Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Exclamation Evinizdeki Mahremiyete Dikkat

  Evinizdeki mahremiyete dikkat

  Evinizdeki mahremiyete dikkat

  Dışarıda nasıl ki mahremiyetimizin sınırları varsa evimizde de mahremiyetin bazı sınırları olmalıdır. Odalara girerken kapı vurmak ve sesli olarak izin istemek ev içinde de kılık kıyafetlere dikkat etme gibi aile içinde mahremiyet sınırlarına özen göstermek hem tarafların birbirine hem de yüce Mevlâ'ya saygının bir gereğidir. Ebeveynler bu mahremiyet anlayışını başka bir ifade ile utanma(haya) duygusunu küçük yaşlardan itibaren çocuklarına kazandırmakla yükümlüdürler. Çünkü sağlıklı bir mahremiyet duygusu geliştiren çocukların taciz riski daha azdır ve sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimi için temel oluşturur.

  Çocuğunuzda sağlıklı bir mahremiyet gelişimi için neler yapabilirsiniz?

  • Çocuğa ayrılmış olan odaya büyükler girerken kapıyı çalarak sesli olarak izin istemeleri çok önemlidir. Böylece çocuk hem kendisine değer verildiğinin farkına varacak hem de özel odalara girerken izin istenmesi gerektiğini büyüklerinden görerek öğrenmiş olacaktır.

  • 12. ayından sonra eğer çocuğunuzla beraber yıkanıyorsanız bu durumu değiştirin. Bu tür vücut yakınlığı sevimsiz kaçar ve çocuğunuzun zihninde karmaşık ilişkilerin doğmasına yol açar. Çocuk kendi bedeniyle anne ve babasının bedeni arasında sınırlar olduğunu bilmelidir. Böylece çocukta kendi bedeninin özel olduğu bilinci oluşur.

  • Çocuğunuza 3-4 yaşından itibaren kendi giyinmesini ve giyinirken genel olarak odasında yalnız kalması gerektiğini ses tonunuza dikkat ederek yumuşak bir üslupla anlatmaya çalışın. Özellikle misafirlerin yanında giyinilmemesi gerektiğini sık sık yineleyin. Odasında giyinen çocuğunuza kapısını ve penceresini kapalı tutmasını öğretmeye çalışın.

  • Çocuğunuzun tuvaletteyken kapısını kapalı tutması gerektiğini banyo veya tuvalete girmek istediğinde kapıyı mutlaka çalması gerektiğini öğretin. Böylece banyo ve tuvaletin özel bir alan olduğu fikri kafasına yerleşecektir. Eğer çocuğunuz lâzımlığa tuvaletini yapıyorsa dikkat edeceğiniz nokta lâzımlığı herkesin görebileceği bir yere koymamanızdır.

  • Yatak odanız da en az tuvalet ve banyo kadar önemlidir. Çocuğunuza siz yatak odasındayken kapının vurulmadan girilmeyeceğini öğretin. 'Ben giyiniyor olabilirim. Ve giyinirken yalnız kalmalıyım' gibi açıklamalar yapabilirsiniz. Ancak zaman zaman çeşitli sebeplerle geceleri yatak odanıza gelebileceğini düşünerek dikkatli olmanız gerekir.

  • Ev içi kıyafetlerinizde de dikkatli olmalısınız. Yani erkekler için göbekle diz kapağı arasının ve kadınlar için de göğüs ile diz kapağı arasının asgari olarak örtülü olması lâzımdır.

  Çocuğunuza mahremiyet anlayışını kazandırmaya çalışırken zorlayarak korkutarak katı bir disiplinle yaklaşmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ya söylenenin zıddını yapan yada konuşmayan özgüveni eksik bireyler karşımıza çıkabilir.

  Alıntıdır.
  ŞaŞMaZ and Sarı Seker like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsanların bilmeleri gereken konular.
  Harika bir paylaşım teşekkürler.
  Sarı Seker and KeLeBeK like this.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş