Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Allah a Açılan Kapı Kur'an


  Allah a Açılan Kapı Kur'an

  Din ve iman konusu günümüzde o derece çeşitlilik ve farklılıklar gösteriyor ki ne yapacağımızı hangi yoldan gitmemiz gerektiği kimlerin doğruyu söylediği konusunda toplum olarak büyük tedirginlik yaşıyoruz.


  Acaba bu tedirginliğimizin nedeni ne olabilir? Bizler bu konuda nasıl bir tavır takınıyoruz ya da yapmamız gereken nedir bunun bilicinde miyiz? Sanırım bu soruların doğru cevabını bulursak bizim de Allah ın istediği doğru yolda olmamızın önünde hiçbir engel kalmaz.

  Önce içinde yaşadığımız din karmaşasının bölünmüşlüğün inanılmaz farklılıkların nedeni nedir gelin bu konu üzerinde birlikte düşünelim.

  Tedirgin olmamızın asıl nedeni aynı konuda bile çok farklı fikir ve inançların olması. Önce bu konuyu aydınlatmalıyız.

  Müslüman olarak bizler Kur’an ın her ayetine iman etmedikçe gerçek iman etmiş sayılmayacağımızı söyleriz ve buna inanırız. Peki söyleyip inanmakla iş bitiyor mu? Elbette bitmiyor sanırım hatalarımız söylediklerimizi yaşamımıza geçirme safhasında başlıyor.

  Allah elçisi kanalıyla biz kullarına Kur’an ı rehber olarak gönderdiğini bildirmiştir. Allah Kur’an da elçisine tebliğ etmek sana hesap sormak bize düşer diyerek aslında bu sözleriyle bizlere bir şeyler anlatır.

  Yaradan yine rehberinde hiçbir ehli kitapta ruhban bir sınıf görevlendirmediğini bunu kendilerinin uydurdukları örneğini de verir. Peki tüm bunlar ne anlatır bizlere?

  Allah ın doğru yolunu beşeri oluşumlardan bilgilerden değil Rahmanın gönderdiği hak gerçeklerde Kur’an dan aramamızın açık bir kanıtıdır tüm bunlar. Bir başka deyişle Allah ile kulu arasında hiç kimsenin olmadığını veliler şeyhler dervişler edinerek onların sayesinde Allah ın rızasını kazanacağımızı zannedenlere büyük bir uyarıdır ruhban sınıfının İslam dininde olmadığı gerçeği.

  Rabbimiz benimle aranıza hiç kimseyi sokmayın ben sizlere şah damarınızdan daha yakınım diyorsa Allah dan başka yardım isteyecek sığınılacak şefaat istenecek hiçbir gücün olmadığının bilincine varmalıyız.

  İşte yaptığımız yanlış bu noktada başlıyor. Allah bana ulaşacak kapınız Kur’an dan geçer diyor. O kapının anahtarını da yalnız Kur’an dan alabileceğimiz örneklerini de veriyor. Bu durumda bizler ne yapıyoruz Allah a ulaşacağımız kapıyı ve anahtarını Kur’an da mı arıyoruz? Hiç sanmıyorum Rahman a ulaşacak kapıyı ve onun anahtarını beşeri oluşumlarda arıyoruz. İşte yaptığımız büyük hata böylece dipsiz bir kuyuya atılan taş misali belirsizliğe doğru yol alıyor.

  Yapılan bu yanlışlar bu tür oluşumlar o kadar çok ve çeşitli oluşuyor ki Allah ın gerçek kapısının ona ulaşacak en doğru yolun üstünü örtüyor. Hatırlayınız Rabbimiz yanlış yolda ısrar edenler için bir örnek veriyordu.

  Câsiye 23: (Ey Muhammed!) Hevâ ve hevesini kendine ilâh edinen Allah'ın kendi ilmi dâhilinde saptırdığı kulağını ve kalbini mühürleyip gözüne perde çektiği kimseyi görüyor musun? Şimdi onu Allah'tan başka kim hidâyete erdirebilir? Hala düşünmez misiniz?

  Gerçektende Allah ın kitabını rehber aldığını söylediği halde beşerin sözlerini rehber edinenlerin kendi hevâ ve hevesinin esiri olanların acıklı sonunu Yaradan çok güzel izah ediyor bizlere. Ama bu gerçekleri görebiliyor muyuz? Göremiyoruz çünkü düşünerek iman etmiyoruz da ondan.

  Elbette göremeyiz çünkü gözler perdeli gönüller mühürlü. Batıldan hurafeden sanıdan emin olmadığımız rivayetlerden yana olmaktan ve onlarla amel etmekte ısrar ettiğimiz için gerçekleri göremiyoruz. Allah ın rehberine kitabına inatla yaptığımız saygısızlıktan dolayı Rabbin bir cezası tüm bunlar.

  Şunu lütfen unutmayalım. Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyorsa herkesin anlayamayacağı bir rehber gönderip daha sonrada bizleri sorumlu tutmaz. Elbette herkes kapasitesi çabası ölçüsünde nasibini alır. Bizlere düşen Allah ın ayetlerini daha güzel anlamak için çaba göstermek olmalıdır. Zaten imtihanın da gerçeği çaba harcamak bir emek sarf etmek değil midir?

  Bu konuyla ilgili yazı kaleme aldığımda her zaman okul örneğini veririm. Çünkü hepimiz Allah ın okulunda eğitiminde Kur’an dan imtihan halindeyiz. Allah imtihanımızın Kur’an dan olduğunu apaçık söylediği halde nasıl olurda bizler sorumlu olduğumuz rehberin dışına çıkarız onun sınırlarını aşarız.

  Hâşâ Rabbimiz Kur’an da bizleri doğruya ulaştıracak yolu gereği gibi anlatmıyor mu? Yaradan hâşâ izah edemedi de bizler beşerin kitaplarından mı doğruyu daha kolay öğreneceğiz. Lütfen bunu unutmayalım ve yaptığımız saygısızlığın farkında olalım. Yoksa mahşer günü çok pişman oluruz.

  Okulda eğitim alırken nasıl öğrenciler birbirleri ile yarışıyor ve kapasiteleri gösterdikleri çabaları nispetinde değerlendiriliyorsa bizleri de Rabbimiz aynı şekilde imtihan ediyor. Hatırlayınız bizler okulda okuduğumuz bir kitap için bu kitabı bu seviyede bir öğrenci anlayamaz bu haksızlıktır demiyor da bir çaba gösteriyorsak öğrenmek anlamak için nasıl olurda Allah ın bizleri imtihan ettiği kitap için bu kitabı herkes anlayamaz bu kitapta her bilgi detaylı yoktur deriz?


  Değerli din kardeşlerim Rabbimize açılan kapının ve onun anahtarının Kur’an da olduğunun gerçeğini artık görelim. Sonsuzluk kapısını başka yerde aramayalım. Önce onu anlayarak düşünerek ve hiçbir etki altında kalmadan okuyup anlamaya çalışalım. Daha sonra araştıralım soralım tüm bilgilerden faydalanalım daha da iyi anlayabilmek için. Çünkü bilginin sonu yoktur.

  Bizler eğer ilk önce Kur’an ın harcıyla inanç temellerimizi inşa edersek onunla imanımızın omurgasını oluşturursak onun üstüne giydireceğimiz kıyafeti doğru seçmekte asla zorlanmayız. Böyle yaptığımızda ne giyersek yakışacak ne yaparsak başarıya ulaşacaktır.

  İmanımızın temelini ve omurgasını başkaları değil kendimiz inşa edersek sonucundan da emin oluruz. Ne yazık ki bu gün yaşadığımız İslam ın temelinde yalnız Kur’an değil Kur’an ın hüküm vermediği rivayetlerin sanı bilgilerin ağırlıklı baskısı var. Gelin içimize girmiş yanlış itikatları elde Kur’an temizleyelim. Böylece zararın neresinden dönersek kardır düşüncesiyle Rabbimizden af dileyelim. Sizce en garantili yol bu değil midir?

  Bir başkasından kopya çekerek imtihan verilmez lütfen bu gerçeği görelim. Tembel öğrenci gibi olmayalım. Dersimizi imtihan olacağımız kitaptan bizzat çalışalım ki yaptığımız işten emin olalım.

  Mahşer günü yüzleri gülen Rabbin halis kullarından olmak istiyorsak Allah ın ayetinde verdiği örnekte olduğu gibi eyvah keşke falancayı dost veli edinmeseydim beni o kandırdı demek istemiyorsak gelin Rabbimizin söylediği gibi Kur’an ın ipine sarılalım. O bizi Rabbimize kavuşturacaktır.

  Bu yolu izlediğimizde hayatımızın yaşantımızın çok daha farklı olduğunu göreceğiz. İşte o zaman gülün dikenini görmeden gülü seveceğiz koklayacağız. Dualarımızın bile nasıl daha farklı karşılık bulduğunun bilincine varacağız.

  Dilerim cümlemiz gönül gözleri ile tüm gerçekleri görebilen Rabbin halis kulları arasında oluruz.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK
  ATSIZ and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Değerli ağabeyyazınızı okudum öncelikle teşekkürü bir borç bilirim.Allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun.Fakat şöyle birkaç sorum olacak;

  Ruhban sınıfı diye hitap ettiğiniz ŞeyhlerVeliler vs. hususunda biraz daha konuyu açar mısınız ? Dinde tasavvufun yeri nedir ? Allah dostlarıyla birlikte olun emrinden ne anlamalıyız ?

  Allah ile kul arasına girilmez sözü çok radika kalmış olmaz mı ağabeyim ? Mesela Hz. Peygamber ile Allah arasında Hz.Cebrail yok muydu ? Kur'an-ı Kerim aracılıkla (Hz.Cebrail) indirilmemiş midir ? Bir örnek vermek gerekirse hastalandığımız zaman doktordan yardım alıp Allah'dan şifa dilemek sizin bahsettiğiniz Allah ile kul arasına kimse giremez düsturuna aykırı değil midir ?

  Sorularım tamamen merak ettiğim içindir lütfen art niyet aramayınız.Cevaplama lütfunda bulunursanız sevinirim.Selamet ile..
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Değerli kardeşim. Allah bir ayetinde sakın velilerin ardına düşmeyin sizi yoldan saptırırlar der ve güvenilecek yardım istenecek veliniz dostunuz yalnız benim diye de örneğini verir.

  Allah elçisine tebliğ etmek sana hesap sormak bana düşer der. Hatta bir başka ayetinde yarattığım kulumla beni baş başa bırak diyerek Allah ile kulu arasında kimsenin olmayacağını böylece çok açık anlıyoruz.

  Günümüzde şeyhler ve veli insanların Allah katında şefaatçi olduğuna inanarak ondan yardım iterler. Hâlbuki Allah yalnız benden yardım isteyin dediği halde. Hiçbir şefaatin fayda etmediği O günden sakının diyen Allaha inatla bu kişileri şefaatçiler ediniriz.

  Allah din ve iman adına veliler şefaatçiler edinmenin bizleri nasıl bir yanlışa götüreceğinin bir örneğini verir ve derki veliler edinenler örümceğin evine sığınanlar gibidir.

  Sanırım okuduğunuzda çok fazla bir şey anlamadınız. Ama örümcek hakkında bilgi toplarsanız işte o zaman çok iyi anlarsınız. Dişi örümcek evini yaparmış ama yaptığı o çok görkemli ve dikkat çekici evini barınmak için yapmazmış. Evini kapan olarak kullanırmış. Buraya gelen ya da ağına düşenleri yemek için kullanırmış.

  Daha da ilginci dişi örümcek erkek örümcekle burada çiftleştikten sonra eğer erkek örümcek hemen kaçmaz ise dişi örümcek erkek örümceği de öldürür yermiş. İşte Allah velilerin ardına düşmenin büyük tehlikesini böyle bir örnekle bizlere anlatmıştır. Anlayana anlamak isteyene daha önemlisi aklını kullanana.

  Tasavvuf konusu uzun bir konu bu konu ile ilgili bir yazımı siteye eklerim yakında inşallah.

  Allah ile elçisi arasında Cebrail in olması ya da peygamberimizin bizlere ayetleri tebliğ etmesi Allah ile aracılık yapması adına değildir. Cebrail de peygamberimizde Allah ın elçisidir. Yani tebliğ edici. Aracı olmak çok farklı anlamda bir şey.

  Hasta doktor ilişkisi ile de aracılığın bir ilgisi yok. Bu konu ilim tahsil etmek ile ilgilidir. Allah ilim tahsil edene sorun derken Kur’an ı onlara sorun dememiştir. Yaşamımızda edindiğimiz bilgiler ve araştırmalarımızda mesleğimiz ile ilgili konularda birbirimizden faydalanmamız gerektiğini anlatmaya çalışır.

  Tıp alanında yardım aldığımız doktor kendi işini yapar. Ama doktoru Allah ile aracı yapamayız. Doktor ağır bir hastayı tedavi eder ve ben elimden geleni yaptım. Bundan sonra Allaha kalmış der bırakır. Dikkat ederseniz Allah ile aracı olmaz. Diğer meslekteki insanlarda aynıdır. Örneğin deprem uzmanları araştırır ve bizlere bilgiler verir. Bizler önlemlerimizi alırız. Ama bir yere kadar bilgi verirler ve o sınırı geçemezler. İşte o sınırdan sonrası Allah ın bileceği bir konudur.

  Allah ile kulu arsasına girilmeyen konu din ve iman adınadır. Yani ben senin günahlarını affettireceğim bağışlattıracağım kimse diyemez. Ama dua kapısı Allah ın her kuluna açıktır. Dikkat ediniz Allah a duada arada kimse yoktur. Hatta ben sevgili kullarımın dualarını kabul ederim der. Tüm bunların Allah ile kulu arasında imtihanında yaşantısında kimsenin olamayacağının kanıtıdır.

  Hıristiyanlarda papa ya da papazlar bu dünyada Allah ın temsilcileridir. Onlar aracılığıyla Allah dan yardım istiyorlar. Günah çıkarmak da bu doğrultudadır. Tabi bu aslında Allah ın emri değildir. Ne yazık ki buna benzer bir uygulama bizde de şeyler ve edindiğimiz veliler tarafından yapılmaktadır.

  Allah sizleri çifter çifter yarattım der bir ayetinde. Yani bu Dünya hayatında yaşantımızda bir iş yaparken bir sonuç almak adına birbirimize muhtaç olduğumuzu anlatır. Tabiat da böyledir. Doğa kanunları da. İnsanlar hayvanlar ve tabiat tek başına çoğalmaz. Elektrik bile artı eksi yan yana geldiğinde oluşur. Atomu incelediğimizde de aynısını görürüz. Ama bunlar farklı konulardır. Din ve iman adına olan hiçbir konuda Allah aracı kabul etmez kulları arasında.

  İnşallah anlatabilmişimdir. İyi günler dileklerimle.

  Haluk GÜMÜŞTABAK
  ATSIZ and Sürmenaj like this.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dikkate alıp sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim.Fakat hala doymuş değilim.Şu kısımda bahsettiğiniz ;

  Allah ile kulu arsasına girilmeyen konu din ve iman adınadır. Yani ben senin günahlarını affettireceğim bağışlattıracağım kimse diyemez. Ama dua kapısı Allah ın her kuluna açıktır. Dikkat ediniz Allah a duada arada kimse yoktur. Hatta ben sevgili kullarımın dualarını kabul ederim der. Tüm bunların Allah ile kulu arasında imtihanında yaşantısında kimsenin olamayacağının kanıtıdır.
  Dua etme ibaresi diğer tasavvuf liderlerinde geçiyor.Yani sizin bahsettiğiniz aracılık olayı bir kişinin başka kişiye dua etmesinden ibaret.Yanılıyor muyum bilmiyorum ama bu güzel bir şey değil midir ? Değilse ne sakıncası vardır ? ŞeyhlervelilerAllah dostları bu şekilde dua ederek yardım diliyorlar.Ha ülkemizde 'Mürşid uçmaz mürid uçurur' deyimide mevcut.Evet bazı insanlar direkt olarak Mürşid-i Kamil'in hürmetine değil ondan istemektedirler.Buda yanlış bir şeydir elbet.Türbelere çaput bağlayıp dilemekten farksız.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş