Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Meryem Anamızın, Aslında Evli Olduğunu Söyleyen....

  Meryem Anamızın Aslında Evli Olduğunu Söyleyen

  Geçen akşam bir televizyon sohbetinde Sayın İhsan Eliaçık Hz. İsa konusunu anlatırken Hz. İsa nın aslında babasız doğmadığı Meryem anamızın evlendiği ama bu evliliği Yahudi hahamlarının kabul etmediği için babasız yakıştırması yapıldığını anlattı.


  Doğrusu bu sözlere ben çok şaşırdım. Bu konuya tekrar bakma ve bir yazı yazma gereği duydum. Çünkü hepimiz beşeriz yanılabiliriz. Konuyu Kur’an ayetlerinden birlikte araştıralım.

  Ali İmran 47: Meryem “Ey Rabbim!” dedi “BANA HİÇBİR ERKEK ELİ DEĞMEDİĞİ HALDE NASIL ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİRİM?” Melek cevap verdi: “İşte öyle Allah dilediğini yaratır BİR ŞEYİN OLMASINI İSTEDİĞİNDE SADECE ‘OL' DER VE O ŞEY HEMEN OLUŞMAYA BAŞLAR.”

  Bu ayet aslında Meryem anamızın asla evlenmediğini açıkça söylüyor. Sayın İhsan Eliaçık ın isim vererek Meryem anamızın şu kişiyle aslında evlendiğini ama hahamların dini otoritenin bu evliliği kabul etmediği bilgisini merak ediyorum hangi kaynaklardan öğrendi? Rivayet kaynaklara göre inancımızı şekillendirmemiz doğrumu? Böyle yaparsak Kur’an ı batıl sanı ve rivayet kaynaklardan anlamaya çalışanlardan ne farkımız olur. Bu soruları mutlaka kendimize sormalıyız.

  Şimdide Kur’an da bolca geçen ve Hz. İsa dan bahsederken özellikle nispet edilen bir sözü hatırlayalım.

  MERYEM OĞLU MESİH
  MERYEM OĞLU İSA.

  Dikkat ederseniz Allah anneye atıfta bulunarak Hz. İsa dan bahsediyor. Eğer Meryem anamız evlenmiş ve Hz. İsa doğmuş olsaydı baba nispet edilerek anılırdı. Çünkü soy erkeğe nispet edilerek anılır. Hahamların evliliği kabul etmemesi önemli değil ÖNEMLİ OLAN ALLAH IN KABUL ETMESİDİR Kİ BÖYLE BİR BİLGİDE KUR’AN DA YOK.

  Örneğin Kur’an tüm insanlardan bahsederken Âdemin oğulları yani âdem soyu diye bahseder. Peygamberimizin erkek evlatlarının ölmesindeki hikmeti de lütfen göz ardı etmeyelim.

  Yine Hz. İsa nın bu durumu bakın aşağıdaki ayette çok açık nasıl anlatılıyor.

  Ali İmran 59: Allah'ın katında İsa'nın durumu KENDİSİNİ TOPRAKTAN YARATIP SONRA OL DEMESİYLE OLMUŞ OLAN ÂDEM’İN DURUMU GİBİDİR.

  Bakın ayet çok açık bir şekilde Hz. İsa nın durumunu Âdem peygamberimizin durumuna benzetiyor. Bildiğimiz gibi Hz. Âdem inde babası yoktur ve Allah ın ol demesiyle topraktan balçıktan yaratılmıştır. İsa peygamberimizin durumu da Âdem peygamberimizin bu durumuna benzetiliyor.

  Bu ayetten şunu da çıkartabiliriz. Âdem peygamberimiz nasıl bir ölümlüyse Hz. İsa da bir ölümlüdür asla bir daha geri gelmeyecektir.

  Bu konuya farklı bir açıdan da bakalım. Eğer Meryem anamız evlenmiş olsaydı Yahudi Hahamları bu evliliği kabul etmese bile doğumda eşi yanında olurdu. Hatırlayınız ayetleri Meryem anamız doğum yaparken uzak bir yere yalnız başına çekilmiş ve yanında hiç kimse yoktu. Çünkü evli olmadığı için doğum yapmaya bunun babası kim diyecekler diye utanıyordu.

  Konuyu başka ayetlerle de pekiştirmeye çalışalım.

  Meryem 19: Rûh/melek “Ben ancak Rabbinin sana gönderdiği bir elçiyim sana temiz bir oğlan bağışlamak için geldim” dedi.

  20. Meryem “BANA BİR İNSAN DOKUNMAMIŞKEN ben kötü bir kadın da değilim nasıl oğlum olabilir?” dedi.

  Enbiya 91: Irzını iffetle korumuş olanı (Meryem'i de an.) BİZ ONA RUHUMUZDAN ÜFLEDİK; onu ve oğlunu cümle âlem için bir ibret kıldık.

  Bu ayetlerden de anlaşılıyor ki Meryem anamız asla evlenmemiştir. Bizler Kur’an ı mutlaka Kur’an ayetlerinden yardım alarak anlamaya çalışmalıyız. Eğer emin olmadığımız bilgiler ışığında ayetleri anlamaya kalkarsak mutlaka yanılırız.

  Meryem anamız Allah tarafından özenle büyütülen çok özel bir kadındı. Onun geleneklerine uygun olmayan toplumun kabul etmeyeceği bir evlilik yapmasını düşünmek ve söylemek Meryem anamıza büyük saygısızlık olur. Meryem anamız Hz. İsa yı dünyaya getirip halkın içine götürdüğünde bakın toplum ne diyor.

  Meryem 27: Nihayet onu kucağında taşıyarak kavmine getirdi. DEDİLER Kİ: “EY MERYEM! HAKİKATEN SEN İĞRENÇ BİR ŞEY YAPTIN!”

  Meryem Anamız doğan çocuğunu Kavmin arasına götürdüğünde bu çocuk nasıl oldu senin annen iffetli bir kadındı dediler. Eğer Meryem anamız evli olsaydı hahamların onaylamadığı bir evlilik olsa bile halk bunu bilirdi. Evlenme töreni toplumun gözü önünde olur gizlice olmaz ve topluma evlenen çiftler açıkça tebliğ edilir. Böyle bir durumun olmadığını da görüyoruz.

  Bizlere anlatılan her şeyi lütfen Kur’an dan dikkatle araştıralım. Kur’an hiç kimsenin tek elinde değildir. Allah sizleri Kur’an dan imtihan ediyorum Kur’an dan sorumlusunuz diyorsa onun onayını almayan hiçbir bilgiyi kabul etmeyelim. Bunu yapmak içinde Kur’an ı anlayarak düşünerek bizzat bolca okuyalım.

  Saygılarımla
  Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Neye inanacağımızı şaşırdık. Her kafadan bir ses çıkıyor.

  Bazı dinler Hz. İsa diye bilinen bir peygamberin hiç var olmadığını söyler.

  Sanırım İhsan Eliaçık Yahudi modasına uydu.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Neye inanacağımızı şaşırdık. Her kafadan bir ses çıkıyor.

  Bazı dinler Hz. İsa diye bilinen bir peygamberin hiç var olmadığını söyler.

  Sanırım İhsan Eliaçık Yahudi modasına uydu.
  Kuran'da Hz. İsa ismi lakabı olan mesih ismiyle ''İbn Meryem - Meryem'in oğlu'' şeklinde geçer.
  Yani İsa ismi hristiyanlar tarafından Matta ve luka incillerinde konulmuştur.

  Meryem ana tabirini de hiç sevmem açıkçası. Hristiyanların inanışına göre Meryem Ana'dır. Bana göre mesihin annesidir.

  İhsan Eliaçık son günlerin modası olan ''bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma'' hastalığına tutulmuş olsa gerek.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Meryem anamız tabiri Kur'an dan onay alan bir söylemdir. örneğin Allah peygamber eşlerinden bahsederken onlar sizlerin anneleriniz gibidir der. Yani onlarla evlenmek yasaklanmıştırda ondan.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş