ÇALIŞAN KADIN VE İŞ HAYATI
Ey peygamber! Hanımlarına kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle de cilbablarıyla (dış elbiseleriyle) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır.

Bununla beraber çok bağışlayıcıdır çok merhamet edicidir."(5)
Bu âyet–i kerimelerle sabit olan tesettürün ehemmiyetini görmek çok zor değil. Lâkin yaşamak epey zor… Bu hanımlarımız yukarıda zikredilen bu iki âyeti yok saydılar ve hâlâ çalışmaya devam ediyorlar.

Diyelim ki o işyerinde kendisiyle birlikte çalışan meslek arkadaşı olan bir beyle aynı ortamda aynı havayı teneffüs ederek gerektiğinde konuşan onu dinleyen veya kazara göz göze gelen sonraları ilerleyen muhabbetler bu hanımları rahatsız etmeyecek mi? Ki sokağa çıkan bir hanım kendisini süzen bakışlara göz zinasını sunarak harama da ortak olmuyor mu? Sakın ha "Sokağa hiç çıkmayalım mı?" düşüncesi oluşmasın! Burada dikkat edilmesi gereken dışarıya çıkan bir hanımın giyim–kuşamına hâl ve hareketlerine tesettürüne ve dinimizin emrettiği şekilde gerektiği özeni göstererek çıkmasıdır.

"Evlerinizde durun İslâmiyet'ten önceki cahiliyet günlerindeki kâfirlerin kadınları gibi sokağa çıkarak yabancı erkekler ile karışmayın ve onlara ziynetlerinizi güzelliklerinizi göstererek sallana sallana yürümeyin." (6)

Kadınlarımıza verilen bu emri ve mesajı görmemek u Teâlâ'nın azabına uğramaya neden olacaktır. Bununla birlikte biz şunu da ifade etmek zorundayız: Mutlak sûrette çalışması gereken kadınlar bizi yanlış anlamasınlar. Hiçbir maddî dayanağı olmayan kadınlar evinin çoluk–çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamadığında daha kötü hâllerle karşılaşacaktır. Bunu engellemek için elbette çalışması gerekmektedir; fakat burada dikkat edilecek husus dininden ve inancından taviz vermeden hareket etmektir.

Ümmü Seleme Radıyu Anhâ anlatıyor:

"Ben Resûlullah'ın yanında idim. Yanımda Meymune bint. Haris de vardı. O esnada İbn Ümmü Mektum bize doğru geliyordu. (Bu vaka tesettürle emredilmemizden sonra idi) ve yanımıza geldi. Resûlullah bize:

"Ona karşı örtünün." diye emretti. Biz:
"Ey 'ın Resûlü! O âmâ ve bizi görmeyen varlığımızı tanımayan bir kimse değil mi?" dedik. Bunun üzerine Resûlullah:

"Siz de mi körlersiniz siz onu görmüyor musunuz?" (7) buyurdu.
Burada bakma yasağı fitne korkusu sebebiyledir. Çünkü kadınlar şehvetçe daha şiddetli akılca daha kıttırlar.

Alıntıdır.