Evimizde belirli günlerde yapacağımız normal ve dini küçük bir sohbet halkası çocuklarımız üzerinde tüm hayatı boyunca ona başarı sağlayacak etkiler bırakabilîr. Evde oluşturacağımız aile sohbetleri çocuklarımıza dinleme anlama ve konuşma kabiliyetini ve en önemlisi dini yönden gelişme eğiliminin artmasına vesile olur.

Mesela aile sohbetlerinde çocuğun dinlenmesi çocuğa söz hakkı verilmesi çocuğun kendisine olan öz güveninin artmasına vesile olur ve toplum içerisinde kendini rahatlıkla ifade eden bir birey olur.

Eğer durum tam tersi olur ise çocuk toplum içerisinde içine kapanık ve kendini ifade edemeyen bir birey olabilîr. İşte bu nedenledir ki aile içi sohbet özellikle çocuklarımız için çok önemlidir. Evde oluşturacağımız bu sohbetler çocuğa gelecek hayatında okulda ve sosyal hayatında daha anlayışlı ve daha başarılı olmasını sağlar ve çocuklarımıza eğitim vermek onu güzel ahlak ile yetiştirmek dinimizin emridir. Şu nedenle ki dinimiz ilk önce aileden başlamamızı emreder.

Rabbimiz buyurur ki “Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” ( Tahrim Suresi 6) Cenab-ı Allah’ın emri gereği ailemize sahip çıkmalıyız ailemizde huzuru sağlamalıyız ve ailemize dini vecibeleri anlatmakla mükellef olduğumuzu unutmamalıyız.

Günümüzde aile içi sohbet etkinliğini engelleyecek birçok unsur mevcuttur. Evlerimizde bulunan teknolojik cihazlarda aile kurumunu olumsuz etkileyebilir mesela televizyon bilgisayar cep telefonu ve buna benzer teknolojik cihazlara bağımlı kalmak aile içi kurumunu olumsuz etkileyebilmektedîr. Günümüzde şahit oluyoruz ki ailede her odada televizyon olabiliyor anne dizi izler baba maç ve haber çocuk ise ya bilgisayar başında oyun yahut odasında televizyon varsa onunla meşgul olur.

Kısacası aynı çatı altında herkes birbirinden habersiz ve bağımsız hal böyle olunca kavgalar aile içi huzursuzluk anlaşamama birbiriyle iletişim kuramama gibi problemler yaşanmaktadır ve böylece aile kurumu harap olup gitmektedîr.

Bu tarz sorunların yaşanmaması için sohbet etkinliğini ailemizden eksik etmememiz gerekir nedeni şu ki sohbet; ailemizin saadeti için çok önemli olmakla birlikte toplum içinde çok önemlidir. Her gün azda olsa bir miktar zamanını aile saadeti için manevi eğitime yani sohbete yer vermelidîr. Allah Rasulü (s.a.v) buyur ki; Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha değerli bir miras bırakamaz (Tirmizî “Birr” 33) İnsanın küçük bir dünyası ve küçük bir cenneti kendi evidîr.

Eğer ahiret inancı evimizin saadetine hükmetmez ise aile bireylerinden her biri şefkatten ve muhabbetten uzak acı endişeler ve azap çekerler ve dünyadaki küçük cenneti dahi cehenneme döner ya da geçici zevkler ve eğlenceler ile aklını uyutup kendini tatmin eder.