Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Tüm Ehli Kitabı Hoşgörüye Davet.

  Tüm Ehli Kitabı Hoşgörüye Davet.


  Allah tüm peygamberlere gönderdiği dinin adının İSLAM olduğunu söyler. Yani Yahudi Hıristiyan ve Müslümanların ortak dinin adı İSLAM dini olduğunu Kur’an dan anlıyoruz. Kur’an Allah indinde tek din İslam dır der. Çünkü bu kelimenin anlamı teslimiyet ve Allah a itaat anlamındadır. Yahudi Hıristiyan ve Müslüman ismi ise peygamberlere indirilen şeriatın ismidir.


  Her şeriat ne yazık ki Allah ın dinini hurafe ve sanı bilgilerle doldurmuş daha sonrada bu hurafelerin sayesinde birbirimize düşman olmuşuz. Daha sonrada farklı peygamberlere indirilen şeriatların ana hükümlerinin üstünü örtüp dinde ellerimizle kurduğumuz RUHBAN SINIFININ etkisiyle de düşmanlıklarımız daha da büyümüş körüklenmiş sırf şahsi çıkarlarımız yüzünden.

  Müslümanlıkta ruhban sınıfı yok deriz ama bu lafta böyledir. Bizler diğer Ehli kitabı aratmayacak bir ruhban sınıfını edindiğimiz veliler şeyhler ve efendiler yoluyla kurduk ama bunu itiraf edemiyoruz.

  Hâlbuki tüm şeriatlar yani Yahudilik Hıristiyanlık ve Müslümanlık özde aynı konuyu işleyip toplumu uyarmış ve doğruya güzele davet etmiştir bizleri. Allah ın bizlerden istediği şu üç şey tüm inançların ortak noktasıdır ki bunu gerçekleştiren Allah katında mükâfatlandırılacaktır der Kur’an.

  1. Allahın birliğine iman etmek. 2. Ahi ret gününe inanmak ve iman etmek. 3. İyi ameller işleyip hayra ve barışa yönelik işler yapmak.

  Allah bizleri yaratmasının nedeni olarak imtihan olduğumuzu söyler ama bakın asıl amacı nasıl açıklar.

  Mülk 2: O HANGİNİZİN DAHA GÜZEL İŞ YAPACAĞINIZI DENEMEK İÇİN ölümü ve hayatı yarattı. O üstündür bağışlayandır.

  Bizler ne yazık ki bu gerçeklerden uzak öyle bir inanç yarattık ki kendimize tüm Ehli kitap olarak Allah ın bizleri yönlendirmek istediği amaçtan uzak birbirimizi suçlarcasına düşman olduk. Çünkü Allah ın koyduğu kuralları görmezden gelip dinde kendi kurallarımızı yarattık. Hâlbuki Allah tüm Ehli kitaba hitaben bakın ne kadar güzel açıklama yapıyor Kur’an da.

  Bakara 62: Kesinlikle iman edenlerden (Müslümanlardan) Yahudi olanlardan Hıristiyanlardan ve Sâbiîlerden kim ALLAH'A VE ÂHİRET GÜNÜNE İNANIP İYİ AMELDE BULUNURSA RABBLERİ KATINDA ONLARIN ÖDÜLÜ VARDIR. Onlara bir korku yoktur ve onlar kederlenmeyeceklerdir.

  Maide 69: İman edenlerle Yahudiler Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden Allah'a ve âhiret gününe inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur onlar üzülecek de değillerdir.
  Hac 17: İman edenler Yahudiler Sâbiîler Hıristiyanlar Mecusîler ve ŞİRKE SAPANLAR ARASINDA ALLAH KIYAMET GÜNÜ AYRIM YAPACAKTIR. Allah her şey üzerine Şahit’tir tanıktır.

  Ayete dikkat ederseniz hesap günü Allah yapılanlara bakacağını gönderdiğim rehberlere kimler uyup benim birliğime inanıp ahiret gününde hesap vereceğini bilerek imtihanını yaşayıp iyi amel işleyen hayırda ve barışta yarışan benden mükâfatını alacaktır diyor Rabbimiz. Dikkatimizi çeken konu ise hükümlerimin dışına çıkan yani şirke sapanların ayrılacağını ve cezalandırılacağını söylemesidir.

  Peki günümüzde böylemi söyleniyor? Elbette hayır herkes kendisini temize çıkartıp karşısındaki inançları şeriatları suçlayarak kendilerinin Allah ın sevgili kulları olduğunu söylüyorlar ve cennete bizler gireceğiz deniyor. Ne yazık ki bütün Ehli kitap bunu karşısındaki topluma söylüyor. GEÇMİŞTE DE BUGÜNDE AYNI YANLIŞ DEVAM ETMEKTEDİR.

  Maide 18: YAHUDİLER VE HRİSTİYANLAR “BİZ ALLAH'IN OĞULLARI VE SEVGİLİLERİYİZ” DEDİLER. DE Kİ: “ÖYLE İSE GÜNAHLARINIZDAN DOLAYI SİZE NİÇİN AZAP EDİYOR? Doğrusu siz de O'nun yarattığı insanlardansınız. O dilediğini bağışlar ve dilediğine azap eder. Göklerde yerde ve ikisinin arasında ne varsa mülkiyeti Allah'a aittir. Sonunda dönüş de ancak O'nadır.”

  Ayette Yahudi ve Hıristiyanların kendi yaptıkları yanlışları görmezden gelerek Allah ın bizlerden istediklerinden çok uzak yaratılan bir inancın sonucu olarak kendilerini temize çıkarmaya çalışmaları anlatılıyor. Tabi Yaradan ın bu sözlere verdiği cevap dikkatle düşünülmelidir.

  Yine Allah bir başka ayetinde Ehli kitabın kendi kuruntularına verdiği cevap düşündürücüdür.

  Bakara 111 Dediler ki: 'Yahudi veya Hıristiyan olmayan hiç kimse kesin olarak cennete giremez.' BU ONLARIN KENDİ KURUNTULARIDIR. De ki: 'Eğer doğru sözlüyseniz kesin kanıtınızı getirin.

  Bu ayetin sözlerine lütfen kulak verelim ki aynı hataya düşmeyelim. Allah bu ayetin devamında konuya açıklık getiriyor ve bakın neler diyor.

  Bakara 112: BİLAKİS KİM İYİLİK YAPARAK BÜTÜN BENLİĞİNİ ALLAH'A TESLİM EDERSE ONUN ÖDÜLÜ RABBİNİN KATINDADIR. Öyleleri için ne bir korku vardır ne de üzüntü çekerler.

  Bakara 113: Yahudiler “Hıristiyanların hiçbir tutar tarafı yoktur” dediler. Hıristiyanlar da “Yahudilerin hiçbir tutar tarafı yoktur” dediler. Hâlbuki hepsi kitabı okuyorlar. Bilmeyenler de tıpkı onların söylediklerini söylediler. Allah ihtilafa düştükleri hususlarda kıyamet günü onlar hakkında hükmünü verecektir.

  Yaradan çok güzel açıklama yapıyor ve diyor ki sizler kendi nefsinizde birbirinizi boşuna suçluyorsunuz. Bu sözlerinizin doğruluğunu kıyamet günü göreceksiniz. Bakara 111. ayetin sonunda Allah eğer doğru söylüyorsanız kesin kanıtını getirin diyor. Sizlere sormak isterim bugün tüm Ehli kitap birbirimizi aynı şekilde suçlamıyor muyuz? Bu söylediklerimizin gerçek kanıtı nerede? ELBETTE KENDİ YARATTIĞIMIZ BEŞERİ VE HURAFE SANI İNANÇLARIMIZDA VAR.

  Allah bu sözleri söyleyen bizlere Kur’an da çok dikkat çekici uyarıları da var. Onlara da bakalım ki dersimizi alalım.

  Bakara 135: "Yahudi yahut Hıristiyan olun ki doğruya kılavuzlanasınız." dediler. De ki: "Hayır öyle değil. ŞİRK VE YOZLAŞMADAN UZAK BİR BİÇİMDE İBRAHİM MİLLETİNDEN OLALIM. O şirke bulaşanlardan değildi.

  Ankebut 46: İçlerinde zulmedenleri hariç olmak üzere Kitap EHLİYLE EN GÜZEL OLAN BİR TARZIN DIŞINDA MÜCADELE ETMEYİN. Ve deyin ki: 'BİZE VE SİZE İNDİRİLENE İMAN ETTİK; BİZİM İLAHIMIZ DA SİZİN İLAHINIZ DA BİRDİR VE BİZ O'NA TESLİM OLMUŞUZ.

  Lütfen bakar mısınız Rabbimiz ne diyor? Yahudi ve Hıristiyanlar Müslümanlara Yahudi ve Hıristiyan olunki doğruya kılavuzlanasınız diyenlere Allah çok güzel cevap veriyor ve diyor ki; Hayır öyle değil şirk ve yozlaşmadan uzak bir biçimde İbrahim milletinden olalım.

  ALLAH BU AYETİNDE ASLINDA YOK BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ HEPİNİZ İBRAHİM İN DİNİNDENSİNİZ ONUN İÇİN BIRAKIN BİRBİRİNİZE KARŞI TAVIR ALMAYI DÜŞMAN OLMAYI İSTEĞİM GİBİ KULLAR OLUN DİYOR.

  Diğer ayette de aynı konuya çok daha açıklık getiriyor ve tüm Ehli kitaptan bahsederek içlerinden zulmedenler hariç olmak üzere Kitap Ehliyle en güzel bir şekilde geçinin birbirinize düşman olmayın diyor. Ayetin devamında birbirimize söylememizi istediği o güzel gerçeği lütfen görelim duyalım ve birbirimize söyleyelim ve diyelim ki;

  ('Bize ve size indirilene iman ettik; bizim ilahımız da sizin ilahınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuz.)

  Peki bizler böylemi yapıyoruz? Tam tersine geçmiş Ehli kitabın yaptığını biz Müslümanlarda yapıyoruz ve diyoruz ki MÜSLÜMAN OLMAYAN CENNETE GİREMEZ. Bunu söylediğimiz andan itibaren diğer Ehli kitapla aramıza yüksek bir duvar örmüş oluyoruz. Tıpkı onların bizlerle arasına ördükleri duvar gibi. Daha önce Yahudi ve Hıristiyanların birbirlerine yaptıkları gibi. Böyle yaparsak Müslümanlığı diğer toplumlara nasıl anlatırız? Peygamberimiz Ehli kitaba böylemi davranmıştır. Allah ne diyordu elçisine Ali İmran 159. ayetinde;

  (Allah'tan bir rahmet dolayısıyla onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi.)

  Eğer bizler peygamberimizin sünnetine sarıldığımızı söylüyorsak onun insanlara nasıl davrandığını peygamberimizin adalet ve sevgi anlayışını önce örnek almalı ve öğrenmeliyiz. Peygamberimizin yaptığı gibi Ehli kitaba DİKKATLE ama sevgiyle yaklaşarak Allah ın gerçeklerini anlatmalıyız. Aldanmadan ve aldatmadan Allah ın ayetlerini tebliğ etmeliyiz. Bizleri uzaktan ama yanlış tanıyanlara tanıtmaya çalışanlara gerçek Müslümanlığı anlatmanın yolunu mutlaka bulmalıyız. Bugün ne yazık ki bunu yapamadığımız için Müslümanlık yanlış anlaşılıyor. GERÇEK İSLAM LA EHLİ KİTABI MUTLAKA BULUŞTURMALIYIZ.

  Müslüman olup da Allah ın istediği koşulları hayatına geçiremeyen dini kendi çıkarlarına kullanan ibadeti gösteriş için yapan toplumu Allah ile aldatarak Kur’an ın sınırlarını tanımadan İslam ı yaşayan bir insan nasıl olur da cennete gideceğini zanneder?

  Cennete girmenin Allah ın sevgili kulu olmanın şartları çok açıktır Kur’an da. Bu şartları yerine getiren Allah ın sevgisini şefkatini kazanır. Kendisini temize çıkartıp karşısındakini suçlayanlar yaptıkları hatayı mahşer günü elbette fark edeceklerdir.

  Maide 18. ayette Yahudi ve Hıristiyanların biz Allah ın oğulları ve sevgilileriz diyenlere Allah ın verdiği cevaptan bugün bizler ders almasını bilmeliyiz. Ne diyordu bu sözleri söyleyenlere Yaradan?

  (DE Kİ: “ÖYLE İSE GÜNAHLARINIZDAN DOLAYI SİZE NİÇİN AZAP EDİYOR.)

  Allah ın bu cevabını lütfen bugün biz Müslümanlar kendimize sormalıyız. Acaba dünyada Müslüman toplumlar neden birlik ve bütünlükten uzak bir birine düşman yaşıyor da dünya üzerinde savaş acı ve keder bu toplumda neden kol geziyor? Bu sorunun cevabını mutlaka bulmalıyız. Yoksa kendimizi aldatmaya devam ederiz.

  Lütfen cennetin biletçisi rolünü artık bırakalım. Allah ın istediği doğruda güzellikte hayırda yarışan Allah ın sevgili kulu olmanın çabası içinde olalım.

  Dilerim Yüce Rabbimizden hiç kimseyi suçlamadan arı duru hurafe batıl karışmamış İslam ı Kur’an ın sınırlarını aşmadan Allah ın istediği gibi hoş görüyle Ehli kitap ile ortak noktalarımızda birleşerek yaşayan Rabbin halis kullarından oluruz.

  Ankebut 46. ayetin en son cümlesini tekrar hatırlayalım. Allah biz Müslümanların bakın Ehli kitaba nasıl hitap etmesini istiyor.

  (BİZE VE SİZE İNDİRİLENE İMAN ETTİK; BİZİM İLAHIMIZ DA SİZİN İLAHINIZ DA BİRDİR VE BİZ O'NA TESLİM OLMUŞUZ.)

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şimdi öncelikle ruhban sınıfının anlamını bilelim. Ruhban sınıfı: Din adamlığını meslek olarak seçmiş kişilere denir.

  Yani bu işten bi nevi para kazanan kişilerdir. Din üzerinden para kazanmak doğru birşey değil tabi ki. Peki imamlar din adamları olmasaydı islamın durumu daha mı iyi olurdu? Bence işin içinden çıkılmayacak hal alırdı.

  İçlerinden her ne kadar din istismarı yapan din adamları olsa da Kuran'ı Kerim'i özellikle Arapça bilmeyen kişilere yardımcı olmak için Türkçe mealini tefsir yapan din adamları sayesinde öğreniyoruz. Doğru veya yanlış en azından yazılana göre yorum yapabiliyoruz. Eğitim üzerine çarpıklıktan kaynaklanan bazı durumlar söz konusu ülkemizde. Mesela din eğitimi veren okullar yıllarca öğrencileri imam olmak için okutuyor çok ağır dersler görüyorlar. Okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra memur olarak atanıyor kpss de puanları da çok düşük. Ne yapılması gerekiyor asıl önemli olan bu. Bunca yıldır imam hatip okulları kapatılsa camii hocalarına imamlara para verilmediğini düşünürsek hiç kimse gönüllü olarak imamlık yada hocalık yapacağını sanmıyorum. Sonuçta ülkede ekonomik sıkıntılar mevcut. Ölüyü yıkamayı kefenlemeyi öğreten imam hatip okulları olmasaydı halktan kim yapabilirdi?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  MÜSLÜMAN OLMAYAN CENNETE GİREMEZ.
  Birkaç çok bilmiş kendini Allah sanan dinci müsvetteleri Hristiyan ve Yahudilerin kitaplarının değiştiği için 7 kat cehennemde yanacaklarını söylenmişti. Çok merak ediyorum. Bizim uydurma hadislerimiz mezheplerimiz kuran'ı Kerimden yeterince uzaklaştırıyorken ha kitap değişmiş ha değişmemiş ne farkeder? Siz değişmeyen kitabımızın kıymetini bilmiyorsunuz üzerinden para bile kazanıyorsunuz. Asıl yanacaklar belli.. O açıklamaları yapanlar bir akşamda din üzerinden 20 bin kazanan şahıslar.
  Konu Ay Işığı tarafından (11.Haziran.2014 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Son kitap kuran olsa da Yahudisi Hristiyan müslüman dinlerin hepsinde yasaklar değişmez. Allah inancı olan herkes günahları ve sevapları kefede tartılacak.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kıyamette herkesin müslüman olacağı söyleniyor. Bunun aslı astarı nedir?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş