Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 İsra Suresi 73 ve 74. Ayetlerden Alacağımız Dersler

  İsra Suresi 73 ve 74. Ayetlerden Alacağımız Dersler

  Değerli din kardeşlerim bugünkü yazımın konusu olan İsra 73. ayette acaba Rabbimiz bizlere ne anlatıyor ve hangi konuda dikkatimizi çekiyor uyarıyor gelin bu ayetin üzerinde birlikte düşünelim.


  İsra 73: Müşrikler sana vahyettiğimizden başka bir şeyi yalan yere bize isnat etmen için seni nerdeyse sana vahyettiğimizden saptıracaklar ve ancak o takdirde seni candan dost kabul edeceklerdi.

  Ayetten de anlıyoruz ki peygamberimiz Kur’an ı Ehli kitaba tebliğ etmeye çaba gösterirken bazı şartlar öne sürerek Kur’an ı kabullenme niyetinde olduklarını görüyoruz. Şartları da Kur’an ın dışından atalarından gelen rivayet inançlarından vazgeçmeyip kendi hurafe inançlarının da Allah katından olduğunun kabul görmesini istemeleriydi.

  Ayete dikkat ederseniz Yaradan bu konuda elçisini uyarıyor. Eğer bu yanlışı kabul etseydin yani Kur’an ın hükmetmediği bir konuyu bunlarda Allah katındandır diyerek onlara uysaydın seni can dostu kabul edeceklerdi diyor. Bizlerde aynı yanlışları bugün yapmıyor muyuz? Ayetin devamındaki uyarı ise bir o kadar düşündürücü.

  İsra 74: Eğer biz seni sağlamlaştırmamış olsaydık yemin olsun onlara birazcık meylediverecektin.

  Yüce Rabbimiz hepimizin yardımcısı olsun. Bu ayet çok ama çok şeyler anlatıyor. Tabi anlayana anlamak isteyene. Dikkat ederseniz yapılan yanlışın özünde Kur’an da hükmü olmadığı halde bunlarda Allah katındandır diyerek inanmanın büyük yanlış olduğu dikkat çekiliyor. Hatta Allah Kur’an ı din adına yeterli görmeyip sanı ve rivayet inançlarının da takipçisi olmaya çalışanlara ne diyordu?

  Casiye 6: İşte bunlar Allah'ın ayetleridir. Bunları sana gerçek olarak okuyoruz. Allah'tan ve O'nun ayetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?

  Araf 185: Göklerin ve yerin hükümranlığı konusunda Allah'ın yarattığı her şeyi ve ecellerinin yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? O halde Kur'ân'dan sonra hangi söze inanacaklar?

  Günümüzde bizler ne yazık ki cahiliye döneminde Ehli kitabın yaptığı yanlışı öyle bir tekrarlıyoruz ki adeta Kur’an devre dışı bırakılmış durumda. Kur’an da her şey yazmaz O özet bilgidir diyerek atalarımızdan intikal eden rivayet ve sanı bilgileri Kur’an süzgecinden geçirmeden kabulleniyoruz. Allah ın uyarılarını ikazlarını duyan bile yok. Allah bakara suresi 89. ayetinde Kur’an da olmadığı halde bunlarda Allah katındandır diyerek elleriyle yazdıkları hakkında bakın Rabbimiz nasıl uyarıyor bizleri.

  Bakara 79: Yazıklar olsun o kişilere ki Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karşılık satın alsınlar diye "İŞTE BU ALLAH KATINDANDIR!" DERLER. Vay haline onların ellerinin yazdıkları yüzünden! Vay haline onların kazanıp durdukları yüzünden!

  Ne yazık ki Allah ın bu uyarısını bugün duyan çok az bir Müslüman toplumu var. Beşerin elleriyle yazdıklarını bunlarda Allah katındandır dinin hükümleridir diyenler çok güç kazanmış ve dinde otorite sahibi olmuşlar. Bu uyarıları ve hatırlatmaları yapanlar ise peygamber düşmanı ilan ediliyor günümüzde.

  Peygamberimiz Kur’an ı tebliğ etmeye çalıştığı o günlerde yoldan sapmış ellerindeki Allah ın kitabından uzaklaşmış Ehli kitabın peygamberimize yaptığı ama asla kabul etmediği O teklif ne yazık ki günümüzde eller üstünde tutulur oldu.

  Peygamberimizin gerçek ümmeti bu tuzağı artık fark etmelidir. Allah kendi elleriyle yazarlar ve bunlarda Allah katındadır diyenlere vay haline onların diye uyarısını lütfen göz ardı etmeyelim. Hesabın görüleceği O çetin günde yoksa çok pişman oluruz.

  Rabbimiz Ali İmran suresi 101. ayetinde bizlerin sarılacağı kitabın yalnız Kur’an olduğunu bakın daha peygamberimizin zamanında o günkü topluma nasıl söylüyor.

  Ali İmran 101: Allah’ın ayetleri size okunuyor Resulü de aranızda; peki nasıl küfre sapıyorsunuz? Kim Allah’a yapışırsa dosdoğru yola iletilmiştir o.

  Peygamberimiz daha hayattayken Kur’an ı tebliğ aldığı halde hala emin olmadıkları sanı ve rivayetlere iman etmeye de devam edenlere Rahmanın ikaz ve uyarısı dikkat çeki değil mi dostlar.

  ( Kim Allah’a yapışırsa dosdoğru yola iletilmiştir o. )

  Allaha yapışmak onun gönderdiği Kur’an a yapışmaktır. Çünkü Allah ne diyordu başka bir ayetinde KUR’AN IN İPİNE SARILIN. Demek ki Kur’an ın emretmediği bir bilginin hükmün ardı sıra giderek bunlarda Allah katındandır demek Allah ın tabiriyle küfre sapmak olduğu çok açık anlaşılıyor.

  Allah bu konu üzerinde Kur’an da çok durmuş ve elçisini de birçok kez uyararak Kur’an ın sınırlarını asla aşamayacağımızı ve bakın elçisinin bile yalnız ümmetine neyle hükmetmesi gerektiğini apaçık nasıl söylüyor.

  Maide 49: ARALARINDA ALLAH'IN İNDİRDİĞİYLE HÜKMET ve onların hevalarına uyma. Allah'ın sana indirdiklerinin bir kısmından seni şaşırtmamaları için diye onlardan sakın. Şayet yüz çevirirlerse bil ki Allah bir kısım günahları nedeniyle onlara bir musibeti tattırmak istemektedir. Şüphesiz insanların çoğu fasıklardır.

  Bizlerin Kur’an ile irtibatını kesenlerin elleriyle yazdıkları ne yazık ki bu sayede dine girmiş hatta peygamberimizin adını kullanarak İslam a nifak sokmuşlardır. Şunu asla unutmasınlar ki peygamberimiz söylemediği halde kim bu peygamber sözüdür derse cehennemlik olacağını sakın unutmasınlar. Allah a ve elçisine iftira atanların sonunu düşünmek bile istemiyorum.

  Allah elçisini uyararak sana indirdiklerimizin bir kısmından seni alıkoymasınlar şaşırtmasınlar dediğini lütfen doğru anlayalım ki bizlerde birilerinin yanlışlarına uyarak Allah ın kitabının bir kısmından alıkonmayalım. Allah ayetinde çok açık sana indirdiğim Kur’an ile kullarıma hükmet diyor. Bu uyarı üzerinde lütfen çok dikkatle düşünelim.

  Sizlere son olarak Rabbimizin bir uyarısını daha hatırlatmak istiyorum. Çünkü cahiliye devrinde Ehli kitabın düştükleri büyük yanılgının yanlışın aynısı bizler tarafından bugün yapılmaktadır.

  Enam 159: Dinlerini parça parça edip ayrı ayrı gruplara ayrılanlarla senin hiçbir alakan yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Sonra O kendilerine ne yaptıklarını haber verir.

  Bu kadar açık Allah ın uyarıları varken hala dinde bölünmenin bereket ve güzellik getireceğini söylüyorsak bizlerin İslam ı ne düzeyde yaşadığımız sizce çok açık değil mi? Ayrıca birileri bizleri Allah ın ayetlerinin bir kısmından açıkça uzaklaştırdığının da kanıtıdır.

  Allah elçisini uyararak Ehli kitabın dinde farklı inanç ve itikatlara bölünmelerine dikkat çekerek bakın ne güzel uyarıyor. Sen asla o bölünmüşlüğün içinde olma diyor Rabbimiz elçisine. Çünkü Allah ın dini birleştirici ve toplumu tek yumruk yapan bir dindir.

  Ayette dikkat çeken ise Allah ın O bölünenler hakkında söyledikleridir. Peygamberimizin asla böyle bir oluşum içinde olamayacağını belirttikten sonra Onların işleri Allah a kalmıştır diyerek Yaradan ın böyle bir yolu izleyenleri dinde bölünüp parçalananları cezalandıracağını söylüyor. Anlayana çok şeyler anlatıyor ayet.

  Bugün bizler atalarımızdan günümüze rivayet yoluyla gelen inançları/itikatları yaşatmak adına Allah ın ayetlerini görmezden geliyor ve üstünü örtüyoruz.

  Verecek örnekler o kadar çok ki. Bizler Allah ın rehberini yeterli görmeyip ellerimizin yazdıklarıyla iman etmeye devam ettiğimiz sürece gerçekleri de asla görmemiz mümkün olmayacaktır. Çünkü Allah ayetlerimi görmezden gelip üstünü örtenlere bir şeytan musallat ederim diyorsa sanırım içinde bulunduğumuz ortamı tarif etmeye gerek yok.

  Dilerim Yüce Rabbimden Allah ın sınırını aşmayan sanıya ve rivayete değil Allah ın tebliğine boyun eğen Rabbin halis kullarından oluruz.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
  OkyanusunKalbi and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Beşerin elleriyle yazdıklarını bunlarda Allah katındandır dinin hükümleridir diyenler çok güç kazanmış ve dinde otorite sahibi olmuşlar. Bu uyarıları ve hatırlatmaları yapanlar ise peygamber düşmanı ilan ediliyor günümüzde.
  İslam'ın tek değişmeyen kaynağı Kuran-ı Kerim olduğundan Hz. Muhammed'in dediği gibi yalnız Kuran bize dini öğretir. Din adamlarının yazdığı hadisler bizi Kuran'ın özünden uzaklaştırdığı gibi yapılan şirke ortak ettiğini düşünüyorum. Kuran harici tüm kitaplar değişmişse uydurma sözler yani hadisler de aynı şeye sebep oluyor.

  Peygamber düşmanı diyenler için bir olay anlatayım.

  Peygamber efendimiz hadis yazan birkaç kişiyi görünce ne yaptığını sorar.

  “senden işittiğimiz hadisler” i yazıyoruz diye cevap verirler.

  Peygamber efendimiz ise cevap olarak ;
  “Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.” diyerek hadis yazımını yasaklamıştır.

  Not: Bu arada hadislerden bahsetmişken peygamber efendimizin dışında din adamlarının yazdığı uydurma hadislerden bahsediyorum.

  Din adamlarının yazdığı hadislere inanmadığım için de zamanında İslam düşmanı olduğumu bile söylemişlerdi -ki benim isteğim ayetleri doğru anlayıp Kuran-ı Kerim'den uzaklaşmamak.


  Bakara 79: Yazıklar olsun o kişilere ki Kitap'ı kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karşılık satın alsınlar diye "İŞTE BU ALLAH KATINDANDIR!" DERLER. Vay haline onların ellerinin yazdıkları yüzünden! Vay haline onların kazanıp durdukları yüzünden!

  Kurandaki ayet bile delil değil ki onlara..  **

  Konu için çok teşekkürler.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel paylaşım elinize sağlık.

  Yazdıklarınıza katılıyorum ancak aklıma takılan bir konu da sizin bilginizi almak istedim.

  Namaz'ın vakitleri kılınma şekli abdest konuları Kuran'da belirtilmiş midir?
  halukgta, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Allah bizlerin yapmasını istediği bir emir bir tavsiye verdiyse onun Kur'an da olmaması düşünülemez.

  Bizlere öğretilen namazı Kur'an da göremediğimiz de takındığımız tavır düşündürücüdür. Yüzlerce yıldır Allah ın Kur'an da emrettiği namaza gelenekler ilaveler yapmıştır. Elbette bu ilaveleri Kur'an da görmemiz mümkün değildir.

  Bu konu ile ilgili bir yazımı siteye eklediğimde lütfen sabırla okuyunuz. Konu detaylı olduğu için biraz uzundur.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı halukgta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah bizlerin yapmasını istediği bir emir bir tavsiye verdiyse onun Kur'an da olmaması düşünülemez.

  Bizlere öğretilen namazı Kur'an da göremediğimiz de takındığımız tavır düşündürücüdür. Yüzlerce yıldır Allah ın Kur'an da emrettiği namaza gelenekler ilaveler yapmıştır. Elbette bu ilaveleri Kur'an da görmemiz mümkün değildir.

  Bu konu ile ilgili bir yazımı siteye eklediğimde lütfen sabırla okuyunuz. Konu detaylı olduğu için biraz uzundur.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Zahmet oldu size de kusura bakmayın. Hemen okuyorum.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş