Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Gerdek (Zifaf) Gecesi

  Gerdek (Zifaf) Gecesi

  Evlenen bir çiftin ilk gecede gerdeğe girmesine "zifaf" denir. Zifaf gecesi nasıl davranması gerektiğini bilmeyen pek çok genç erkek ve genç kız bulunduğunu sık sık duyuyoruz. Bu gençler zifaf gecesine bir öcü gibi bakıyor ve geceyi nasıl geçireceklerinin şaşkınlığı altında adeta ecel terleri döküyorlar.

  Oysa zifaf gecesi korkulması değil sevinçle değerlendirilmesi gereken bir gecedir. İnsan bilmediğinden korkar. Bilmedikleri konular hakkında yeterli bilgi edinirse korkusu kalmaz. Evlilik yaşamı boyunca o gecenin anıları belleklerimizden silinmeyecek güzel izler bırakabilir. Yeter ki o gece nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olalım.

  Biz bu bölümde gençlerimizin ve genç kızlarımızın gereksinim duydukları bilgileri ayrıntılarıyla vermeye çalışacağız.

  Pek çok çift için bu gece aile yaşamının en önemli günüdür. Eşler birbirlerine karşı bu ilk gecede cinsel düzeyde de sevecen ve anlayışlı olurlarsa mutlu bir evlilik yaşamının temelini atmış olacaklardır.

  Bu olayın bazen yanlış bilgiler nedeniyle fazla büyütülmesi veya bu konuda bilgi sahibi olmama erkeği ve genç kızı heyecanlandırmakta mutluluğu tatmak yerine çevresinin beklentilerinin ağırlığı altında ezilmektedir. Erkek erkekliğini kız da bakireliğini kanıtlamak durumundadır. Erkekte başaramama korkusu kızda da cinsel ilişkiden aşırı acı duyacağı korkusu yaygındır. Bazı kesimde cinsel bilgi edinemeyen genç çifte düğün törenleri sırasında sağdıç ve yenge denen yardımcıları tarafından ayrı ayrı cinsel bilgiler verilir.

  Ülkemizde boşanmalar son 10 yılda iki misli artmıştır. Boşanma nedeni olarak ileri sürülen şiddetli geçimsizliğe sebep olan önemli nedenlerden biri de: cinsel uyuşmazlıklar ve cinsel sorunlardır.

  Yapılan araştırmalar ülkemizde cinsel sorunların bilgi yetersizliğinden kaynaklanmakta olduğunu vurgular niteliktedir.

  Bazı kesimde evlenen gençler cinsellik ile ilgili en sağlıklı bilgiyi sağdıç ve yengeden almaktadır. Düğün gününe kadar ailesinden cinsellikle ilgili herhangi bir bilgi alamayan gence adeta düğün töreninin bir parçası olarak kısa ve öz bir cinsel eğitim verilir. Evlilikte cinselliğin normal olduğu vurgulanır. Yöresel geleneklere göre büyüklerin evlilik ile ilgili deneyim ve bilgileri gençlere anlatılır. Bu bilgileri damada sağdıç geline yenge verir. Düğün töreni başlayınca sağdıç damat veya babası veya damadın yakın kan akrabası olan evli bir erkek tarafından seçilir. Sağdıcın mutlu bir aile kurmuş ve ailesine bağlı olmasına özen gösterilir. Yenge ise gelin veya annesi veya gelinin kan akrabası olan evli bir kadın tarafından seçilir. Yengenin de mutlu bir evlilik yapmış ve hoşgörülü olmasına özen gösterilir. Sağdıç düğün boyunca damada yenge de geline zaman zaman evlilik gerdek gecesi ve cinsellikle ilgili bilgiler verirler.

  Ülkemizdeki geleneğe göre ister şehirde ister köyde olsun gerdek gecesi en büyük rolü erkek üstlenir. Bekaretin bozulması fazla güç gerektirmez. Bu ilk birleşme şiddetli ve zoraki bir davranış olmamalı her iki eşe doyum sağlamalıdır. Gerdek gecesinin izleri bütün bir evlilik veya yaşam boyu unutulmayacağından eşler yanlış davranış veya gereksiz kırıcı sözlerden kaçınmalıdırlar.

  Erkek eşine şefkatli ve nazik davranmalı heyecanına sabırlı olmalıdır. Erkeğin saldırgan davranışı veya bekareti şiddetle bozmaya kalkması genç kızı cinsel ilişkiden soğutur ve bundan sürekli kaçmasına neden olur.

  Gerdek Gecesindeki Başarının Yolu; Cinsel Bilgidir:
  Gerdek gecesi. İlk gece. Üstüne şarkılar türküler söylenilmiş romanlar yazılmış nice gencin yıllar yılı düşlerine girmiş olan konu! Kimi çiftler için sanki cennete açılan bir kapı bir murada eriş. Kimi gençler için anlatılmaz bir kabus bir utanç uçurumu bir hayal kırıklığı bir dehşet zindanı... Gerdek...

  Bu gece hiç bir zaman küçümsenmemeli ve evlenen eşler ilk gece için bilgilenmeli ve dikkatle hazırlanmalıdır.

  Bir kadının evlilik hayatı boyunca cinsel soğukluk içinde kalması ya da erkeğin bir iktidarsızlık haline düşmesinde ilk gecedeki olayların kesin bir etkisi olabilir. Onun için evlilik hayatının bu önemli safhasının nasıl geçirileceği ve ilk cinsel ilişkide nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında doğru bilgilere sahip olmak gerekir.

  İlk Geceye Psikolojik Hazırlık:
  Bazı genç kızlar açıkça korkuyorlar ilk geceden. Ve bu korkunun giderek kendilerine egemen olmasından çekiniyorlar. İçlerinden bazıları var ki sırf bu yüzden yemeden içmeden kesilirler. Kafalarını kurcalayan sorulara karşılık bulamamanın üzüntüsü içinde ne yapacaklarını şaşırmış bir halleri olur. Kimisi "Acaba eşimi mutlu edebilecek miyim?" diye düşünür. Kimisi ise "Çok canım yanacak mı?" diye sorar kendisine. Bunun gibi çeşitli sorular rahatsız eder onları. Evet haklılar. Aslında ilk gece çok önemli. Üzerinde durulduğu kadar var. Ama bunun için paniğe kapılmamalı. Eğer bu konuda bilgi edinirseniz bütün evlilik hayatınızın mutlu geçmesini sağlıyacak anahtarı da elinize geçirmiş olursunuz."
  Günümüzde genç kızlarımızı saran ilk gece korkusuna aslında bilgisizlikten başka bir şey neden olmuyor.

  Bazı genç erkekler haram olmasına rağmen ilk cinsel ilişkilerini evlilikten önce genelevlerinde yaşamaktadırlar. Oralarda ise genç erkeklerin acemliğine saygı duyulmadan bir an önce işini bitirip parasını almak isteyen kadın tarafından genç erkekler hakaretlere uğramaktadırlar. Hatta bu hakaretler karşısında cinsel birleşmeyi bile gerçekleştiremiyen ereksiyona (penisin sertleşmesine) geçemiyen erkekler olmaktadır. Tecrübe kazanmak isteyen genç ömür boyu cinsel ilişkiden kadından soğumakta veya ereksiyona geçememek gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. O yüzden Allah'ın nikahsız cinsel ilişkiyi haram kılmasının hikmetlerinden biri de bu olsa gerek...

  Genellikle genç kızlar ilk cinsel ilişkiye korkulacak bir olay gözüyle bakarlar. Kızlık zarı denen şey nasıl bir nesnedir? Yırtılırken ne olur? Cinsel ilişki sırasında hele başlangıcında kendisi nasıl davranacaktır?

  Doğrusu şu ki bu sırada yalnız genç kız değildir benzer korkuları taşıyan. Erkek de çeşitli duygular içindedir. İşe nasıl başlamalı? Birdenbire mi yavaş yavaş mı hareket etmeli? Başaracak mıdır?
  İşte bu durumlarda eşler birbirlerini tamamlamak ve birbirlerine yardım etmek zorundadırlar. Çoğu zaman erkeklerin bu konuda büyük sorumluluklar taşıdığı söylenir yazılır. Bir dereceye kadar doğru sayılabilir bu. Ama büsbütün de doğru değildir. Çünkü sorumlu olan yalnız erkek değil genç kızdır da. Yani sorumlulukları eşit şekilde paylaşmaları... Bu yüzden genç kız onun sıkılganlığını arttıracak sinirlerini bozacak içindeki fırtınayı şiddetiendirecek hareketlerden kaçınmalıdır. Eşe yardım etmek yalnız erkeğin karısına değil kadının da erkeğine karşı görevidir.

  İlk birleşmede kadını en çok korkutan şey kızlık zarıdır. Oysa ki bu son derece basit bir problemdir... Çoğunlukla bu zar pek hafif bir acıma duygusu vererek yırtılır. İnce ve esnek ise duyulan acı belli belirsizdir. Kalın ise yırtılması biraz daha zor ve ağrılı olur... o Ama bunu gözlerde fazla büyütmemek gerekir. Kızlık zarının (< yırtılışı sırasında biraz kan da akar... Ancak bazı zar şekillerinde bu kanın akmaması da mümkündür.

  İlk gece ile ilgili güçlükler yalnızca kızlık zarı ve bununla ilgili sorunlar değildir elbette. Sinirsel gerginliği ile ilgili güçlükler bunlardan çok daha önemlidir.

  Zifaf gecesinde cinsel ilişki dakikaları yaklaştıkça hem gelin hem de güveyin korku ve heyecandan ekseriya sinirleri gerilmeye başlar. Bu gerginliğin doğurduğu bazı güçlükler vardır şimdi bunları açıklıyalım:

  Bir genç kız böyle korku ve gerginlik içinde olduğu zaman vajinanın etrafındaki kaslar gerilir ve bu nedenle vajina yolu diğer zamanlardakine oranla daha dar bir hale gelir. Bundan başka nasıl kalabalık bir halk önünde ilk defa nutuk vermeye çıkan bir kimsenin heyecandan ağzı kurursa aynı şekilde korku ve heyecan içinde bulunan bir gelinin de vajina içi kurur ve kayganlaşmaz. Böyle olunca erkeğin cinsel organının içeri girmesi güçleşir.

  Böyle durumlarda kadın vajinasının ıslaklık ve kayganlığını dışardan kullanılacak bir vazelin ile sağlamak gerekir. Bunun için de en iyi çare erkeğin organına boydan boya vazelin sürmesidir. Böylece penisin vajinaya girmesi kolaylaşmış olur. Çiftler bu gergin halleri geçirip iyice yatışıncaya kadar tatlı tatlı sohbet ederler ve beklerler. Heyecanları tamamen geçip ihtiraslı bir arzu duydukları zaman tekrar aşka başlarlarsa o zaman vajina çevresindeki kaslar gevşer ve doğal şekilde salgıyla kendiliğinden kayganlaşır. Bu durumda cinsel ilişki çok daha kolay ve rahat olur.

  Genç kız gerginlik ve heyecanının kolayca geçmiyeceğini tahmin ediyorsa o zaman bir sıcak su banyosu yapması çok yararlı olacaktır.

  Erkeğe gelince ilk cinsel ilişkinin heyecanı kendisini geçici olarak başarısız bırakabilir. Günlerden ve saatlerden beri bu dakikayı ve bu anı beklemiş belki son günler ve gecelerede karısıyla cinsel ilişkide bulunacağı bu anı düşünerek üreme organlarını ve sinir merkezlerini fazlasıyla yormuştur. İşte gerek bu heyecan gerekse o yorgunluk neticesinde erkek cinsel organının sertleşmediğini görebilir. Kimi erkek bu durum karşısında dehşete düşer şeref ve itibarinin mahvolduğunu karısının kendisini artık erkekten saymıyacağını düşünerek delice bir acıya üzüntüye kapılır. Hem kendini hem karısını büyük bir zevkten yoksun bıraktığı için sınırsız bir sıkıntı duyar.

  Eğer bu durumda iken kadını bilgisizce bir şey söyler ve anlayışsız davranırsa ağır ya da alaycı bir söz söylerse erkeğin hayatı boyunca sürüp gidecek bir şekilde incinmesine neden olabilir. Oysaki bu durumda olgun ve anlayışlı bir kadının yapacağı tek şey kocasına oldukça iyi davranmak gönül alıcı şeyler söylemek işi şakaya vurmak ve bunun sırf o ana özgü geçici bir tutukluktan geldiğini ve hiç bir öneminin olmadığını belirterek onun kendine tekrar güvenini kazanmasını sağlamaya çalışmaktır. Eğer kocasının tutukluğunun o akşam geçmiyeceğini sezerse kendisinden hiçbir talepte bulunmadan ilk cinsel birleşmelerini ertesi akşama bırakmak üzere onu yatmaya ve rahat bir uyku uyumaya davet etmelidir.

  Aslında böyle bir duruma düşmeyi önlemek için eşler daha zifaf odasına girer girmez cinsel ilişkiye girişmekten kaçınmalıdırlar. İkisi de bir süre oturup dinlenmeli sohbet etmeli hafif okşayış ve öpüşmelerle birbirlerine alışmalı ve ürkeklikleri gitmelidir. Ne zaman arzu ve ihtiraslarının adamakıllı uyandığını hissederlerse o zaman yatağa girmelidirler. Eğer vücut ve sinirleri adamakıllı yorgunsa bu yüzden içlerinde gerçek bir arzu duymuyorlarsa ilk cinsel birleşmeyi ertesi akşama bırakmak en iyi yoldur. Ayrıca şu da hatırlanmalı ki eşlerden biri isteksiz iken yapılan cinsel ilişki hiç de zevk verici ve tatmin edici olamaz.

  Eşler birbirlerine sakin olmaları konusunda telkinde bulunmalı ve birbirlerine moral ve güven vermeli. Birlikte karşılıklı sevgi ve anlayışla birbirlerine yardımcı olacakları konusunda söz verdikten sonra önsevişmeye başlamalılar.

  Kızlık zarının çeşitleri hakkında bilgisiz bazı erkeklerin kızlık zarının sert olduğu zanni ile normal cinsel birleşmede kızlık zarını yırtamıyacakları korkusu ile parmakla veya başka şeyler sokarak kızlık zarını yırtmaya kalkıştıkları duyulmaktadır. Asla böyle şeylere gerek duyulmamalıdır. Penisi sertleşen her erkek bu işi rahatlıkla ve kolayca başarabilir. Aynı şekilde genç kızlara da kızlık zarının yırtılması esnasında çok acı çekileceği korkusu yerleştirilmektedir. Bu bölümde detaylıca izah edileceği gibi gerdek gecesinde yeteri kadar fiziksel ve ruhsal uyarı ve ön sevişme yapılırsa kız cinsel birleşmeye güzelce psikolojik olarak hazırlanırsa aşk heyecanı esnasında hiç proplemsiz ve acısız bu iş başarılabilir. Toplu iğenin ucunun batması kadar veya soğan zarının yırtılması kadar kolay ve habersiz bile olabilir.

  Gerdekte Cinsellikten Önce Sevgi ve Aşka Önem Verilmeli:
  Kadın seks için seks yapmaz aşk için seks yapar erkek ise seks için seks yapabilir.

  Sevgisiz cinsel ilişki kadın için bir işkencedir. Oysa erkek yapısı bambaşkadır. Kimi erkek için aşk başka konu cinsel ilişki başka konudur. Hiç sevmediği bir kadınla da cinsel doyum uğruna yatabilir. Kadının durumu ise farklıdır.

  Erkek her şeyden önce kadın vücudu ile kadın ruhunu iyi tanımalıdır. Kadınlar belirli bir dış etki olmadan cinsel yönden fazla uyanmazlar. Bu bakımdan erkek önce ön sevişme ile ise başlamalı eşinde az çok bir uyanış gördükten sonra yaklaşmalıdır. Bu sırada sözden çok nazik şefkatli ve sevgi dolu hareketleri ile kadını kazanmaya çalışmalıdır. Kadınların vücuduna yaklaşmadan önce onların ruhlarına varabilmek çok önemlidir.

  Bir örnek verelim. Erkek kendisine öldüresiye düşman olduğunu bildiği ama cinsel yönden çekici bulduğu bir kadını imkan bulursa kollarının arasına alır öper okşar ve arzularını bu kadının üzerinden tatmin eder. Hatta yakın zamanlara gelinceye kadar savaş sonunda işgal edilen ülkelerin kadınları düşman askerleri için cinsel bir av olarak görülüyordu. Erkek öldürme tehdidi ile arzularına boyun eğen bir kadından bile zevk alabilir. Bu onun ruhsal yapısının tabii bir halidir. Ama kadın için böyle değildir. Kadın ancak beğendiği hoşlandığı erkekle birleştiği zaman gerçek orgazma varabilir.

  Genç kızın ilk birleşmede orgazm'a ulaşmasını da beklememelidir. Kadınlar evliliklerinin ilk günlerinde cinsel yaklaşmayı genellikle bir görev duygusu içinde yaparlar. Erkek eşinin soğukluğundan korkmamalıdır. Bu durum geçicidir. Kadınların çoğunluğu uzun bir süre sonra cinsel zevke ulaşırlar. Ancak burada dikkat edilecek bir özellik daha vardır. Bir çok kadın haksız yere soğuklukla itham edilirler. Soğuk kadın demek hasta kadın demektir. Vücutça ve ruhça sağlıklı olan bir kadının cinsel ilişkiye karşı soğuk olacağı düşünülemez. Erkek önce kabahatin kendisinde olup olmadığını araştırmalı ancak ondan sonradır ki karısından şikayetçi olmalıdır.

  Gerdekte Damadın Heyecanı:
  Bir çok damatlar da gerdek gecesinde gelinler kadar heyecanlıdırlar. Bu onların deneyimsizliklerinden gelir belki de. Belki de sevdikleri saydıkları eş olarak aldıkları kadına ilk olarak bu kadar yaklaşmanın verdiği heyecandan ileri gelir. Büyük bir heyecan hatta utangaçlığa kapılabilir.

  Gerdekte Geline Düşen Görev:
  Gelin bu konuda yumuşak yatkın şefkatli ve anlayışlı davranarak damada yardımcı olmalıdır. Yoksa damat gelinin kızlık zarını yırtacak kudrette bir ereksiyon (penis dikliği) bile sağlayamaz. Bu da ona dayanılmaz bir aşağılık kompleksi verir. Başarısızlığına tanık olan yeni karısını bir daha görmek istemeyebilir. Ondan kaçmak isteği yeni evliliği daha ilk geceden sarsar.

  Kızlığın Giderilmesi:
  Kızlık zarının bilimsel adı hmen'dir. Birleşme olduğu halde eşinden kan akmadığını gören erkek hemen onun namusundan şüphe edebilir. Çoğu kez eşini babasının evine yollar daha da kötüsü cinayete bile sürüklenebilir. Erkeğin kesin bir karara varmadan hele eşine hiçbir şekilde hiddet göstermeden durumu bir doktorla konuşması en uygun yoldur. Çünkü yarı bakire denilen kadınlar vardır. Bu tip kadınlarda penis zar'ı yırtmadan vajinaya girebilir. Çünkü zarın şekli çok değişiktir ortası tamamen açıktır. Bu gibi kadınlarda bir doktor müdahalesi olmazsa doğuma kadar bakirelikleri devam edebilir. Ayrıca vajina girişi geniş zarları dar ve fazla elastik olanlarda sayısız birleşmelere rağmen kanama görülmez.

  Gerdek Gecesi Yanlışları ve Hurafeleri:
  * Cinsel deneyimsiz gençler için gerdek gecesi bazen çevresi tarafından stres haline getirilmektedir. Oysa gençler düğün hazırlıklarının son günleri zaten yorgun haldedirler uykusuzdurlar bilgi eksikliği nedeniyle bir takım kuruntuları endişe ve korkuları olabilir.

  * İlk geceye böyle stresle giren çifte bu ilk cinsel ilişkiden çok fazla şey beklememesinin uygun olacağı söylenmelidir. Heyecan ve aşırı yorgunluk gibi haller cinsel yaşamı etkileyen olgulardır. Bu nedenle ilk gece genç kızın veya erkeğin ilişkiden kaçınması çok sık görünen bir durumdur. Çitf karşılıklı olarak anlayış göstermelidir. Sıkılganlık ve heyecanla cinsel ilişkiden kaçınan genç kızı eşi zorla ilk gece cinsel birleşmeye zorlamamalıdır. Aynı şekilde heyecan ve aşırı yorgunluk nedeniyle erkeğin hiçbir girişimde bulunamaması da olağandır. Böyle durumlarda gelin de akılcı olmalı ve esinin erkekliği ile ilgili gurur kırıcı davranış ve sözlerden kaçınmalıdır.

  Kanlı Çarşaf Rezaleti:
  İslamî kültürden uzak bazı bölgelerde çok kötü bir gelenek vardır. Damatla gelin gerdeğe girdikleri zaman dışarda kız ve erkek tarafından sonucu öğrenmek üzere yengeler bekletilir. Kız için de erkek için de bundan daha çirkin bundan daha iğrenç bir şey düşünülemez!

  * İslamî açıdan da karı-koca arasında gizli kalması gereken ve başkalarına antatılması gösterilmesi haram olan kanlı çarşaf olayı genç evlilerin bir ömür boyu çekecekleri utanç ve ızdıraplara vesile olmaktadır. Kapıda kanlı çarşaf bekleyen namus bekçileri (!) gençleri aceleye sevketmekte ve huzursuz etmektedirler. İleride genişçe izah edeceğimiz gerdek gecesinde cinsel ilişkiden önce yapılması gereken sohbet ön sevişme gibi eşleri birbirine yaklaştırıcı davranışların yapılmasına zaman bırakmamaktadırlar. Acelecilik ve beklenilme tedirginliği gençleri psikolojik baskı altına almakta ve kolay iş zorlaşmakta ve acelecilikten dolayı başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Başarı gösteremiyen erkek utançtan yerin dibine geçer... Ne yazık ki...

  Kedinin ciğer beklediği gibi kapı önünde kanlı çarşaf beklemek bekleyenin ve bekletenin en büyük ayıbıdır. Bir ömür boyu bu cahilliğin utancını nasıl yaşarlar?!

  Ama kurtuluş yoktur. Ertesi gece kapıda yine nöbetçiler bekler. Bu şekilde utanç yüzünden eşini öldüren ya da intihar eden erkekler görülmüştür. Diğer taraftan cinsel birleşmeye karşın beklenen kanı görmeyen erkek genellikle kapıda bekliyenlerden çekinerek yalnız kendilerini ilgilendiren bir meseleyi aralarında halletmek imkanından yoksun bulunduğu için günahsız karısını kovar. Tıbbî araştırmalar yapmadan namuslu kadına iftira atan ve açıkça zina ile suçlayan erkek tıbbî araştırma sonucunda gelin kız çıkarsa (İslam Hukukuna göre) iftira cezası olan 80 sopayı hak eder.
  Bütün bunlar göz önüne getirilecek olursa erkeğin de kadının da çevrenin de ilk gece çok dikkatli ve anlayışlı olmaları gerekir.
  Gençler anneler ve babalar! Sakın bu ahlaksız davranışa kalkışmayın ve izin de vermeyin.

  * Böyle bir baskı ve kontrol altındaki cinsel ilişkiden beklenen netice alınamayınca gelin damat ve diğer akrabalar arasında üzücü ve kırıcı olaylar ve lüzumsuz kavgalar meydana gelmektedir.
  Sevgili Peygamberimizin eşler arasındaki cinsel konuların açıklanmaması hakkındaki emirlerinden birisi de şöyledir:

  "Kıyamet günü Allah katında insanların en şerlilerinden biri de eşiyle sevişip ilişkide bulunduktan sonra aile sırrını (cinsel davranış özelliklerini) açığa vurandır."
  (Müslim Nikah:2 Nn:1437.)
  * Diğer önemli bir konu da cinsel birleşmeye rağmen kızdan kan gelmemesidir. Kızlık zarı başlığı altında bu konuya oldukça geniş yer verdim. Burada tekrar belirtmekte fayda olduğu kanısındayım. Bazı kızlık zarları fazla dar değildir veya elastikidir ve kamışın rahatça girip çıkmasına rağmen yırtılma olmayabilir. Ender olarak bu gibi durumların görüldüğünü unutmamalıyız. Yanlış değerlendirme yapmamak için ve mahkemede sonuçlanan bir adli olay meydana getirmemek için tarafların olayı büyütmeden bir hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvurarak kızlık zarı muayenesi yaptırmaları uygun olur. Bu şekilde gerçek ortaya çıkar ve genç kız masumsa hayatı boyu çekeceği suçlamalardan kurtulmuş olur.

  Netice olarak; gerdek gecesinin mahremiyeti gelin ve damat arasında kalmalıdır. Kanlı çarşaf gibi yanlış ve İslam dışı örfler kaldırılmalıdır. Lüzum görülürse gereken kontrolü damat kendisi yaptırmalı ve işi büyütmeden halletmelidir. Kız sağlam ve temiz çıktığı zaman bir ömür boyu karısına karşı mahcup olmaması açısından erkek işi gürültüye ve yaygaraya vermeden karşılıklı konuşarak birbirlerine şüphe ile bakmadan nezaket ve saygılarını bozmadan uzman doktora birlikte gidip işi tatlılıkla halletmeleri daha uygundur.

  * İlk gece hakkında bir başka yanlış kültür de "Erkek ne kadar sert olursa karısını ne kadar fazla korkutursa bu korku ömür boyu itaati gerektirirmiş!"

  Kadın kocasına iki şekilde saygı duyar. Birisi kocasından çok korkan ve nefret eden bir kadın. Aslında kocasını hiç sevmez zerre kadar da saygı duymaz. Fakat zülmünden korkusuna saygılı gibi görünür. Cahil ve kişiliksiz koca da birileri tarafından saygı görememenin sıkıntısını karısının saygısıyla giderir. Başkalarının yanında karısına bağırmanın "erkeklik" tadına varır. Tıpkı karısına bir tek sözü geçmeyen bazı komutanların askerinin kendi karşısında put gibi durduğunu yine bir vesile ile karısına göstermesi gibi. Cahil kişiliksiz ve kompleksli koca da karısının kendisinden nasıl korktuğunu başkalarına gösterme gayretindedir.

  İlk gece bilhassa erkeğin en fazla nazik olması gerektiğini sevgi kanatlarını en sonuna kadar açması gerektiğini morallerin en yüksek derecede olması gerektiğini bilmeyen veya yanlış anlayan bir kısım da ilk gecede erkeklik gösterisine kalkışmaktadır. Veya böyle tavsiyeler almaktadır.

  Saygı korku ile kazanılmaz sevgi ile kazanılır. Sevgi ile kazanılan saygı insanı mutlu edenidir.

  * Toplumumuzda dikkat edilmeyen konulardan biri de; düğün günü gelin ile damadın psikolojilerine hiç dikkat edilmeden onların üzüleceklerine dikkat edilmeden aileler arasında ufak tefek bazı meseleler yüzünden tartışmalar yapılmaktadır. Bundan da gelin ile damadın moralleri bozulmakta ve ilk gecede birbirlerine duyacakları mahcubiyet cinsel hayatlarına etki etmekte ve mutluluk mutsuzluğa dönüşmektedir. İlk gecede yaşanan bu olumsuzluk bir ömür boyu sürmektedir.

  Kısacası ilk gecede korku üzüntü ve buna benzer şeyler çok yanlıştır. İnsanlık dışıdır. Genç evlileri başarısızlığa itmektedir.

  * İlk gece hurafeleri bitmez. Eşik altına sabun konmaktadır. İlk çocuk erkek olsun diye.

  Halbuki erkek evlat isteyip de kız çocuğunu istemeyenler için Allah'ın koyduğu bir tarif var: "...onlara kız çocuğunuz doğdu diye müjde verilince yüzleri utançlarından simsiyah kesilir.." "...Kızları olduğu için halktan utanıyor o çocuğu yaşatsınlar mı (diri diri) gömsünler mi diye düşünüyorlardı..."
  (Kur'an-ı Kerim Nahl Suresi: 5859.)

  İslamdan önceki cahiliye dönemindeki cahiller böyle düşünüyorlardı. Şimdiki cahiller de aynı düşüncenin tesiri altına girmekte ve ilk gecede eşiğe sabun koymaktadırlar. Teller bağlamaktadırlar. Halının altına gelinlik koymak kadını karyolaya bağlamak (kocasına bağlı olsun diye) gibi insanlık ve İslam dışı bir sürü hurafeler ve zulümler...

  İslamı bilmemek insanları böyle şaşırtıyor işte. Kimi kadına zulmeder kimi kendine zulmeder. Kimi çocuğa zulmeder. Kimi de hayvana zulmeder...

  İlk Cinsel Birleşme Ve Sonuçları:
  İlk gece ve cinsel birleşme için eşler psikolojik ve cinsel bilgiler yönünden hazırlanmalı bilgilendirilmelidirler. "Aman aceleye getirme!" uyarısı yüzde doksan dokuz kulak ardı edilecektir. Nice zamandır hayalini kurup dört gözle beklediğiniz bu işi gerçekleştirmek için acele etmenizden doğal bir şey olamaz. Sizi kaygılandıran noktaları bir an önce çözümleyip geride bırakmayı istemek de doğaldır. Kaç zamandır kafanızı kurcalayan "acaba"lara bir an önce çözüm bulmak için sabırsızlanmaktan daha doğal bir şey de olamaz. Kısacası ağırdan almak konusundaki tüm uyarı ve kararlara karşın duyduğunuz kaygı merak ve heyecan büyük bir olasılıkla sizi evliliğin ilk cinsel birleşmesinde aceleci olmaya itecektir.

  İnsan cinsel birleşme konusunda ne kadar çok şey duymuş ya da okumuş olursa olsun bu olayda kendi vücudu kendi benliği yer aldığı zaman iş tamamen değişir.

  Genç bir hemşire şöyle itirafta bulunmuş: "Evlenmeden önce çok şey bildiğimi sanıyordum. Anatomi fizyoloji okumuştum okulda. Doğum odasında çalışmıştım. Bir sürü konuşma tartışma da dinlemiştim. Ancak cinsel ilişkide bulunan kişi ben olunca durum bambaşka oldu."

  Kadının ilk cinsel birleşmeye karşı duyduğu tipik yaygın tepki bir düş kırıklığıdır: "Bunca lafını duyduğum şeyin olup olacağı bu muymuş?"
  Kadın ilk cinsel birleşmesinde büyük olasılıkla orgazm olmayacaktır. Erkeğin tipik tepkisi çok çabuk orgazm olarak erken boşalmaktır.
  Gene tipik olarak hem kadın hem de erkek büyük bir ihtimalle kendilerinde bir eksiklik olduğuna inanarak suçluluk duygusuna kapılacaklardır ki bu tamamen yersizdir.

  Ne var ki burada bir ayrıma parmak basmak gerek: Aynı sorunlar evlilik ilerlediği halde düzelmiyor sürüp gidiyorsa o zaman eşlerin cinsel yaşantısında gerçek bir aksaklık var demektir. Yürümeye yeni başlamış bir çocuğu ele alalım. Adımları sarsaktır sendeler düşer kalkar gene sendeler üzülür gene dener. Ve sonunda yürümeyi başarır. Gelgelelim aynı çocuk üç dört yaşında hala bir yaşındaki gibi "sendeliyorsa" durum değişir.

  Yeni evlenen çiftlerin çoğunluğu birbirlerine alışmamışlardır alışmaları gerekir. Birbirlerinin neyi sevip sevmediklerini vücutlarının ritmini öğrenmeleri gerekir. İlk birleşmede eşlerin ikisinin de güvensiz olması doğaldır. Bu güvensizliğin doğal olduğunu bilirseniz gerginliğiniz korkularınız azalabilir ki bu da çok önemlidir. Çünkü bir kez "Eyvah bir bozukluk var" diye korkuya kapıldınız mı gerçek bozuklukların baş göstereceğinden emin olabilirsiniz.

  Gerdekte genç kızın bakireliğinin sona erecek olması nedeniyle hem kendinin hem de eşinin kaygı duymaları ve gerilim içinde olmaları da olağandır. Kadının gerginliği çoğunlukla vajina girişindeki kasları büsbütün sıkıp büzer. Sinirlerimiz gerilince boyun boğaz omuz kaslarımız sıkışmaz mı? Bu da böyle bir sıkışmadır işte. Kimi zaman gerginliğimizi fark edebilirsek kaslarımızı kendi kendimize bilinçli olarak gevşetebiliriz. Kimi zaman da kaslarımıza söz geçiremeyiz.

  "İlk gece"de cinsel birleşme sırasında gelinin geleneksel olarak çektiği can acısının başlıca nedeni vajina girişindeki kasların aşırı sıkışıp gerilmesidir. Vajinaya giriş yapmaya çalışan erkek cinsel organı penis bu işi gerçekleştirebilmek için vajina girişini zorladıkça kadın can acısı duyacaktır. İşte bu kasları kadın bilinçli olarak bir dereceye kadar gevşetip gevşek tutabilir. Başarılı bir ilk gece yaşamak isteyen kadınlar evlenmeden önce bu kasları büzüp gevşeterek alıştırma yapılmalıdır. İlk birleşmenin heyecanı sırasında bu alıştırmaları hatırlayıp uygulayabilirlerse ilk birleşme sırasında daha az can acısı duyacaklardır.

  Kadının aşırı gerginliği önlemek için yapılabilecek olan başka bir şey de kızlık zarı konusundaki masalları açıklığa kavuşturmaktır.
  Bazı kadınlar: "Genç kızlığımda kızlık zarım duvar gibi bir zar sanır öyle kalın sapasağlam bir zar ki ilk gecede zavallı kocam bunu yırtıncaya kadar akla karayı seçecek!" zannederler.

  Bazı kadınlarda "Kızlık zarım yırtılırken büyük ıstırap çekeceğim" zannındadırlar.

  Gerçekte kızlık zarı vajina girişini ancak kısmen kapayan oldukça ince bir zardır. Tümden kapalı olması imkansızdır hiç değilse adet kanı oradan akacaktır. Kızlık zarı aralığı kiminde çok küçük kiminde nispeten geniş olur. Kimi kızlık zarı oldukça kalın kimisi ipinceciktir. Ne var ki kızlık zarı elastik bir dokuda olduğu için zardaki aralık kas gevşetmesi ile ya da penisin zorlanmasıyla genişlerse bu durum biraz kanamaya ve geçici bir ağrıya neden olur ama vajinanın kendisi herhangi bir zarar görmez.

  Adet sırasında tampon kullanan genç kızlarda zar gevşemeye alışmıştır. Buna rağmen genç kız ilk birleşmede çocukluktan kalan "iyi bir kız" olma isteği nedeniyle kendini bilinçsiz olarak gerebilir.
  Biz dönelim ilk geceye. Kaslarını kontrol etmeyen kadının ilk birleşme heyecanı sırasında iyice gerginleşmesi doğaldır. Üstelik normal olarak cinsel heyecanlanma sırasında vajinanın iç duvarlarının sızdırdığı kayganlaştırıcı nemlendirici salgılar da bu gerginlik yüzünden iyice kıtlaşacaktır. Bu yüzden kızlık zarı normalde olduğundan çok daha kalın ve gergin duracaktır.

  Bu da erkeğin girmeyi gerçekleştirebilmek için biraz güç ve baskı kullanmasını gerektirecektir. Böyle bir durum eşlerin ikisi için de ürkütücü bir durumdur! Kadın saldırıya uğramış gibi olurken erkek üstüne düşeni başarabilmek uğruna sevdiği kadına ıstırap vermek zorunda kalarak dehşete kapılabilir.

  Birleşmeye biraz ara vermek konuşmak dinlenmek birbirinizi yüreklendirmek kimi durumlarda başarıyı kolaylaştırabilir. Biraz krem kullanmak da yarar sağlayabilir.

  Eşlerin ilk birleşmeler sırasında düşebilecekleri en ciddi yanılgı herhangi bir nedenle soğukluğa kapılıp duygusal yönden birbirlerinden uzaklaşmalarıdır. Böyle bir tutum kişinin kendi kendini ve karşısındakini suçlamasına yol açar. Gerginliği artırır ve yeni başarısızlıklara yol hazırlar. Böyle bir durumda kişinin kendi kabuğuna çekilmesi de yanlıştır. Sevgi anlayış ve hoşgörüye her zamandan çok ihtiyaç vardır.

  Sarılmak okşamak sevmek. Tatlı yüreklendirici umutlandırıcı sözler fısıldamak yapılması gerekenler bunlardır. Sizin kişisel olarak yapmanız gereken ilk ve başlıca şey de şunu hatırlamaktır. Bu ilk gece yalnızca bir başlangıçtır ve ön sözdür asıl öykü daha sonra gelecektir.


  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gerdek Gecesi Adabları ve Diğer Meseleler

  Sünnet ve meşru olan nikah akdi tamamlandıktan sonra iki eş dünya evine girmek maksadıyla zifaf gecesi ve bir araya gelme anı için maddî ve ruhî hazırlığa başlarlar. Bu bölümde; İslam'ın evlenecek olan çiftlerle ilgili zifaf gecelerinde yapmaları gerekli olan adab ve takip etmeleri lazım gelen yolu izah edeceğiz. Söylenilenler yapıldığı takdirde düğün ve zifaf geceleri Allah'ın rızası doğrultusunda ve İslam'ın adabına uygun olarak yapılmış olur.

  Zifafa Hazırlık:
  * Yukarıdan beri anlattığımız gibi gerekli maddi ve manevi temizlik ve hazırlıklar tamamlanır. Temiz bir banyo güzel giyim güzel koku sakal-bıyık traşı ağız temizliği...gibi

  * Zifaf odası özel hazırlanmalıdır. Mümkün mertebe gürültü kalabalık ve huzur bozucu etkilerden uzak olmalı rahatsız edilmeme konusunda güvenli bir yer olmalıdır.

  * Başkalarının ikamet ettiği bir evde veya dairede zifaf olacaksa en iyisi evdekilerin o akşam orayı terkedip gelin ve damadı başbaşa rahat bırakmalıdır. Bu mümkün değilse evdeki diğer misafirler evi çabuk terketmeli kalanlar erken yatmalı yani el-ayak çekilmeli kapılar kapanmalıdır. Gelin ve damat her türlü endişe ve huzursuzluktan kanlı çarşaf gösterme stresinden uzak ve güven içinde olmalıdır.

  * Banyo teşkilatı kolayca kullanılabilir ve rahat bir ortamda olmalıdır.
  * Düğün gününü belirlerken gelinin adet günlerin! göz önüne almalı ve düğün günü temiz günlerine göre ayarlanmalıdır.

  * Bütün bir ömür boyu ve özellikle düğün günü ve gecesi alkollü içkilerden kaçınılır. Zira alkollü içkiler haramdır ve cinsel mutluluğun da amansız düşmanıdır. Tarlaya sarhoş tohum atmak en büyük hatadır.

  Bütün bunları açıkladıktan sonra şimdi de evlenecek olan kişinin zifaf gecesinde yapması gerekli olan şeyleri ve zevcesinin yanına girdiği andan başlamak üzere cinsel ilişkinin bitimine kadar olan merhalelerde riayet edilmesi gerekli olan durumları izah edeceğiz.
  Herkes bilsin ki İslamî kültür ve adetlerimiz bize her şeyi hatta zifaf gecesindeki edebi ve cinsel ilişkinin temel kaidelerini dahi öğretmiştir. Bu merhaleler aşağıdaki şekildedir:

  * Gelinlik elbisesini giymeden önce gelin kız abdest alır iki rekat şükür namazı kılar ve dua eder.

  * Düğün gecesi damat en yakın camiye yatsı namazına gider. Camiden gelince düğün evinin kapısı önünde cemaatle birlikte dua edilir. Zifaf illa gece olmaz. Gündüz de olabilir ama daima gecenin sessizliği ve sakinliği tercih edilir.

  * Duadan sonra damat büyüklerin elini öper ve damat içeri katılır.
  * Damat euzü besmele çekerek sağ ayağıyla gelinin odasına girer.

  Zifaf Odasında:
  * Damad güleryüz ve neşe ile gelinin odasına girer eşine selam verir. İçerde yenge veya büyükler var ise büyüklerin elleri öpüldükten sonra içerdekiler de damatla geline mutluluklar dilerler ve odadan çıkarlar. Kapı besmele ile kilitlenir. Damat elini gelinin başına koyarak besmele ile Hz. Peygamberin tavsiye ettiği duayı okur:

  "Sizden biriniz bir kadınla evlendiği vakit elini onun alnına (perçemine) koysun besmele çekerek Allah'ın adını ansın sonra da bereketle dua ederek şöyle desin:

  - Ey Allahım! Senden onun hayırlı olanını ve hayırlı olan huy ve tabiatını dilerim yine onun şerlisinden ve şerli olan huy ve tabiatından sana sığınırım." (Buhari Ebu Davud Nikah: 46).
  * Bu duadan sonra damat gelinin yüzünde örtülü bulunan örtüyü kaldırır ve yüz açımı olarak hazırladığı hediyesini takdim eder. Geline hoşgeldin der tebrik eder ve tokalaşırlar. Birbirlerinin yüzüne sevgi şefkat ve mutlulukla bakışırlar...

  * Gelin de ayakta damadın tebriğini kabul eder güler yüzle karşılık verir. Lüzumsuz somurtkanlık ve çekingenlik gösretmemelidir.

  Mutluluklar tek taraflı olmamalı ve paylaşılmalıdır. Karşılık görmeyen iltifat ve sevgi yarımdır.

  * Sonra damat ile gelin böyle mutlu bir evlilik kurdukları için Cenab-ı Hakka şükür olarak ikişer rek'at şükür namazını birlikte veya ayrı ayrı kılarlar. Namazdan sonra da Cenab-ı Allah'a ellerini açarlar kendilere verdiği bu nimetlerden ve mutluluktan dolayı şükrederler. Bu mutluluklarının devamı dünya ve ahiret saadeti için birlikte dua ederler. Cenab-ı Hakk'tan hayırlı evlat helal ve bol rızık dilerler ve şöyle dua ederler gelin de amin der:

  "Allah'ım! Eşimi ve ailesini benim için bereketli kıl. Beni ve ailemi de eşim için bereketlendir. Hayırlarda birleştirdiğin sürece bizi birlikte yaşat. (Dünya va ahiret mutluluğumuz için) ayrılık gerektiğinde bizi ayır." (Taberani (2/21-3)).

  Bu dua ayrı ayrı da yapılabilir.
  * Damat gelinin yatsı namazını kılıp kılmadığını sorar ve kılmamış ise kılmasına müsaade eder. Tabii adetli olup olmadığını da sorar ve ona göre davranır. Eğer adetli ise cinsel birleşmeye girmez sabreder sohbete başlarlar.

  * Sohbet: Sonra damat güleryüzlü sevecen tavırla eşine yaklaşır. Gönül alıcı tatlı sözler söyler. Eşine iltifatlar eder mutluluğunu bildirir. Aynı şekilde gelinin de güler yüzle ve tatlı tebessümlerle karşılık vermesi damadın moralini yükseltir. El ele gönül gönüle göz göze ve omuz omuza vererek kendileri için hazırlanan kuru yemiş cinsinden şeyleri hem yerler hem de tatlı tatlı sohbet ederken heyecanlarını giderirler. Birbirlerine yiyecek ve tatlı ikram ederler. Şakalaşırlar.

  İmam Ahmed Müsned'inde şu rivayeti zikretmiştir:
  "Esma Binti Yezid b. es-Seken şöyle dedi: Ben Hz. Aişe'yi (r.a) bakılması için süsledim sonra Peygamber (s.a.v) onun yanına geldi kendisine büyük bir bardakla süt getirildi ve o sütten içti sonra sütü Hz. Aişe'ye verdi Hz. Aişe utandı ve başını eğdi." (Ahmet b. Hanbel.)

  Diğer bir hadiste de Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  "İman bakımından en kamil mü'min ahlakı en güzel olan ve ailesiyle en çok şakalaşandır." (Tirmizi. Nesai.)
  Bir diğer hadiste de:

  "En hayırlınız ailesine en çok hayırlı olanınızdır ben de içinizde aileme en çok hayırlı olanınızım." buyurdu. (Tirmizi.)
  * Bütün günün yorgunluğu ve stresi giderilinceye kadar sohbete devam edilir... Mesela evlilik hayatlarında takib edecekleri müşterek çizgiden ve hedeflerinden evlilikten beklentilerinden bahsederler. Damat gelinin heyecanı ve ürkekliği gidip sakinleşinceye kadar acele etmemelidir. Çünkü gelin ilk defa yabancı bir erkekle başbaşa buluşmanın ona tamamiyle yakınlaşmanın özel konuları konuşmanın utancını yaşar. Kızlığın bu hali normaldir hoş karşılanmalıdır. Gelin konuşmaktan ona açılmaktan çekinse bile damat samimi sohbet ve yakınlığı sabırla sürdürmeli onun gönlüne yavaş yavaş tatlı ve güvenli konuşmaları ile girmelidir. Gelinin güleryüz ve samimiyetle dinlemesi ve gülümsemesi arasıra hafif karşılık vermesi kafidir.

  * Bu ilk gecede eşler birbirlerine karşı nezaketi elden bırakmamalıdırlar. Eşler birbirlerini üzecek davranış ve tavırlardan kaçınmalıdırlar. Gündüzün yorgunluğunu ve stresini hatırlatıcı söz ve hareketlerden de kaçınmalıdırlar.

  * İlk olarak bir erkeğe kendini teslim eden bir kız için ilk gece çok önemlidir. O anda erkeğin geniş şefkat ve sevgi kanatlarına ihtiyacı vardır. Bir kadın kendisini teslim ettiği ilk erkeği asla unutmaz. Eğer kadın ilk zifaf gecesinde tatlı heyecanlar ve güzel bir ön sevişme yaşamışsa sevgi sabır nezaket ve geniş bir anlayışla karşılaşmışsa o erkeğe ömür boyu minnettar kalır. Ve ömür boyu ilk gecenin tadını unutamaz. Hatta o adam o kadını sonradan terketse hayal kırıklığına uğratsa da kalbindeki o esrarlı hatıra daima yaşar.

  * Halk arasında yanlış bir tabir vardır; "Kedinin bacağını ilk günden ayırmalı." Yani daha ilk gecede sert davranmalı ve itaat için gelinin gözünü korkutmalı derler. Halbuki bu söz ve böyle bir davranış çok yanlıştır. Gönülde tamiri mümkün olmayan derin yaralar açar. Ömür boyu sürecek kırgınlığın temelini atar...

  * Zifaf gecesi erkeğe girişkenlikten ziyade çekingenliği ve nezaketi emreder. İlk gecede erkek alacağından çok vermek zorundadır. Bir kadının zifaf gecesinde yaşadıkları ileride erkeğine karşı duyacağı sevgi ve davranışlarını belirler.

  * Bilinçli bir erkek sert hareketlerden sürekli olarak kaçınır. Daha odaya girer girmez gelinin giysilerini adeta parçalarcasına çıkartmak ve yıllardır hasret kaldığı ilişkiyi bir an önce gerçekleştirmeye kalkmak gelini paniğe uğratacağı gibi her iki taraf da bu anın olumsuzluğunun etkisinden uzun yıllar kurtulamazlar. O nedenle erkeğin çok sevecen romantik hassas ve yumuşak davranışlar içinde olması gerekir.

  Romantik Girişimler:
  * Eşler kendileri için hazırlanan kuru yemiş v.s. yedikten ve sohbeti koyulaştırıp birbirlerini birazcık olsun tanıyıp aralarında bir miktar samimiyet oluşunca damat yavaş yavaş geline yaklaşır öncelikle elleri ile geline nazik ve şefkatli okşamalarla dokunma alışkanlığını kazanır ve gelini de dokunmaya alıştırır... Sonra öpmeye alışır ve gelinini de alıştırır... Damat asla aceleci ve kaba davranmamalıdır. Artık evlendik ona istediğim gibi sahip olurum diye düşünmemelidir yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı.

  * Bir müddet sonra gelinin gerginliğinin ve tedirginliğinin gittiğini hisseden damat oda ışığını olabildiğince loş hale getirir. Bu hal gelinin rahat soyunmasını sağlar. Özellikle gelinin rahat olabilmesi için soyunurken damadın geline arkasını dönmesinde yarar vardır. Ekseriya gelin erkeğin karşısında ilk defa çıplak olarak görünmekten ve erkeği de çıplak olarak görmekten ürküp dehşet ve korkuya kapılabilir. Burda da erkeğin anlayışlı ve sabırlı olması gerekir. Hatta gelinin utangaçlığını gidermek için iç çamaşırların yatağın içinde de çıkarılması psikolojik yönden daha rahatlatıcı olur.

  * Cinsi münasebette eşler iç çamaşırlarını da tamamen çıkarmalıdırlar. Zira elbiseleri çıkarmak bedeni rahatlatır hareketi kolaylaştırır ve tenlerin birbirine dokunması lezzeti artırır. Cinsel ilişki sırasında eşlerin soyunması helaldir. Ancak olgun iman Allah'a ve meleklere karşı utanmayı gerekli kıldığı gibi örtünmeyi de güzel kılmaktadır. Bu örtü cinsel ilişkiyi engelleyici olmamalıdır. Hafif bir örtü olabilir.

  Bu konuda rivayet edilen hadiste Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  "Allahü Teala haya sahibi ve settar (örten)'dir. Haya ve örtmeyi sever." (Ahmet b. Hanbel. Tirmizi. Ebu Davud.)

  Diğer bir hadiste ise Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  "Çıplaklıktan sakının zira büyük abdest ve kişinin zevcesi île cinsi temasta bulunması hariç sair hal ve zamanlarda sizinle beraber olan ve sizden asla ayrılmayan (melekler) vardır. Onlardan haya edin ve onlara saygı gösterin" (Tirmizi.)

  Cinsi münasebette örtünmenin efdal olduğunu teyid eden bir rivayette şöyledir:

  "Biriniz eşi ile cima yaparkan iki vahşi eşek gibi örtüden büsbütün arınmasınlar." (Tirmizi.) Örtünmeyi öğütleyen hadislerinde Allah'ın Resulü şöyle buyurmaktadır:

  "Biriniz eşiyle cinsi münasebette bulunduğu zaman eşi ile kendisinin arkasına bir örtü alsın.

  Eşler iki vahşi eşek gibi örtüden (büstünün) arınmasınlar." (Müslim Hayz:10.)

  Aşk Oyunları:
  * Sevişmek sünnettir: Cinsel temasın adaplarından biri de henüz cinsel ilişkiden önce eşlerin oynaşması sarmaş dolaş olması ve öpüşmesi sünnettir. Cinsî münasebetin bedeni (cinsî) tatmîne erdirici olabilmesi için ilişkiden önce sevişilmesi şarttır. Bu sevişmede gelinin kendini tabiî akışa serbest bırakması yeterlidir.

  *Erkek yatağa girdiğinde elleriyle gelinin saçlarını okşamalı gözlerine tatlı tatlı bakarken ona saçlarının gözlerinin kaşlarının burnunun vb. ne kadar güzel olduğu hakkında tatlı sözler söylemelidir.

  * Eşler yatakta da tatlı sohbetle ürkekliklerini giderdikten ve birbirlerine alıştıktan sonra yavaş yavaş önsevişme denilen öpmeler okşamalar ve aşk fısıltıları ile aşka başlamalıdırlar.

  * Aşk Fısıltılarının Aracı Kılınması:
  Hz. Peygamber (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyurdu:
  Hiçbiriniz eşiyle hayvanlar gibi -sevişmeksizin- cinsî münasebette bulunmasın. Arada bir elçi bulunsun. Soruldu:
  - Ya Resulellah! SÖzünü ettiğiniz elçi nedir?
  - Aşk fısıltıları ve öpüşmedir. (İhyau Ulûmiddin İmam-ı Gazali K.Nikah Adabü'l-Muaşeret 2/64.)

  Yine Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu:
  "Üç şey acizlik ifade eder: ..Bunlardan biri de kişinin fısıldaşmaksızın sarmaş dolaş olup eğlenmeksizin eşi veya cariyesi ile cinsi münasebette bulunması; eşi orgazm olmadan (boşalmadan) boşalıp işini bitirmesidir."

  Halbuki gelin ile öpüşme oynaşma ve sarmaş dolaş olmanın; nefsi cinsel münasebete hazırlama duyguları harekete geçirme ve cinsel ilişki lezzetini arttırmadaki etkinliği inkar edilemez.

  Bu sebeple damat cinsel birleşme esnasında -hadiste geçtiği gibi- eşinin de onunla birlikte tatmin olmasını ve orgazmım (boşalmasını) gözetlemesi gerekir. Onun için erkeğin kendisini kontrol altında tutup acele etmeyip eşinin cinsel duygularını hareketlendirici sevgi sözleri ve aşk fısıltıları ile eşinin cinsel duygularını uyandırmalıdır. İlk gece genelde kadınlar cinsel ilişki yerine oynaşmayı ve sevişmeyi tercih ederler. Onun için erkek cinsel ilişki için acele etmeden oynaşarak kadının ürkekliğini gidermelidir.

  * Tatlı bakışlar ve sözler artık yavaş yavaş dokunuşlara ve öpüşlere dönüşür. Bunlar gelinin dokunma ürkekliğini giderir. Gelin ne kadar ürkek olursa olsun erkeğin şefkatli nazik ve güven verici davranışları karşısında gelinin utangaçlığı gider ve erkeğin aşk oyunları ile yavaş yavaş aşktan zevk duymaya ve arzuya dönüşür.
  * Damadın sözlü aşk fısıltıları yumuşak okşama ve dokunmaları yavaş yavaş fiziki aşka geçiş sağlar.

  * İlk gecede birçok kadın cinsel birleşmeden daha çok hassas bölgelerinin hafif okşamalarla tahrik edilmesini ister. Ama bu okşamaya da en hassas bölgeden başlanmaz. Genel olarak ilk gecede kadının teninin tamamı hassastır. Öncelikle daha az hassas olan bölgelerden başlayarak hassas bölgelere doğru yavaş yavaş yumuşak okşama ve öpmelerle kayılır. (Hassas yerler: Dudaklar kulaklar bilhassa kulak arkaları ve boyun ense göğüsler göbek ve çevresi daha sonra cinsel organ civarlarıdır.)

  * Bu esnada sevgi ve aşk fısıltılarını da eksik etmemelidir. Sözler dokunuşlardan daha tesirlidir. Yukarıdan beri izah ettiğimiz ön sevişme yapılmadan asla direk cinsel ilişkiye girilmemelidir.

  Sünnete Uygun Cinsel İlişki İçin:
  1- Besmele çekilmeli
  2- Şeytandan Allah'a sığınmalı
  3- Ön sevişme ve uyarma gereklidir.
  Bu gerçeği Allah'ın Resulü şöyle açıklar:
  "Bismillahirrahmanirrahim ile başlamayan her önemli iş eksiktir." (C.Sağîr: 2/92.)
  Cinsî münasebet de önemli bir iş olduğu için onun da besmele ile başlaması zarurîdir.
  Allah'ın emri ve O'nun Resulü'nün sünneti üzerine nikahladığımız eşlerimizle cinsî münabete başlarken Şeytan'tan Allah'a sığınmaya muhtaç mıyız?

  * Elbette.
  Doğrudan ibadet olan Kur'an okumaya başlarken bile şeytan'tan Allah'a sığınmaya muhtacız.

  "Kur'an'ı okuduğun zaman Allah'ın rahmetinden kovulmuş şeytan'ın kötülüğünden Allah'a sığın." (Kur'an-ı Kerim Nahl:98.)
  Nasıl sığınılacağını da Allah'ın Resulü'nün bir hadisi ile açıklayalım. O şöyle buyurur:

  "Mü'minlerden biri karısı ile cinsel münasebette bulunmak istediği zaman: "Bismillah Allahım! Bizi şeytan'dan şeytan'ı da bize vereceğin çocuktan uzaklaştır." şekilinde dua eder ve sonra onlara bu münasebet sebebiyle bir çocuk takdir olunursa şeytan o çocuğa ebediyen zarar veremez." (İbni Mace terc. ve şerhi: 5/360.)
  Kişi cinsel münasebette bulunduğu zaman ona refakat eden ve sözleri -davranışları- işlerini tescil eden Melekler ondan ayrılırlar. (Fezyü'l-Kadîr 3/126. (Hn: 2911)) Kişinin kendisine özgü şeytan'ı ise daha çok tesir etme imkanı bulur. Ancak öğretilen şekliyle dua eden kişiye şeytan'ı vesvese veremez.

  Erkeğin Giriş Zamanı: Aşk oyunları neticesinde uyarılan kadının cinsel organının üstünde bulunan dış dudakların altındaki bartolin bezleri bir sıvı (erkekteki mezînin benzeri kazî) salarlar. Bu sıvı vajinayı ıslak ve kaygan bir hale getirir. Erkeğin cinsel organının her iki tarafa da haz verecek bir şekilde ve acı hissettirmeden girmesi ancak bundan sonra mümkün olur. Bu bakımdan erkek eşinin ancak vajinası bu sıvıyı salgıladıktan sonra cinsel birleşmeye hazır olabileceğini aksi halde acı duyabileceğini unutmamalıdır.

  Bekaretin Giderilmesi:
  Bekaretin giderilmesi için bazılarının zannettiği gibi fazla zorlanma hadisesi yoktur. Normal vasıfları taşıyan kız ve erkek için bunun bir zorluğu yoktur. Yukarıdan beri izah edildiği şekilde önsevişme ve aşk fısıltıları ile ürkekliği giderilen ve cinsel birleşmeye hazır hale getirilen gelin sert bir yatağın üstüne sırt üstü yatar. Dizlerini yukarı büker ve erkeğin rahatça girebilmesi için gerek duyulursa kalçalarının altına küçük bir yastık da konabilir. Aşk oyunları esnasında gelinin cinsel organında cinsel birleşmeyi kolaylaştıracak kaygan sıvı normalde gelir. Şayet bu sıvı gelmemiş ise yani gelinin cinsel organında ıslaklık yoksa damat cinsel organına girmeyi kolaylaştırıcı ve kayganlaştırıcı krem sürebilir. Vajinaya kremsiz penisin girmesi kadına acı verir ve giriş zor olur.

  Erkek kadının bacaklarının arasında diz üstü yerini alır. Penisini kadının vaginasına yavaşça girdirir ve bu şekilde ilk cinsel birleşme tamamlanmış olur. Bu pozisyonda erkeğin önemle dikkat etmesi gereken bir konu da ağırlığını dizlerine ve dirseklerine vermelidir.

  Vücut bütün ağırlığıyla kadının üzerine binmemelidir. Bu pozisyonda eşlerin birbirlerinin gözlerine bakma yüzünü boynunu kulaklarını ve göğüslerini öpme gibi aşk oyunlarını devam ettirme imkanı vardır. Aşk oyunları ve tatlı sözlerle kadının dikkati cinsel organından uzaklaştırılırsa sevişmenin heyecanından bekaretin giderilmesi esnasında duyulan acının tesiri hissedilmeyecek derecede azaltılır. Belki de aşk fısıltıları esnasında sevişmenin yoğunluğundan hiç acı da duymayabilir.

  Erkeğin fazla girmesi kadına rahatsızlık verdiğinde kadın elleriyle erkeğin belinden kavrayarak yavaşça geri itebilir.

  İlk cinsel birleşmenin tabii neticesi olan kızlık zarının yırtılması sonucunda tatlı bir acı ile kan gelebilir. Kanama meselesi de çok fazla büyütülmemelidir. Normal kanamanın ölçüşü aşağı yukarı bir çorba kaşığını dolduracak miktarda kanın akmasıdır. Kanama fazla olursa telaşa gerek yoktur. Genç kız sırt üstü vaziyette dizlerini kaldırıp bacaklarını kasarak bitiştirip kımıldamadan yatar ve biraz bekler. Kanama çoğu zaman durur. Buna rağmen durmazsa yine telaşlanmadan bir hekimin yardımı istenebilir. Ama bu halin eşler ve zaruret halinde müracaat edilen üçüncü kişi dışında hiç kimse tarafından bilinmemesi ahlaka uygundur. Çünkü bu durum eşlerin mahrem sırlarıdır.

  İlk cinsel birleşmede kan gelmiş ise bir hafta (hiç olmazsa üç-dört gün) müddetle kızlık zarında meydana gelen yaracıkların iyi olması için hiç cinsel birleşmede bulunmamak daha doğrudur. Bu hususa dikkat edilmezse kadın cinsel ilişkiden zevk yerine acı ve ıztırap duyabilir. Şu da bilinen bir gerçektir ki ilk cinsel ilişkiden bilhassa kadın pek lezzet duymayabilir. Yeter ki daha sonraki ilişkilerle bu eksiklik giderilebilsin...

  Kızlık zarının yırtılabilmesi için penisin zorlaması gerekir. Zardaki esnek lifler çoksa yırtılma zorlaşabilir.

  Kızlık zarının yırtılması sırasında kimi zaman kanama görülmeyebilir. Bunun nedeni de kızlık zarının sahibi olan genç kızın biyolojik yapısıdır. Eğer yırtılan yerde hiç kılcal damar yoksa kanama olmaz. Bu gibi durumlarda erkeğin hemen karısının bakire almadığını düşünmemesi gerekir. Yapılacak bir hekim kontrolünde durum tüm açıklığıyla anlaşılabilir.

  Kızlık zarının aşırı kalın olması nedeniyle ilk ilişkide ve sonraki girişimlerde delinememesi halinde yapılacak tek şey vardır derhal konuyla ilgili uzman bir hekime başvurulmalı. Hekimin yapacağı ufak bir ameliyatla sorun kolayca çözümlenir.

  Kızlık zarının esnekliği nedeniyle yırtılmadığı ve dolayısıyle kanama olmadığı durumlar da vardır. Bu gibi durumlarda da yine doktora başvurulmalıdır.

  Kızlık zarı ve yırtılması konusunda geniş bilgi "Kızlık (Bekaret) Zarı" bölümünde verilmiştir. Oraya müracaat ediniz.

  * Gerdek gecesinde meydana gelebilecek herhangi bir olay ve tıbbî bir müdahale için gelin ve damat tenhada yalnız başlarına da bırakılmamalıdır. Yakın bir evde haberleşme veya çabuk ulaşma imkanlarının hazırlanması uygundur.

  Zifaf Gecesinde Meydana Gelebilecek Engeller:
  a) Kızın aşırı ürkekliği: Bu durum birçok kızların ötedenberi sahib olduğu -ilk cinsel ilişkinin çok ıztıraplı geçeceği gibi- bazı yanlış kanaatlerden dolayı olabileceği gibi o gece erkeğin kaba bir "erkeklik" gösterisiyle sabırsız nezaketsiz ve hoyratça davranışlarından da ileri gelebilir.

  b) Erkeğin lüzumsuz endişeleri: Bazı erkeklerin -çeşitli sebeplerle- gerdekte başarısız kalma endişesinin içlerinde yer etmesi bu duygular içinde telaş ve heyecan göstermesi; ayrıca temas esnasında "erken boşalma" haliyle karşılaşmaları geçici bir başarısızlık sebebi olabilir.

  c) Çeşitli sebepler: Birçok yerlerde görülen yanlış örf ve adetler (kanlı çarşaf beklentisi gibi) gerdek odasının elverişsiz gürültülü ve görüntülü bir yerde oluşu gündüz ki herhangi bir can sıkıcı olay...vs. eşler üzerinde psikolojik baskı yapar ve başarısızlığa sebep olabilir.
  * Zifaf gecesinde gerek psikolojik gerekse fiziksel engellerle karşılanırsa (kadında adet kanaması erkekde penisin sertleşmemesi vs. gibi) cinsel ilişki daha sonraki gecelere tehir edilmelidir. Bilhassa psikolojik engeller var ise cinsel ilişkinin illa da ilk gece yapılmasında israr etmemek gerekir. Sabır ve anlayışla hareket edilirse sonraki gecelerde engeller giderilebilir ve daha sağlıklı bir birleşme yapılabilir.

  * Bazı erkekler de kapıldıkları aşırı heyecan veya yorgunluktan bu gecede geçici iktidarsızlığa uğrayabilirler. Gerdek gecesinde böyle bir olayla karşılaşılırsa cinsel ilişkiye ara verilir. Biraz dinlenilir hatta uyunabilir. Birkaç saat sonra herşey normalleşebilir. Veya sonraki gecelere bırakılabilir. Gelin de damat da böyle durumlarda anlayışlı ve sabırlı davranmalı ve ; "Bugün yorgunuz fazla heyecanlıyız. Yarın daha dinlengin daha sakin olarak bu işi daha rahat bir ortamda başarabiliriz..." gibi cümlelerle birbirlerine moral vermelidirler.

  Gecenin Devamı:
  Bekaretin giderilmesinden sonra yıkanılır kurulanılır hava serinse eşler üzerlerine hafif de olsa bir şeyler alır ve kendileri için hazırlanmış olan şeyleri yiyip içerken birbirlerini daha iyi tanıyabilmek için söyleşiye devam ederler.

  Aradan geçecek olan zaman süreci onların yeniden birbirlerini arzulamalarını sağlayacaktır. Kimi görüşe göre zifaf gecesi bekaretin yırtılmasından sonra cinsel ilişkiye devam etmek doğru değildir. Ama kanama sonunda acıma duyulmuyorsa eşler cinsel ilişkide bulunmayı sürdürebilirler. Bedenî ve ruhî rahatsızlıklara sebebiyet verilmemek için zifaf gecesi bir ilişki ile yetinimesi daha uygundur.

  Zifafta Kadının Gözetilmesi:
  Gayr-ı müslim araştırıcıların yaptıkları araştırma sonuçlarına göre cinsel tatmîne eremeyen kadınların sayısı oldukça yüksektir.
  Bunun sebebi kadınlarla yeterince sevişilmeden önce ilişkiye girilmesi erkeğin erken boşalması ve kadın orgazm olmadan önce erkeğin ayrılmasıdır.

  Allah'ın Resulü Hz. Muhammed (s.a.v.) de sözlü ve fiilî sünnetiyle mü'minleri cinsel ilişki öncesinde sevişmeye teşvik buyurmuştur.
  "Üç şey cefadandır; kişiye pek ağır gelen sevgiyi gideren üzücü davranışlardandır.

  a- Kişinin dostluk kurduğu kimsenin adını ve künyesini bilmemesi
  b- Kendisi için ziyafet hazırlayan din kardeşinin davetine katılmaması

  c- Kocanın yöneldiği nükteler ve öpüşmeler olmaksızın eşler arasında cinsel ilişki olması.

  Sizden hiç biriniz eşiyle hayvanlar gibi (sevişmeksizin) birleşmesin." (Feyzü'l-Kadîr: 5/90)

  Kadınların büyük çoğunluğu gerektiği şekilde sevişilmeksizin cinsel işleme başlanması erkeğin boşalır boşatmaz çekilmesi sebebiyle orgazm olamamaktadırlar.

  Hz. Peygamber (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmuştur:
  "Sizden biriniz karısıyla cinsî münasebette bulunduğu zaman onu tatmine erdirecek şekilde sevişsin.

  Karısı sükunet bulmadan kendisi boşaldığı zaman karısı orgazm oluncaya kadar (vücudunu ayırmakta acele etmesin) eşinide aceleye yöneltmesin." (Feyzü'l-Kadîr: 1/325. (Hn:548-9).)
  Bu hadisten ve benzerlerinden yararlanan bazı İslam bilginleri şu görüşü belirtiyorlar: "Erken boşalan ve bu sebeple eşine tatmin olacağı süreyi kazandıramayan kişinin boşalmayı geciktirecek tedavi uygulaması sünnetin ruhuna uygun bir davranış olur."
  Cinsel tatminsizlik kadının hem dünyası hem de ahiretine zarar verecek bir durumdur.

  Vücudun tabî bir hakkı olan sükünete kavuşamamasının doğurduğu kırgınlık ve sinirsel çözülme kadının dünyasına yönelik zarardır. Haz duymadığı için kocasının arzularına anında ve gereğinde icabet etmemesi ve bu yüzden Allah'ın ve meleklerinin la'netine uğraması da ahiretine yönelik zarardır.

  İmam Gazali İhya-u Ulumi'd-Din adlı eserinde şöyle der:
  "Koca cima edip boşaldıktan sonra vücudunu zevcesinden ayırmakta acele etmemeli onun da boşalmasını ve sükunet bulmasını beklemelidir. Zevcenin geç orgazm olması durumunda erkeğin onu beklemeden acele davranması kadına eziyet verir.

  Birlikte orgazm olmak ise kadın için daha lezzet vericidir." (İhya Ulumid-Din İmam-ı Gazali C2 Adabü Muaşeret bölümü.)

  * Cinsel birleşmede erkek normal yoldan (çocuğun geldiği yerden) olmak kaydıyla istediği şekilde hanımıyla temas edebilir.

  Nitekim "Kadınlarınız sizin tarlanızdır. Tarlanıza dilediğiniz şekilde gelebilirsiniz" (Kur'an-ı Kerim Bakara: 223) buyurulmuştur. "Dilediğiniz şekilde"; yani yüzüstü sırtüstü yan yatarak veya ayakta... (Hangi şekilde olursa olsun ilişki normal yoldan olmalıdır. Aksi takdirde livata fiili işlenmiş olur ki bu büyük günahlardandır. Nitekim Allah Teala Lut kavmini bu günahı işledikleri için helak etmiştir).

  Bu hususta daha başka birçok hadis vardır. Onlardan iki tanesini nakletmekle yetineceğiz.

  a) Hz. Cabir şöyle anlatmaktadır:
  "Yahudiler kişinin hanımıyla onu yüzüstü yatırarak temas etmesi halinde -ki bu çocuğun geldiği yoldan olsa bile- doğacak çocuğun şaşı olacağına inanıyorlardı. Onların bu uydurmasını reddetmek maksadıyla; "Kadınlarınız sizin tarlanızdır. Tarlanıza dilediğiniz şekilde gelebilirsiniz" (Bakara: 223) ayeti nazil oldu. O zaman Hz. Peygamber (s.a.v.); "Normal yoldan olduktan sonra dilediğiniz şekilde hanımınıza yaklaşabilirsiniz" buyurmuştur. (Buhari. Müslim. Nesai.)

  b) İbn Abbas rivayet etmektedir:

  "Ensar daha önce putperest idi. Yahudiler ise kitap ehli olduklanndan kendilerini Ensar'dan (Evs ve Hazrec kabilesinden) daha bilgili görürlerdi. Nitekim bu nedenle Medineliler de birçok işlerinde onlara uyarlardı. Yahudiler hanımlarıyla onları bir yana yatırarak münasebette bulunurlar ve kadının mahrem yeri örtülü olurdu. Nitekim Ensar da bunu onlardan öğrenmişti. Kureyşliler ise hanımlarını açık-saçık bir şekilde yatırır; sırtüstü yüzüstü ve mümkün olan her şekilde temas ederlerdi. Muhacirler Medine'ye geldiklerinde muhacirlerden bir müslüman Ensar'dan bir kadınla evlendi ve kendi adetlerine uygun olarak münasebette bulunmak istedi. Ancak hanımı bu adeti hoş görmeyerek itiraz eti ve ona; "Bizim adetimiz yan üstüdür. Sen de ya böyle yaparsın ya da benden uzaklaşırsın" dedi. Bu mesele Hz. Peygamber'in (s.a.v.) kulağına gidecek kadar büyüdü. İşte bunun üzerine "Kadınlarınız sizin tarlanızdır. Tarlanıza dilediğiniz şekilde gelebilirsiniz" (Bakara: 223) ayeti nazil oldu. (Ebu Davud. Hakim. Beyhaki.)

  Gerdekteki Kabalığın Kadında Yaptığı Tahripler:
  İlk cinsel ilişkinin kadın ve erkeklerin duygusal yapısında ne kadar derin etkiler yarattığı bilinmektedir. Burada yine Dr. Steekel'in anlattığı bir vakayı örnek olarak almakla yetiniyoruz. Steekel'in anlattığı olay şudur:

  "36 yaşında bir kadın 14 yıldır başlangıçta sırtının alt kısımlarında bir yıldan beri de karnında olmak üzere şiddetli sancılar çekiyordu. Yaptığım muayenede hiçbir organik rahatsızlık bulamadığım için ağrıların duygusal kaynaklarını araştırmaya başladım. Dikkate değer bir sonuçla karşılaştım: Bu kadın nevrotik bir adamla evlenmişti. Adam evlenmeyi sevgi yüzünden değil yararlanma düşüncesiyle yapmıştı ve asıl sevmekte olduğu başka bir kadınla evlenmediğine sonradan pişman olmuştu. Kadın belindeki ağırları ilk defa gerdek gecesi hissetmişti. Zaten kocasının pek soğuk tavırları arasında yapılan ilk cinsel ilişkide sancı duymuş üstelik kocası korkunç bir münasebetsizlik daha yapmıştı. Beni aldattın sen bakire değilmişsin diye bağırmıştı. Kadın sonraları bu acıyı hemen tamamıyla unutmuştu. Ve ondan hiç bahsetmiyordu. Fakat hissettiği sancılar ilk ilişkide ki o soğukluluğun doğurduğu sancıların ve bunun üzerine gelen o korkunç sözden duyduğu acının yerleşip kalmış bir şeklinden başka bir şey değildi. Bu kadın tıpkı ilk gece olduğu gibi ondan sonraki evlilik yaşamında da cinsel açıdan soğuk kalmıştı. Kızlığından şüphe eden kocasını hiç affetmemişti affedemiyecekti. İşte ilk gecenin oluşturduğu bir cinsel soğukluk tablosu!.."

  Kadın kendini ilk teslim ettiği erkeği hiçbir zaman unutmaz. Eğer kadın bu ilk macerada tatlı heyecanlar yaşamışsa o erkeğe kalbinin içinde daima sevgi dolu bir köşe ayırır. Bu ilk zevk kadın için unutulmaz bir şeydir ve kalbinde ilk aşkın unutulmaz izleri kalır. Hatta o adamın sonradan kendisini hayal kırıklığına uğratsa bile o kadının saadetini yıksa bile hatta o kadın başka bir erkeği sevse bile ilk hatıra kalbinin bir köşesinde daima yaşar.

  Kocanın ilk gece kadına karşı davranışı aşkın sırlarını ona tanıtırken takındığı tavır onun çekingenliğini ortadan kaldırmak için kullanacağı şeyler çok önemlidir. Sonradan hayal kırıklığına uğradıkları halde bile ilk gecede kendilerine çok iyi davranmış olan kocalarına karşı minnettarlık duymakta olduklarını söyleyen kadınlar çoktur. Buna karşılık bir kadın ilk gece kocasının acemice tavırlarını zorbalığını kabalığını da hiçbir zaman unutmaz. Hele cinsel yaşam hakkında bilgisiz ve anlayışsız kadınlar ilk gece iktidarsızlık gösteren erkeği daima biraz küçük görecek ona daima alaycı bir gözle bakacaktır. Eğer erkek acemilik göstermişse kadının kendisine karşı göstereceği saygıyı kaybedecektir. Eğer erkek çok kaba davranmışsa karısının sevgisini kaybedecektir.
  Sonuç Olarak;

  şk paylaşıldıkça tadı artan zenginleşen bir zevk ve mutluluk kaynağıdır.

  En Uygun Birleşme Şekli:

  Cimanın en güzel şekli erkeğin kadın üzerine çıkarak yaptığı cimadır. Bu şekilde yapılan cinsi münasebet Hz. Aişe validemizin (r.a) Peygamber'den (s.a.v) rivayet ettiği hadise dayanmaktadır. Söz konusu hadis rivayeti şöyledir:

  "Ebu Musa el-Eş'ari (r.a) dedi: Ensar ve Muhacirinden bir gurup kendi aralarında ihtilaf ettiler. Ensarlar:

  - Gusül ancak meniden veya kuvvetli atıştan icab eder dediler. Muhacirler ise:

  - Erkek ve dişinin birleşmesiyle (cima ile) gusül vacip olur dediler. Ebu Musa:

  - Bu meselede tatminkar cevabı ben size bulurum dedi ve devam etti: Bunun üzerine Hz. Aişe'ye vardım ondan izin istedim o da bana izin verdi. Dedim ki:

  - Ey Anne! Sizden bir şey sormak istiyorum ancak utanıyorum.
  Hz. Aişe:

  - Utanma! Seni doğuran annenden sorabileceğini bana da sor zira ben de senin annenim dedi. Dedim ki:

  - Guslü gerektiren nedir? Şöyle dedi:
  - İşi ehline sordun. Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
  "Erkek kadının dört uzvu (eller ve bacaklar) arasına çöker ve kadına mübaşeret ederse gusül vacip olur" dedi. (Müslim.) Yani cinsel organlar birbirinin içine girince rahatlama olmasa da gusül gerekir.

  - Cinsi münasebette bulunan kimse şayet ikinci defa tekrar birleşmek isterse cinsel ilişkiden önce abdest alması mustahaptır çünkü abdest canlılık verir.

  Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
  "Biriniz eşi ile cinsi münasebette bulunduktan sonra ikinci defa tekrar yapmak isterse iki cinsel ilişki arasında abdest alsın. Çünkü abdest ikinci birleşmeye canlılık sağlar." (Müslim. Ebu Davud.)
  Ancak gusül boy abdesti almak (yıkanmak) daha efdaldir.

  Rivayete göre: Peygamber (s.a.v) bir gün bütün zevcelerini dolaştı. Uğradığı her zevcesinin yanında yıkandı. Hadisi rivayet eden Ebu Rafi dedi ki: Ey Allah'ın Resulü! Bu yıkanmalar yerine bir tek gusül kafi gelmez mi? Efendimiz: "Yıkanmak (gusül) daha iyi daha güzel ve daha temizdir" buyurdu. (Ebu Davud. Nesai.)
  * Cinsel ilişkiden sonra efdal olan iki eşin hemen yıkanmasıdır. Şayet tembellik sebebiyle geciktirirlerse bu durumda uyumadan önce abdest almaları mustahab olur.

  Abdullah b. Kays der ki: Hz. Aişe'den (r.a) Peygamber'in (s.a.v) cünüp olduğunda nasıl davrandığını sordum.
  - Uyumadan önce yıkanıyor muydu? Yoksa yıkanmadan mı uyuyordu? Şöyle cevap verdi:

  -Bunların hepsi de olurdu. Bazen yıkanır sonra uyurdu bazen de abdest alıp öylece uyurdu. Ben de:

  - Bu işte genişlik bahşeden Allah'a hamd olsun dedim." (Müslim.)
  Guslün daha efdal olmasına gelince; zira karı koca sabah namazına uyanınca tembellik sıkıntı veya namazı kaçırma gibi bir endişe taşımadan hemen namazlarını kılmaya yönelirler. Özellikle soğuk ve nezlenin yaygın olduğu kış mevsiminde bu durum daha da açıktır.

  Karı Kocanın Beraberce Bir Yerde Bir Kapta Yıkanmaları:
  Caizdir.
  Hz. Aişe (r.a) şöyle buyurur: "Ben ve Resülullah (s.a.v) ikimiz de aramızda bulunan bir kaptan yıkanırdık. Cünüp olduğumuz halde gah o gah ben elimizi kaba uzatırdık. Öyleki bazen Peygamber (s.a.v) benden önce elini kaba götürürdü ve ona: Bana bırak bana bırak derdim." (Buhari. Müslim.)

  Karı-kocanın çıplak olarak beraber yıkanmaları caizdir. Ancak örtünmeleri daha evladır. Bu mevzu île alakalı olan hadisi daha önce zikr etmiştik: "Allah; kendisinden haya edilmeye en layık olandır."

  İlahi nizam olan İslam'ın cinsel ilişkilere bakışı ile ilgili en önemli görüşler bunlardır.

  Cünüb Kimsenin Uyumadan Önce Abdest Alması:
  Cünüb olan eşlerin abdest aldıktan sonra uyumaları daha uygundur ve Hz. Peygamberin uyguladığı bir sünnetttir. Nitekim bu konuda birçok hadis rivayet edilmiştir.

  a) Hz. Aişe şöyle demektedir:
  "Hz. Peygamber (s.a.v.) cünüb iken yemek veya uyumak istediğinde avret mahallini yıkar ve namaz abdesti gibi abdest alırdı." (Ebu Davud. Buharı. Müslim.)

  b) Ammar b. Yasir şöyle anlatmaktadır:
  "Hz. Peygamber (s.a.v.) üç sınıf insana meleklerin yaklaşamayacağını söylemiştir: "Kafir bir kimsenin leşine bedenine kadınlara mahsus -heluk- diye adlandırılan kokuyu sürene ve cünüb iken abdest almadan yatana!" (Ebu Davud. Ahmet b. Hanbel.) Cünüb iken alınan abdest şer'an vacip değildir. Sadece müekked olan müstehab davranışlardandır. Nitekim Hz. Ömer: "Cünüb iken uyuyabilir miyiz?" diye sorduğunda Hz. Peygamber (s.a.v.): "Evet uyuyabilirsiniz dilerseniz abdest de alabilirsiniz" diye cevap vermiştir. (İbn Hibban.)

  Takvayı gözeten bir kimse hiç olmazsa ya abdest almalı ya da teyemmüm etmelidir.

  Eşler İlişkiden Hemen Sonra Yıkanmalı mıdır?
  Eşler ilişkiden sonra bir şeyler yemek içmek veya bir süre dinlenmek ya da uyumak isterlerse her biri kalkıp cinsel organını yıkar namaz abdesti alır gibi abdest alır ve uyur.

