Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up İslam Herhangi Bir Kavmin Dini Değildir-S.Ahmed Arvasi


  İSLÂMİYET HERHANGİ BİR KAVMİN DİNİ DEĞİLDİR


  Kur'ân-ı Kerîm'in muhatabı herhangi bir kavim zümre ve sınıf değildir. O bütün âlemlere ve bütün insanlara hitap eder.

  Yüce Kitabımız'da sıksık« Ya! Ben-i Âdeme.» (Ey! Adem-oğulları) ve «Ya! Eyyühennasü» (Ey! İnsanlar) hitabına rastlarız.

  Kur'ân-ı Kerîm'in «Kalem sûresinin 52. âyetinde belirtildiğine göre: «O (yani Yüce Kitabımız) ancak âlemlere zikr (ve nasihat) dir» yine yüce Peygamberimiz âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir «Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik» (Kur'ân-ı Kerim El-Enbiya Sûresi âyet: 107).

  Bizzat yüce Peygamberimiz bu hususu birçok hadîsleri ile teyid etmiş bulunuyorlar. Meşhur bir hadîslerinde «ben siyahlarla kırmızılara ba'solundum» diye buyururlar. Kur'ân-ı Kerîm'in El-Â'raf Sûresinin 158. âyetinde de Peygamberimize hitaben şöyle buyuruiur: «De ki ey insanlar! Ben sizin hepinize (gönderilen) Allah elçisiyim.» İmam-ı Birgivî (milâdî 1523 -1573) «Peygamber şu insandır ki onu Hak Taâlâ sair halka gönderir ona vahiy ettiği ahkâmı halka tebliğ için o halk (tümü ile) o peygamberlerin ümmeti olur. Onlardan imana gelenlere ümmet-i icabet denir gelmiyenlere ümmet-i davet denir» diye yazar. (Bakınız Şerh-i Vasiyyet-e! Muhammediye sayfa: 50 Kostantiniyye (İstanbul) 1241 baskısı). İmam-ı Birgivî Hazretlerinîn bu açıklamasından sonra şöyle diyebiliriz: Şan'lı peygamberimiz Hazrt-i Muhammed (O'na selâm olsun) son peygamberdir dolayısı ile dünya var oldukça mevcut olan ve olacak bütün insaniar O'nun«ümmeti»dir. O geldikten sonra O"na inanan müslümanlara «ümmet-i icabet» O'hun dâvetine icabet etmeyenlere de «ümmet-i davet» adı verilir. Bu sebepten yüce peygamberimiz âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. O bütün varlıkların ırkların peygamberidir.

  Peygamberimiz bir insan olarak bir anadan ve babadan doğacaktı ve yine aynı zaruretlerle bir «kavmin» içinde bulunacaktı. Ancak O'nu herhangi bir kavmin ırkın ailenin ve zümrenin dar kalıpları ve sınırları içinde hapsetmeye çalışmak yüce dinimizle ve mukaddes kitabımızla çatışmaya düşmek olur. İslâmiyete «Arab'ın dini» yüce kurtarıcımıza «Arab peygamberi» diyenlere müslüman denemez. Peygamberimiz ve O'nun yüce kadrosu olan «Sahabî»ler zaman-mekân üstü âlemşümul ve mukaddes varlıklar olarak kabul edileceklerdir Yüce peygamberimiz ve aziz kadrosu etrafında ırk ve kavmiyet münakaşası yapılmaz. O ve kadrosu getirdikleri ve savundukları «âlemşümul hakikat» dolayısı ile sevilecek ve istisnasız saygı göreceklerdir.

  Şurası da asla unutulmamalıdır ki İslâmiyet herhangi bir kavmin ve ırkın tekelinde olmadığı gibi herhangi bir sınıf zümre aile ve partinin de tekelinde değildir. İnanan herkes bu dindendir hiç kimse bir «mümini» dininden çıkaramaz. Mümin inandığı sürece müslümandır.

  Alıntıdır.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel yazı teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş