Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Şefaat Konusunda Kur'an dan Uyarılar.

  Bu yazımda sizlere Şu’ara suresinde İbrahim peygamberimizin kıssasından örnekler vermek istiyorum. İbrahim peygamberimiz Allah ın övgüsüne mazhar olmuş Kur’an da örnekleri çok geçen bizlerinde peygamberidir.

  Hz. İbrahim dönemi gerçekten sapkınlığın hurafe ve batılın zirvesinde bir dönemdi. Toplumun yanlış inançlarına adeta isyan etmiş ve bunu eylemlerinde de göstererek toplumun dikkatini çekmiştir.

  İbrahim peygamberimizin yaşadığı dönem putların putlaştırılmış insanların dine hâkim olduğu bir dönemdi. Tüm bu zorlukların arasından sıyrılmayı başarmış ve Rabbimizin güvenine övgüsüne layık olmuştur. Bu yazımda Şu’ara suresinde İbrahim peygamberimizin söylediği Kur’an dan bazı ayetlerden bahsetmek istiyorum. Kıssadan hisse alırız inşallah.

  Şu’ara 78: O Kİ BENİ YARATAN VE BANA DOĞRU YOLU GÖSTERENDİR.

  Şu’ara 82: VE HESAP GÜNÜ HATAMI BAĞIŞLAYACAĞINI UMDUĞUMDUR. (Elma Hamdi meali)

  Kur’an verdiği örnek kıssalarla bizleri eğitir ve bilgiler verir. Yani Kur’an ın anlatım şekli çok basit ve her seviyedeki bir insanın anlayacağı şekildedir. Böyle olmasa Rabbimiz sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum der mi? Onun için Yaradan birçok kez Kur’an a atıfta bulunarak YEMİN OLSUN Kİ KUR’AN I ANLAYASINIZ DİYE KOLAYLAŞTIRDIK DER. Ama bizler nefislerimizde yarattığımız inancımızın etkisiyle bunun tam tersini söyleyerek Kur’an ı herkesin anlayamayacağını söylemekte bir sakınca görmeyiz. Bu sözlere inanınca da Kur’an ile bağımızı kurmaya hiç çaba harcamayız. Kur’an ın açık ve anlaşılır olduğunu söylediği ayetler dinin anası temeli olan MUHKEM ayetlerdir onu hatırlatmak isterim.

  Ayetten de anlıyoruz ki İbrahim peygamberimiz doğru yolu Allah ın gönderdiği ayetlerden bulduğunu söylüyor. Bu ayetten alacağımız kıssadan hisse bizlerde doğru yolu bulmak istiyorsak ALLAH IN GÖNDERDİĞİ KUR’AN IN DIŞINA ASLA SAPMAMALIYIZ. Hatırlayınız Rabbimiz bir ayetinde ne diyordu? ALLAH DAN DAHA DOĞRU SÖZLÜ KİM OLABİLİR?

  İbrahim peygamberimizin sözlerinden bugün bizlerin yaptığı çok büyük bir yanlışa aslında çok güzel bir örnek var. Hz. İbrahim Şuara 82. ayetinde HATALARIMI YANLIŞLARIMI BAĞIŞLAYACAĞINI UMDUĞUM ALLAH DIR DİYOR.

  Düşünebiliyor musunuz Allah bu örneği bizlere Kur’an da neden veriyor sizce? Çünkü bugün bizler şunu söylüyoruz. Peygamberler hatasız ve günahsızdır. Ayrıca peygamberler şefaatçidir. Bırakın peygamberleri bugün bizler edindiğimiz velilerin şeyhlerin ve efendilerin şefaatçi olduğuna inanıyoruz. İşte bu yanlış inançlarımızdan dolayı Rabbimiz öyle örnekler veriyor ki Kur’an da bizler zerre kadar ders almıyoruz. Hatırlayınız Muhammed suresi 19. ayette de Allah peygamberimize hitaben ne diyordu?

  (HEM KENDİ GÜNAHIN İÇİN HEM DE MÜMİN ERKEKLER VE MÜMİN KADINLAR İÇİN ALLAH'TAN BAĞIŞLANMA DİLE.)

  Tabi bizler tüm bumlardan dersler alamadık çünkü Kur’an ı rehber almaktan çok uzağız. Kur’an ile bağımızı kuramadığımızdan hala Allah ın yanında şefaatçiler edinmekten çekinmiyoruz. Yaradan ın HİÇBİR ŞEFAATİN FAYDA ETMEDİĞİ O GÜNDEN SAKININ ŞEFAAT TÜMDEN BANA AİTTİR sözlerinin üstü örtülüyor sırf batıl inançlarının yaşanması adına ayetler görmezden geliniyor.

  Çok daha ilginci Rabbimiz Kur’an da büyük günahlardan sakınırsanız diğerlerinin üstünü örterim yani affederim der bizlere. Bizler ise bu uyarılardan habersiz tam tersine batıl sözlere inandırılmış PEYGAMBERİMİZİN ŞEFAATİ ÜMMETİNİN BÜYÜK GÜNAHLARINA OLACAKTIR diyenlere inanmakta sakınca görmüyoruz. Düşünebiliyor musunuz Allah büyük günah işlemeyin affetmem diyor ama şeytanlaşmış nefisler Kur’an ile eğitilmediği için büyük günahları da peygamberimize affettirmenin yolunu bulmuşuz. Sizce bu haldeki Müslüman toplumlarının Allah ın huzurunda hali nasıl olur? Bunu düşünmek bile istemiyorum. Hesap günü üzülmek istemeyenlere açık bir uyarıdır Kur’an.

  Kur’an şefaat kelimesini bağışlama affetme anlamında kullanmıştır. ONUN İÇİNDE AFFEDEN BAĞIŞLAYAN YALNIZ BENİM DER ALLAH. Bunları din kardeşlerimize hatırlattığımızda ise peygamberler veliler şeyhlerin şefaat etmesi Allah ile günahlarımızın affı için aracılık etmesi anlamındadır diye savunma yapılmaktadır. KUR’AN BÖYLE BİR ŞEFAATTEN BAHSETMEZ. Bu bizlerin uydurmasıdır. ALLAH İLE KULU ARASINDA HİÇ KİMSENİN OLAMAYACAĞINI İslam dininde ruhbanlık olmadığını hiç kimsenin bir diğerine faydasının dokunamayacağını Kur’an bizlere anlatır ve peygamberimize hitaben Allah bakın ne söyler.

  Müddesir 11: BENİ YARATTIĞIM KİŞİYLE BAŞ BAŞA BIRAK. (Diyanet meali)

  Gerçektende Allah ile kulu arasında hiç kimse yoktur. Hepimiz hesap günü tek başımıza olacağız yaptıklarımız ile karşı karşıya geleceğiz. Bakın Yaradan elçisine bizlere ne söylemesini özellikle istiyor.

  Cin 21: De ki: “Şüphesiz ben SİZE NE ZARAR VEREBİLİR NE DE FAYDA SAĞLAYABİLİRİM.” (Diyanet meali)

  Bu ve buna benzer o kadar çok ayetler var ki Kur’an da Allah ile bir bağ kuramayan elbette mahşer günü çok pişman olacaktır. Peygamberimiz SİZLERE BENİM BİR FAYDAM OLMAZ yani herkes yaptıklarının hesabını verecektir dediği halde gözler perdeli gönüller mühürlü batılın etkisiyle söylenenleri seyredip duruyoruz. Böyle olunca da ne söylediğimizi bilmiyoruz.

  Camiler şefaat ya Resulallah yazıları ile dolu. Yani bu dua ile bizler şefaat ey Allah ın resulü diyoruz. Bağışlanmayı affı Allah yerine bizler peygamberimizden diliyoruz. Sizce peygamberimiz affedilmeyi bağışlanmayı bizleri yaratan Rabbimizden diliyorsa bizlerinde aynı yolu izleyerek ŞEFAAT EY YÜCE RABBİMİZ dememiz gerekmez mi? Karar sizlerin.

  Dilerim hesabın görüleceği o çetin gün yüzleri gülen Kur’an ın uyarılarının farkında olan Allah ın halis kullarından oluruz.

  Saygılarımla
  Haluk GÜMÜŞTABAK
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her platforma üyesin heralde halukgta seni burada da buldum..

  Allah dinden imandan ayırmasın.
  halukgta, Bunu Beğendi. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnşallah cümlemizi Allah iman yolundan ayırmasın. Bulabildiğim her yere topluluğa girip bizlere din diye anlatılanların aslında dinden Kur'an dan olmadığını hatta Kur'an ın tamamen tersi bilgiler olduğunu elimden geldiğince dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Bunu yaparken birçok siteden belki atılıyorum ama bıkmak pes etmek Allah ın izniyle yok.

  Din simsarlarının dini çıkarlarına alet eden yobazların oyunlarına gelmek istemiyorsak hep birlikte Kur'an ı anladığımız dilden okuyup üzerinde düşünmeliyiz yani bilinçlenmeliyiz ki bizleri inancımız ile aldatmaya çalışanların karşısında onlara Kur'an ile cevap verebilelim. Kur'an ın onayını almayan hiç bir bilginin Allah katından olmadığını peygamberimizin söylemeyeceğini artık fark etmeliyiz.

  Böyle yaparsak toplum olarak ALLAH İLE ALDATILMAKTAN KURTULURUZ. Böylece bizleri yönetenleri EHİL İNSANLARDAN SEÇERİZ.

  Saygılarımla
  Haluk GÜMÜŞTABAK
  Konu halukgta tarafından (28.Nisan.2015 Saat 11:21 ) değiştirilmiştir.
  GelelegeL, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş