Güzel günleri güzel değerlendirin

Çocuklarımız bizim yarınlarımız geleceğimiz ülkemizi emanet edeceğimiz evlatlarımız. Onları geleceğe hazırlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. En iyisi neyse onu almaya en kalitelisi neyse onu giydirmeye en tatlısı neyse onu yedirmeye çalışıyoruz. Bayramlar bizim için çok anlamlı. Babalarımızdan dedelerimizden çok şey gördük. Bayramı bayram gibi yaşadık. Çocuklarımıza da bayramı bayram gibi yaşatabilsek. Onları televizyonların karşısına hapsetmesek. Onları bilgisayar oyunlarıyla baş başa kalmalarını göz yummasak.

Bayramlarda baba bayram namazından geldikten sonra ev ahalisi hazır olur. El öpülür baba çocuklarına harçlıklarını verir. Sonra mahallede her komşu bir yemek alır siniye koyar ortak bir yerde buluşulur kilimler serilir. Hem bütün mahalle bayramlaşır hem de kahvaltı beraber yapılır. Çocuklar bu arada çoktan bayramlıklarını giymişler ve bayramı kutlamaya çoktan çıkmışlardır bile. Ya kendileri ya da ailecek kendilerinden büyük olanların evlerine giderler. Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öpülür. Sonra; sıra büyüklerin harçlık vermesine gelir. Kıymetli büyükler; bayramda lütfen cimrilik etmeyin çocuklara hayat dersi falan gibi öğütlerle geçiştirmeyin. Çok olmasa bile çocuklar elinizi öptüğünde size yakınlık durumuna göre 3-5 vermeye çalışın. Durumunuz müsait değilse şekerler alın hiç olmazsa onları verin. Sabahtan itibaren güleryüzlü olun. Eşinizle bari bayramda kavga etmeyin J küs olduğunuz akrabalarınız varsa onlara haber vermeden evlerine gidin. Büyüklük siz de kalsın. Birinci derecede akrabalarınızı eğer aynı şehirdeyseniz asla cep mesajıyla bayramı geçiştirmeyin. İşte size 9 günlük bayram tatili. Bayram tatilini yaz tatiliyle karıştırmayın. Bayram tatilinde bayram kutlanır. Kendi başınıza değil. Sevdiklerinizle arkadaşlarınızla akrabalarınızla ve hala yaşıyorsa anne ve babalarınızla. Eğer ahrete göçtülerse mutlaka kabir ziyareti yapmalı ve bayramda onları mahzun bırakmamalısınız. Onlar da evlatlarının gelmelerini beklerler. Bir Yasin-i Şerifle bir Fatiha’yı çok görmeyin.

Bayram bir neş'e ve sevinç günüdür. Bizler bu bayramda geçmişi ve geleceği hayâllerimizde yan yana getirerek muhteşem atalarımızın elleriyle gökçek yüzlü torunlarımızın başlarını aynı anda öper geçmiş ve geleceğin bütün mutluluklarını vicdanlarımızda duyarak sonsuz zevklere ereriz. Karamsar gönüller bundan bir şey anlamasalar bile geçmiş destansı bütün renk ve eğlencesiyle her bayram başlarımızın üzerinde bir gökkuşağı haline gelir ve bize en parlak ışıklı gece gösterileri ve donanma geceleri yaşatır.

Yurt dışında Noel bayramından önce bütün sokaklar süslenir evlerin içini bırakın dışı bile süsten görünmez hale gelir. Televizyonda o ay Noelle ilgili filmler dönmeye başlar. Merak ediyorum: bizim Ramazan veya Kurban bayramında “Bayram Sevgisiyle” ilgili kaç film var. Bizim çocuklar bayramlarda ne izliyorlar? Trafik kazaları kendini sanatçı zanneden daha kendi şahsiyeti oturmamış duygusal zekası kıt sadece para ve zevkten başka hiçbir şey düşünmeyen insanları mı seyrediyorlar. (Gerçek sanatçıları istisna tutuyorum). Bayram daha çok o sesi gür çıkan ama seviye noktasında aynı derecede yüksek olmayan insanların oluyor. Onlar eğleniyor çocuklarınız izliyor. Bu basitliği çocuklarınıza yapmaya hakkınız yok. Lütfen bayramı birilerinin sizin için programlamasına izin vermeyin. Bu bayramı siz planlayın. Evinize çakılıp kalmayın. Bayramı bayram gibi kutlayın. Çevrenizde durumu zayıf olan çocuğuna bir şey alamayan ailelere yardımda bulunun. Onların bayramda sevinmesi sizin insanlık vazifenizdir.

Ramazan bayramı günübirlikçilerin mesaj ve açıklamalarıyla anlatmak istedikleri bayramlardan çok farklıdır. Onların geçmişten ve gelecekten koparılmış alabildiğine ölgün ve solgun bayramları çocuklara şeker dağıtmak için tayin edilmiş birer gün olsalar bile kat'iyyen bayram sayılamazlar. Eğer yarın çocuklarımızın bu bayramı şeker bayramı olarak hatırlamalarını istemiyorsanız şimdiden hareket edin. Planlayın hazırlanın ve uygulayın.

Alıntıdır.