Microsoft resmi olarak öncelikle Windows 8′in üç sürümü olacağını duyurdu: Windows 8 Windows 8 Pro ve Windows 8 RT .

Windows 8 ve Windows 8 Pro x86 ve x64 işlemciler için tasarlanmış Windows 8 RT sadece ARM işlemciler ile güçlendirilmiş bilgisayarlara ve tabletlere önceden yüklenmiş olarak satışa sunulacak.Yukarıda belirtilen üç sürüme ek olarak ticari dünya için özel bir sürüm olacaktır. Windows 8 Enterprise sürümü Windows 8 Pro sürümünde bulunan tüm özelliklerin yanı sıra BT organizasyonu için bazı ek özellikleri içerir.

Windows 8 RT ARM işlemciler üzerinde çalışan Windows için özeldir ve x86 ve x64 işlemciler üzerine yüklenemez. Depolama Alanı Windows Media Player Uzak Masaüstü Grup İlkesi Dosya Şifreleme Sistemi Domain Üyelik Hyper-V İstemcisi VHD BitLocker ve BitLocker önyükleme özellikleri Windows 8 RT sürümünde kullanılabilir olmayacaktır. Ama en iyi şey Microsoft Windows RT sürümünde Microsoft Office (Word Excel PowerPoint ve OneNote) dahil edilecek. Yani Windows 8 RT sürümü için Microsoft Office satın almanız gerekmeyecek.

Bir masaüstü dizüstü netbook veya ultrabook kullanıcı iseniz seçim için sadece iki sürümü olacak. Windows 8 tüm özellikleri elde etmek için Windows 8 Pro sürümünü almanız gerekecek.

Windows 8 sürümleri arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki grafiğe göz atabilirsiniz.


Yukarıdaki karşılaştırma tablosuna baktığımız zaman bir Windows 7 Professional veya Ultimate sürümü Windows 8 sürümüne yükseltilemeyecek. Sadece Windows 8 Pro sürümünü Windows 7 Professional veya Ultimate sürümlerine yükseltebilirsiniz. Windows 8 temel sürümü; Sürücü Şifreleme Grup İlkesi Uzak Masaüstü Domain Üyelik Hyper-V İstemcisi VHD BitLocker ve BitLocker ön yükleme Sistem Dosyası Şifreleme özelliklerini içermeyecek.