Bu yazımız Windows 8 yüklü PC ye Windows 7 yüklü PC den uygulamaları programları dosyaları ve ayarları taşımak isteyen kullanıcılar için bir klavuz niteliğindedir. Resimli anlatım yardımı ile yapacağınız işlemleri daha kolay hale getirmeye çalıştık.

Ayrıca Windows 7 ile çift ön yükleme ile Windows 8 yüklediyseniz Windows 8′e Windows 7 de ki dosyaları ayarları ve uygulamaları aktarmak için de bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Windows 8 Beta Asistant kullanımını da içerir.

Windows 8 Beta Assistant Windows 7 PC den Windows 8 PC ye tüm dosyaları programları ve uygulamaları taşımanızı sağlayan mükemmel bir programdır.

Not: Bu ​​yazımız Windows 7 den Windows 8 Tüketici Preview sürümüne yükseltmek isteyen kullanıcılar için değil. Aksine bu eski Windows 7 PC’nizden yeni Windows 8 PC’nize tüm yüklü uygulamaları programları ayarları ve dosyaları taşımak isteyen kullanıcılar içindir.

Önemli: Bu yazılımı kullanmadan önce hatırlamanız gereken birkaç şey vardır. Birincisi Windows’un x86 sürümünde çalışmaz. İkincisi Windows 7 PC ve Windows 8 PC’deki Windows 8 Beta Assistant aynı sürümünü yüklemeniz gerekir.

Resimli Anlatım: Windows 8 Beta Asistant İle Taşıma İşlemi

Adım 1: Windows 7 bilgisayarınıza Windows 8 Beta Asistant programını indirin ve kurun.

Adım 2 : Transfer tipini seçmeniz gerekir. Windows 8′e Windows 7 uygulamaları dosyaları ve ayarları taşımak için Migration ilk seçeneğine tıklayın ve ardından Next düğmesine tıklayın.
Adım 3 : Aşağıdaki ekranda OLD computer seçeneğini seçin ve Next butonuna tıklayın. Burada devam etmek için ad ve e-posta adresinizi girmeniz istenecektir. Bilgileri girdikten sonra Next düğmesine tıklayın.

Bir sonraki ekranda kullanılabilir dört transfer tipi seçeneklerinden birini seçmeniz gerekecektir: Network Laplink Ethernet Cable File Storage Device ve USB Cable.


Bağlantı yöntemi olarak File Storage Device-Dosya Depolama Aygıtı seçeneğini seçin. Bu Windows 7 ye çift ön yükleme ile Windows 8 kurduysanız programları ve dosyaları taşımak için en iyi yoldur.Next butonuna tıklayın.
Adım 4 : Dosyaları programları ve ayarların aktarılacağını belirtmek için yeni bilgisayarın anlık görüntüsünü seçmeniz istenecektir gerek yoktur. Ama biz bu adımın gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Bu adımı geçmek için Skip this step seçeneğine tıklayın. Do not use a snapshot seçeneğini seçin ve Next butonuna tıklayın.

Adım5 : Aşağıdaki ekranda da gördüğünüz gibi kullanılabilir üç seçenekten transfer türünü seçmeniz gerekir:
  • Full (files settings and applications) – Hepsi (Dosyalar Ayarlar ve Uygulamalar)
  • Files and Settings only - Sadece Dosyalar ve Ayarlar
  • Files only - Sadece Dosyalar

İlk seçeneği seçip ve Next butonuna tıklamanızı öneririz. Uygulamaları taşımak istemeyenler ikinci seçeneği seçebilir.Adım 6 : Sonraki ekranda Custom Settings-Özel Ayarlar düğmesini göreceksiniz..Özel Ayarlar butonuna tıkladığınızda Advanced User Options-Gelişmiş Kullanıcı Seçenekleri iletişim kutusu açılacaktır duvar kağıtları ekran koruyucular tarayıcı çerezleri ve uygulama ayarları aktarmak istiyorsanız seçebilirsiniz.

Varsayılan ayarları ile duvar kağıtları ekran koruyucular ini dosyaları Denetim Masası simgeleri çerezler Internet Explorer giriş sayfası ayarları ve Internet Explorer seçeneklerini aktaracaktır. Bunların aktarılmasını istiyorsanız OK butonuna tıklayın. Eğer aktarmak istemiyorsanız bu seçeneği kaldırın. Sonraki adıma geçmek için Next düğmesine tıklayın.

Adım 7 : Sonraki adım da kullanıcı hesaplarını göreceksiniz. Ekleme veya çıkarmaya tıklayarak istemediğiniz kullanıcı hesaplarını devre dışı bırakabilirsiniz.


Sonra Next butonuna tıklayın.
Adım 8 : Bilgisayarınızda aktarılacak uygulamalar ve daha sonra liste uygulamaları taramak için Next düğmesine tıklayın. Bu adım biraz zaman alabilir. Aktarmak istediğiniz uygulamaları seçin ve Next butonuna tıklayın.

Adım 9 : Bir sonraki ekranda transfere dahil olan disk sürücülerini göreceksiniz. Windows 7 ye çift ön yükleme ile Windows 8 yüklediyseniz taşımak için sadece Windows’un kurulu olduğu sürücüyü seçmenizi öneririz.

Srücüyü seçin ve devam etmek için Next düğmesine tıklayın.
Adım 10 : Aktarmaya dahil etmek istemediğiniz klasörü seçin ve Next düğmesine tıklayın. Ayrıca transfer dosya türlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir dosya türünü çıkarmak için Add düğmesini kullanın ve Next düğmesine tıklayın.

Son olarak taşıma işlemini başlatmak için Next butonuna tıklayın. Sorulduğunda flash sürücü veya seçilen tüm uygulamalar dosyalar ve programların aktarılmasına başlamak için harici USB sürücüyü seçin. Bu işlem biraz zaman alabilir.


Çift ön yükleme ile Windows 8 kurduysanız Windows 8 yüklü bilgisayarı açın.
Windows bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor ve ve daha sonra Windows önyükleme ve flash sürücü veya Windows 7 uygulamaları dosyaları ve ayarları yedeklemek için kullandığınız harici sabit diski bağlayın.

Adım 11 : Windows 8′e PC Mover yükleyin ve programı başlatın. Mümkün hareket uygulamaları ve ayarları olduğu gibi Windows 8′e Windows 8 Beta Asistant (daha önce Windows 7 yüklü olduğu aynı sürümü) aynı sürümünü karşıdan yüklemeniz gerekir. Yükledikten sonra kurulumu yapın.

Adım 12 : Programı açın ve Migration seçin ve Next düğmesine tıklayın. Sonraki ekrandan NEW computer seçeneğini seçin ve Next düğmesine tıklayın.

Adım 13 : Bağlantı yöntemi olarak File Storage Device-Dosya Depolama Aygıtı seçin ve Next butonuna tıklayın. Tekrar Next butonuna tıklayın. Burada bilgisayar görüntüsünü almak istenecektir. Bu adımı atlamak için Skip this step tıklayın. I already have ya da do not want to a snapshot seçeneğine tıklayın ve Next düğmesine tıklayın.

Adım 14 : Bir sonraki adımda adınızı ve e-posta adresinizi girmeniz istenecektir. PC Mover adınızı ve e-posta kimliği paylaşmak ister istemiyorsanız bir sonraki adıma geçmek için Next butonuna tıklayın.

Adım 15 : Son olarak Windows 7 üzerinde oluşturduğunuz Moving Van dosyasına göz atın ve tüm seçili uygulamaları dosyaları ve ayarları aktarmak için üç kez Next düğmesine tıklayın. Sonra kullanıcı hesapları ve Windows sürücü seçmeniz istenecektir.

Eğer yeni bilgisayar da farklı bir kullanıcı adı kullanıyorsanız bir iletişim kutusu görüntülenir Change Target-Hedef Değiştir seçeneğini seçmeniz gerektiğini unutmayın.Son Adım : Windows 8 Beta Asistant seçilen dosyaları programlar ve ayarları taşımaya başlar. Bu aşama uygulama ve dosya boyutuna bağlı olarak biraz zaman alır. Tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Umarım yardımcı olmuşuzdur. İyi günler