Orbiter-4 tarafindan çekilen fotograf

Peygamber Efendimizin mucizesi Nedir? Sakk-ı Kamer Nedir? Ay Mucizesi

Peygamberimizin (s.a.v.) Ay Mucizesi


Peygamber Efendimizin (s.a.v.) en büyük mucizelerinden biri Sâkk-i Kamer adiyla bilinen "Ay'in ikiye ayrilmasi"'dir. ZAFER su ana kadar ele alinmaya pek cesaret edilemeyen bu mucizeyi Temmuz 1991 sayisinda incelerken âyet ve hadislerin yanisira çesitli teknik bilgilere astronomik haritalara ve uydu fotograflarina yer verdi. "AY MUCIZESI" basligini tasiyan yazida mucize tahakkuk ettigi sirada Efendimizin (s.a.v.) yaninda bulunanlarin isimleri mucizenin nasil gerçeklestigi kimler ve hangi ülkeler tarafindan müsahede edildigi fakat neden herkes tarafindan görülemedigi gibi hususlara temas edilmisti.

Söz konusu yazida bazi arkeolojik kesiflerden de bahsedildi. Meselâ Hindistan'da bulunan bir heykel üzerinde "Ay'in ikiye ayrildigi sene yapilmistir" yazisinin bulunmasi (bkz. Ö.N. Bilmen Müvezzah Ilm-i Kelâm 3. baski s.161) bu delillerden biriydi.

1967 yilinda firlatilan Orbiter-4 uydusundan alinan 67-1805 seri numarali fotograflarda Ay'in dünyadan görünmeyen ara yüzeyinin uzunlugu 240 kalinligi ise 8 km olan bir yarik tarafindan kusatildigi belirtilmisti. Bu yarigin bariz bir sekilde yükselmis yan kenarlari Ay'in ayrildiktan sonra tekrar birlesmesi sirasinda olusmus intibaini kuvvetlendiriyordu.

Ayni yazida ilk defa ZAFER tarafindan ortaya atilan bir delil de Modern Astronomi ile ugrasan bütün ilim adamlarinca fevkalâde önemli bir kaynak olarak kabul edilen ve ilmi yönü tartisilmayan bircok kitapta yer alan 311 yillik Ay haritasiydi. Italyan gök bilimcisi Cassini tarafindan çizilen bu ay haritasinda dünyamizdan görülen ay yüzeyinin tamamini kusatan tesadüflerle meydana gelemeyecek kadar muntazaman olan bir çizginin varligi son derece net bir sekilde müsahede edilmekteydi. ZAFER bu çizginin ay'in ikiye ayrilip tekrar birlesmesiyle meydana gelebilecegini belirttigi yorumunda zamanla yapisinda degisikliklerin olabilecegini ortaya koydu. Çünkü ay her an yogun bir meteor bombardimanina tutuluyor ve 1 gramlik göktaslari bile en sert kayalarda 30 cm derinliginde 60 cm çapinda bir çukur açiyordu. Bilindigi gibi bu meteorlardan bazilari koruyucu atmosfer tabakasina ragmen dünyamiza düsmüs Arizona çölüne düsen bir tanesi çevresi 5 km'ye ulasan 174 m derinliginde bir çukur açmisti.

ZAFER daha sonra "Ay Mucizesi"'nin dünyadaki örneklerine veriyor ve yaziyi söyle devam noktaliyordu:

"Döllenmis tek bir hücrenin parçalanarak 60 trilyona ulasmasi ve beden üzerinde kusursuz bir sekilde birlesmesiyle vücud bulan insanoglunun Ay gibi suursuz bir kütlenin parçalanip tekrar birlesmesini inkâr etmesi gerçekten gülünç ve acinacak bir tablodur"

Alıntıdır.