Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sizce ŞANS Ne Anlama Geliyor?

  Hepimizin çok sık kullandığı bir kelimedir ŞANS. Hiç tahmin etmediğimiz bir şeyin olması ya da tam tersine olmasını istediğimiz bir şeyin olmaması durumunda da kullanırız. Ya çok şanslıymışım deriz istediğimiz şey olmadığında da şansımız yokmuş der geçeriz. Sizce şans ne demek hiç düşündünüz mü? Türk dil kurumunun sözlüğüne baktığımızda şansı bakın nasıl açıklıyor.


  “Mantıkla açıklanamayan birtakım rastlantısal olayların nedeni olan güç baht talih felek. Doğaüstü güç.“


  İşin doğrusu çok fazla akıl erdiremediğimiz konular başımıza geldiğinde kullanırız bu kelimeyi. Şans kelimesini tarif ederken mantıkla açıklayamadığımız ve rastlantısal olaylar deyip geçeriz. Sizce bizlerin başına gelen ve şans diyerek geçiştirdiğimiz bazı olaylar rastlantı mı? Hiçbir gücün etkisi yok mu başımıza gelen olaylarda? O zaman rastlantı ne demek? Bakın bu kelimede açıklanamıyor.


  Önce şunu asla unutmamalıyız. Rastlandı diye bir şey asla olamaz. Bunu böyle düşünmek bizlerin işine geliyor. Şansı tarif ederken dil kurumu mantıkla açıklanamayan ifadesini kullanmış. Eğer bir olay mantıkla açıklanamıyorsa göremediğimiz ama hissettiğimiz bir sonuç çıkıyorsa ortaya neden bu olaya şans diyoruz da ALLAH IN TAKDİRİ DEMİYORUZ. Hani Allah ın izni olmadan YAPRAK BİLE KIPIRDAMIYORDU.


  Kur’an bizleri uyarırken başınıza gelen her musibet kendi ellerinizin yaptıklarındandır der. Yine bir başka uyarısında başınıza gelen bir şer kim bilir belki sizin için hayırdır yine başınıza gelen bir hayır belki de sizin için şerdir Allah bilir siz bilmezsiniz diyerek başımıza gelecek olayların bizler tarafından dikkatle takip edilip düşünmemiz gerektiği uyarısını yapar.


  Tabi bizler tüm bu uyarılardan habersiz ya da işimize gelmediğinden olsa gerek olayların sonuçları hakkında düşünmek yerine ŞANS deyip geçeriz. ŞANS DİYE BİR ŞEY YOKTUR LÜTFEN BUNU UNUTMAYALIM. Bir işe gereken çabayı gösterdiğimiz halde iyi bir sonuç alamıyorsak onun takdirinin Allah katından geldiğini unutmayalım. Yine bir işi çok isteyip ama çok fazla çaba harcayamadığımız halde istediğimiz bir sonuca ulaşmış ve mutlu olmuşsak buna şans demeyelim bunun takdirinin de yine yüce Rabbimiz katından olduğunu bilmeliyiz.


  BİZLER NE YAZIK Kİ ALLAH IN TAKDİRİNİ GÖZ ARDI EDİYORUZ. Kim bilir belki de böyle işimize geliyor. Nefsimizin azgın dürtüsü bencil duygularımızın baskısı ön plana çıkıyor ve her an her dakika hayatımıza yaşamımıza Allah ın müdahale edebileceği düşüncesini hatırlamak istemiyoruz.


  Bu dünyada hiçbir şey hiçbir olay rastlantısal ve mantıksız oluşmamıştır. Bu durumda başımıza gelen bazı olaylara anlamını bile açıklayamadığımız ŞANS ismini nasıl veririz.


  Çok fazla çalışmayıp başardığımız ya da çok fazla çalışıp da başaramadığımız işlere ŞANS demeyelim. BUNUN ARDINDAKİ ALLAH IN TAKDİRİNİ ANLAMAYA ÇALIŞALIM. Çok istediğimiz halde şanssızmışım dediğimiz işlerin belki de bizler işin hayrı olacağını tam tersine çok şanslıymışız dediğimiz bazı şeylerinde belki de bizlere hayrı dokunamayacağını unutmamalıyız.


  Bizler Allah ın katındaki derecemizi bilemeyiz. Onun içinde elimizden gelen gayreti her konuda göstermeliyiz. GAYRET BİZDEN TAKDİR ALLAH DAN. Gayretli çalışkan bir insan olarak hiç ummadığımız güzel olaylarla karşılaşıyorsak bu güzelliğe anlamını bile tanımlayamadığımız ŞANS demek yerine YÜCE RABBİMİZDEN GELEN BİR LÜTUF OLDUĞUNU BİLEREK ONA ŞÜKRANLARIMIZI SUNMALIYIZ. Eğer tam tersi bir durumla karşılaşmışsak yine buna ŞANSIZLIK demek yerine sebep sonuç ilişkisini kendi nefsimizde değerlendirmeliyiz. Bazı şeyler bizim elimizden gelmez. Ama HAK tan hiç ummadığımız bir zaman gelebilir bunu unutmayalım.


  Yaşadığımız bu dünyada şans eseri meydana gelen bir zerre dahi olmuyorsa bizlerin başına gelen hiçbir olayı da bizlerin ŞANSA bağlamamız ancak bizlerin kendi nefsimizi kandırıp oyalayacaktır lütfen bunu unutmayalım.


  Saygılarımla
  Haluk GÜMÜŞTABAK


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şans yerine "felek kader kısmet'' demek daha doğru. Bazı kişilere felek gülmez bazı kişilere de gülmek ne kelime kahkahalar atar. Oysa ki ikisi de çalışıyordur emek veriyordur inancı sağlamdır. Ümidini kaybetmez çalışır çabalar. Ama birinin durduğu nokta hep aynıdır diğeri atı alıp çoktan Üsküdar'ı geçmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş