Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Abbasiler Kimdir?

  Abbasiler
  Açık yeşil ile gösterilen yer halifeliğe bağlı yerler ve en geniş sınırlar (850)


  Abbâsîler (Arapça: العبّاسيّون; al-'Abbāsīyūn) Emevî hanedanından sonra başa gelerek İslam Devleti'nin yönetimini ve halifeliği beş asırdan daha uzun bir süre elinde tutan hanedan.

  Hz. Muhammed’in amcası Abbas’ın soyundan gelen Ebul Abbas’ın kurduğu halife hanedanı (750-1258).

  Emeviler halifeliği Hz. Muhammed'in amcaoğlu ve damadı dördüncü halife Ali'den zor ve hile kullanarak almışlar bununla da yetinmeyerek peygamber ailesine karşı kanlı bir siyaset gütmüşlerdi. Bu yüzden Emevilere karşı düşmanlık artmış özellikle Hicaz Irak ve İran'da büyük hoşnutsuzluklar baş göstermişti. Abbasoğulları bu düşmanlıktan yararlanarak halifeliğin peygamber ailesinden en lâyık olana geri verilmesi gerektiği yolunda propagandaya giriştiler.
  Abbasiler döneminde İslam İmparatorluğu.

  Emevilerin özellikle çoğunluğu Türk olan bölgelerde (Horasan Toharistan Sogd) uyguladıkları vergi soygunculuğu ve Arap olmayanları aşağı görme siyaseti bu propagandayı daha da güçlendirdi. Horasanlı Ebu Müslim adında bir Türk Emevilere karşı ilk ayaklanmayı başlattı. Önceden Türklerin Müslüman olanları ile olmayanlarını barıştırmış ve bunları İranlı Şiilerle birleştirerek güçlü bir birlik hazırlamış olan Ebu Müslim Arap ordularını yenerek Emevi saltanatına son verdi.

  Peygamber sülâlesinden Ebul Abbas Seffah halifeliğe getirildi (750). İlk Abbasi halifesi olan Ebul Abbas Emevileri acımadan yok ettiği için kendisine kan dökücü anlamına gelen el-Seffah adı verildi.


  Harun Reşid'in Şarlman'ın elçilerini kabul etmesi

  Bermekoğulları


  Abbasiler ilk dokuz halife zamanında (özellikle Harun Reşit [786809] ve Memun [813833]) bütün İslâm dünyasını kapsayan (Endülüs hariç) bir egemenlik kurdular. Ancak Anadolu'ya ve Akdeniz Bölgesi'ne hiç bir zaman egemen olamadılar.

  Türkler ve İranlılar tarafından iktidara getirilen Abbasiler Araplara güvenemediklerinden yönetim işlerinde Türklerden ve İranlılardan yararlandılar. Yeni devletin maliye ve yönetim işleri özellikle Toharistanlı Bermekoğullarınca düzenlendi. Bağdat bu dönemde kuruldu ve başkent oldu (762); kısa sürede saraylar resmi kurumlar ve askeri kışlalarla donatıldı.
  9. yüzyılda Abbâsî topraklarında de facto bağımsız ülkeler

  Daha sonra gelen halifeler döneminde Abbasi egemenliği zayıfladı İslâm İmparatorluğu'nda bağımsız hükümetlerin sayısı çoğaldı (Samanoğulları Karahanlılar Büveyhoğulları Fatımiler v.d.). Kuruluştan 150 yıl sonra Bağdat'ın egemenliği sadece Irak ve İran bölgelerinde geçerliydi. Zamanla Abbasi halifelerinin yalnız manevi değeri kaldı. Büveyhoğulları 945'te Bağdat'ı ele geçirdiler siyasi çıkarlarını düşünerek Abbasi hanedanını yıkmadılar ama onların elinde halife unvanından başka bir yetki de bırakmadılar.

  1055'te Selçuklular Bağdat'ı ele geçirerek Büveyhoğulları Devleti'ne son verdiler ama yine halifeleri hoş tuttular. Moğol istilâsı ile Abbasi hanedanı kesin olarak son buldu. Hulâgu Bağdat'ı alarak son Abbasi halifesi Mustasım'ı öldürdü (1258). Öldürülmekten kurtulup kaçan Abbasoğullarından biri Mısır'da Memlûklere sığınarak orada halife oldu.  Abbâsîler Dönemi'nden bir Kur'an sayfası. Sayfada Hac suresinden bazı ayetler bulunmaktadır.

  Abbasiler döneminde İslam’ın Arap ve İran kesimi büyük ölçüde birliğe kavuştu. Halifelik Arap özelliğini kaybederek Sasani Krallığı'nın kurumlarını saray geleneklerini ve uygarlık zenginliğini edindi.
  Samarra'da (Irak) Cafer El-Mütevekkil Camii'nin kalıntıları. Irak Abbasileri sanatının belirgin örneklerinden olan bu cami

  Abbasi Sanatı

  Abbasiler dönemi İslâm İmparatorluğu’nun en parlak dönemidir; öyle ki bu dönemde hemen her bölge bağımsız bir sanat merkezi durumundadır. Bu dönemde edebiyat (özellikle şiir) bilim fen müzik kısaca bütün güzel sanatlar büyük bir gelişme gösterdi. Yunan Süryani Fars ve Sanskrit dillerinde yazılmış bilim fen ve felsefe kitapları Arapça’ya çevrildi. IX. yüzyılda halifelerin oturmuş olduğu Samarra'da bulunan kalıntılar Abbasi sanatının başlıca özelliklerini yansıtan belgelerdir.

  Kayrevan Camii (Tunus) kubbeleriyle dikkati çeker. Mimber ve mihrabın yarım kubbesi oymatik ağacındandır; mermer levhalar kakma çinilerle bezenmiştir. Temeli 670 yılında atılan cami XI. yy.a kadar birçok kere onarılmıştır.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Abbasiler


  Emevîlerden sonra halifelik makamını ele geçiren hanedan ve bu hanedanın kurduğu Arap - İslâm devleti. Peygamber Muhammet'in amcası Abbas'ın soyundan geldikleri için bu adla anılırlar.

  750 yılında Horasanlı Ebu Müslim ve Abdullah bin Ali'nin yardımıyla son Emevî halifesi II. Mervan yenildi ve öldürüldü. Halifelik makamına da Abbasîlerin ilk halifesi olan Ebu'l Abbas Abdullah (Seffah) geçti. Devlet merkezi Kûfe sonra da Bağdat oldu. Abbasîler özellikle Harun Reşit ve oğulları zamanında en parlak devirlerini yaşadılar. Ancak 9. yüzyıl ortalarından itibaren halifenin gücü azalmaya buna karşılık emir'ül ümera denilen hassa ordusu komutanlarının gücü artmaya başladı.

  Yüz on yıl kadar da (945 -1055) Büveyhoğullarının egemenliği altında yaşadılar. Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'in Bağdat'a girmesiyle Büveyhoğulları egemenliği sona erdi fakat bu defa da Selçukluların egemenliği başladı.

  Abbasîler 1258 yılına kadar Bağdat'ta halifelik makamında kaldılar. 1258'de Bağdat'ın İlhanlıların eline geçmesi üzerine Abbasîlerden 35. halife el-Zahir'in oğlu Ahmet Mısır'da Sultan Baybars'a sığındı. Baybars Ahmet'i el-Mustansır adıyla halife ilân etti. Abbasî halifeleri hiçbir siyasal yetkileri olmaksızın Mısır'da 1517 yılına dek halife unvanlarını korudular. Mısır'ın Osmanlılar tarafından alınması üzerine halifelik unvanı Mısır'da son Abbasî halifesi olan el-Mütevekkil tarafından Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'e devredildi (1517).

  Abbasîler iktidara geçince devlet idaresi anlayışında değişiklikler oldu. Rütbe ve mevkiler babadan oğula geçen imtiyazlar olmaktan çıkıp halifenin keyfine ve arzularına göre verilmeye başlandı. Devlet işlerinde halifelerden çok vezirler etkin oldular. Fetih hareketleri durdu akınlar ve seferler yalnız Anadolu'ya yöneldi. Abbasîlerin İslâm uygarlığına büyük katkıları olmuştur. Tıp felsefe astronomi alanlarında değerli kişiler yetişmiş tasavvuf bir dinsel sistem olarak ortaya çıkmıştır.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Çürük elmanın kurdu olur
  zıl elmanın bozkurdu olur
  cCc
 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel konu.
  Abbasiler Emeviler dönemindeki karışıklıkları biraz olsun önlemiş.
  Keşke Emeviler dönemi hiç olmasaydı.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş