Kadın sünnet edilir mi?

Ediyorlar. Uzun yıllardır ediyorlar. Hem de bunu Allah adına yaptıklarını söylüyorlar.Washington Post gazetesinin bir muhabiri Kuzey Irak’ta Kürtlerin kız çocuklarını nasıl sünnet ettiklerini görüntülemeyi başarmış

.

Annenin kız çocuğunu kandırarak bir ebe kadının evine götürülüşünü görüntülemiş muhabir önce. Yedi yaşındaki Şilan pırıl pırıl gözleriyle gülümsüyor ilk fotoğrafta.

Çünkü annesi onu bir doğum günü partisine götürdüğünü söylemiş. Sonra vahşet başlıyor. Yerler kan olmasın diye kir içinde bir muşamba serilmiş. Enfeksiyona karşı ise bir şişe kolonya var odada.

Sonra yüzünde iğrenç bir ifade olan ebe kadın eline paslanmaz çelikten jileti alıyor.


Şilan’ın henüz gelişmekte olan klitorisini kesip ayırıyor bedeninden.

Washington Post muhabiri’ne “bunu Allah için yaptığını” söylemeyi de unutmuyor.

Sonra…

Hikayenin sonrası çok korkunç olacak Şilan için. Çocukluğunda kendine günlerce acı çektiren cinsel organından nefret edecek. Kadın olmaktan hiç hoşlanmayacak. Evleneceği adam seksten zevk alırken o alamayacak. Kız çocuğu doğurmaktan ödü patlayacak çünkü aynı kötü şeyin onun da başına geleceğinden emin… Çünkü Kuzey Irak’lı Kürtler arasında çok önemle uygulanan bir gelenek bu.

Şilan acıyla sünnet edilirken toplum rahat bir nefes alıyor. Erkek egemen düzen rahat bir nefes alıyor. Çünkü artık Şilan kendi zevki için değil kocasının zevki için sek yapacak. Çünkü onlara göre artık Şilan’ın namussuzluk yapması mümkün değil…

Çünkü artık Şilan kadın değil bir köle…

Kaynak

http://h2.haberturk.com/KoseYazilari.aspx?y_Id=8&dt=30.12.2008