Birçok kullanıcı tarafından Windows Vista'nın halefi olduğu XP'ye göre bataryayı daha çabuk tükettiği şikayet ediliyor. Normal koşullar altında bu durum doğru olmasına karşın; sistem ayarlarında yapacağınız birkaç ufak ayar ile bu durumu değiştirmeniz mümkün. Dilerseniz bu yazımızda Vista'da batarya ömrünü uzatmak için yapabileceklerimizi gözden geçirelim.

Güç Tasarrufu Hileleri

  • İşlemcinizin güç yönetim özelliklerini açın ve güç yönetimini değiştirin - Intel'in SpeedStep ve AMD'nin Cool'n'Quiet teknolojileri aktif hale getirilerek ciddi boyutlarda güç tasarrufu sağlanabilir. Bu teknolojiler makinanız yük altında değilken işlemcinizin çalışma voltajını ve frekansını ciddi boyutlarda düşürerek güç tasarrufunda bulunmanızı sağlar. Bilgisayarınıza yük bindiği anda ise tekrardan yüksek saat değerlerine çıkartarak performans kaybı yaşamanızı önler. Bu ayar Windows Mobility Center'dan rahatlıkla yapılabilir - deneyimli kullanıcılar bu ayarı BIOS'tan da yapabilirler.
  • Aero'yu kapatın ve görsel efektleri ayarlayın - XP'den Vista'ya geçenlerin ilk etkilendikleri şey Aero'dur sanırım. Herkesin çok hoşuna giden Aero'yu yetersiz sistemlerle çalışan birçok kullanıcı bile kapatmaya kıyamıyor. Bir de madalyonun öbür yüzü var tabii ki. Aero mükemmel bir görsellik sunmasına karşın sistem bileşenlerine ciddi miktarda yük bindiriyor ve şarjda kullanım süresini azaltıyor. Bu sebeple güç tasarrufu modunda çalışırken görsel efektlerin kısılması hatta Aero'nun tümüyle kapatılması çalışma sürenize olumlu katkıda bulunacaktır.
  • Başlangıçta çalışan ve kullanım anında çalışan bazı programları kapatın - Diziüstü bir sistemi yeni alıp ilk kez kullandığınızda dâhi birçok yazılım işletim sistemi açılırken çalışır ki bunların birçoğu hiç kullanmayacağınız reklam amaçlı üreticinin varsayılan olarak yüklediği yazılımlardır. Bir de sizin yüklediğiniz programlar eklenince işletim sisteminizi her başlattığınızda onlarca yazılımın servisi çalıştırılır. Bu hem pil ömrünüzü hem de işletim sistemi başlangıç hızınızı olumsuz etkiler. Tavsiyemiz günlük olarak kullanmadığınız yazılımların başlangıçta çalışmamasını sağlayarak çalışma sürenizi arttırmanız yönündedir. Bunun için yapmanız gereken ise "çalıştır" 'a "msconfig" yazarak açılan penceredeki "başlangıç" sekmesinden sistem açılırken kullanılmamasını istediğiniz servislerin yayındaki tik işaretini kaldırmak. Ayrıca herhangi bir yazılımı kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız da yararınıza olacaktır. Örneğin internete bağlı olmadığınız zamanlarda outlook thunderbird gibi yazılımları kapalı tutabilirsiniz. Windows kenar çubuğunu da güç tasarruf modunda kapatmanızın da pilden tasarruf etmenize katkısı olacaktır.
  • Daha az cihaz kullanın - Bir filmi ya da şarkıyı DVD sürücüden oynatmak hard disk sürücünüzden çalıştırmaktan daha fazla enerji tüketir. Tatile ya da uzun seyahatlere çıkarken kullanacağınız dosyaları sabit diskinize kopyalamaya çalışın. Güç tasarruf modunda sabit diskten dosya kullanımı size enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca kablosuz bağlantı kullanmadığınız zamanlarda kablosuz ağ adaptörünüzü kapalı tutun. Çok fazla usb cihaz kullanmamaya gayret edin az da olsa güç tasarrufu sağlayacaktır.
  • Düzenli olarak diskinizi temizleyin ve disk birleştiricisini çalıştırın - Düzenli olarak diskinizi temizlemek ve disk birleştiricisini çalıştırmak kaydıyla kullanılmayan artık dosyaları diskinizin üzerinden silebilirsiniz. Bu sayede diskiniz üzerinde dosyalarınızın dağılımı daha düzenli olur. Bu da disk üzerinde işlem yaparken performansınızın artmasına sebep olur. Ayrıca dosya erişimi sırasında hard disk üzerindeki kafa diye tabir edilen okuyucu daha az hareketle erişimi sağlayabilir ki böylece bir miktar güç tasarrufu da sağlanmış olur.
  • "Uyku" modu yerine "hazırda beklet" modunu kullanın - Bilgisayarınızı bir müddet kullanmayacaksanız ve kapatmak istemiyorsanız hazırda beklet modunu tercih edin. Uyku modunda sistem bileşenlerine gönderilen güç çok ciddi düşer ancak hazırda beklet modunda birçok sistem bileşeni tamamen kapatılır. Ram'deki bilgiler sabit disk üzerine kopyalanarak sistem kapatılır ve tekrar açıldığında diskten tekrar ram'e kopyalanır. "Hazırda beklet" 'te bileşenlere güç gönderilmemesi çok daha fazla enerji tasarrufu anlamına gelmektedir.

Güç tasarrufu için kullanılabilecek araçlar
Güç tasarrufu için işletim sisteminizin ayarlarında düzenlemeler yapabileceğiniz çeşitli yazılımlar mevcut. Bu yazılımların en başında Vista'nın tüm versiyonlarında mevcut olan Windows Mobility Center bulunuyor.

Basit bir arayüze sahip olan Windows Mobility Center ile ihtiyacınıza uygun güç profillerini kolayca oluşturabilirsiniz.
Vista'da XP'ye nazaran çok daha fazla güç detaylı güç ayarı bulunuyor. Bunlar arasında disklerin monitörün kapatılması gibi temel ayarların yanında işlemci güç yönetimi PCI express slotu güç ayarları gibi gelişmiş ayarlar bulunuyor.
Yazımızın kalan kısmında Windows Mobility Center ile değiştirilemeyen Aero ve Windows Kenar Çubuğu'nun güç profilleriyle nasıl bağdaştırılabileceğine değinelim.

Windows Vista Battery Saver isimli yazılım bu işi başarıyla ve oldukça sade bir arayüzle yapıyor. Güç tasarrufu modu kullanılırken Aero ve Windows Kenar Çubuğu'nun devre dışı bırakılmasını direkt olarak ya da pilin belirlediğiniz bir yüzdesi kaldığında sağlayabiliyor. Vista'nın kendisi tarafından sağlanmayan bu iki ayar bu özellikleri her seferinde kapatıp açmak istemeyen kullanıcılar için oldukça iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.Yazılımı aktif olarak kullanmak istemeniz durumunda Windows başlatılırken çalıştırıldığından emin olmanızda fayda var.