Bizler her zaman Kur’an ı anlayarak okuyup üzerinde düşünmeliyiz diyor ve buna çok önem veriyoruz. Fakat elimizdeki Kur’an tercümeleri bazen ne yazık ki bizleri şüphede bırakıp tedirgin edebiliyor. Çünkü bir kelimeye öyle anlamlar veriliyor ki acaba hangisi doğru hangisi yanlış konusunda arada kalıyoruz.


Bu konuya bir örnek vermek istiyorum. Bakara suresi 184. ayetinde geçen bir kelimeye farklı anlamlar vererek bakın ayette verilen mana nasılda değişiyor. Önce Diyanetin mealini yazalım daha sonrada farklı anlamlar veren cümleleri karşılaştıralım.

Bakara 184: Oruç sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. ORUCA GÜCÜ YETMEYENLER İSE BİR YOKSUL DOYUMU FİDYE VERİR. Bununla birlikte gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Yukarıdaki ayette oruca gücü yetmeyenler bir yoksulu doyumu fidye versin diye çevrilmiş. Aynı cümleyi bir başka mealden aldığımızda anlamının tamamen değiştiğini görüyoruz.

(ORUCA GÜCÜ YETENLERE BİR MUHTACI DOYURARAK FİDYE VERMEK BİR YÜKÜMLÜLÜKTÜR.)

Ne kadar ilginç çünkü anlamı diğer tercümenin tamamen tersi. Siz olsanız tedirgin olmaz mısınız? Elbette olursunuz. Konuyu anlamamıza yardımcı olması için daha farklı üç tercümeden de aynı cümleyi yazmak istiyorum.

(Ona dayanıp kalacaklar üzerine de fidye.)

(Oruca (güç) dayananların fidye vermesi bir yoksulu doyurması lazımdır.)

(Oruca zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye.)

Kur’an ı tercüme edenlerin farklılıklarını gördük. Peki bu durumda bizlere düşen hiçbir şey yok mu? Elbette var çünkü elimizde öyle bir kitap öyle bir rehber var ki istedikleri kadar hatalı çeviri yapsınlar yeter ki ondan istifade etmesini bilelim. Allah diğer ayetlerinde söylediği gibi düşünene aklını kullanana Kur’an da verdiği her konudan değişik örneklerle Kur’an bütünlüğünde doğru cevabı bulmamıza yardım ediyor şükürler olsun.

Gelin bizde birlikte öyle yapalım. Kur’an bütünlüğünde düşünelim ve Rabbin verdiği örneklerden yararlanıp doğru cevabı arayalım.

Biran şöyle düşünelim. Bu ayette Allah Gücü yetenlere yani orucu tutmaya gücü yetenlere fidye(fitre) vermesi gerektiğini söylediğini varsayalım. Eğer böyle düşünürsek hemen aklımıza bir soru gelecek. Bu durumda gücü yetmeyen hiç oruç tutacak durumu olmayan sürekli sorunu olan kişiler ne yapacak bu durumda? Çünkü bu büyük bir soru? Şöyle diyebilir miyiz? Allah bu konuda bir hüküm vermemiştir onun için tutamayan zaten tutamaz herhangi bir fidyesi de yoktur. Geçici hasta olan yolcu olan sonra orucunu tutar Allah bu açıklamanın dışında başka bir açıklama yapmamıştır demek bizi doğru sonuca ulaştırır mı? Ya da oruç tutabilen ama fidye vermeye gücü yetmeyen varsa durumu ne olacak?

Hastalığından ya da yaşlılığından dolayı hiç oruç tutamayacak kişiler sorusunun cevabını nasıl alacaklar? AYET İ BU ŞEKİLDE ANLARSAK BU SORUYA CEVAP ORTADAN KALKIYOR. Siz olsanız ve bu soruya cevap alamasanız tedirgin olmaz mısınız? Düşünün lütfen ORUÇ TUTABİLECEK GÜÇTE OLANLARA FİDYE OLARAK FAKİRİ DOYURMA GÖREVİ DE VERİLECEK AMA HİÇ TUTAMAYACAK DURUMDA OLANLARA HİÇBİR FİDYE YOK öylemi dostlar? Kur’an böyle bir soruyu asla cevapsız bırakmaz.

Şimdide ayette geçen fidye kelimesinden yola çıkalım. Fidye nedir? Günümüzde de kullanılan bir sözcüktür. BİR ŞEYİN KARŞILIĞINDA VERİLEN TAKAS KURTULMALIK ANLAMIN DA GEÇER. Sözlükte geçen bir başka anlamı da Kur’an ın herhangi bir farzından birini yerine getirmeye gücü olmayan bir kimsenin Cenâb-ı Hak'tan özür dilemek kastı ile verdiği para veya sadakadır diye geçer.

Bu durumda hem oruç tutup hem fidye vermek kelimenin anlamına ters düşüyor. Demek ki yapılamayan bir görev var ki ortada o görevden kurtulmalık olarak bir diyet ödeniyor olmalı. Yoksa fidye kelimesi kullanılmazdı. Bu durumda oruç tutamayan gücü nispetinde bir fakiri doyuracak hayırda bulunacak anlamı çıkıyor ayetten.

Şimdide Allah fidye sözcüğünü özelikle nerelerde Kur’an da kullanmış ona bakalım konuyu doğru anlamak için. Bakara 85. ayetinde esirleri fidye verip kurtarılmasından bahseder. Bakara 196. ayetinde hac konusunda yapamadığımız bir emrin karşılığı olarak Kâbe ye bir şey bağışlayıp fidye olarak verilmesini emreder. Yine Zümer suresi 47. ayette iman etmeyenlerden bahsederek Allah yeryüzünün tamamı kendilerinin olsa azabın kötülüğünden kurtulmak için fidye olarak verirlerdi diye açıklama yapar bizlere. Kur’an a baktığımızda fidye kelimesi çok geçer fakat anlamın tamamı BİR ŞEYE KARŞILIK ANLAMINDA KULLANILMIŞTIR.

Şimdi gelelim Bakara 184. ayette geçen kelimeye. Eğer burada anlatılmak istenen oruca gücü yetenler yani tutabilecek olanlar ise devamında bir farz emri yerine getirenin ayrıca fidye vermesi Kur’an bütünlüğüne uymuyor. Yok eğer gücü yetmeyenler yani orucu tutamayacak durumda olanlar anlamını verirsek işte o zaman devamındaki fidye sözcüğü yerini bulacaktır. Çünkü yerine getirilmeyen bir farz görev var mutlaka bunun da bir fidyesi karşılığı olması normaldir.

Peki bu kelimeye neden bu derece farklı anlamlar verilmiş ve yanlış anlaşılmış? Yukarıda da sizlere örnek verdiğim bir çeviri üzerinde biraz düşünelim.

(Ona dayanıp kalacaklar üzerine de fidye.)

Türkçede de olduğu gibi her dilde bazı kelimeler vardır bir birinin zıttı anlamlarını taşır fakat cümle içinde kullanıldığında gerçek anlamı hemen anlaşılır. Örnek vermek istiyorum.

Kimseye dayanmadan dimdik ayakta kaldım.

Ona dayanmasam yıkılıp yere yığılacaktım.

Dayanmak kelimesi iki zıt anlamlarda bakın anlamı nasıl değişiyor. İşte kelime olarak tercüme edildiğinde ONA DAYANIP KALMAK benim verdiğim örnekte olduğu gibi zıt anlamındadır. ORUCA GÜÇ YETİREMEMEK ZORLANMAK YASLANMAK ANLAMINDA KULLANILMIŞTIR Kİ ALLAH BU DURUMDA OLANLAR FİDYE VERSİN KOLAYLIĞINI GETİRMİŞTİR.

Şöyle bir soru aklınıza gelebilir. Orucu tutamayacak durumda olup da fidye verecek fakiri doyuracak gücü olmayanlar ne yapmalı? Ayetin devamına baktığımızda bu sorumuzun da cevabını buluyoruz.

Yazımın başında Diyanetin yeni mealinden verdiğim örnekte ne diyordu?

(Bununla birlikte gönülden KİM BİR İYİLİK YAPARSA (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır.)

Parantez içine yazılan mesela fidyeyi fazla verirse ibaresi bana göre ayetin manasını daraltıyor almamız gereken bilginin üstünü örtüyor. Dikkat ederseniz ayette böyle bir açıklama yok. Ayeti tercüme edenin kendi anladığı yazılmış. Aynı ayetin bu bölümüne Diyanetin eski mealine bakalım.

(Oruca dayanamayanlar bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa o iyilik kendisinedir.)

Buradan da anlıyoruz ki maddi gücü olmayanlar elinden gelen iyiliği yardımı ihtiyacı olana yapmakla da bu fidyeydi ödemiş olabiliyor.

Ne yazık ki bu ayet bu derece farklı anlaşıldığı için oruç tutanların ayrıca Fidye (fitre) vermesi gerektiği topluma öğretilmiştir. Hâlbuki Fidye(fitre) oruç tutamayanların üzerine farzdır.

Elbette hayır yapmanın hiçbir sakıncası yoktur. Kur’an da yardımlaşma gücü olmayana yardım özendirilmiştir. Ama bizlerin yapması gereken Allah ın ayetlerini doğru anlamak olmalıdır. Kur’an zekât vermeyi yoksula karşı şefkatli olmayı bizlere emreder. Hatta onlara karşı yapacağımız yardımı infak etmeyi kendisine borç vermek anlamında kullanarak bizleri teşvik eder.

Ben Kur’an bütünlüğünde Rabbin verdiği örneklerden yola çıkarak bu düşüncelere ulaştım. Bu yazdıklarım benim Rabbin rehberinden anladıklarımdır yalnız beni bağlar. Bizlere düşen yine Allah ın söylediği gibi ayetler üzerinde düşünüp aklımızı kullanmak olmalıdır. Her beşer kendi imtihanından sorumludur. İmtihan olduğumuz kitabında Kur’an olduğunu lütfen unutmayalım.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK