Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Müslüman Bir Aile, Kaç Çocuk Yapmalıdır?

  Bugünkü yazımın konusu günümüzde bizleri yönetenlerin tavsiyelerinde olduğu gibi Kur’an evli çiftlere bol çocuk yapın önerisinde bulunuyor mu sorusu üzerine olacaktır. Gerçekten de Allah bizlere evlenince bol bol çocuk yapın mı diyor? KUR’AN I REHBER ALAN ONU ANLAYARAK VE ÜZERİNDE DİKKATLE DÜŞÜNEREK OKUYAN BİR İNSAN ALLAH IN KUR’AN DA BÖYLE SINIRSIZ SORUMSUZ VE KURALSIZ BİR EMİR VERMEYECEĞİNİ ZATEN BİLİR.

  Allah Kur’an da emirlerini verir ama bizlerin emri hayatımıza geçirmeden önce mutlaka düşünmemizi aklımızı kullanmamızı emreder. YANİ AKIL İMANIN ANAHTARIDIR. Düşünmeden her şeyi kabullenen bir insanın imanı da güçlü olamaz. Bunun nedeni yaptıklarımızın özüne hâkim olabilmek adınadır. Böyle yaparak uyguladıklarımız dan ve hayatımıza geçirdiklerimizden azami fayda sağlamak amaçlanmıştır.

  Allah bizlerin evlenmemizi tavsiye eder. Hatta eski devirlerde yapılan birden fazla evlilikler doğru olmadığı için tek evliliği özellikle önerir. Çünkü çoklu evliliklerde hem eşler hem de çocuklar arasında adaleti sağlayamayacağımız uyarısını yapar. Ama asla çocuk sayısı konusunda tek bir örneği dahi yoktur Kur’an ın. Olmasını da beklemek mantıklı olmaz. ÇÜNKÜ BİR AİLEDE ÇOCUK SAYISI AİLENİN GELİRİ GEÇİMİ İLE DOĞRUDAN BAĞLANTILIDIR. Eğer hesapsız ve düşünmeden doğru planlama yapmadan yapacağımız çocuklara gerekli eğitimi bakımı ve ilgiyi veremeyeceğimiz için aile bireyleri olarak sorumlu oluruz.

  Elbette evliliğin taçlandırılması çocuktur ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Allah bir ayetinde biz istediğimize istediğimiz kadar çocuk verir istemediğimize çocuk vermeyerek imtihan ederiz der. Onun içindir ki ailede çocuk sayısını aile bireyleri belki özgür iradesi ile belirler ama bazı durumlarda Allah ın müdahalesi de vardır. Herhangi bir işte önemli olan çokluk değil özde kalite ve verimliliktir. Bakamayacağımız sayıda çocuk yaparak evlatlarımızı zor durumda bırakmanın akıl ve mantıkla açıklaması olamayacağı gibi Kur’an da böyle bir davranışı asla onaylamaz. Müslüman toplumlarında bunun örneklerini ve çocukların ne halde olduklarını hep birlikte görüyoruz. Anne ve babaların hatalarını ne yazık ki çocuklar çekiyor. Ama Kur’an istemeden de olsa doğacak çocuklar konusunda moral verir ve yol gösterir. Bakın cahiliye devrinde yoksulların yaptıkları çok sayıda çocuklara karşı neler yapılıyormuş bu uyarı ayet üzerinde düşünelim.

  İsra 30: Şüphesiz Rabbin dilediğine rızkı bol bol verir ve (dilediğine) kısar. Çünkü O gerçekten kullarından haberdardır ve onları görmektedir. 31: YOKSULLUK KORKUSUYLA ÇOCUKLARINIZI ÖLDÜRMEYİN. Onları da sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır. (Diyanet meali)

  Ayet aslında çok dikkat çekici ve o günkü toplumun yaptığı yanlışa düşündürücü uyarırlarda bulunuyor bizlere. Yaradan dilediğine rızkı bol vereceğini dilediğine de kısacağını söylüyor. Sizce Allah hiç düşünmeden plan program yapmadan bakamayacağı sayıda çocuk yapana mı rızkı bol verir yoksa aklını kullanarak gelirini giderini hesap ederek çocuklarını çok daha iyi yetiştirmek için planlı bir aile fertlerine mi rızkını bol verir? İşte bu soruya eğer doğru cevap verebiliyorsak sorumuzun doğru cevabını da bulmuş oluruz. Her ailenin iyi günleri olduğu gibi kötü ve zor günleri de olabilir. Allah bu ayetiyle zor günler yaşayan ailelere moral veriyor. YOKSA BU AYETTE ALLAH İSTEDİĞİNİZ KADAR ÇOCUK YAPIN BEN RIZKINIZI VERİRİM DEMİYOR. Bu ayet cahiliye devrinde yapılan bir yanlışa dur demek amacıyla indirilmiştir.

  Devamında ise bir uyarıda bulunuyor Rabbimiz. Dünyaya getirdiğiniz çocuklarınızı yoksulluk bahanesiyle sakın öldürmeyin. Allah elbette rızık verendir diyerek aileleri cahiliye devrinde yapılan yanlıştan vazgeçirmeye çalışıyor. Burada dikkat çeken bir konuda cahiliye devrinde de düşünmeden bakabileceklerinden fazla çocuk yaptıkları anlaşılıyor. Tabi bu yanlışlarını Allah ın asla önermediği bir yöntemle çözmeye fazla çocuklarını öldürmeye yeltendiklerini anlıyoruz.

  Ailelerde çocuk sayısı çok farklı ve değişken bir konudur. Bu konuda öyle farklı düşünceler vardır ki herkes söylemlerinin ve inançlarının etkisindedirler. Geçmiş yıllara baktığımızda çağın ve toplumların yaşayış şekillerine göre hem çok eşli hem de çok çocuklu olmak gelenekleri gereğiydi hatta bir ailenin şanı ve şerefiydi diyebiliriz. Tabi bu zamanla değişti tek eşlilik ve daha az bakabileceğimiz kadar çocuk düşüncesi ailelere hâkim oldu. İlginçtir günümüzde çok az çocuk yapan hatta evlenmeden yaşayan ülkelerde genç neslin çok azaldığı ve ülkeleri büyük bir tehlikenin beklediği söz konusudur. İşte buda yanlıştır. Onun için Allah bizleri her konuda düşünmeye sevk eder. Allah ın Orta yolu izleyin önerisi dikkate alınmalıdır. Bu emirde bile bir disiplin ve uyarı var.

  Düşünmeden ve plansız çocuk yapma fikri ve davranışı TOPLUM İÇİNDE İNSANLARIN BİRİLERİNE BAĞIMLILIĞINI MUHTAÇLIĞINI ARTIRIR. Teknolojinin ilerlemesi daha az insanla mal üretme çabası geliştikçe plansız aileler çocuklarına ne yazık ki iş bulmakta zorlanmaya başladılar. Bunu kullanan elbette bazı art niyetli kişiler çıkacak ve evlatlarımız gençlerimiz neredeyse karın tokluğuna çalıştırılmaları kaçınılmaz olacaktır. Ne yazık ki günümüzde bu acı gerçekle karşı karşıyayız.

  Değerli din kardeşlerim. Kur’an ı anladığı dilden dikkatle okuyan ve üzerinde düşünen bir Müslüman şunu açıkça görebilir. ALLAH BİZLERİN YAPACAĞI HER KONUYU ÖNCE DÜŞÜNMEMİZİ DAHA SONRADA MANTIĞIMIZIN SÜZGECİNDEN GEÇİRDİKTEN SONRA YAPMAMIZI EMRETTİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİR. Onun içinde bu konuda açıkça şunu söyleyebiliriz;

  Müslüman bir aile mutlaka bakabileceği eğitim verebileceği kadar çocuk yapmalıdır. Bunun bir sayısını vermek yanlış olur. Dikkat ederseniz çok zengin insanlar 2 ya da 3 çocuk yaparlar. Ama her ne hikmetse çok fakir olanlarda aynı sayıda hatta çok daha fazla çocuk yapmaktan çekinmezler. Peki sonucu ne olur sizce? ÜZGÜNÜM AMA BÜYÜDÜKLERİNDE ZENGİNLERİN KÖLESİ OLMAKTAN KURTULAMAZLAR.

  Bu durumda gereğinden fazla çocuk yapılmasını kimler önerir tavsiye eder sizce? Söylemeye dilim varmıyor ama kendilerine muhtaç olan toplumlar yaratmak isteyenler ve bu toplumları da istedikleri gibi yönetme gücünü ellerinde bulundurmak isteyenler ne yazık ki toplumu çok çocuk yapmaya teşvik ediyorlar. Bu çok üzücü bir durum lütfen çok dikkatli olalım yoksa bizden sonra gelen nesiller birilerinin esaretinden ve modernleştirilmiş köle olmaktan asla kurtulamazlar.

  Her aile çocuk sahibi olmak ister. Evlenip de hiçbir neden olmadan çocuk istemiyorum demek ne kadar yanlışsa bakamayacağımız kadar çocuk yapmakta o kadar yanlıştır. Kur’an ın önerisi evlenmek ve çocuk sahibi olmaktır ama asla düşünmeden hesap etmeden sayısız çocuk yapmak değildir. Allah Kur’an da DÜŞÜNMEYE VE AKLA ÖNEM VERDİĞİNİ GÖSTERMEK İÇİN BAKIN NASIL UYARIYOR BİZLERİ.

  Yunus 100: Allah’ın izni olmadıkça hiçbir kimse iman edemez. ALLAH AZABI AKILLARINI (GÜZELCE) KULLANMAYANLARA VERİR. (Diyanet meali)

  Evlatlarını gerektiği gibi doyurup giydirebilen hiç kimseye muhtaç olmayan ve gereken eğitimi verebilen bir ailemi istiyoruz yoksa birilerine muhtaç karın tokluğuna çalıştırılan çocuklar mı yetiştirmek istiyoruz? SİZCE ALLAH HANGİSİNİ ÖNERİR BİZLERE? Yorum ve karar sizlerin.

  Saygılarımla

  Haluk GÜMÜŞTABAK

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Quinn and ASİ like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yazı için teşekkürler.
  Aklını kullanamayan o kadar çok insan var ki. Akılsızlıklarını ve sapıklıklarını güzel dinimiz islama atıyor.

 3. #3
  vBaDieseL
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkiye'de bilinçsiz insanlar çok ve bi taraflarina düşkün olanlar fazla tabi bunada engel olamayanlar fazlasıyla var...
  Özellikle doğu bölgesinde 10 15 20 çocuk yapan hatta daha fazla abartı sayıda çocuğu olan aileler var bunların bakımını nasıl yapıyorlar evi nasıl geçindiriyorlar anlamış değilim. Ayrıca O ses Türkiye'ye çıkmıştı bir aile ve haddinden fazla çocuk yapmışlardı ve Anne'nin kafası allah bullaktı salaktı diyebilirim...
  Herkes maddi durumuna göre çocuk yapsa keşke maddi durumun ne kadar iyi olursa olsun bir aileye iki çocuk yeterli iki den sonrası gereksiz...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu devirde cocuk yetistirmek cok zor. Eskiden maddi durumu kotu olan aileler cok cocuk sahibi oluyormus. Ama o zaman ne aile planlamasi varmis ne de simdiki imkanlar. Teknoloji degistikce istekler de artiyor ekonomik sartlar git gide bozuluyor. Gecim derdinin farkinda olanlar imkani el verdigi kadar cocuk yapiyor.

  Dini degerlere onem verip cocuk yapanlar daha cok orta dogu ve sark zihniyetinde yetismis kisilerdir. Peygamber efendimizin cok esliligini ve cocuk sayisina bakarak islamin sarti gibi on goruyorlar. Oysa ki peygamber efendimiz ummet olarak iftihar edecegimiz bir nesil yetistirmemizi istemistir bizden.

  Forum Runner

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  bakabildigin kadar yapabilirsin bunun icin bir sayi yok

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş