Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Hür İnsan-S.Ahmed Arvasi

  HÜR İNSAN


  Sayılarda anlaşmak kolaydır da kelimelerde ve kavramlarda anlaşmak zordur. Bu sebepten ilim adamları matematiği yalnız bir ilim olarak değil «metodoloji» olarak da ele almışlardır.

  Günümüzde «hür insan» (özgür insan) «tutsak insan» sözünün çok ve sık kullanıldığına şahit oluyoruz. Eğitim insanı «özgürleştirmeli tutsak etmemelidir» kabilinden beyanlara ve yazılara sık sık rastlar olduk.

  Gerçekten nedir hürriyet? ]Hangi insan «hür» hangi insan «tutsak»tır? Eğitim insanı nasıl «hür» yine nasıl «tutsak kafalı» edebilir?

  Hürriyetin gerçekte birçok tarifi ve yorumu vardır. Felsefede «hürriyet etkisiz tepki yapabilmektedir». Yani insanın hiçbir dış etkiye maruz kalmadan hiçbir zorlama olmadan kendi iradesi ile davranabilmesidir. Oysa bu mümkün değildir.

  Çünkü her yaratık gibi insan da çok faktörlü bir determinizme bağlıdır insanı da faaliyete zorlayan biyolojik «psikolojik tabii ekonomik sosyal kültürel ve politik sebepler vardır ve insan davranışı bunlardan bağımsız değildir. Bugün ister politika meydanında ister politika dışında konuşan yazan ve beyanat veren hiçbir kimse yoktur ki böyle bir determinizmin dışında bulunsun. A ve B adındaki iki şahıs bir konuda inandıkları düşüncelerini ortaya koyarken birbirine zıt düşebilirler. Söyler misiniz bunlardan hangisi «özgür» hangisi «tutsak» insandır? Her ikisi de bu cemiyetin çocuklarıdır her ikisi de aşağı yukarı aynı eğitimden geçmişler her ikisi de içinde doğup büyüdükleri sosyal kültürel ekonomik ve politik ortamdan etkilenmiştir fakat farklı kadrolarda yerlerini bulmuşlar şimdi karşılıklı geçmişler «sen tutsak insansın» «ben özgür insanım» mı demektedirler? Yadırgadığımız nokta şurasıdır : Eğitilmiş her insan etkilenmiş ve bu etkileri şahsiyetinde yeni bir terkibe ulaştırmış kimsedir; dolayısı ile kendinden çok cemiyetinin mahsulüdür. İnsanın kendi şahsiyetinde çok az payı vardır.

  Hürriyet yoksa bu payın adı mı?

  18. yüzyıl Avrupası'ndan dünyaya yayılan bir «liberte» (hürriyet) çığlığı vardı. Bu çığlık o tarihlerde ve bir yüzyıl sonra bile «ferdin toplumdan kopardığı ve koparmak istediği alternatifleri» ifade ediyordu Kişi toplumunun koyduğu politik dini ahlâki hukukî fikrî... normaların sertliğinden şikâyet ediyor. «Sosyal kontrolün» baskısını hafifletmek istiyordu. Liberal adam (özgür insan) «toplumun sansüründen» rahatsız olan «özel hayatına» değer veren ve kendini yaşamak isteyen bir tipti. Alman fikir adamı Nietzsche (Niçe)'de «sürü'den kurtulmak» «topluma tapınmaktan» kaçmak «ego»yu tanrılaştırmak biçiminde ortaya çıkan önce «individüalizme» (ferdiyetçiliğe) sonra da anarşizme varan bu hürriyet (özgürlük) anlayışı sert toplumcu reaksiyonlara ve direnişlere vesile olmuştur. Şu halde hür insan (özgür adam) «cemiyete kafa tutan onun din ahlâk hukuk ve töresine» ters düşen adam da olamaz.

  Şu halde kimdir hür insan (özgür insan)?
  Hep düşünen araştıran kritik eden karar vermekte acele etmeyen karar verdikten sonra azim ve sebat göstererek yolunda yürüyen kimse midir? Buna belki diyebiliriz. Ama bir şartla düşünme araştırma kritik etme karar verme inanma ve sebatla yürüme vetiresine yön ve biçim veren hareket noktasını bilmek kaydı ile. Çünkü felsefe tarihini dolduran fikir adamları politika sahnesini kaplayan kişi ve kadrolar düşünme araştırma kritik etme karar verme inanma ve sebatla yürüme gibi zihni ve ekli fonksiyonlara mutlaka yer veriyorlardır fakat çıkış noktaları ve bunlara yön veren prensipleri farklıdır. Bununla beraber her biri bir diğerini «tutsak kafalı» olmakla itham edebilir. O halde önemli olan hareket noktasını seçmekte midir? Yani hür insan (özgür insan) ilk adımını sağlam atan insan mıdır? Ferdi ahlâk anlayışının temeline olan Nice mi yoksa ahlâk anlayışının temeline toplumu oturtarak bir vazife şuuru ile hareket etmemizi isterken E. Durkheim mi sağlam adım atmıştı? Bunlardan hangisi «özgür kafalı» hangisi «tutsak' kafalı» idi? Görülüyor ki bu da çıkış kapısı vermiyor.

  Türk - İslâm ülküsü açısından durum daha farklı bir biçimde ele alınmalıdır[/B]. İslâm dünyasının yetiştirdiği ünlü ilim ve din adamlarından. îmam-ı Kuşeyrî (milâdî: 985-1074) (esas adı Ebül Kasım Abdülkerim Bin Havazin'dir) Risale-i Kuşey-rîyye adlı kitabında hürriyeti «Allah'tan gayrısına kul olmamak» biçiminde tarif eder. Bu anlayış Islâmın hürriyet tarifini özetler. Gerçekten de müslüman Allah'tan gayrısına kul olmaz ve hareketlerine Allah'ın rızasından başka bir çıkış noktası aramaz. O ««egosunu» da toplumu da putlaştırmaz. Bu sebepten objektif ve sübjektif bütün sahte mabutları kafasında ve gönlünde kırar mutlak varlık olan Allah'tan gayrı ilâh tanımaz.[B] İslâm'ın «Allah'tan başka ilâh yoktur» parolası insana hür olmanın da sırlarını verir.

  Bütün bunlardan sonra denebilir ki Türk-İslâm ülküsünde hürriyet «Allah'tan başka ilâh yoktur» ölçüsü ile hareket edebilmektedir. Bize bu muhteşem cümleyi öğreten yüce ve şanlı peygambere selâm olsun.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel konuydu teşekkür ederim.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ahmet Arvasi Hoca'nın kitapları çok akıcı bir üslubla yazılmış ve okuması kolaydır.Türk-İslam ülküsüne gönül vermiş AlpErenler'in özellikle "Türk-İslam Ülküsü" eserini okumasını dilerim..
  Just_BReaTHe, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş