Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kur'an NAZAR İnancına Onay Veriyor mu?

  Bizler inancımızı Kur’an merkezli yaşamadığımız için öyle şeyleri dinden zannediyoruz ki Kur’an ın öğretisine tamamen ters düşüyor. Bu yazımda toplum tarafından çok konuşulan NAZAR konusu üzerinde sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Bu konuda bakın neler söyleniyor.


  (Nazar haktır. Beğenerek imrenerek veya kıskanarak bakılan şeylere nazar değer. İnsana hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.)

  Dikkat ederseniz nazar haktır diyor. Hak doğru gerçek yani Allah katından anlamındadır. Bakın bu konuda daha neler söyleniyor ve nelere inanılıyor.

  (Nazar insanı mezara deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy] - (İnsanların yarısı nazardan ölür.) [Taberani] - (Hoşa giden bir şeyi görünce “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez.) [Beyheki İbni Sünni] - (Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi.) [Müslim]

  Eğer böyle bir gerçek varsa Rabbimiz Kur’an da bizleri açıkça uyarmaz mıydı? Kur'an asla böyle bir inancı onaylamaz ve hiç bahsetmez. Zaten Kur'an ın öğretisine ters düşer. Düşünebiliyor musunuz bir insan karşısındaki kişiyi kıskanıyor onu çekemiyor ya da imrenerek bakıyor ona bakışlarıyla zarar verebiliyor. Hâlbuki Rabbimiz bakın ne diyordu bizlere Kur’an da.

  Şura 30: Başınıza her ne musibet gelirse kendi yaptıklarınız yüzündendir. O yine de çoğunu affeder. (Diyanet meali)

  Yaradan başımıza gelen her kötü şey bizlerin yaptığı yanlışların karşılığıdır diyor. Ama nazar konusunda ne anlatılıyordu? İnsanların yarısı nazardan ölür beğenerek imrenerek veya kıskanarak bakan kişi karşısındakine zarar verebilir hatta onu öldürür deniyor. İnsan sevdiğine beğenerek bakınca nasıl zararı dokunur hiç düşünmüyor muyuz? Unutmayalım lütfen akla mantığa uymayan Kur’an a da uymaz.

  Allah bir başka ayetinde Allah ın izni-onayı olmadan hiçbir şeyin gerçekleşemeyeceği bir kişinin diğerine zarar veremeyeceği açıkça bizlere bildirilmiştir. Sırf bir insan başka bir insanı kıskanıp imrenerek baktı diye ALLAH O KİŞİNİN CEZALANDIRILMASINA ASLA İZİN VERMEZ. Bunu düşünmek Kur’an adaletine uymaz.

  Yine batıl inançlarımıza Kur’an dan delil aramaya çalışanlar NAZAR konusuna Kehf suresi 39. ayette geçen bir cümleyi örnek gösteriyorlar. Bu ayetin öncesine ve sonrasına baktığımızda karşılıklı konuşan iki kişinin kıssası anlatılır. Her ikisinin de bahçesi bolca mahsul vermiş ama birisi diğerinden daha üstün zengin ve güçlü olduğunu söylüyor ve böbürleniyor. Malının sonsuza kadar var olacağını söyleyerek övünüp MÜLKÜN ASIL SAHİBİNİN ALLAH OLDUĞUNU UNUTARAK KENDİSİNİ MET EDİYOR. Allah da zenginliğin malın mülkün gafletine düşen bu kulunu cezalandırıyor ve bahçesini servetini yerle bir ediyor. Bu kişiye karşısındaki arkadaşı da ("BAĞINA GİRDİĞİNDE "MÂŞALLAH KUVVET YALNIZ ALLAH'TANDIR!" DESEN OLMAZ MIYDI?) diyerek bu davranışlarının ve sözlerinin yanlış olduğu hatırlatılıyor.

  Bu ayette geçen bu cümle ne yazık ki nazara örnek gösteriliyor. Hâlbuki bu ayetlerde anlatılan malı ve serveti veren yalnız Allah tır yalnız Allah a şükredilir yalnız ondan yardım dilenir diyor. Bu dünyada güç ve mal sahibi olmak bizlerin gözünü kör etmesin veren Allah dır istediğinde onu almasını da bilir gerçeği ayetlerde anlatılıyor. Burada geçen maşallah kelimesinin anlamı bugün bizlerin Allah nazar değmesin anlamında değil ALLAH IN DİLEDİĞİ OLUR anlamındadır.

  NAZARIN BU DERECE GÜCÜNE İNAN BİR İNSAN ALLAH IN KÖTÜ VE ART NİYETLİ KİŞİLERİN BAKIŞLARINA KARŞI KULLARINI KORUMASIZ BIRAKTIĞI ANLAMINA GELİR ki bunu düşünmekten Rabbime sığınırım. Nazar konusunda nakledilen bir rivayeti hatırlatmak istiyorum sizlere.

  (Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin (Nerede ise kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı) mealindeki 51. âyeti inmiştir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir: (Nazar haktır.) [Müslim])

  Bu örnekte öyle bir güçten bahsediliyor ki asla ona karşı konamaz ve böyle bir insan bakışlarıyla bir insanı bile öldürebilir. Böyle bir gücü Allah görev verdiği elçilerine bile vermediyse NASIL OLURDA KISKANÇ HASET İNSANLARA ALLAH BÖYLE BİR GÜÇ VERİR. Şöyle bir düşünün lütfen. Çevremizde birbirini kıskanmayan hatta genel çoğunluk diyebiliriz bir birine hasetle bakmayan neredeyse çok az insan kaldı. Söylenenler gerçek olsaydı sizce bizlerin bu dünyada hali nasıl olurdu? SANIRIM BU DÜNYA YAŞANMAZ OLURDU.

  Şimdide nazara örnek gösterdikleri ve Kur’an dan delil olarak sundukları Kalem suresi 51. ayete bakalım. Gerçekten nazardan mı bahsediyor.

  Kalem 51: O kâfirler Kur'ân'ı işittikleri zaman NEREDEYSE SENİ GÖZLERİ İLE DEVİRECEKLERDİ. Bir de durmuşlar "o bir deli" diyorlar. (Elmalılı Hamdi meali)

  Sizlere sormak isterim bu sözlerden sizler kâfirlerin peygamberimize nazar değirmek için mi baktığını anladınız yoksa peygamberimize karşı kin ve nefretlerinin yüzlerindeki ifadeden anlaşıldığını mı anladınız? Hatırlatmak isterim Allah kâfirlere Müslümanlara karşı kullanabileceği böyle bir güç verir mi sizce? Hani şöyle söyleriz sevmediğimiz bir kişiye. BANA KARŞI KİN VE NEFRETİNİ BAKIŞLARINDAN ÇOK İYİ ANLIYORUM. YÜZÜNDEKİ NEFRET İFADESİ ELİNDEN GELSE BENİ BİR BARDAK SUDA BOĞACAK GİBİYDİ. İşte bu ayette anlatılan peygamberimize iman etmeyen kişilerin nefret dolu bakışlarından bahsediliyor. Bu ayetin NAZARLA ne ilgisi var?

  Gelelim kıskanç ve haset insanların durumuna. Böyle insanlardan gerçektende her türlü kötülük beklenir. Bakışlarının moral bozmaktan başka belki hiçbir etkisi olmaz. Ama böyle insanlar aklın ve mantığın ötesine çıkarak nefislerinin etkisinde iseler bu kişilerden her türlü kötülük şer beklenebilir. Yoksa Allah böyle kişilere bakışlarıyla kıskandıkları kişilere zarar verebilecek bir güç asla vermemiştir.

  Peki bizler bu durumda ne yapmalıyız. Her konuda yapmamız gerektiği gibi BÖYLE İNSANLARDAN ALLAH A SIĞINMALIYIZ VE UZAK DURMALIYIZ. Çünkü böyle insanlar her türlü kötülüğü şerri yaparlar. Bakın Rabbimizde bizleri ayetinde uyarıyor ve ne diyor.

  Felak 5: Ve kıskandığı vakit KISKANÇ KİŞİNİN ŞERRİNDEN sabahın Rabbine sığınırım! (Diyanet vakfı meali)

  Kur’an kıskanç ve haset insanlardan gelecek her türlü kötülüğe karşı Allah a sığınmamızı istiyor. Dikkat ederseniz onların bakışlarından bahsetmiyor BÖYLE İNSANLARIN ŞERRİNDEN YANİ YAPABİLECEKLERİ KÖTÜLÜKLERDEN BAHSEDİYOR.

  Şimdide bu bilgiler ışığında toplum tarafından kabul gören NAZAR konusunu başka bir açıdan düşünelim. Çevremizde öyle insanlar vardır ki en yakınındaki arkadaşının hatta kendi kardeşinin bile güzelliğini çekemez içinden sinsice kıskanır. Ya da komşusunun arkadaşının mal varlığını kazancını kıskanır. Bu kişiler bakışları ile belki karşısındaki insana zarar veremez ama öyle bir tavır içinde olurlar ki bu tavırları yüz ifadelerine yansıdığı gibi konuşmalarına da yansır. BÖYLE DURUMLARDA İNSANLAR KARŞISINDAKİ KİŞİLERİN OLUMSUZ BAKIŞ KONUŞMA VE TAVIRLARINDAN PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLENİR RAHATSIZLIK DUYARLAR.

  İşte insanların böyle tavırlar karşısında morallerinin bozulması hatta ruhsal yönden etkilenerek hasta bile olması mümkündür. ÇÜNKÜ NEREDEYSE BÜTÜN HASTALILARIN TETİKLEYİCİSİ MORALDİR PSİKOLOJİDİR. Gözler bakışlarıyla karşısındaki insan üzerinde adeta manyetik bir ışın etkisi oluşturabilir. Bu etki kişinin ruhsal yapısı ve o günkü moral durumuna da bağlıdır. Yoksa hiç kimse bakışlarıyla karşısındakine direk zarar veremez. Gerçektende gözün keşfedilmeyen birçok özelliklerinin olduğuna inanıyorum. Hepimiz biliriz BAKMAK VE GÖRMEK ÇOK FARKLIDIR. Görebilmek beceri ister.

  Kur’an gözlerimiz konusunda bizlerin dikkatini çekerek kadın ya da erkek gözlerimizi önümüze eğmemizi ister. Çünkü gözler yani bakışlar insanları psikolojik olarak iyi ya da kötü etkiler. Bir başka deyişle gözler DUYGULARIN DİLİDİR.

  Bazıları hipnozu nazara kanıt gösterirler ama hipnozun nazar ile hiçbir ilgisi yoktur. Hipnoz psikolojide TELKİNE YATKINLIK GÖSTEREN BİR NEVİ UYKU UYANIK HALİDİR. İnsanın bilinçaltına telkinler yerleştirmektir ki bunun günümüzde bir ilim dalı olduğu kabul edilmiştir. Ama hatırlatmak isterim bazı kişileri hipnoz yapamazsınız ya da çok zor hipnoz olur. Çünkü hipnoz olmamaya kendinizi şartlandırırsanız olmayabilirsiniz.

  Ne yazık ki bizler NAZAR kelimesini KENDİ HATALARIMIZA SEVMEDİĞİMİZ HOŞUMUZA GİTMEYEN İNSANLARIN DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEN BAŞIMIZA GELEN ÜZÜCÜ OLAYLARA BİR KILIF BİR MAZERET OLARAK KULLANIYORUZ.

  Şunu lütfen unutmayalım. Hiç kimsenin bir başkası üzerinde kendisi istemediği takdirde bir gücü bir etkisi yoktur. Başımıza gelen her musibet yada mükafat bizlerin yaptıklarının Allah dan karşılığıdır. Bunun tersini düşünmek hem Yaradan ın adaletine ters düşer HEM DE BU DÜNYADA İMTİHAN OLDUĞUMUZ GERÇEKLERİ İLE ASLA BAĞDAŞMAZ.

  Bu bilgiler ışığında şunu söyleyebiliriz. Nazar Kur’an ın onay verdiği bir konu değildir. Bu ve buna benzer inançlar cahiliye dönemin günümüze yansıyan itikatlarıdır. Kur’an ın Onay vermesi de düşünülemez. Karar ve yorum sizlerin.

  Saygılarımla
  Haluk GÜMÜŞTABAK
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nazar olmasaydı neden nazar ayeti var peki?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah bir başka ayetinde Allah ın izni-onayı olmadan hiçbir şeyin gerçekleşemeyeceği bir kişinin diğerine zarar veremeyeceği açıkça bizlere bildirilmiştir. Sırf bir insan başka bir insanı kıskanıp imrenerek baktı diye ALLAH O KİŞİNİN CEZALANDIRILMASINA ASLA İZİN VERMEZ. Bunu düşünmek Kur’an adaletine uymaz.
  Dünyada açlıktan savaştan doğal afetlerden ölen küçücük çocukların günahı ne peki Allah bu kişileri cezalandırılmasına izin veriyor. Kötülük yapan diğer insanların günahını masum kişiler ödüyorsa kötü kalpli kişilerin bakışlarıda o kişileri hasta edebilir. Bu yüzden nazardan korunmak için dualar var. Nazar boncuğu gibi Türk adetlerinde geçerli olmayan takılar tamamen batıl inançtır fakat küçükken nazar değip 10 ay boyunca ayaklarımın üzerine basamayıp gitmediğimiz doktor kalmayan hocanın okuduğu nazar duasıyla kendime geldiğimi söyleyen annem sayesinde nazarın varlığına inanıyorum. Nazarın varlığına inanmak demek kötü enerjiyi çağırmak olsaydı cinlerin varlığına inanınca cinleri davet etmek anlamına gelirdi o zaman. Allah kem gözlü kişilerin kötülüklerinden korunmak için bizleri uyarmış ki onlardan korunmamız için...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş