Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bizleri İşte Böyle KUR'AN dan Uzaklaştırıyorlar.

  Bizleri İşte Böyle KUR'AN dan Uzaklaştırıyorlar.

  Yazdığım yazıma cevaben bir kardeşimiz Kur’an ı nasıl anlamamız gerektiği konusunda bakın neler söylüyor. Verilen cevapların İslam toplumunda inancımızı ne derece yanlış yaşadığımız boyutlarını da açıkça gösteriyor.


  ( Tek kaynak Kuran-ı Kerim tabii ki ama bunu sen tek başına anlayıp yaşayabilir misin? Kitabı anlamak için tefsirde lazım fıkıhta şimdi tefsir ve fıkıh ya da ilmihal kitabı Kuran’dan üstün diyebilir miyiz? Risale okuyanlarda Kuran-ı Kerimi daha iyi anlamak için okuyorlar buna emin olun.)

  Bu sözleri duyduğumda Yahudi ve Hıristiyanların inançlarını yaşarken ruhban sınıfını nasıl yarattıkları geldi aklıma. Aynı sözleri bugün hahamlar ve papazlarda söylüyor ve diyorlar ki sizler dini tek başına anlayamazsınız yaşayamazsınız.

  Şimdide bu sözler üzerinde birlikte düşünelim. Bir kitap yazmak isteyen bir yazarın ilk dikkat etmesi gereken konu nedir? Yazdığı kitabın hitap ettiği toplumun seviyesinde anlaşılır bir şekilde olması çok önemlidir. Yani hitap ettiği toplum kitabı okumaya başladığında alınması gereken her bilgi aktarılmak istenen her konu okuyucu tarafından anlaşılabilmelidir. Bu düşünce ışığında sizlere sorsam ve desem ki Rabbimiz gönderdiği ve sorumlu tuttuğu rehberini bu koşul ve şartlarda bizlere göndermemiş olabilir mi?

  Bir başka deyişle kitabı anlayabilmek için yine başka bir kitaba ya da kişiye ihtiyaç olmamalıdır. EĞER OLURSA ANLATILMAK İSTENEN KONUYA VERİLMEK İSTENEN BİLGİLERE ANLATANIN AÇIKLAYANIN DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNİN KARIŞMASI ENGELLENEMEZ.

  Bu kural her yazarın en çok üzerinde durduğu ve kitabın başarısını da etkileyen önemli bir unsurdur. Çünkü anlaşılması zor bir kitabı kimse alıp okumaz. Yazarın kişiliğine değer vermek o kitaba değer katmaz. Kitabın gerçek değeri toplumun kitabı okuduğunda o kitaptan bilgi alma ve öğrenebilme ölçüsüyle doğru orantılıdır.

  KUR’AN I BAŞKALARININ ANLATTIĞI KİTAPLARDAN ANLAMAYA ÇALIŞIRSAK O KİTABI YAZAN IN KUR’AN DAN NE ANLADIĞINI ANLAMIŞ OLURUZ. Bugün ne yazık ki bizler bu hatayı yapıyoruz onun içinde Kur’an ı farklı anlıyoruz dinde bölünüyoruz parçalanıyoruz. Hatta birbirimize düşman oluyoruz.

  Şöyle soralım kendimize. Allah rehber olsun diye gönderdiği kitabı bizlerin anlayacağı şekilde göndermiyor ama çok özel bazı kişiler Kur’an ı bizlerin anlayacağı şekilde yazıyor ve bizlere anlatıyor. Öylemi dostlar? Bunu nasıl düşünebiliriz? Aklımızı mı yitirdik yoksa. Yaradan bizlerin anlayacağı şekilde neden yazmasında bizleri başkalarına muhtaç etsin. Hatırlamıyor musunuz Allah ayetinde sakın velilerin ardına düşmeyin Kur’an ın ipine sarılın güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız benim demiyor muydu?

  Kitabı anlamak için tefsirde lazım fıkıhta lazım diyor arkadaşımız. Yani tek başına anlaşılması mümkün olmayan bir kitaptan bahsediyor. Lütfen hatırlatırım bu kitap Allah katından geliyor ama bizler bu kitabın anlaşılması için birilerine muhtaç olduğumuzu söylüyoruz. Böyle bir saygısızlığı beşerin kitaplarına bile yapmıyoruz. Hatta Kur’an ı açıkladığını söyledikleri bazı kitaplar için bu kitap KUR’AN AYETLERİN AYETİDİR deme yanılgısına bile düşüyoruz. Bu bir şirktir hatırlatırım. Kur’an a böylemi saygı gösterilir? Kur’an ı anlamak için mutlaka beşeri bilgilere kitaplara nasıl muhtaç olduğumuzu söyleriz?

  Peki Kur’an ı tefsir edenler ne kadar doğru bilgi veriyor acaba bizlere diye düşünüyor muyuz? YA ONLAR YANLIŞ ANLADIYSA? Mezheplere ve tefsir kitaplarına bakın aynı konularda bile birbirinden farklı açıklamaların olduğunu görürüz. Acaba hangisi doğru? Bu yolla mı Kur’an ı öğreneceğiz anlayacağız? ALLAH BU YÖNTEMLE Mİ KUR’AN I ÖĞRENMEMİZİ İSTİYOR BİZLERDEN? Elbette hayır.

  Bu konu çok ama çok önemli. Eğer bu konuda doğru karar veremediysek öyle bir yanlışın arkasından gideriz ki yolumuzun sonunda pişmanlığımızı düzeltmeye asla vakit bulamayız.

  Allah gönderdiği ayetleri ikiye ayırıyor ve bu konuda açıklama yapıyor. Sizlerin sorumlu olduğunuz muhkem ayetler açık anlaşılır ve her şeyden nice örneklerle açıklayarak gönderdik izah ettik ki anlayasınız diyor. Bu ayetlerin hükümleri ile kendimize yön vermemizi istiyor. Ayrıca bu ayetlerin dinin anası temeli olduğu açıklamasını da yapıyor. Adı üstünde MUHKEM ayet. ŞÜPHE DUYULMAYACAK KADAR SAĞLAM AÇIK İZAH EDİLMİŞ.

  Bir kısım ayetlerin ise müteşabih olduğunu bu ayetlerin anlamlarını da bir ben bilirim birde ilim tahsil etmişler anlar diyerek gelecekte ilimle müteşabih ayetlerin ne anlatmak istedikleri ortaya çıkacağını ve böylece Kur’an ın gücünün ve bu kitabın Allah katından geldiğinin kanıtları olduğu daha açık anlaşılacaktır diyor. Hatta bu gerçekleri gören iman edenlerin böylece imanlarının artacağı bilgisini de veriyor. Şunu unutmayalım bu ayetler dini hükümleri emirlerini içermiyor. Eğer öyle olsaydı onlarda açık ve anlaşılır olurdu. Anlamadığımız bir hükümden nasıl sorumlu oluruz?

  Allah dinin anası muhkem ayetlerin açık anlaşılır ve birçok örneklerle izah edildiğini söylediği halde bizlerin ayetleri okuduğumuzda anlayamayacağımızı söylememiz ne büyük yanlış. Ne kadar büyük saygısızlık farkında değil miyiz hala?

  Allah bizlere bir rehber kılavuz yol gösterici gönderiyor ama bizler tek başımıza bu rehberi okuduğumuzda anlayamayıp bir beşerin yazdığı kitaba muhtaç oluyoruz öylemi dostlar? Bakın aynı şeyleri tekrar ediyorum ki hatamızı anlayabilelim.

  Acaba bunu söyleyenlere neden şu soruyu sormuyoruz. Madem okuduğumuzda dinin anası olan muhkem ayetleri anlayamıyoruz neden peygamberimiz bizlerin anlayacağı şekilde yazmamış Kur’an ı. Ya da değiştirme yetkisini kendisinde bulmadığını düşünerek sağlığında niçin ayetleri anlaşılacak şekilde Kur’an ın yanında yazdırıp ümmetine kolaylık sağlamamış diye neden sormuyoruz? Daha önemlisi yaradan neden bizlerin anlayacağı şekilde göndermemiş? Lütfen bu soruları kendimize mutlaka sorarlım ki aldananlardan olmayalım.

  Hâşâ peygamberimiz bunu düşünemedi de bahsettiği kişi ya da kişiler mi düşündü onların kitapları olmasa Kur’an ı anlayamazdık deme yanlışlığını yapıyoruz.

  İslam dininde ruhban sınıfı var mıdır? Elbette yok diyeceksiniz. Ama yok demekle bir şey yok olmaz. Hayatımızda ruhban kişiler edinip dini onların doğrultusunda yaşarsak Kur’an ı onların anladığı gibi anlarsak ruhban sınıfını bizler yaratmış oluruz. NE YAZIK Kİ BU SINIFI BİZLER YARATTIK. HEM DE ÇOK DERİN BİR RUHBAN SINIFI YARATTIK. Çünkü edindiğimiz veliler şeyhler yoluyla İslam ı anlayacağımızı söylüyorsak Allah ın emirlerine ayetlerine muhalif imanımızı yaşıyoruz demektir.

  Yazıma cevap veren arkadaşımız şöyle bir mantık yürütmüş ve demiş ki;

  ( Şimdi tefsir ve fıkıh ya da ilmihal kitabı Kuran’dan üstün diyebilir miyiz? Risale okuyanlarda Kuran-ı Kerimi daha iyi anlamak için okuyorlar buna emin olun.)

  Bir şeye takındığımız tavır ondan faydalanma nispetimizle ona verdiğimiz değeri gösteririz. Bir şeye çok güzel çok seviyoruz o başımızın tacı demekle ona verdiğimiz değeri göstermiş olmayız.

  Bir başka deyişle çok sevdiğimiz bir şeyi değer verdiğimizi yanımızdan eksik etmeyiz gerektiğinde ondan istifade etmek için. Biz ne yapıyoruz Kur’an ı anlaşılmaz ilan edip yüksek bir yere asarak edindiğimiz velilerin kitaplarını yanımızdan ayırmayıp başucu kitabı yapıyoruz. BU DURUMDA PRATİKTE HANGİ KİTAPLARDAN FAYDALANMIŞ OLUYORUZ işte bu gerçeği lütfen artık fark edelim.

  Yine bir arkadaşımız Kur’an ı anlama konusunda bakın ne cevap vermiş bir başka yazıma.

  (Düşünün yaşadığımız hayatta her işin bir uzmanı var. İşi öğrenmek için uzmanına başvurulur. Her şeyi öğrenmek için uzmanına başvuruyoruz da Peki dini öğrenmek için neden işin uzmanına başvurmayalım.)

  Hani İslam dininde ruhban sınıfı yoktu. Allah ın bu konudaki apaçık ayetine iman etmiyor muyuz yoksa? İşi elbette uzmanına sormalıyız danışmalıyız. Dininde uzmanı Allah tır onun gönderdiği Kur’an dır. Peygamberimizde yalnız ve yalnız Kur’an a uymuştur çünkü Allah ayetinde elçisine sana indirdiğimle kullarıma hükmet diye emretmiştir. Bu emri alan peygamberimiz sizce Kur’an ın dışına çıkar mı?

  Peygamberimizin danışacağı bilgiler alacağı yalnız Kur’an olduğuna göre bizlerinde danışacağımız rehberin yalnız Kur’an olduğu çok açık anlaşılmaktadır. Kur’an ın dışından farklı konulardan da sorumlu olsaydık Allah ayetinde sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye hüküm verir miydi?

  Yaptığımız yanlışları daha iyi anlayabilmemiz için bir örnek daha vermek istiyorum. Yine başka bir yazıma cevap veren bir kardeşimiz bakın Kur’an ı anlama konusunda ne diyor.

  (Kuranı kerim insanların anlamını tam olarak kavrayabileceği kadar açık değildir. Gördüklerimi okuduklarımı kendimize göre yorumlarsak işte o zaman tehlike büyük olur ki bu konu ile tamamen ters düşer. KURANI ANLAMAK İÇİN EK KAYNAKLARA KESİNLİKLE İHTİYAÇ VARDIR.)

  Düşünebiliyor musunuz Allah bizlere rehber olsun diye eşi benzeri olmayan bir kitap gönderiyor ve sizleri bu kitaptan sorumlu tutuyorum diyor ama bizler bu kitap için anlamı tam olarak açık değildir diyoruz ve HÂŞÂ Allah ın bizlere gereği gibi açıklayamadığını beşerin AÇIKLAYABİLDİĞİ İDDİASINDA BULUNUYORUZ. Bu ne büyük saygısızlık.

  Kur’an ın MUHKEM ayetleri yoruma açık değildir. Adı üstünde MUHKEM. ŞÜPHE DURULMAYACAK BİR ŞEKİLDE AÇIKLANMIŞ DEMEKTİR. Kur’an ı anlayabilmek için ek kaynaklara kesinlikle ihtiyaç vardır demek Allah ın kitabının yetersiz olduğunu söylemektir ki bunu söylemek ve düşünmek ŞİRKTİR Yaradan ın NURUNA saygısızlıktır. HÂŞÂ Rabbimiz biz kullarına izah edemedi de yaratılmış bir beşer mi bunu başardı? Allah bizleri affetsin.

  BİR KİTABIN ANLATMAK İSTEDİKLERİNİ DOĞRU ANLAMAK İSTİYORSAK ONU BİZZAT KENDİSİNDEN DİNLEMELİYİZ ÖĞRENMELİYİZ. Kur'an kendisini anlatan mucize bir kitaptır lütfen bunu unutmayalım. Araya birilerini koyarak öğrenmeye çalışıyorsak öğretilmek isteneni anlatan kişinin düşünceleri ile öğrenmiş oluruz ki bu yöntem bizleri her zaman yanıltabilir yanıltmıştır da.

  Lütfen bu gerçeği göz ardı etmeyelim. Hâlbuki Rabbimiz ne demişti Kur’an ın ipine sarılın. Biz sizlere Kur’an ı nice örneklerle açıkladık. Ama biz Kur’an ı anlaşılması zor ilan ettiğimiz için önce beşerin ipine sarılıyoruz. Hâlbuki Allah Kur’an da birçok kez yemin ederek Kur’an ı kolaylaştırdığını söylemişti. Ama Yaradan ı duyan bile yok.

  Bu durumda söz ile söylemeye cesaret edemesek de yaşantımızda yanımızdan eksik etmediğimiz beşerin kitaplarına ÇOK DAHA FAZLA DEĞER VERMİŞ OLUYORUZ. Lütfen bunu yapmayalım yoksa çok pişman oluruz.

  Kur’an ın muhkem ayetlerini daha iyi anlamak için eğer başka kaynaklara mutlaka ihtiyacımızın olduğunu söylüyorsak KUR’AN IN BİZLERE GEREKEN BİLGİYİ AÇIKÇA ANLAYACAĞIMIZ ŞEKİLDE VEREMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞ OLUYORUZ. Böyle bir yanılgıya düşmek ister misiniz? Rabbim böyle hatalardan bizleri korusun.

  Tek kaynak Kur’an olduğunu söylüyoruz ama O kaynağı herkes tarafından anlaşılmayan bir kitap ilan ediyoruz. BUMU BİZİM KUR’AN A VERDİĞİMİZ DEĞER? Bir kitap tan faydalandığımız ölçüde onun değerini biliyoruz demektir. Eğer faydalanmıyor da yüksek bir yere asıp ona böyle saygı gösterdiğimizi söylüyorsak O SAYGI DEĞİL TERK ETMEKDİR.

  Değerli din kardeşlerim. Lütfen yaptığımız yanlışı Furkan ı rehber alarak onun ipine sarılarak farkında olalım. Şunu asla unutmayalım. BİR REHBER KİTAP ALLAH TARAFINDAN GÖNDERİLMİŞ İSE O ANLAŞILMASI ZOR OLAMAZ ANLAŞILMASI İÇİN DE HERHANGİ BİR BEŞERE ASLA MUHTAÇ OLAMAZ.

  Lütfen bu adaletsiz anlayışı Rabbimize isnat edip Rabbimizin adaletini sorgular hale gelmeyelim. Bunun sonu cehennemde kalıcı olmaktır. Bu dünyada da acı adaletsizlik ve bozgunculuk bizlerin peşini asla bırakmaz lütfen bunu da unutmayalım.

  Kur’an ı doğru anlamak istiyorsak ilk önce araya aracı koymadan bizzat bizler Allah ın bizlerden neler istediğini önce öğrenmeye çalışmalıyız. ELBETTE HER İNSAN AYNI KAPASİTEDE DEĞİLDİR AYNI ÖLÇÜDE ANLAYAMAZ AMA İLK MÜRACAAT ETTİĞİMİZ KAYNAK KUR’AN OLURSA temel bilgileri de Kur’an dan öğrenirsek daha sonra sorup araştıracağımız konularda asla yanılmayız birilerinin tuzağına düşmeyiz. Onun içindir ki Allah Kur’an ın ipine sarılın diye bizleri özellikle uyarıyor.

  Dilerim Allah dan Kur’an ın kıymetini bilen onu anlamak için bizzat çaba gösteren ve Kur’an ın bazı ayetlerini görmezden gelmeden üstünü örtmeden İslam ı araştıran öğrenen hurafe ve sanı bilgilerin ardına düşmeyen Rabbin halis kullarından oluruz.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aslında bizler kuranı okurken ne demek istediğini mantığımızla anlamaya çalışırken bazıları kuranı sadece din eğitimi alan kişilerin yorumlaması gerektiğine inanırlar. Okuyan kişinin farklı şeyler anlaması da din adamlarından yada başka kaynaklardan yardım almasına neden oluyor. O kişiler kuranın anlaşılabilmesi zor bir kitap olduğunu savunuyorlar. Haksız da sayılmazlar. Kuranı anlamak akıl ve mantık gerektirir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Soruları kendin yazmışsın gibime geldi. Onemli degıl. Ama yazdıgın yazı bastan sona yanlıs. Sen ınsaları Kuran'a yonlendırmeden evvel ınsaların bu konudakı sorunlarının ne oldugunu tam olarak anlamamıssın. Ilk kez bu makaleyı bastan sona okudum. Bazı seylerı karıstırmıssın ve kendını degısmez olgularla haklı gosterıp o haklılıgı son olarak yanlıs cıkarımlara suruklemıssın.

  Dıger makalelerınde de aynı seyı yapıyor musun bılemem ama bilgisayar basına gectıgımde tek tek hepsıne cevap verecegım.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ( Tek kaynak Kuran-ı Kerim tabii ki ama bunu sen tek başına anlayıp yaşayabilir misin? Kitabı anlamak için tefsirde lazım fıkıhta şimdi tefsir ve fıkıh ya da ilmihal kitabı Kuran’dan üstün diyebilir miyiz? Risale okuyanlarda Kuran-ı Kerimi daha iyi anlamak için okuyorlar buna emin olun.)
  Risale diye isim vermek demenin ne anlama geldiğini aslında ne söylemek istediğini amacının ne olduğunu anlayabiliyorum. Bu girişimlerinden vazgeç. Ne adın var ne sanın var kim olduğun belli değilken böyle uzun uzun makaleler yazıp araya herkesçe malum olan birkaç doğruyla beraber müptezel müptezel düşüncelerini kabul ettirmeye çalışma. Bu numaraları herkes yemez.

  Bu sözleri duyduğumda Yahudi ve Hıristiyanların inançlarını yaşarken ruhban sınıfını nasıl yarattıkları geldi aklıma. Aynı sözleri bugün hahamlar ve papazlarda söylüyor ve diyorlar ki sizler dini tek başına anlayamazsınız yaşayamazsınız.
  Hangi İslam alimi insanlara böyle egoistçe şeyler söylemiş örnekler misin? Bir ilahiyatçının Kuran açıklaması yapması veya bunu yazıya dökmesi demek mutlak suretle insanların tek başına anlayamayacağı için midir? Bu ne bağnaz bu ne yobaz görüştür böyle? Ne yapmaya çalışıyorsun sen?

  Yazdığı kitabın hitap ettiği toplumun seviyesinde anlaşılır bir şekilde olması çok önemlidir.
  Hitap ettiği toplumun seviyesinde? Hay senin ben zihniyetine ne diyeyim ben. Sen ne dediğinin farkında değilsin galiba. Ve bu cümleni nasıl da kıvıra kıvıra devam ettirmişsin aşağıda?

  Yani hitap ettiği toplum kitabı okumaya başladığında alınması gereken her bilgi aktarılmak istenen her konu okuyucu tarafından anlaşılabilmelidir. Bu düşünce ışığında sizlere sorsam ve desem ki Rabbimiz gönderdiği ve sorumlu tuttuğu rehberini bu koşul ve şartlarda bizlere göndermemiş olabilir mi?
  Yahu sen Allah'ın davasına yönelik bir olguyu yani Kuran-i Kerim'i nasıl insanoğlunun kitap yazım aşamasıyla örneklendirebiliyorsun? Birader sen sağlıklı düşünebildiğine emin misin?


  Bir başka deyişle kitabı anlayabilmek için yine başka bir kitaba ya da kişiye ihtiyaç olmamalıdır. EĞER OLURSA ANLATILMAK İSTENEN KONUYA VERİLMEK İSTENEN BİLGİLERE ANLATANIN AÇIKLAYANIN DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİNİN KARIŞMASI ENGELLENEMEZ.
  Sen onca yazarın tv programlarına davet edilip kitap içerisinde herhangi cümle veya paragraflarında aslında neyi anlattıkları sorularına denk gelmedin herhalde? Onu geçtim Kuran'ın açık ve kesin bir dil ile anlatılıyor olması onu okuyan insanoğlunun aklında soru işareti oluşmayacağı anlamına gelmiyor. İnsan merak edebilir insan sorup sorgulayabilir ve daha derince hakim olmak isteyebilir. Sen ise buna cevaben aşağıda demişsin ki okuyup anlamadığını başkasından değil de Kuran'dan öğreneceksin. Be kardeşim adam zaten Kuran'da okuduğuyla ilgili kafasında bir soru oluşmuş. Sen neyin peşindesin hala? Sen bu makaleye başlık atarken aslında insanları başka başka değerlerden uzaklaştırmanın peşine mi düştün? He?


  Bu kural her yazarın en çok üzerinde durduğu ve kitabın başarısını da etkileyen önemli bir unsurdur. Çünkü anlaşılması zor bir kitabı kimse alıp okumaz.
  Yok ya? Raconu da kestin yani hemen? Mesnevi'yi o yüzden mi herkes alıp okumadı yani? Sen Henry Kissinger'in Diplomasi'sini bütün insanlık tek bir okuyuşta anlıyor mu zannediyorsun? Yada çok ağır bir kitapla nam yaptığı için hiç kimse okumadı mı zannediyorsun?

  KUR’AN I BAŞKALARININ ANLATTIĞI KİTAPLARDAN ANLAMAYA ÇALIŞIRSAK O KİTABI YAZAN IN KUR’AN DAN NE ANLADIĞINI ANLAMIŞ OLURUZ. Bugün ne yazık ki bizler bu hatayı yapıyoruz onun içinde Kur’an ı farklı anlıyoruz dinde bölünüyoruz parçalanıyoruz. Hatta birbirimize düşman oluyoruz.
  Bu başkalarının anlattığından kastın ne? Çünkü sen de Kuran'dan ayetler alıp açıklıyorsun? Sen kimsin peki? Onu bilelim o zaman? Onca değerli ilim adamlarının yıllar süren emeklerine taş atmak senin haddine mi kalmış? Varsa gördüğün bir yanlış varsa tespit ettiğin hatalı bir tefsir çıkar söyle. Yok efendim insanlar Kuran'ı anlamak için tefsir okumanın gerekliliğine inanmış vay efendim niye inanmış ağızlarıyla olmaz. Zaten onu da doğru anlayamamışsın. Yanlış bir anlatım gördüysen çık adam akıllı düzelt. Öyle bıyık altından bütün tefsircilere taş atmakla olmuyor bu. Müptezellik yapma.

  Şöyle soralım kendimize. Allah rehber olsun diye gönderdiği kitabı bizlerin anlayacağı şekilde göndermiyor ama çok özel bazı kişiler Kur’an ı bizlerin anlayacağı şekilde yazıyor ve bizlere anlatıyor. Öylemi dostlar?
  Öyle değil. Öyle olmadığı gibi bunu da sen söylüyorsun. Hiçbir ilahiyatçının hiçbir İslam aliminin böyle sözleri olmaz olamaz. Ne Allah Kuran'ı o amaçla indirdi ne de Kuran'ın ayetlerini açıklama girişimlerinde bulunanlar kendilerini üstün gördükleri için yaptılar. Sen kendini hangi konumda hayal ediyorsan o taş atmaya çalıştığın insanlar senin hayal ettiğin konumda hizmet vermekteler. Bazılarını sen bizzat belirtmişsin bazılarını ben tahmin ediyorum başka başka hedeflediğin yerler veya isimler varsa bilemem. O da senin yaşadığın hayatla ilgili bir kısım. Artık her kiminle ne derdin varsa onu açık açık dile getireceksin. Birilerine alttan alttan dincilik çamuru atarken asıl dinciliği bu sitelerde böyle makyajlı yazılarla sen yapıyorsun. Farklı amaçların var mı bilmiyorum ama bu beni hiç şaşırtmayacaktır.

  Bunu nasıl düşünebiliriz? Aklımızı mı yitirdik yoksa. Yaradan bizlerin anlayacağı şekilde neden yazmasında bizleri başkalarına muhtaç etsin. Hatırlamıyor musunuz Allah ayetinde sakın velilerin ardına düşmeyin Kur’an ın ipine sarılın güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız benim demiyor muydu?
  Almışsın bir ayeti kafana göre yorumlamışsın ve ondan sonra demişsin ki insanlar neden Kuran'ı anlamıyor. Karşımda olsan seninle çok daha başka türlü konuşurdum ama bu forum ve bu forumdaki insanlar benim için çok değerli. Kendime bir yerden sonra saygım yoksa bile onlara olan saygım ve özellikle sevgimden ötürü bu çizgimi bozmayacağım. Yoksa bu kadar açıklama bile değildir senin hakkın. Bu bile fazla sana. Be kardeşim bu alıntı yaptığın ayet bu kadar mı? Niye devamını yazmadın? Sen kimi kandırıyorsun be müptezel? Devamını ben de getirmeyeceğim. Senin bu yazdığın uzun yazılara kanan peşinden sürüklenen herkes açıp o ayetin devamını okusun bakalım ne yazıyor. Maide 55.

  Sen sahiden yumuşak toprağı eşelemişsin bu güne dek. Hiç sert bir taşa denk gelmemişsin sen. Hatta senin Kuran'ı hiç öğrenmemiş ve okumamış olan müslümanlara karşı yanlış anlatıp insanları sapıtmaya davet eden biri olmandan da şüphe ediyorum artık. Hiç değilse de olsa olsa ciddi bir şizofreni veya tam donanımlı bir cahil olduğun aleni.

  Allah eğer güvenilecek tek veli yani dost olarak sadece kendini müjdeleyecek olsaydı ne Peygamber tayin ederdi ne de Kuran'a gerek duymadan bizzat kendisini açık ederdi. Ama sen Maide 55'in devamını okuduysan ki mutlaka okuduğunu var sayıyorum ART NİYETLİ bir yazı yazmışsın.

  Kitabı anlamak için tefsirde lazım fıkıhta lazım diyor arkadaşımız. Yani tek başına anlaşılması mümkün olmayan bir kitaptan bahsediyor.
  Kim yahu bu arkadaşımız? Sen olmayasın sakın bu arkadaş? Bunu sen uydurmuş olmayasın? Ben o arkadaşlardan çok gördüm ve hiçbiri tek başına anlaşılması mümkün değil demiyor. O kişilerin aralarında her dine mensup insan olmakla beraber büyük bir çoğunluğu ateistlerden oluşur. Dedikleri şey ise Kuran'i Kerim'in bazı ayetlerini gerçekten anlamadıkları ve bunun için gerek ilahiyatçılara gerek hocalara ve gerekse İslam alimlerine veya onların eserlerine başvurduklarıdır. Kimileri ise gerçekten araştırma zahmeti bulunmadan Kuran'ı çelişkili olmakla suçlar o ayrı. Madem kimsenin bilgisine başvurulmayıp sadece Kuran okunacaktı bunca diyanetçi bunca din kültürü öğretmeni bunca camii hocası bunca Peygamber bunca halife bunca İslami tv bültenleri ve radyo bültenleri bunca gazete mecmua yayınları neden var? Neden bunlara gerek duyuluyor? Kardeşim sen sağlıklı olduğuna emin misin?

  Lütfen hatırlatırım bu kitap Allah katından geliyor ama bizler bu kitabın anlaşılması için birilerine muhtaç olduğumuzu söylüyoruz.
  Bilgi paylaşmak için vardır. Buna her insan ihtiyaç duyar. Fakat o senin anlatmak istediğin gibi bir şey olmadı hiçbir zaman da olmayacak. Bilmiyorsanız zikir ehline sorun anlamadıysanız onlara soracaksınız.

  Böyle bir saygısızlığı beşerin kitaplarına bile yapmıyoruz. Hatta Kur’an ı açıkladığını söyledikleri bazı kitaplar için bu kitap KUR’AN AYETLERİN AYETİDİR deme yanılgısına bile düşüyoruz. Bu bir şirktir hatırlatırım. Kur’an a böylemi saygı gösterilir? Kur’an ı anlamak için mutlaka beşeri bilgilere kitaplara nasıl muhtaç olduğumuzu söyleriz?
  Madem beşeriyetten örnek verdin ben de sana aynı senin zihniyetinle örnek vereyim. Devlet sana ilköğretimde matematik kitabı verdiğinde sen hiç mi sınıfa gitmeyip bütün sezonu evde kitap okuyarak geçirdin? Sen hiç öğretmenlerinden bir şey öğrenmedin mi? Yahu din kültürü dersi niye var? Madem Kuran'ı okumakla iş halloluyor bunlar niye var Haluuuuk? Sen bunu yaparak Kuran'a saygı duyduğunu zannederken Allah'a karşı çıkıyorsun farkında mısın?

  Peki Kur’an ı tefsir edenler ne kadar doğru bilgi veriyor acaba bizlere diye düşünüyor muyuz? YA ONLAR YANLIŞ ANLADIYSA?
  Önce sen doğru anla bakalım. Ayetleri kırpıp kırpıp kafana göre yazmakla olmuyor o işler.

  Mezheplere ve tefsir kitaplarına bakın aynı konularda bile birbirinden farklı açıklamaların olduğunu görürüz. Acaba hangisi doğru? Bu yolla mı Kur’an ı öğreneceğiz anlayacağız?
  4 hak mezhep Peygamber efendimizin aynı olaylara farklı zamanlarda farklı cevap ve uygulama göstermesinden doğmuştur. En kolay örneği abdesttir. Peygamber efendimiz yeniden abdest alırken birden fazla sebep göstermiştir. Mezheplerin doğuşu da sünnet uygulamalarının çeşitliliğindendir. Peygamber efendimizin bir olaya karşı hangi sünnetini uygularsan uygula haktır sahihtir geçerlidir. Peki sünnet nedir? Ayaklı Kuran'dır. Kuran'ın doğru algılanışı ve doğru uygulanışıdır. Bu evvela Peygamber efendimize aittir. Ardından ise onun halifelerine ve halifelerinden sonra gelen büyük imamlara aittir. Sünnet ve hadisler halifeler ve dört büyük imamdan başlayıp nice İslam alimleriyle beraber günümüze kadar ulaşmıştır. Zaten şuana kadar Kuran'ı kafana göre değerlendirmekten başka bu gibi konulara yoğunlaştığını görmedim. Zaten varsa bile görmek istemem. Senin zihniyeti çözdüm artık. Bir de kendimi bu gibi konularda çok cahil zannediyordum. Meğer sen gibiler de varmış. Hatta seni gerçekten din bilgini biri sanıyordum. Ne kadar acı...

  ALLAH BU YÖNTEMLE Mİ KUR’AN I ÖĞRENMEMİZİ İSTİYOR BİZLERDEN? Elbette hayır.
  Yöntemin ne olduğu belli öğren artık.

  Allah gönderdiği ayetleri ikiye ayırıyor ve bu konuda açıklama yapıyor. Sizlerin sorumlu olduğunuz muhkem ayetler açık anlaşılır ve her şeyden nice örneklerle açıklayarak gönderdik izah ettik ki anlayasınız diyor. Bu ayetlerin hükümleri ile kendimize yön vermemizi istiyor. Ayrıca bu ayetlerin dinin anası temeli olduğu açıklamasını da yapıyor. Adı üstünde MUHKEM ayet. ŞÜPHE DUYULMAYACAK KADAR SAĞLAM AÇIK İZAH EDİLMİŞ.

  Bir kısım ayetlerin ise müteşabih olduğunu bu ayetlerin anlamlarını da bir ben bilirim birde ilim tahsil etmişler anlar diyerek gelecekte ilimle müteşabih ayetlerin ne anlatmak istedikleri ortaya çıkacağını ve böylece Kur’an ın gücünün ve bu kitabın Allah katından geldiğinin kanıtları olduğu daha açık anlaşılacaktır diyor. Hatta bu gerçekleri gören iman edenlerin böylece imanlarının artacağı bilgisini de veriyor. Şunu unutmayalım bu ayetler dini hükümleri emirlerini içermiyor. Eğer öyle olsaydı onlarda açık ve anlaşılır olurdu. Anlamadığımız bir hükümden nasıl sorumlu oluruz?
  Şu kalınlaştırdığım yeri yazının baş tarafında bir yerlerde ara bakalım neresiyle çelişkiye düşürmüşsün kendini. Hey gidi Haluk efendi hey. Sen İslama hizmet ediyor ve doğruları anlatıyorsun öyle mi? Ah gidi ah...

  Allah dinin anası muhkem ayetlerin açık anlaşılır ve birçok örneklerle izah edildiğini söylediği halde bizlerin ayetleri okuduğumuzda anlayamayacağımızı söylememiz ne büyük yanlış. Ne kadar büyük saygısızlık farkında değil miyiz hala?
  Sen sadece muhkem ayetlerden mi sorumlu tutuldun Haluk efendi hayrola? Müteşabih ayetlerden muaf mısın? Gizli ayetler anlaşılması biraz zor kafa karıştırıcı ayetler demek o. Pekala bunları da ilim irfan sahibi olanlar bilirler ve onlardan öğrenebilirsin Haluk efendi. Öyle vakti geldiğinde öğreneceğiz diye bir şey yok. Madem vakti gelene kadar öğrenilemeyecek o zaman hiç yazılmazdı zaten Kuran'a değil mi benim güzel mümin kardeşim?

  Allah bizlere bir rehber kılavuz yol gösterici gönderiyor ama bizler tek başımıza bu rehberi okuduğumuzda anlayamayıp bir beşerin yazdığı kitaba muhtaç oluyoruz öylemi dostlar? Bakın aynı şeyleri tekrar ediyorum ki hatamızı anlayabilelim.
  Kimmiş o beşer bir söyler misin? Hangi beşerin kitabıymış o? Kimi hedef tuttun alttan alttan?

  Acaba bunu söyleyenlere neden şu soruyu sormuyoruz. Madem okuduğumuzda dinin anası olan muhkem ayetleri anlayamıyoruz neden peygamberimiz bizlerin anlayacağı şekilde yazmamış Kur’an'ı. Ya da değiştirme yetkisini kendisinde bulmadığını düşünerek sağlığında niçin ayetleri anlaşılacak şekilde Kur’an ın yanında yazdırıp ümmetine kolaylık sağlamamış diye neden sormuyoruz? Daha önemlisi yaradan neden bizlerin anlayacağı şekilde göndermemiş? Lütfen bu soruları kendimize mutlaka sorarlım ki aldananlardan olmayalım.
  Bu soruyu bana sorduğunu farz ederek yukarıda zaten cevaplamışken tekrar hatırlatayım. Senin haddine mi bir kere Peygamber efendimizin neden kitap yazdırmadığı? Ona zaten bizzat kitap gelmiş be müptezel. Onun tüm hayatı zaten kitaba göre be müptezel insan. Onun sünnetleri zaten kitabı anlatıyor be na to. Onun devriyle bu devir bir mi ki o kitap yazmadı diye günümüzde yazılmasın? HEE?

  İslam dininde ruhban sınıfı var mıdır? Elbette yok diyeceksiniz. Ama yok demekle bir şey yok olmaz. Hayatımızda ruhban kişiler edinip dini onların doğrultusunda yaşarsak Kur’an ı onların anladığı gibi anlarsak ruhban sınıfını bizler yaratmış oluruz.
  Yaratmak Allah'a mahsustur. Allah yeryüzünde sadece elçi seçmiyor elçilerden sonra insanlığı yalnız bırakmamak adına gavslar evliyalar alimler de seçiyor. Onları ihsan edip esrarlı bir şekilde hizmete yöneltiyor. Peygamberliğin sırrında müjdelemek açığa çıkarmak açık etmek yaymak anlatmak vardır. Gavs ve evliyalığın sırrı ise gizlenmek sakınmak korumak ve devretmektir. Sen daha bu gibi temel konulara hakim olmadan internetten izlediğin sahte gavsların laflarına öfkelenip gerçekleri de içine katıp küfre mi gidiyorsun? Be hadsiz.

  NE YAZIK Kİ BU SINIFI BİZLER YARATTIK. HEM DE ÇOK DERİN BİR RUHBAN SINIFI YARATTIK.
  Yaratmak Allah'a mahsustur. Allah'ın ilmi dışında hiçbir şey 'ol'maz vücut bulamaz.

  Çünkü edindiğimiz veliler şeyhler yoluyla İslam ı anlayacağımızı söylüyorsak Allah'ın emirlerine ayetlerine muhalif imanımızı yaşıyoruz demektir.
  Küfre gidiyorsun. Yani "ben sahte hocalara falan karşıyım" diye bir düşünce göstererek insanlara yobaz olmadığını kanıtlamaya çalışmışsın ama bu numaralar her zaman yemez. Abdülkadir Geylani gibi bir veliyi tanımak sana nasip olmamış sanırım...

  Yazıma cevap veren arkadaşımız şöyle bir mantık yürütmüş ve demiş ki;

  ( Şimdi tefsir ve fıkıh ya da ilmihal kitabı Kuran’dan üstün diyebilir miyiz? Risale okuyanlarda Kuran-ı Kerimi daha iyi anlamak için okuyorlar buna emin olun.)
  Buna verdiğin cevabı sildim. Kendim cevap veriyorum. Türkiye'de Fethullah Gülen cemaatinin öğrencilerine yönelik yaptığı beyin ameliyatını bilen biri olarak diyorum ki o öğrenciler akıl sağlığından uzak yetiştiriliyor. O türde öğrencilerin böyle sorular sorması normal. Eğer cevap vereceksen adam akıllıca hedeflediğin kitlelerin isimleriyle ve yaptıklarıyla cevap vereceksin. Sen Said Nursi'yi yerin dibine sokmak için farklı yollara başvuruyorsun. Yanlış yapıyorsun. Hata değil yanlış yapıyorsun. Bir ayetin yarısından çoğunu yazmayıp tek bir cümlesini yazan adamın samimiyetine ve ilmine asla ihtimal vermiyorum.

  Yine bir arkadaşımız Kur’an ı anlama konusunda bakın ne cevap vermiş bir başka yazıma.

  (Düşünün yaşadığımız hayatta her işin bir uzmanı var. İşi öğrenmek için uzmanına başvurulur. Her şeyi öğrenmek için uzmanına başvuruyoruz da Peki dini öğrenmek için neden işin uzmanına başvurmayalım.)

  Hani İslam dininde ruhban sınıfı yoktu. Allah ın bu konudaki apaçık ayetine iman etmiyor muyuz yoksa? İşi elbette uzmanına sormalıyız danışmalıyız. Dininde uzmanı Allah tır onun gönderdiği Kur’an dır. Peygamberimizde yalnız ve yalnız Kur’an a uymuştur çünkü Allah ayetinde elçisine sana indirdiğimle kullarıma hükmet diye emretmiştir. Bu emri alan peygamberimiz sizce Kur’an ın dışına çıkar mı?
  Bir kere ruhban kelimesinin İslam kültürüyle uzaktan yakından bir alakası olmadığı halde sen nasıl bu kelimeyi alıp İslamın içerisine koyarak örnek verebiliyorsun? Senin ilmini geçtim yürüdüğün yoldan da şüphe ettirdin artık.

  Peygamberimizin danışacağı bilgiler alacağı yalnız Kur’an olduğuna göre bizlerinde danışacağımız rehberin yalnız Kur’an olduğu çok açık anlaşılmaktadır. Kur’an ın dışından farklı konulardan da sorumlu olsaydık Allah ayetinde sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye hüküm verir miydi?
  Be müptezel herif. Peygamberimiz tabiiki de sadece Kuran'a bakacaktı. Hatta bazı hakemlik pozisyonlarında bir kısım topluluk tarafından kandırılmak üzereyken anbean bizzat Allah tarafından uyarılmış ve doğru bilgiye nail olarak mağdur olan tarafa yönelik lehte hüküm sürmüştür. Sen bütün insanlığı Peygamber efendimizden yola çıkarak nasıl kısıtlamaya çalışırsın? Peygamberle insanlık bir mi? Peygamber başka kimseye sormamışmış da biz niye soralım? Bu nasıl bir beyin yahu? Sen kendini onunla bir mi tutuyorsun? Sen bu yaşına kadar Kuran hakkında kimseye danışmadın değil mi? İnanırım çünkü Maide 55'i o şekilde yansıttın. Kafana göre takıldığın belli yani.

  Yaptığımız yanlışları daha iyi anlayabilmemiz için bir örnek daha vermek istiyorum. Yine başka bir yazıma cevap veren bir kardeşimiz bakın Kur’an ı anlama konusunda ne diyor.

  (Kuranı kerim insanların anlamını tam olarak kavrayabileceği kadar açık değildir. Gördüklerimi okuduklarımı kendimize göre yorumlarsak işte o zaman tehlike büyük olur ki bu konu ile tamamen ters düşer. KURANI ANLAMAK İÇİN EK KAYNAKLARA KESİNLİKLE İHTİYAÇ VARDIR.)

  Düşünebiliyor musunuz Allah bizlere rehber olsun diye eşi benzeri olmayan bir kitap gönderiyor ve sizleri bu kitaptan sorumlu tutuyorum diyor ama bizler bu kitap için anlamı tam olarak açık değildir diyoruz ve HÂŞÂ Allah ın bizlere gereği gibi açıklayamadığını beşerin AÇIKLAYABİLDİĞİ İDDİASINDA BULUNUYORUZ. Bu ne büyük saygısızlık.
  Kimi insanlar Kuran'ın bazı ayetlerini anlayamadıklarını açık yüreklilikle ifade eder ve senin gibiler de bunu anlamak istediği gibi anlar. Sorun Kuran dilinde değil insanlıkta. Ama en büyük sorun Kuran'ı kasıtlı veya kasıtsız yanlış anlatmakta tıpkı senin yaptığın gibi.

  Kur’an ın MUHKEM ayetleri yoruma açık değildir. Adı üstünde MUHKEM.
  İnsanlar zaten müteşabih ayetler için kafa karışıklığı yaşarlar. Hadi çık onlardan bahset biraz? Hadi müteşabih ayetlerden birini çıkıp anlat? Ama anlatamazsın. Neden biliyor musun? Yukarıda Kuran'ı anlattığı için taş attığın insanlarla aynı şeyi yapmış olacaksın. Zaten yapma yapamıyorsun.

  ŞÜPHE DURULMAYACAK BİR ŞEKİLDE AÇIKLANMIŞ DEMEKTİR. Kur’an ı anlayabilmek için ek kaynaklara kesinlikle ihtiyaç vardır demek Allah ın kitabının yetersiz olduğunu söylemektir ki bunu söylemek ve düşünmek ŞİRKTİR Yaradan ın NURUNA saygısızlıktır. HÂŞÂ Rabbimiz biz kullarına izah edemedi de yaratılmış bir beşer mi bunu başardı? Allah bizleri affetsin.
  Yetersizlik insandan kaynaklanır. Yeterince çaba göstermemek anlamak için mücadele vermemek demektir yetersizlik. Eminim ki sen Kuran'i Kerim'i baştan sonra tamamen anlamış (özellikle müteşabih ayetleri) bir zatsın.


  Bundan sonraki yazılarına da cevap verme gereği duymadım artık. Hep aynı şeyleri tekrar edip durmuşsun. Diğer konularına da göz attım ve hepsi aynı zihniyetle yazılmış. Yazık etme kendine. Büyük eli öpmekten dudak alim ilmine başvurmaktan beyin kararmaz. Bilmiyorsan öğreneceksin. Bu kadar basit. Narsistliğin lüzumu yok...
  Konu Çora tarafından (09.Mayıs.2014 Saat 19:44 ) değiştirilmiştir.
  Arş, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hitap ettiği toplumun seviyesinde? Hay senin ben zihniyetine ne diyeyim ben. Sen ne dediğinin farkında değilsin galiba. Ve bu cümleni nasıl da kıvıra kıvıra devam ettirmişsin aşağıda?
  Purkinora üşenmeden yazmışsın ama hakaret boyutuna vardırmışsın. Haluk bey yazdığı yazılara verilen cevaplardan yola çıkarak karşı tarafın anlaması açısından konuyu örneklerle açıklamak istemiş. Yazı da geçen şahısın kim olduğunu bilmiyoruz. Site adresi verince mi inanacaksın. Yok mu böyle düşünen insanlar sence?

  Haluk beyin
  yazdıklarında kötü birşey anlamadım aksine Kuranı Kerim'i başka kaynaklara bağımlı olmadan kendimizin okuyup yorumlaması gerektiğinden bahsetmiş. Dine yada Kurana saygısızlık olduğunu mu düşündün? Ne bu şiddet bu celal?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş