Esselam'u aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu ve Inayetuhu ve Sefaatuhu ve Magfiratuhu ve Cennetehu ve Rızkuhu ve illa Ebeden Daimen Selamen Kavlen min RabbirrahimAllahmin SalemiRahmeti ve Bereketi Yardımı ve Sefaati Mağfireti ve Cenneti ve Rizki Ebediyyen Daima sizin üzerinde olsun insaAllah..

"Hanima GuzeL DavrananErKeGi Mutluluga GoTuren YoLDur"

Erkeğin hanımına karşı davranışları nasıl olmalı?

Hanımının güzel huylu olmasını istiyen önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'an-ı kerimde insana gelen musibetlerin günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O halde dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden hanımı ile iyi geçinir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Bir mü'min hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa iyi huyu da olur."
"Kadın zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın!"

"Müslümanların iman yönünden en üstünü ahlakı en güzel olanı hanımına en iyi en lütufkar davranandır."

"Müslümanların en iyisi en faydalısı hanımına en iyi en faydalı olandır. Sizin aranızda hanımına karşı en iyi en hayırlı en faydalı olan benim."

"Kadınlarınıza eziyet etmeyin! Onlar Allahın sizlere emanetidir. Onlara yumuşak olun iyilik edin!"

"Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine bir köle azad etmiş sevabı yazılır."

"Hanımının ve çocuklarının haklarını ifa etmiyenin namazları orucları kabul olmaz."

"Haksız olarak hanımını dövenin Kıyamette hasmı ben olurum. Hanımını döven Allah ve Resulüne asi olur."

Eve gelince hanımına selam verip hatırını sormalı üzüntü ve sevincine ortak olmalıdır. Çünkü o başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış bulunan dostu dert ortağı kendini neş'elendiricisi çocuklarının yetiştiricisi ve çeşitli ihtiyaçlarının gidericisidir. Kur'an-ı kerimde mealen buyurulduki:

"İyi kadınlar Allaha ita'at eder ve kocalarının haklarını gözetir. Kocaları yokken onların namuslarını ve mallarını Allahın yardımı ile korurlar." (Nisa 34)

Kendini Kusurlu Bilmek

Erkek hep kendini kusurlu görmeli "Ben iyi olsaydım o böyle olmazdı" diye düşünmelidir. Hanımının iyiliğini iffetini Allahü teâlânın büyük nimeti bilmelidir. Onun huysuzluklarına iyilikle muamele etmeli iyiliği çoğalıp her işi seve seve yapınca ona dua etmeli ve Allahü teâlâya şükretmelidir. Çünkü uygun bir kadın büyük bir ni'mettir.

İyi davranmak sadece hanımı üzmemek değildir. Onun verdiği sıkıntılara da katlanmak demektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Hanımının kötü huylarına katlanan erkek belalara sabreden Hz. Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da Hz. Âsiye gibi sevaba kavuşur."

İyi Müslüman olmak için hanım ile iyi geçinmek şarttır. Kur'an-ı kerimde de "Onlarla iyi güzel geçinin!" buyuruluyor. (Nisa 19)

Aklı olan karı-koca birbirini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek incitmek ahmaklık alametidir. Zalim huysuz kimsenin hayat arkadaşı devamlı üzülerek sinirleri bozulur. Sinir hastası olur. Sinirler bozulunca çeşitli hastalıklar hasıl olur. Hayat arkadaşı hasta olan bir eş mahvolmuş se'adeti sona ermiş demektir. Eşinin hizmetinden yardımlarından mahrum kalmıştır. Ömrü onun dertlerini dinlemekle ona doktor aramakla ona alışmamış olduğu hizmetleri yapmakla geçer. Bütün bu felaketlere bitmiyen sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur. Dizlerini dövse de ne yazık ki bu pişmanlığının faydası olmaz. O halde hayat arkadaşına yapılacak huysuzluğun işkencenin zararı kendine olur. Ona karşı hep güler yüzlü tatlı dilli olmaya çalışmalıdır! Bunu yapabilen rahat ve huzur içinde yaşar Rabbinin rızasını da kazanır!

Ailemizle Mutlu Olmak için Aile içi münasebetleri ve muhabbeti pekiştirmek olmalı. Peki nasıl olacak bu? Aile içi diyaloglarımızı hayatımızı nasıl düzeltecek ve ailemizi muhafaza edeceğiz? Ancak bunu başarırsak kurumaya yüz tutmuş aile ağaçları tek tek yeşermeye durur ve kurtarılabilirse ancak o zaman gelecekten umutlu olabiliriz!

Efendimiz Aleyhissalatu Vesselam bir hadislerinde şöyle buyurmaz mı: “Dünyada cennete girmeyen ahiret cennetine giremez.” Gelin evlerimizi cennetlerimiz yapalım! Bunun için önerilen ve hatta denenip netice alınan “sihirli reçete” şöyle: “Ailemizle birlikte el açıp Allah’a dua ve ibadet etmek.”

Evet hep birlikte topluca! Ailemizle; birlikte namaz kılacağız birlikte dua edeceğiz. Birlikte Kur’an okuyacağız. Rabb’imize birlikte şükür edeceğiz. Ve her “elhamdülillah”ta Rabb’imizin bize nimetlerini O’nun tarafından nimetlendirildiğimizi düşüneceğiz.

Sihirli Reçete

Ailemizle birlikte Kur’an okuyacağız; 1 sayfa bile olsa.
Birlikte namaz kılacağız; 2 rekat bile olsa.
Birlikte Rabb’imizi zikredeceğiz 2 dakika bile olsa.
Birlikte dua edeceğiz; kendi kelimelerimizle dilimiz döndüğünce.
Birlikte bir aileye iftar ettireceğiz.

(Ama yemeklerin hazırlanmasına tüm aile katkıda bulunacak)
Bakın ondan sonra Rabb’imizin rahmeti nasıl iniyor tek tek evlerimize.
Nasıl olmazları olduruyor Rabb’imiz (cc).

Nasıl cennetten bir köşeye dönüşüyor evlerimiz.
Kalpler nasıl ısınıyor nasıl diriliyor çöle dönmüş yürekler...
Sonuca siz de inanamayacaksınız!

"Kocasi Kendisinden Memnun Olarak Olen Her Mumin Kadin Cennete Girecektir..Hadis-serif"

Allah CC. hakkımızda herşeyin hayırlı ve güzel olanını bizlere nasip etsin...

Kurduğumuz-kuracağımız yuvamızı CENNET BAHCESI yapsin InsaAllah...
Rabbime emanetsiniz Guzel Insanlar..

Alıntıdır.