Visual Basic Basic programının gelişmiş hali olan windows ortamında çalışan programlar yapmak amacı ile Microsoft tarafından geliştirilmiş bir programdır. Borland Visual Basic in yaygınlaşmasıyla Pascal dilini temel alan Delphi'yi ortaya çıkarmıştır. Delphi de Visual Basic gibi windows ortamında çalışan programlar yapmak amacı ile geliştirilmiş bir programdır. Delphi pascal dilinin gelişmiş sürümü olduğundan (Object Pascal) tüm komutları pascal komutlarıdır. Delphi'ye başlayacak bir kimse ilk önce Pascal komutlarını gözden geçirmelidir.


Delphinin şu an 2005 sürümü kullanılmaktadır. Bu sürümle windows ortamında çalışan 32 bitlik programlar yapılabilmektedir. Çalışan .exe programlardan haricinde .dll (Dinamik bağlantı kütüphaneleri) ve ActiveX nesneleride delphi ile kolayca oluşturulabilmektedir. Ayrıca bu sürüm .NET teknolojisini de desteklemektedir. Delphi sürümleri piyasaya Enterprise Professional ve Standard olmak üzere üç farklı halde sunulmaktadır.

Delphi ücretli bir uygulamadır. Delphi kullanarak uygulama yapmak isteyen kişilerin lisans ücretini ödemesi gerekir. Ücretsiz programlama yapmak ve öğrenmek amacıyla delphiye benzeyen Lazarus adlı GPL lisanslı ücretsiz program kullanılabilir. Bu programın şekli ve çalışması delphiye benzemektedir. Fakat kod yapısında farklılıklar vardır.