kapatmaksızın başarısız sabit sürücüleri kaldırmanıza (sıcak takas) izin verir; bu dabir üretim ortamında kesinlikle bir avantajdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ağ İletişim Kurallarını Seçmek
  Windows NT Server geniş ölçüde iletişim kurallarında bağımsızdır. Standart iletişim kurallarından herhangi birini kullanarak işini görebilir ve tüm ana iletişim kurallarıyla boy ölçüşebilir.

  · IPX/SPX : Novell NetWare ağlarının iletişim kuralı ve Windoe NT Server için varsayılan iletişim kuralı.
  · TCP/IP : Internet'in iletişim kuralı ve geniş alanlı ağlar için yeğlenen iletişim kuralı.

  · NetBEUI : Microsoft Lan Manager ağları ve Microsoft for Workgroups ağları tarafından kullanılan iletişim kuralı.
  · AppleTalk : Macintosh bilgisayarlarının kullandığı iletişim kuralı.

  · SNA DLC : Anasistem erişimi için iletişim kuralı.

  Çok azımız bu iletişim kurallarının tümünü aynı anda desteklemeyi isteriz ve aslında buna gerek yoktur. Temel seçim iki tanedir: IPX/SPX veya TCP/IP.

  IPX/SPX NetWare ağlarında yıllardır başarıyla kullanılan hızlı ve esnek bir ağ iletişim kuralıdır; kurulumu ve yapılandırılması kolaydır. Bir yerel ağ için varsayılan iletişim kuralıdır ve bu düzeyin ötesinde bir bağlantı planlamıyorsanız iyi bir seçimdir. Aynı zamanda NetWare sunucularla karışık bir ortama gireceğinizde de yeğlenen bir iletişim kuralıdır.

  TCP/IP de hızlı ve esnek bir ağ iletişim kuralıdır. Esasen Internet için yaratılan TCP/IP karşılaşabileceğiniz her türlü donanım veya işletim sistemi üzerinde çalışan ve yaygın kabul gören bir iletişim kuralıdır. Eğer geniş alanlı bir ağa ya da Internet'e bağlantı yapacaksanız ağınız için yeğleyeceğiniz iletişim kuralı da TCP/IP olacaktır. TCP/IP yapılandırılması ve sürdürülmesi zor bir iletişim kuralı olarak ün yapmıştır; ancak Windows NT Server'daki araçlarla TCP/IP'nin yapılandırılması ve sürdürülmesiişini geçmişte olduğundan daha kolay yapabilirsiniz.

  NetBEUI yerel ağ yapılandırılmasının ilk zamanlarında geliştirilmiştir. Küçük ve bazı durumlarda nispeten hızlıdır ve Lan Manager ve Windows for Workgroups ağları için kullanılan bir iletişim kuralıdır. Bunula birlikte günümüzün farklı ağ ortamında sınırlamaları yararlarından daha ağır bastığından ömrünün sonuna gelmiştir.

  AppleTalk ve SNA DLC sırasıyla Macintosh ve anasistem (mainframe) ortamlarına bağlantıyı kolaylaştırmak için Windows NT Server'a katılmıştır. Eğer ağınız bu platformlardan birini içeriyorsa uygun iletişim kuralını ekleme gereğiniz olacaktır. DLC Hewlett-Packard yazıcılarla konuşmak için yararlı bir iletişim kuralıdır. Bunula birlikte her iki durum için de TCP/IP'yi kullanabileceğinizi görebilirsiniz. Her iki ortam için de mükemmel TCP/IP çözümleri vardır ve her ikisinin de gelecekte TCP/IP'ye gittikçe daha fazla yönelmeleri olasıdır. Bununla birlikte bir kalıt ortamı destekleme gereğiniz olabilir ve Windows NT Server bunun için gerek duyacağınız araçları içerir.

  Güvenlik Planlaması


  Hemen hemen tüm ağ kullanıcıları soyut konuşulduğunda güvenliğin iyi bir şey olduğunu kabul ederler. Ancak günün birinde bir parolayı unuttukları istedikleri bir belgeye ulaşamadıkları en yakınlarındaki yazıcı dururken koridorun sonundaki yazıcıdan çıkış almak zorunda kaldıkları Internet'ten aldıkları nefis bir programı yükleyemedikleri zaman bu durum değişir. Güvenlik yüzünden çalışmaz olduklarını söylerler. Öte yandan erişilen değiştirilen hatta tahrip edilen dosya kendilerinin ise bu kez de güvenlik gevşek diye yakınırlar.

  İdeal bir güvenlik hem kimsenin özel bir izni olmadan hiçbir şeye ulaşamayacağı kadar eksiksiz hem de varlığını hiç kimsenin hissetmeyeceği kadar şeffaf olmalıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ağ Yönetim Modelleri ve Güvenlik Sorunları
  ________________________________________


  Ağınız için seçtiğiniz yöntem modeli uygulamanız gerek güvenlik önlemi türlerini etkiler. Ağ yönetimi dört temel yapılandırmadan birinde organize edilebilir:
  • Bir kuruluşun tümü için merkezden
  • Bölüm veya grup temelinde yerel olarak (dağıtılmış yöntem)
  • İşletim sistemi ile
  • Yukarıdakilerden bazı bileşenleri ile

  Yönetim modellerinin hem küçük hem de büyük ve karmaşık modeller için benzer olabilmesi şaşırtıcıdır. Bu modellerin ölçek ve derecesi farklılaşabildiği hakde temel yaklaşım aynıdır. İncelenebilecek üç model vardır:

  Merkezden Yönetim


  Bir merkezden yönetim modelinde örgütlenme içindek kaynakların kullanıcıların ve ağların tümünü bir kişi grup veya bölüm yönetir. Bu model küçük ve orta ölçekli örgütlenmelerde iyi çalışır; büyük ya da coğrafi olarak dağınık olan örgütlenmelerde yavaş veya yetersiz kalabilir. Ancak güvenlik açısından merkezden yönetim en iyi modeldir. Sistem politika ve yordamların tüm örgütlenmede tek tip olmasını sağlar. Yöneticiler hem ağ içindeki kaynak ve kullanıcıların yeniden konumlandırılmasını hem de kullanıcı profil ve erişimlerinde gerekli değişiklikleri hızla gerçekleştirebilir.

  Merkezden yönetim modeli

  Dağıtılmış Yönetim


  Dağıtılmış yöntem modelinde ağ bölüm ve çalışma grubu düzeyinde yönetilir. Bu yerel düzeydeki yönetim kullanıcı gereksinimlerine hızlı yanıt vermeyi kolaylaştırsa da bu yanıt hızı çoğu zaman ağ güvenliği pahasına başarılabilmektedir. Bir ağ üzerinde çeşitli bölüm ve çalışma grubu düzeyi yönetici olduğunda sistem politikaları ve yordamları bir çalışma grubundan diğerine değişmektedir. Bir sistemde ne kadar çok grup bulunursa çoklu güven ilişkileride o kadar çok gerekecektir.

  Dağıtılmış yönetim modeli

  Karışık Yönetim

  Karışık yöntem modeli hem merkezden hem de dağıtılmış yönetim modellerinin özelliklerini taşır. Bölüm veya çalışma grubu düzeyindeki yöneticiler kullanıcıların günlük gereksinimleri ile ilgilenirken merkezi yönetimdeki sistem politikalarının kuruluş çapında uygulanmasını sağlar. Bu genellikle küçük örgütlenmelerin karşılabileceklerinden daha büyük bir personel yatırımı gerektirmektedir dolayısıyla karışık yönetim modeli genellikle daha büyük organizasyonlarla sınırlandırılmıştır.

  Karışık yönetim modeli

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ağ Güvenlik Türleri
  ________________________________________

  Ağ güvenliği için dört ana kategori vardır:
  • Fizikselgüvenlik
  • Kullanıcı güvenliği
  • Dosya güvenliği
  • Davetsize karşı güvenlik

  Ağınızın büyüklüğü ne olursa olsun bu kategorilerin hepsi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ancak bunlardan biri veya diğerinin göreli önemi ağın boyutu değiştikçe değişecektir.

  Fiziksel Güvenlik

  İster ağ sunucusu ister masaüstü iş istasyonu isterse taşınabilir bilgisayar veya bir alışveriş merkezindeki ortak erişim terminali olsun her bilgisayarın fiziksel olarak güvende olması gerekmektedir. Bilgisayarı fiziksel olarak alıp götürebilen biri verinize erişim kazanabilir. Yine de bu tüm bilgisayarlarınızı sürgülemeniz anlamına gelmez. Fakat ağ sunucularının konumuna karar vermek biraz daha fazla özeni gerektirmektedir. Çok fazla yürümemek için bu yerin yakın olması iyi olur. Kapısı kitlenen iyi havalandırılmış iyi aydınlatılmış bir oda bu iş için uygun olacaktır.

  Kullanıcı Güvenliği
  Kullanıcı güvenliğinin iki yönü vardır:
  • Kullanıcıların gerek duydukları kaynaklara erişimini kolaylaştırmak.
  • İşlerini yapmaları için gerekli olmayan kaynakları ise kullanıcılardan uzak tutmak ve hatta gizlemek. Bu kaynaklar hem işletmenin en gizli bilgilerini hem de diğer kullanıcıların kişisel varlıklarını kapsar.

  Mümkün olduğu kadar ağa ve ağ kaynaklarına erişim için kullanıcıların sadece bir kez girmeleri gereken tek bir parolayı anımsamaları iyi oluuur. Buna karşın yüksek derecede hassas kaynaklara erişim için ikinci bir parola girme zorunluluğu bu kaynakların gizlilik özelliğini pekiştirir. İnsanlar iki veya üç parolayı anımsamayabilirler. Fiziksel yerleşimle birlikte ağınızın mantıksal düzenini de planlamanız daha sonra karşınıza çıkabilecek pek çok güvenlik ve yönetim sorunlarından sizi kurtaracaktır. Etki alanlarının basit fiziksel yakınlık yerine kişi ve nesnelerin mantıksal gruplamalarını içereceği biçimde düzen planlanır.

  Dosya Güvenliği
  Dosya güvenliğini sağlamanın iki yolu vardır:
  • Dosya erişimini denetlemek
  • Dosya bütünlüğünü korumak

  Hem veri hem de belge dosyaları yapılandırılmış biçimde veri içerir ancak belge dosyaları genellikle insanlar tarafından okunabilirken veri dosyaları bir program tarafından yorumlanmalıdır.

  Microsoft Windows NT Server sürüm 4 hem klasör hem de dosya düzeyinde erişimi denetlemenize olanak sağlar. Böylecebir klasöre tam erişimi olan biri o klasördeki bir dosyaya erişemeyebilir veya bunun tam tersi. Ancak bu sadece NTFS dosya sistemini seçmişseniz mümkün olabilr. AslındaWindows NT'deki izinler herhangi bir dosyaya atanabilen bileşimlerdir. Kişisel dosya özellikleri şunlardır:
  • Read (R)
  • Write (W)
  • Execute (E)
  • Delete (D)
  • Change Permissions (P)
  • Take Ownership (O)

  Ayrıca yetkilendirilmemiş erişim denemelerini önleyecek şekilde hassas ve gizli dosyaları denetlemek gerekir.

  Program dosyaları
  Program dosyaları ve onları içeren klasörler hemen her zaman Read'e ayarlanmalıdır çünkü kullanıcılar nadiren yazmaya gerek duyacaklardır. Ayrıca Read erişimi kullanıcıların kasıtlıı veya kasıtsız olarak dosyaların silinmesi üzerine yazmasını ya da virüs getirmesini önler. Bununla birlikte bütün dosyaları Read'e ayarlamak da yeterli değildir çünkü bir klasöre Change Permissions erişimi olan bir kullanıcı klasördeki herhangi dosya için erişimi değiştirebilir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İyi Bir Parola Seçmenin Kuralları
  ________________________________________

  İyi bir parola aşağıdaki özelliklere sahiptir:
  • Oturum açma adındaki karakterlerin bir rotasyonu değildir.
  • En azında iki alfebetik ve bir tane de alfebetik olmayan karakter içerir.
  • En az altı karakter uzunluğundadır.
  • Parola kullanıcı adı ve başharfleri çocuklarının veya diğer belirgin kişi adlarının baş harfleri veya bu tür verilerle kullanıcının doğum tarihi ve telefon numarası gibi verilerin bileşimide değildir.

  Windows Nt de Donanımın Planlanması ve Yerleştirilmesi
  ________________________________________

  Ağ için donanım seçmek tek bir iş istasyonu için donanım seçmekten daha özenle yapılmalıdır. İş istasyonları genellikle kendi iç yapılandırılmaları dikkate alınmaksızın bir ağa bağlanabilir ancak sunucu ve denetcilerin en iyi başarımı elde etmek için ağdaki rolleri düşünülerek tasarlanmaları gerekir. Her ne kadar kötü tasarlanmış ve yapılandırılmış bir iş istasyonu kendi kullanıcısını kızdırsa da ağ üzerindeki rolü düşünülerek tasarlanıp yapılandırılmamış bir sunucu ağ üzerindeki tüm kullanıcılar için sorun yaratacaktır.

  İlk kural şudur: Microsoft Windows NT Server 4.0 Hardware Compatibility List'te olmayan bir sunucu veya denetçiyi kullanmayı düşünmeyin. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi ağınızdaki en önemli makinelerin hepsi resmen uyumluysa herşeyin mükemmel çalışması şansına sahipsinizdir. İkisi eğer bilgisayarlarla veya listedeki diğer gereçlerle herhangi bir sorununuz olursa Microsoft'u arayabilirsiniz. Eğer uyumlu olarak tanımlanmamış bir gereci kullanıyorsanız kendinizle başbaşa kalırsınız. Sorununuzun donanımla ilgili olup olmaması bu durumda önemli olmayacaktır. Dolayısıyla bileşenlerin her zaman donanım uyumluluk listesinden seçtiğinizden emin olmak gerekir. Microsoft Windows NT donanım konusunda Microsoft Windows'un Microsoft Windows 95 gibi diğer sürümlerinden çok daha titiz olsa da uygun donanımların listesi her Windows NT sürümüyle biraz daha uzamaktadır. Seçimlerinizi donanım uyumluluk listesi ile sınırlamak sıkıntı yaratmayacaktır.

  Eğer çok sayıda sistem yerleştirmeyi planlamış ve donanım uyumluluk listesinde bulunmayan bir donanım parçasını kullanmak zorunda kalmışsanınız donanım sağlayıcınızın listeye katılması için bu öğeyi Microsoft'a bildirmesi harcadığı zamana ve paraya değer.


  Sistemi Tasarlamak
  ________________________________________

  Microsoft Windows NT Server sürüm 4 sistemini tasarladığınızda karar alma sürecinizde dikkate alıp dengeleyeceğiniz üç etken vardır:

  Ağınız için seçmiş olduğunuz etki alanı türü

  Başlangıç boyutu ve sistemin beklenen gelişimi

  Kaynakların örgütlenmedeki konumları

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş