Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart «İçtimai Irk» Gerçeği | S.Ahmed Arvasi
  «İÇTİMAİ IRK» GERÇEĞİ


  İslâmiyet «biyolojik ırk» gerçeğine parmak basar ve fakat «ırk üstünlüğü» iddialarını «posa ırkçılığını» red eder. İnsanların «Allah yanında en şerefli olanını takvada (Allah ve Resulüne iman ve hizmet ölçüsünde) ileri olmak» ile tayin eder. «Bkz. Kur'ân-ı Kerim. Hucurat Sûresi Âyet: 13). Yine yüce ve mukaddes kitabımızda Fatır Sûresi 27. ve 28. âyetlerde bütün canlılar gibi insanlardan da yine renkleri böyle çeşitli olanların var olduğunu» belirtir ve bu konuda «ilim adamlarını» Allah'tan korkmaya davet eder.

  Bütün bunlarla beraber milletlerin hayatında önemli bir yer tuttuğuna şahit olduğumuz ve sosyolojinin «içtimaî ırk» olarak ele aldığı ve «biyolojik ırkçılık»tan tamamen ayrı diğer bir gerçek vardır.Türk milliyetçiliği politikasını «biyolojik ırkçılık» üzerine kurmayı reddetmekle beraber «içtimaî ırk» gerçeğini inkâr ve ihmal etmemelidir.

  Nedir «içtimaî ırk?»

  Adından da anlaşılacağı üzere «içtimaî ırk» biyolojinin konusu değildir sosyolojinin konusudur. Bir milleti teşkil eden fertlerin ailelerin sınıf ve tabakaların «soy biriiği şuuru»dur. Ortak bir şuur tarzında beliren «mensubiyet duygusunun» soy ve kan birliği şuuru biçiminde de duyulmasıdır. Zaten biyolojik verasetin yanında ortak kültür ortak coğrafya ortak hayat tarzı ve ortak mücadeleler bir milletin fert ve tabakalarını hem ruhî hem de fizik bakımından biribirine yaklaştırır. Aynı kültürün içinde yaşayan ve aynı kaderi paylaşan insanlar arasında «evlenmeler» kolaylaşacağından tarih içinde bir oluş ve yoğruluş halinde insanlar «fizikman» da birbirlerine benzemeye başlar. Yani sosyal kültürel ekonomik ve politik bütünleşmelerden sosyolojik bir zaruret olarak zamanla bir «içtimai ırk» doğar. Aynı sosyal yapı içinde çeşitli sebeplerle bir diğerine «kız alıp vermeyen» gruplar var ise bunlar birer küçük «dar bölge» ve «küçük bir etnik yapı» olmada ısrar ediyor ise tipik bir içtimai ırkın doğması güçleşir.

  Ülkemizde aynı dine mensubiyet ve aynı kökten gelme şuuru sebebi ile «kız alıp verme» kolaylaşmış bulunduğundan ve ülke çapında «sosyal temaslar» gittikçe artmakta olduğundan «Türk içtimai ırkı» tarih içinde çok kolayca teşekkül etmiş bulunmakta ve gittikçe de kuvvetlenmektedir. Esasen ülkemizde yabancılar kitle halinde müslüman-laşmadıklarından «evlenmeler» çeşitli yollarla bir araya gelen ve çeşitli adlar taşıyan Türk boyları ve aşiretleri arasında cereyan etmiş bu suretle kaynaşma kolaylaşmıştır. Ayrıca Türk boylarının vatan sathına dağılışı da çok akıllıca olmuş bir Türk boyu belli bölgeye yerleşmek yerine diğer Türk boyları arasına dağılmış veya serpiştirilmişlerdir. Bu durum kaynaşmayı ve «içtimaî ırk» ın kuvvetlenmesini sağlamada yardımcı olmuştur.

  Bütün bu ve diğer sebeplerden dolayı ister istemez bir Fransız bir İngiliz bir Alman bir Rus bir Çinli bir Japon... tipi teşekkül ettiği gibi bir «Türk tipi» de teşekkül etmiştir. Bu tip ve diğer milletlere ait tipler yeni teşekkül etmiş değildir binlerce yıllık bir tarihî birikimin ifadesidir.
  ATSIZ, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bizi "Türk Irkı Sağ Olsun" deyince kafatascıfaşist (Dipçe:Faşist kelimesinede ayrı uyuz oluyorum.Türk dediğimiz halde bizi İtalyan olmakla itham etmek nedir anlam veremiyorum.) yaftasıyla yaftalayanlara kapak! niyetinde bir yazı kaleme almış Arvasi Hoca.
  Genel anlamda sıkıntı çektiğimiz bir konuda terimlere farklı manalar yükleyip içini boşaltmamız sanırım.Çakıştığımızfikir buhranları yaşadığımız konulara bir göz atacak olursak; temelinde terim kargaşasının yattığını anlarız.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ülkemizde bu sıkıntıdan doğan bölünmeler yer almakta. Terim kargaşası her ne kadar milletimizin tutumu olmasadamilletimizin yalnışı 'terim kargaşası ile milletimizi bölmek isteyenlerin oyununa gelmektir' Terimleri iyi anlayabilseydikülkemizde bölünme söz konusu olmazdı. Milletimizin bu huyu geçmişten gelmektehani günlerdir konuşuyoruz ya oyuna gelmeyelimprovokatörlere aman vermeyelim diye. İşte bunun altında da terim kargaşası yatmakta. İnsanımız 'yurttaş' ile 'provokatörü' ayırt edemez hale geldi ne yazık ki. Dileğim o ki 'can çıkarhuy çıkmaz' deyimi milletimizde daha fazla yer etmiye.
  ATSIZ, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş