Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İslam'da Kadının Yeri...

  Kadınlar İslam dininin kendilerine verdiği kıymeti rahatı huzuru hürriyeti ve boşanma hakkına malik olduklarını bilmiş olsalar bütün dünya kadınları hemen Müslüman olurlardı.

  Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. İslamiyet’te kadın ev içinde ve dışında çalışmak para kazanmak zorunda değildir. Evli ise erkeği evli değilse babası babası da yoksa en yakın akrabası çalışıp onun her ihtiyacını karşılamaya mecburdur. Kendisine bakacak hiç kimsesi bulunmayan kadına devletin yardım sandığı bakar.

  İslamiyet’te geçim yükü erkek ve kadın arasında paylaştırılmamıştır. Bir erkek hanımını tarlada fabrikada veya herhangi bir yerde çalışmaya zorlayamaz. Eğer kadın isterse ve erkek de razı olursa kadın kendine uygun bir işte çalışabilir. Fakat kadının kazancı kendisinindir.

  Müslüman kadının ev işi yapması bir ihsandır çok sevaptır. Yapmazsa günaha girmez. Zorla yaptırılamaz. Resulullah efendimizin zamanından bugüne kadar Müslüman kadınlar bu ihsanı yapmıştır.

  Siz kadınların evinizde ev işlerini yaparken çektiğiniz sıkıntı İnşAllah Allah yolunda savaşanların sevabına denk sayılır. Ebu Ya’la

  Her kadın bir erkeğin ya kızıdır ya kardeşidir yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli onlara layık olduğu değer verilmelidir.R. Nasıhin

  Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun iyilik edin! Müslim

  Bir mümin kötü huylu diye hanımına kızmasın! İyi huyu da olur. Müslim

  Kadın zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın! İbni Lal Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever rızklarını artırır. İ.Lâl En üstün mümin hanımına en iyi en lütufkâr davranan güzel ahlaklı kimsedir. Tirmizi En iyi Müslüman hanımına en iyi davranandır. İçinizde hanımına en iyi davranan benim. Nesai Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine bir köle azat etmiş sevabı yazılır. R.Nasıhin Hanımının haklarını ifa etmeyenin; namazları oruçları kabul olmaz. Mürşid-ün-nisa Hanımını döven Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum. R.Nasıhin

  Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür. İ.Asakir Erkek hep kendini kusurlu görmeli Kur’an-ı kerimde insana gelen musibetlerin günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. Fudayl bin İyad hazretleri (Hanımım huysuzluk yapınca dine aykırı bir iş yaptığımı anlardım. Hemen o işime tevbe edince hanımın huysuzluğu da giderdi.

  Böylece tevbemin kabul edildiğini de anlardım) buyurdu. O halde Müslüman erkek hanımı ile iyi geçinir. Çünkü kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun iyilik edin! Müslim Eve gelince hanımına selam verip hatırını sormalı üzüntü ve sevincine ortak olmalı. Çünkü o başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış bulunan dostu dert ortağı kendinin neşelendiricisi çocuklarının yetiştiricisi ve çeşitli ihtiyaçlarının gidericisidir.

  Erkek hep kendini kusurlu görmeli Ben iyi olsaydım o böyle olmazdı diye düşünmelidir. Hanımının iyiliğini iffetini Allahü teâlânın büyük nimeti bilmelidir.

  Onun huysuzluklarına iyilikle muamele etmeli iyiliği çoğalıp her işi seve seve yapınca ona dua etmeli ve Allahü teâlâya şükretmelidir.
  Çünkü uygun bir kadın büyük bir nimettir. İyi davranmak sadece hanımı üzmemek değildir.

  Onun verdiği sıkıntılara da katlanmak demektir. Yani bir erkek ben iyi bir kocayım diyorsa hanımından gelen sıkıntılara katlanması lazımdır. Hadis-i şerifte Hanımının kötü huylarına katlanan erkek belalara sabreden Hazret-i Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur. buyuruldu.

  İyi Müslüman olmak için hanım ile iyi geçinmek şarttır. Kur’an-ı kerimde de mealen Onlarla iyi güzel geçinin! buyuruluyor. Nisa-19

  Aklı olan karı koca birbirini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek incitmek ahmaklık alametidir. Zalim huysuz kimsenin eşi devamlı üzülerek sinirleri bozulur. Sinir hastası olur. Sinirler bozulunca çeşitli hastalıklar hasıl olur. Hayat arkadaşı hasta olan bir eş mahvolmuş mutluluğu sona ermiş demektir. Eşinin hizmet ve yardımlarından mahrum kalmıştır.
  Ömrü onun dertlerini dinlemekle ona doktor aramakla ona alışmamış olduğu hizmetleri yapmakla geçer. Bütün bu felaketlere bitmeyen sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur.

  Dizlerini dövse de ne yazık ki bu pişmanlığının faydası olmaz. O halde; eşine yapılacak huysuzluğun zararı kendine olur. Ona karşı hep güler yüzlü tatlı dilli olmaya çalışmalı! Bunu yapabilen rahat ve huzur içinde yaşar Allahü teâlânın rızasını da kazanır!

  Kadınlar zayıf yaratıldığı için erkeklere emanet edildiği erkeğin evde aile reisi olması gerektiği erkeklerin kadından mesul olduğu fakat kadının erkekten mesul olmadığı doğrudur.

  Ey iman edenler kendinizi ve çoluk çocuğunuzu öyle bir ateşten koruyun ki onun tutuşturucusu insanlarla taşlardır. Tahrim-6

  Erkeklerin kadınlar üzerinde kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. Ancak erkekler kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptir.Bakara-228

  Erkekler kadınlar üzerine hâkimdir. Çünkü Allahü teâlâ bazı kullarını bazısından üstün yaratmıştır. Nisa-34

  Kadınları Allahü teâlânın emaneti olarak aldınız ve onlara yaklaşmanız Allah’ın emri ile helal kılındı. Sizin onların üzerinde hakkınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Yatağınızı kimseye çiğnetmemeleri ve maruf olan hususlarda size baş kaldırmamaları onlar üzerindeki haklarınızdandır. Onlar bu haklarınıza riayet ederlerse
  maruf üzere rızıklandırılıp giydirilmeleri onların hakkıdır. İbni Cerir

  Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hiç bir şekilde doğru olamaz.
  Onu doğrultmaya çalışırsan kırarsın. Kadının kırılması boşanması demektir. Buhari

  Müslüman bir kadın beş vakit namazını kılar Ramazan orucunu tutar
  kocasına itaat edip namusunu muhafaza ederse Cennete istediği kapıdan girer. İbni Hibban

  Kadının cihadı kocası ile iyi geçinmektir. Taberani Koca hakkına riayet Allah yolunda cihad etmek gibidir. Taberani Hamile iken doğururken veya lohusa iken ölen Müslüman kadın şehiddir. Taberani Müslüman kadın hamilelikten doğuma kada ve çocuğu memeden kesene kadar
  Allah yolundaki mücahid gibi olup ölürse şehid sevabı verilir. Taberani

  Müslüman kadın hamile iken gündüz saim gece kaim ve Allah korkusu kendisinde galip olan bir mücahid sevabı hak eder. Onu ağrı tuttuğunda kendisine verilecek sevabı hiç kimse bilmez. Bebeğin her emişinde bir can ihya etmiş gibi sevap alır. Sütten kestiğinde ise bir melek onu takdir ederek “haydi bir daha” der. Ebuşşeyh

  Kimse kimseden üstün değildir

  Bu mühendis mi üstün avukat mı demek gibi bir şeydir. Avukattan üstün mühendis mühendisten üstün avukat olur. Erkekten üstün kadın çoktur. Cinsleri vasıfları farklı olanlar arasında mukayese olmaz. Mesela elma armuttan veya armut elmadan iyidir denmez. Çünkü cinsleri farklıdır. Onun için elma ile armut toplanmaz.

  Kadınla erkek mukayese edilerek Kadın doğum yapıyor erkek yapmıyor böyle eşitlik olmaz denemez. Allahü teâlâ kadını erkeği ayrı işler için yaratmıştır. Fiziki yapısı birbirine benzemez. Birbirine benzemeyen iki şey birbiri ile kıyaslanamaz.

  Bir erkek kalkıp da Madem kadın-erkek eşitliği var niye kadınlar da bizim gibi yer altında kömür ve maden ocaklarında çalışmıyor dememeli. Çünkü kadının bünyesi buna müsait değildir. Bazı ülkelerde kadın böyle zor işlerde çalıştırılıyorsa da bu bir hak değil zulümdür. Herkese bünyesine uygun iş verilmelidir!

  Cenab-ı Hak kadını da erkeği de her işe elverişli olarak yaratmamıştır. Kadının boksör güreşçi olmaması onun değerini düşürmez. Limonun ekşi olması limon için bir eksiklik değildir.
  Çünkü limon ekşiliği için alınır. Allahü teâlâ da kadını ağır işlere elverişli olarak yaratmamıştır.

  Kadın ile erkek iki ayrı cinstir. Elma ile armut mukayese edilmediği gibi bunların da birbirine üstünlüğü söz konusu olmaz. Ancak vasıfları eşit olan iki şey arasında kıyas yapılır. Vasıfları farklı olan şeyler arasında kıyas olmaz. Mesela vapur uçak ve otobüs binek vasıtası olduğu halde birinin diğerine üstünlüğü söylenemez. Uçak denizde yüzemediği için vapurdan aşağı sayılmaz.Vapur karada gitmediği için bisikletten aşağı olduğu söylenemez.Vapur başka bir vapurla uçak başka bir uçakla mukayese edilebilir.İkisi de kara vasıtası olduğu halde
  bir tankla bir taksi mukayese edilemez.Tank taksi kadar hızlı gitmediği için aşağı kabul edilemez.Her birinin görevi ayrıdır.

  Cenab-ı Hak kadını akıl ve beden yönünden erkeğe göre farklı yaratmıştır.Akıllı kadın yarattığı gibi deli erkek de yaratmıştır.Kadınların da erkeklerin de akılları aynı değildir.Biri kalkıp da Ya Rabbi insanların aklını niçin eşit yaratmadın diyemez.Yaratıcı sorguya çekilemez.

  Birçok bakımdan kadınla erkek mukayese edilemezikisi de her yönden eşit olmalı denemez.İki erkek de her yönden eşit değildir.İki kadın da böyledir. Üstünlük Allah indindeki kıymete göredir.Müslüman fakir bir zencigayri müslim kraldan mukayese edilemeyecek kadar üstündür.

  Dinimizin zenginlerin ve kadınların çoğunun Cehenneme gideceğini bildirmesizengine ve kadına hakaret değildir.Zenginlerin ekserisi parasını faydalı işlerde kullanmadığızararlı işlerde kullandığı israf ettiği için onları ikâz etmek maksadı ile(şunları yapmazsanız Cehenneme gidersiniz) buyurulmuştur.

  Keza kadınlar da erkeklere nispetle daha fazla tesir altında kalarak
  daha fazla günah işlediği için(günah işlemeyin Cehenneme gidersiniz) diye ikâz ediliyor.İyi kadınları ve servetini iyi yolda harcayanları da Cenab-ı Hak övüyor.Malı hayırlı şey olarak bildiriyor saliha kadınları da övüyor.Kâfir erkeklerin Cehenneme gideceğini bildirirkenMüslüman kadınların Cennete gideceğini haber veriyor.

  Erkek veya kadın mümin olarak iyi işler yapan cennete girer. Nisa 124 Şu halde İslamiyet kadına fazla değer vermiyor demek din düşmanlığından başka şey değildir.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  "islamda kadın" yerine "tek tanrılı dinlerde kadının yeri" konusuna kafa yorulsa görülecektir ki tanrı "tek"leştikçe erkekleşmiş erkekleştikçe de kadın sarılıp sarmalanıp paketlenerek evin ücra köşelerine sokulmuştur.

  islamda kadının yeri yahudilikteki hristiyanlıktaki yerden farklı değildir.

  tek tanrılı dinler toplumların "bekası" adına üremeyi zorunlu kılmış üremenin "aracı" olarak da kadını görmüştür. bu nedenledir ki evlilik kutsanmış evlilik dışı ilişki zina olarak lanetlenmiş cinsellik sadece üreme amaçlı olması halinde kabul görmüş üreme amacı taşımayan cinsel ilişkiye kuşkuyla bakılmıştır. bütün bunların sonunda da kadın soyun devamlılığının aracı olarak görülerek kendisine bu rolün dışında bir rol verilmemiştir.

  islamda kadının yeri nedir diye sorulacağına sözde laik ve çağdaş türkiye'de kadının yeri nedir diye sormak gerekir.

  mazallah erkeklerle aynı yerde çalışırlar aynı servise binmek zorunda kalırlar ve bu nedenlerden dolayıda zina yapabilirler.

  "...işte bu kullanım yollarından biri de kadının olur olmaz her işte çalıştırılmasıdır. kadın hiç çalışamaz demiyoruz. hatta bazı işler vardır ki tam kadının fıtratına göredir; hemşirelik çocuk yaşlı ve engellilere bakmak anaokulu ilkokul kız lisesi vb sadece bayan içerikli bütün eğitim ve öğretim kurumları gibi.
  tabi islami kurallara uygun olduktan sonra yani çalışma alanı servisi yemekhanesi vs ihtiyaç alanlarının tamamında erkeklerle iç içe olmayacakları (orijinal tabirle haremlik selamlık / laikçiler kızmasın) şekilde olursa tekstil gıda üretim ve işleme sektörü vb yerlerde de çalışmasında şer’an bir sakınca yok...

  kadın fıtraten nazik ve kibar yaratılmış islami ahlaktan mahrum bırakılmış olan kadın ayrıca dikkat çekmek için kırıtma sırıtma cilve enva-ı çeşit makyaj vb kadınlık sanatlarını icra ederek tüm mahremiyetini ortaya sermektedir. bunun sonucu olarak karşı cinsi tahrik ve cezb etmekte ve çok yönlü haramlar silsilesine sebep olmaktadır.
  bu gün kadın çalıştığı iş yerlerinde tamamen erkeklerle yan yana iç içe çalışmakta aynı pozisyonda servislerle iş yerine gitmekte bu gidiş gelişler çoğu kere gece yarılarında olmaktadır. bir çok defa tek erkekle baş başa halvet durumları yaşamaktadır. tüm bunların gerek erkek gerek bayan üzerinde çok ciddi olumsuz etkileri vardır.
  efendimiz (sav) birden fazla hadislerinde zinanın sadece cinsel organlarla olmadığını tüm organlarla şehvet içerikli yapılan davranışların zina olduğunu net olarak ifade etmektedir.
  adına flört beraber yaşam arkadaşlık vs isimler verilen zina türleri töredi..."
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş