Bilinmesi gereken ve Windows 7 için en kullanışlı klavye kısayolları (tuşları). Windows 7 için bu 10 en kullanışlı klavye kısayolları ile klavye kullanım kolaylığına başlayabilirsiniz.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Windows 7 için 10 kullanışlı klavye kısayolları

1. Win +1 2 3 4 vb: Görev çubuğundaki her bir programı başlatır. Programları birbiri ardına açabilir böylece en çok kullanılan programları görev çubuğunda tutmak sizin için yararlı olur.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

2. Win + T: Görev çubuğundaki programlar arasında geçiş yapmak için kullanılır. Bu sadece öğe üzerine gelerek fare ile tıklamanız ile benzerdir. ‘Boşluk (Space)‘ veya ‘Enter‘ ile herhangi bir programı çalıştırabilirsiniz.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
3. Win + Home: Bu ​​kısayol Kullanmakta olduğunuz mevcut pencereler dışında tüm programları en aza indirir. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]e benzeri ve aynı kayıt defteri anahtarı ile devre dışı bırakılabiliyor.

4. Alt + Esc: Alt + Tab gibi ama açılma sırasına göre Görev çubuğundaki uygulamalar arasında geçiş yapar.

5. Win + Pause / Break: Sistem Özellikleri penceresi açılacaktır. Hızlı bir bilgisayar ya da basit bir sistem istatistikleri görmeniz gerekiyorsa bu yararlı olabilir.

6. Alt + Enter: Çok kolay paylaşım ayarlarını dosya boyutunu görebilir böylece seçtiğiniz dosyanın Özellikler seçeneği açılır.

7. Shift + F10: Bir dosya/ klasör menü açmanız için klasör üzerine fare ile sağ tıklamış gibi kısayol sağlar. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları için çok faydalı bir kısayol. Zaman zaman çok kullanışlı olabilir.

8. Ctrl + Shift + Esc: Ctrl + Alt + Del kullanmaya gerek kalmadan Görev Yöneticisini açın.

9. F2: Bu kısayolu kullanarak anında bir dosya veya klasörün adını değiştirebilirsiniz.

10. F3: Bu kısayol CTRL+F gibi arama kutusunu açar. Tek tuş ile arama kutusunu hemen açabilirsiniz. En kullanışlı kısayollardan biridir.