  Allah'ın Resulü şöyle buyurur:

  "Cinsel organını yıka. Abdest al ve uyu." (Nesai: 1/75)
  Bunlar namaz vaktini geçirmemek kaydıyla müstehab veya sünnettir. Ama kılınmamış bir namazın vaktini sonuna kadar cünüb olarak geçirmek haramdır ve o namaz vakti çıkmadan yıkanmak farzdır. Şayet vakit namazını kıldıktan sonra ilişkide bulunulmuşsa onu takib eden öbür namazın sonuna yaklaşıncaya kadar yıkanmazsa o vakti tamamen geçirmedikçe günah olmaz. Mühim bir mazeretten dolayı namaz vakti geçmeden su ile gusletme imkanı bulamayan kimsenin gusül yerine teyemmüm etmesi vakitleri cünüb olarak geçirmemesi lazımdır. Yıkanma imkanı doğunca teyemmümün hükmü kalmaz mutlaka yıkanmak icab eder.

  Emzikli kadın da emzirmeden önce aynı görevleri yapar. Cinsel organını yıkayıp abdest alan ve emzirteceği göğsünü ıslak eliyle veya ıslak bir bezle silen ya da yıkayan kadının çocuğunu emzirmesinde dinî bir sakınca yoktur. Cünüb iken emzirmemesi takva yönünden daha güzeldir.

  "... Cünüb olan eve (rahmet ve bereket) melekleri girmez."
  "... Abdest almadıkça cünüb kişiye (rahmet ve bereket) melekleri yaklaşmaz." (Ebu Davud Taharet: 90 Hn: 227.)

  Değişik Gerdek Kültürleri:
  Ülkemizde gerdekle ilgili gelenek ve görenekler değişkendir. Damat gerdek gecesi odaya arkadaşlarının sırtını yumruklamasıyla girer. İçerde beklemekte olan gelinin yüzünü açabilmesi için damadın bir yüzgörümlülüğü vermesi gerekir.

  Çoğunlukla hiç bir şey konuşmadan ve hatta hiç bir aşk oyununa girişilmeden direkt cinsel ilişkiye geçen olur.

  Kimi yörelerde gelinin bakire çıktığı havaya tabanca ateşlemesiyle kimi yörelerde ise akrabadan kadınların zılgıt çalmasıyla duyurulur. Yanlış olan bu adetlerde terkedilmelidir. Çünkü kızlığın giderilmesi cinsel aile sırrıdır.

  Gelin beklenen armağanı vermiş yani kızoğlan kız çıkmışsa damat kanlanan çarşafı kapıda beklemekte olan akrabalarına verir. Kimi yörelerde çok ayıp cahillik edepsizlik ve İslam'ın haram kılmasına rağmen kanlı çarşaf gösterilir. Haramdır. Yapılmamalıdır ve bu adette terkedilmelidir.

  İlk Cinsel İlişkinin Güzel Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?
  "İlk defanın" güzel olabilmesi için şu üç önemli şeye uymak gerekir:
  1- Kız da erkeğin istediği kadar cinsel ilişkiyi istemeli ve kendisini ikna edilmiş gibi hissetmemeli veya bunu kabul etmezse erkeği kaybedebileceğinden korkmamalı: Çünkü bu durumlarda hayal kırıklıkları kaçınılmazdır.

  2- Kız istenmeyen bir hamilelikten korkmamalıdır. Yani psikolojik ve ruhsal bir kaygısı olmamalı. Genç çift çocuk istemiyorlarsa etkili bir korunma yöntemine başvurmalıdır.

  3- İkisi de "görülmek" veya rahatsız edilmek endişesinde olmamalıdır. Yani yer ve zaman iyi seçilmelidir. Sevgiyi birlikte keşfetmek heyecanlı bir şeydir (ve çoğu kez ikisinin de düşündüğünden farklıdır). Bu yüzden: Daha az beklentiniz olsun daha çok birbirinizle ilgilenin! O zaman söz konusu olay kendi kendine gelişir güzel bir anı olarak kalır.

  Alıntıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gerdek gecesi ve cinsel bilgiler

  Sual: Yakında evleneceğim. Evlilik özellikle ilk gece hakkında bilgi verir misiniz?

  CEVAP
  Evlenmek isteyenler eşlerinin dinimizin bildirdiği ahlâka sahip olmalarına önem vermelidir. Dış görünüşe aldanıp da yanlış karar vermekten sakınmalıdır. Çünkü evlilik hayatına başladıktan sonra geri dönmek zordur ve kötü huylu kimsenin bundan sonra düzeltilmesi de kolay değildir.

  Aradığımız vasıfların çoğu karşı tarafta var ise karar vermek için yeterli sayılabilir. Lüzumundan fazla ince eleyip sık dokuyan kendine bir türlü aday beğenemeyen kolay kolay evlenemez.

  Müstakbel eşler birbirinde aradıkları vasıfları bulurlarsa sonraki devreler için iyi bir başlangıç teşkil eder. Bulunması zaruri lazım olan vasıflar yoksa (Ben seviyorum) diyen gençlerin bu yolda şuursuzca hareketlerle ebeveynlerini üzmeleri çok yanlıştır. Ana-babalar da aranan vasıflar var ise sebepsiz yere mesela maddi menfaatler yüzünden gençlerin evlenmesine mani olmamalıdır.

  Aşırılıktan uzak durmak gerekir. Dört dörtlük bir talip bulmak zor hatta imkansızdır. Unutmamalı ki kusursuz dost arayan dostsuz kalır; noksansız eş arayan eşsiz kalır.

  Gençlere tavsiyemiz salih ana-babanın tavsiyelerine mutlaka uymalıdır! Ana-baba oğlunun veya kızının evleneceği kişiye evlatlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği firasetle bakar.

  Yeni evliler için faydalı olabilecek aşağıdaki yazıları çeşitli kitaplardan derledik:

  Lüzumlu (ilk) evlilik bilgileri

  Nikahtan sonra zifaf (gerdek) gecesi evlilik hayatının en mühim bir dönemidir. Eşler mümkün mertebe temizliğe riayet etmelidir. Temiz ve güzel kıyafet ilk gecede etkili olur. Zifaf odası tenha emniyetli bir yerde olmalıdır. Damadın evlilik tecrübesi olan güvenilir bir sağdıçın tavsiyelerinden istifade etmesinde mahzur yoktur. Fakat sağdıç olmasa da olur.

  Damat şunu yapmayı ihmal etmemeli:
  Resulullah efendimiz Hazret-i Fatıma’yı Hazret-i Ali’ye tezvic ettiklerinde buyurdu ki:
  (Ya Ali! Gelini kendi evine götürdüğün zaman çorabını ayağından çıkar. Ayağını yıka. O suyu evin bütün köşelerine saç. Böyle yapınca Allahü teâlâ senin evinden yetmiş türlü fakirliği dışarı çıkarır. Yetmiş türlü bereketi evine dahil eder. Yetmiş rahmeti sana nazil kılar. O gelin ile ve onun bereketi evin köşelerine erişir. O gelin delilikten ve diğer hastalıklardan emin olur.)

  İlk gecede eşlerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar:
  İlişki konusunda çok kimse bilgisizlikten bunalımlara düşmektedir. Bunun için önce cimanın ne olduğunu iyi bilmek gerekir. İyi bilinmez ve yanlış yapılırsa huzursuzluk zamanla artarak ailenin yıkılmasına sebep olabilir. Bunun için bu mahrem bilgileri lüzumu kadar öğrenmek gerekir.

  Her şeyden önce eşler birbirine çok samimi nazik ve yumuşak davranmalı sevgi ve şefkatle yakınlaşmalıdır. Erkek eşini gerdeğe psikolojik yönden iyice hazırlamalıdır. Ona cesaret vermeli; endişelerinin yersiz olduğunu onu da rahat bir atmosferde konuşturarak izah etmeli. Eşini incitecek küçük davranış hatta imadan sakınmalı. Eşinin özellikle bu gecede sevgi ve şefkat görmeye iltifat işitmeye çok ihtiyacı olduğunu bilmeli.

  Erkek aceleci ve kaba olmamalı. "Artık evlendik ona istediğim gibi sahip olurum" gibi bir düşünce son derece yanlıştır. Cima sevgi oyunları sırasında meydana gelen bir olaydır. Temasa her iki tarafın da aktif şekilde katılması gerekir. Nitekim Resulullah efendimiz de bu hususa dikkat çekerek erkeğin eşinin haklarına da riayet etmesini istemiştir. Cinsi tatmin kadının da hakkıdır.

  Genç kız da eşinin heyecan ve sevgisini paylaşmalı kendisini ona tabii ve fıtri bir şekilde isteyerek teslim etmeli. Cimanın bir yaratılış vazifesi olduğunu düşünmeli mana ve hikmetlerini hatırlamalı sevgisine ve yaratılış özelliklerine güvenip yersiz korku ve endişelerden sıyrılmalı.

  Düğünün stresli ve gergin ortamından sonra eşler uykusuz yorgun düşebilir. Bu bakımdan cimaya çoğu zaman hazır olmazlar. Bu durumda ilk cima tehir edilebilir. Bunun hiç mahzuru yoktur; aksine çok faydası olabilir.

  İlk gece eşler için en meraklı heyecanların yaşandığı andır. Yıllar yılı beklenen hasretle gözetlenen genç kız ve delikanlının rüyalarını süsleyen sevinçli tatlı ve heyecanlı bir zaman. Daha önce gayrı meşru hayat yaşayan bu duygudan mahrum kalır.

  Damat tebessüm ve nezaketle içeriye girmeli geline selam vermeli ve onu tebrik etmeli. Moral verici sözlerle gelinin gönlü alınmalı heyecanını yatıştırmaya çalışmalı. Gelin de ona güler yüzle karşılık vermeli lüzumsuz somurtkanlık ve çekingenlik göstermemeli.

  Bu gece iki rekat nafile namaz kılıp dua edilir. Gelinin ayağı bir leğende yıkanır odanın köşelerine serpilir. Bugünlere kavuşmanın şükrü ve gelecek günlerin saadeti için Allahü teâlâya dua edilir. Bu arada oturup bir müddet sohbet etmeli. Böylece fazla heyecan atılmaya çalışılır.

  Her kız bu ilk gecede az-çok ürkeklik ve çekingenlik gösterir utanır sıkılır. İlk defa bir erkekle baş başa buluşmanın ona açılmanın utancını hisseder. Bu hâli gayet tabiidir hoş karşılanmalı.

  Erkek kızı hiç sıkmadan ve zorlamadan samimi bir yakınlık göstermeli ürkekliğini gidermeye çalışmalı. Kız konuşmaktan ona açılmaktan çekinse bile erkek samimi sohbet ve yakınlığı sabırla sürdürmeli onun gönlüne yavaş yavaş girmeli. Kızın sessizce dinlemesi ve ara sıra hafif karşılık vermesi de kâfidir. Bütün mesele öpüp okşayarak kızı cimaya hazır vaziyete getirmektir! İlk gecenin değişmez bir ölçü olmadığı unutulmamalı. İlk gece yalnızca bir başlangıçtır. İlk deneme başarısız olabilir bu normal kabul edilmeli.

  İnancı gereği kadından uzak kalan erkek çoğu zaman kadını yakından gördüğünde veya dokunmasıyla hemen boşalabilir. Ümitsizliğe kapılmayıp yarım saat kadar sonra ön hazırlıktan sonra tekrar harekete geçilir. İkinci halde ilk heyecan geçip hemen boşalma olmayacağı için ön hazırlık daha rahat şekilde yapılabilir. Bu durum çok önemlidir. Bu durumu bilip kendilerini buna göre ayarlayan eşler rahat eder. Olduydu olmadıydı endişesine kapılmaz. Çünkü bu normal bir olaydır. Birkaç saat dinlenilebilir veya ertesi güne tehir edilebilir. Böyle bir durumda genç kız da durumu kabul etmeli anlayışla karşılamalı.

  Temas başarıyla sonuçlanınca erkek mutluluk hislerini eşiyle paylaşmalı ona teşekkürlerini sunmalı ve bütün bir hayat boyunca saadetlerinin devamı için dua etmelidir.
  Zifaf gecesinde kızda ürkeklik ve çekingenlik görüldüğü zaman erkek ilk karşılaşmanın normal bir neticesi olan bu hâli hoş karşılamalı lüzumsuz telaş ve sabırsızlık göstermemeli. İlk geceki kabalıktan doğacak ürkeklik incinme ve tatsızlık daha sonra uzun müddet silinmeyen etkisini gösterir. Bunun gibi o gecenin sabır ve nezaketinin mükafatı da sonradan görülür.

  İlk olarak bir erkekle buluşmak yıllarca barındığı ailesinden ayrılıp yeni bir aile hayatına girmek bir kız için elbette çok önemli bir olaydır. O anda erkeğin geniş şefkat ve sevgi kanatlarına ihtiyacı vardır. Bir kadın kendisiyle buluştuğu ilk erkeği asla unutmaz. Eğer kadın ilk zifaf gecesinde tatlı heyecanlar yaşamışsa sevgi sabır nezaket ve geniş bir anlayışla karşılaşmışsa o erkeğe ömür boyu minnettar kalır. Bu ilk olay kadın için unutulmaz bir hatıradır. Hatta o adam o kadını sonradan terk etse hayal kırıklığına uğratsa bile kalbindeki o esrarlı hatıra daima yaşar.

  Gerdek gecesi
  Erkeklik gösterisi sanılan "kedinin bacağını ayırmak" gibi kabalık uygun değildir. Bilhassa bu gece erkek de çok nazik olmalı!

  "Bir kadın on senedir kocasıyla garip bir şekilde yaşıyor Ancak ayda bir defa temasta bulunuyor ve bu temas esnasında da kadın tamamen soğuk davranıyor. Gerdek gecesi kocası bu kadının kalbini kırmış. (Ne zayıfmışsın hem de çirkinmişsin) demiş. Kadın bunu unutamamış. Kadını yaralayacak zayıfsın şişmansın uzunsun kısasın yaşlısın gibi sözlerden uzak durmalı!

  Ön hazırlık:
  Gerdek gecesinde diğer önemli husus da ön hazırlığın gelini ürkütecek ve gönlünü soğutacak bir vaziyette olmamasıdır. Bunun için bir de soyunma sırasında dikkatli olmak gerekir. Bir kere damadın gelini kendi eliyle soymaya kalkması doğru değildir. Gelin ve damat kendi kendine soyunmalı. Çırılçıplak soyunmak da uygun değildir. Ekseriya gelin erkeğin karşısında ilk defa çıplak olarak görünmekten ve erkeği çıplak olarak görmekten dehşet ve sıkıntıya düşebilir.

  Soyunma sırasında utanma duygularının korunması için bu işin de perdelenmesi gerekir. Bunun için ya lamba söndürülmeli veya az ışıklı gece lambası bulundurulmalı. Çıplak vücutla ortada görünmenin vereceği sıkıntıyı hesaba katmalı. Bu durum edebe de aykırıdır. Âişe validemiz (Ben Resulullahın edep yerini görmediğim gibi o da benim edep yerimi görmedi) buyuruyor. Müslüman da bu sünnete uymaya çalışmalı!

  Bazı erkekler zifaf gecesinde hem kendi vücutlarını teşhir eder hem de kadını tamamen soyarak kaba ve hoyratça davranışlarıyla gelini sıkıntı içinde bırakırlar. Bu çok yanlıştır.

  Soyunma olayında ayakta büsbütün soyunmaya kalkışmamalı yalnız üstteki kaba elbiseler çıkartılmalı iç çamaşırları yorgan altına girdikten sonra çıkarılmalı.

  İlk temas:
  Zifaf gecesinde sevgi oyunu önemlidir. Sevgi oyunu nâzikâne erkeğin gelini heyecana getirme tekniği mükemmel olduğu zaman kadın ne kadar utangaç olursa olsun yavaş yavaş eşine itimadı çoğalmaya ve rahatlamaya başlar. Ondan sonra teslimiyet duygusu artar çekingenlik yerine arzu doğmaya başlar. Birçok gelini inciten ve ürküten şey eşlerinin bu gece kaba ve anlayışsız davranmalarıdır. Henüz mahcubiyet içinde bulunan bir gelini evlilik hayatına yavaş yavaş alıştırmalı. Damat gelinde arzu uyandırma yollarını aramalı utangaçlık hislerinden kurtulmasına yardımcı olmalı. Normal bir kadın belki kocasının arzusunu tahrik etmek için önce çekingen davranır. Aslında o fethedilmekten hoşlanır. Fakat mukavemetin kaba bir şekilde kırılma teşebbüsünü asla hoş görmez. Bunun için damat nezâket sabır ve incelik hususlarını asla gözden uzak tutmamalı. Gelin de hayatının belki en heyecanlı anlarını yaşayan eşinin başarısını baltalayacak davranışlardan mümkün olduğu kadar kaçınmalı.

  Bekâretin izâlesi:
  Normal vasıfları taşıyan kız ve erkek için bunun bir zorluğu olmaz. Yapılacak iş; sevgi oyunlarıyla temas ortamı hazırlanır gelin o safhaya geldikten sonra yani ilişkiyi kolaylaştırıcı kaygan sıvı gelince üstten aşağı hafif kuvvette bir tazyikle zifaf ilişkisini tamamlanır. Kız uyarılamaz kaygan sıvı gelmezse bir merhem kullanılmalı. Cinsiyet organlarına bir miktar vazelin sürmek bu işi kolaylaştırır. Kızlık zarının yırtılmasında kanama ve acının hafifletilmesi için eşlerin yatakta alacakları pozisyon önemlidir. Bunun için genç kız bacakları ayrık ve dizleri bükülmüş vaziyette sırt üstü yatmalı; erkek diz ve dirseklerinin desteğini kullanarak cinsiyet uzvunu eşinin döl yoluna üst taraftan ve üst kenarı boyunca aşağı doğru kaydırarak koymalıdır. Burada cinsiyet organının hazneye girişinde eşinin hazne ağzının tabii açıklığı yardımcı olur. Bu esnada zar gerilir ve yapılan basınçla umumiyetle iki yerden ve arkaya doğru yırtılır. İşte sözü geçen hafif ağrı bu anda zarın direnci ile erkeğin cinsi uzvunun yapacağı güçlü tazyik karşı karşıya geldiğinde duyulur. Böyle bir durumda genç kızın kalçalarını küçük bir hareketle kasarak eşine yardımcı olması iyi olur. Aslında temas öncesinde genç kızın cinsi bakımdan başarılı bir şekilde uyarılması temasın her iki taraf için de kolayca tahakkukuna yeterlidir. Cinsi tatmine erişen genç kızın ve erkeğin cinsi organlarında girişi kolaylaştıracak kaygan sıvılar ifraz edilir.

  Vazelin kullanmak birleşmeyi kolaylaştırır. Ama asıl çözüm temas öncesi hazırlığın ideal şekilde yapılmasıdır. Kadın okşama ve sevişme ile hazır vaziyete gelmiş olmalı! Bu olursa başka bir tedbire ihtiyaç duyulmaz.

  Tahriş acıma gibi hallerde sonraki temaslar için 1-2 gün ara vermek iyi olur. Ama bu da şart değildir. Karşılıklı istek varsa ertesi gün veya birkaç saat sonra temas yapılabilir. Aşırı istek acıyı hissettirmez. Zarın yırtılmasıyla gelen kan durmazsa telaşa mahal yoktur. Genç kız sırt üstü vaziyette dizlerini kaldırıp bacaklarını kasarak bitiştirirse kanama çoğu zaman kendiliğinden durur. Nadiren de olsa durmayıp aktığı da görülür.

  Gerçekten de cinsi temasa her iki tarafın da ruhen ve bedenen çok iyi hazırlanmış olmaları erkeğin eşini başarılı bir şekilde uyarması ve her ikisinin de cinsi heyecan bakımından tatminkâr bir seviyeye çıkmaları hâlinde neredeyse hiç acı duyulmaz. Aşırı heyecan aşırı zevk ağrı hissini ortadan kaldırır. Savaşta ve kavgada yaralanma neden sonra kan görülmesi ile anlaşılır. Bu arada eşlerin birbirine yardımcı olması bilhassa erkeğin çok sabırlı anlayışlı ve şefkatli olması gerekir.

  Zifaf gecesinde acı duymak korkusu yabancı bir erkekle en mahrem buluşmanın verdiği utanma hissi ve kızlıktan kadınlığa geçiş gibi çok önemli bir dönüm noktasında bulunuşu dolayısıyla kadının göstereceği çekingenliği anlayışla karşılamalı.

  Onu samimiyetle kendisine alıştırdıktan ve ürkeklik hislerini teskin ettikten sonra nâzik ve yumuşak bir surette birleşmelerini temin etmek erkeğin vazifesidir. Netice olarak; zifaf gecesinin ilk teması ve sonrasında dikkatli sabırlı ve ihtiyatlı olmalı. Bu hususlara dikkat edilmezse cinsi temastan kadın zevk yerine acı ve ıstırap duyabilir. İlk zifaf ilişkisinde arzulanan cinsi zevkin bulunamaması tabiidir.

  Zifaf engelleri:
  Zifaf gecesi ciddi bir engelle karşılaşıldığı zaman ilişkinin daha sonraki gecelere tehir edilmesi gerekir. Mesela kızın hayız hâli devam ediyorsa beklemeyi tercih zarureti vardır. Esasen gerdek gecesinin kızın hayızdan temizlendiği zamana getirilmesi gerekir. Zifaf ilişkisinin de illâ ilk gecede tamamlanmış olması gerekmez. Sabır ve anlayışla hareket edilirse sonraki gecelerde güçlük ve engeller ortadan kalkar.

  Bazı erkekler bu gece kapıldıkları aşırı heyecan sebebiyle geçici iktidarsızlığa düşebilirler. Gerdek gecesi böyle bir olayla karşılaşılırsa teşebbüsü birkaç saat geciktirmek veya sonraki gecelere bırakmak gerekir. Çünkü bu durum geçici bir başarısızlıktır; bir müddet sonra heyecan ve engellerin çözülmesiyle geçer. Duruma göre birkaç saat veya birkaç gece sürebilir.

  Zifaf engellerinin başlıcaları:

  Kızın aşırı ürkekliği:
  Bu durum birçok kızların öteden beri sahip olduğu zifafın çok sıkıntılı geçeceği gibi bazı yanlış kanaatten dolayı olabileceği gibi o gece erkeğin kaba bir "erkeklik" gösterisiyle sabırsız nezâketsiz ve hoyrat davranışlarından da ileri gelebilir.

  Erkeğin endişesi:
  Bazı erkeklerin zifafta başarısız kalma endişesinin içlerinde yer etmesi bu duygular içinde telaş ve heyecan göstermesi; ayrıca temas esnasında "erken boşalma" hâliyle karşılaşmaları geçici bir başarısızlık sebebi olabilir.

  Çeşitli etkiler:
  Birçok yerlerde görülen zifaf neticesini bekleme âdetlerinin erkek üzerindeki psikolojik baskısı zifaf mekanının elverişsiz gürültülü ve görüntülü bir yerde oluşu o anda kadında beklenmedik tatsız bir hâlin görülmesi o kadına karşı duyulan sevgi şefkat ve hürmet duygularının aşırı dereceye varması geçici iktidarsızlık sebeplerine dahildir. İşte bu gibi hallerle gerdekte cinsi başarısızlığa uğrayan bunun geçici olduğunu idrak edip ilişkisini daha sonraki gecelere ertelemelidir.

  Zifaf âdetleri:
  Her memleketin çeşitli ve farklı özelliklerde evlenme ve zifaf âdetleri vardır. Ekserisi anormal ve lüzumsuzdur. Dinimize aykırıdır.

  Zifaf gecesinde gelin ve güveyin yakınları tarafından dışarıda nöbet tutulması veya sabahleyin çarşaf kontrolü tuhaf ve kaba bir âdettir. Bazılarında ise neticeyi ilan cinsinden silah atma belli bir işaret ve alamet gösterme gibi farklı usuller vardır. Bunun doğuracağı zararlardan bazıları şöyledir:

  1- Gerdeğe giren eşler o akşam heyecanlı olur. Erkek bir kontrol durumuyla karşılaştığı zaman daha da endişe duyacak belki bu sebeple o gece iktidarsızlık gösterebilir.
  2- O gece kapı bekleyenler ilişkinin vaki olmadığını anladıkları zaman hem damadın maneviyatı kırılır hem de yanlış bir kanaatin dedikodusu yapılır. Böyle bir baskı ve kontrol altındaki ilişkiden beklenen netice alınamayınca gelin-damat ve diğer akrabalar arasında üzücü ve kırıcı olaylar ve kavgalar meydana gelebilir.

  3- Zifafta bekâret işareti açıkça görülmeyen bazı kızlar da vardır. Bu görülmeyince yanlış hüküm verebilirler. Böylece evliliğin başında günahsız bir kızın "iffetsiz" olarak ilan edilmesine sebep olurlar. Bu da namuslu bir kız için gerçekten çok çirkin bir suçlamadır.

  4- Eşler arasındaki mahrem sırlar çevreye yayılmış olur. Dilden dile dolaşırken herkes bir şey ilave eder. Yanlış dedikodulara sebebiyet verir.

  5- Zifaf gecesinin mahremiyeti gelin-güvey arasında kalmalı. Şayet gerdek sonrası ciddi şüpheler hasıl olup da erkek müşkül durumda kalırsa kimseye ifşa edilmeden bu meselede tecrübesi olan ebeye veya kadın doktoruna gidip gizlice öğrenebilir.

  Bekâret özellikleri:
  Bâkire kızın zifaf gecesinde yanlışlıkla haksız bir muameleye uğramamasına dikkat etmelidir. Bazı kızların zifafında -kızlık zarının özelliğinden dolayı- yırtılma olmaz bekâret işareti açıkça görülmez. Bu incelik bilinmezse yanlışlıkla töhmet ve hataya düşülebilir. Böyle bir duruma meydan verilmemelidir. Bekâret hususunda kuvvetli şüphe hasıl olup da iffetsizlikle itham durumu ortaya çıkarsa kadın doktoruna başvurulabilir.

  Sayıları % 5 gibi az da olsa bazı kızların ilk cinsi temasında bekâretlerinde bir değişiklik olmadığı bilinmektedir. Bunlar daha çok "halkalı hilâlli" kızlık hâllerinde olur. Bunlardan bir kısmı ilk doğuma kadar bâkire kalabilir. Tabii ki bu özelliklere sahip olup da zifaf hâlinde zedelenme olmayan kızlıklardan genelde beklenen kan işareti de görülmez. İşte böyle bir durumda bu işin inceliğini bilmeyen ve "bâkire" bir kızla evlendiği inancıyla zifafa giren bir erkek burada beklediği işareti göremeyince telaş ve endişeye kapılabilir. Ortada kesin deliller olmadan namuslu bir kadını "fâhişe" olarak itham etmek de büyük günahtır. Bütün bunlar hesaba katılınca mutlak bir işaret görülmedi diye ortalığı karıştırmak da gerçekten lüzumsuz ve mesuliyetli bir durumdur.

  Ne var ki zifafta eşini bâkire olarak bekleyen bir adam da aradığını bulamayınca en azından vicdanen şüpheli ve huzursuz olacaktır. Bunun sıkıntısından kurtulmak için: Ya yukarıdaki ihtimalleri düşünerek hüsnü zan etmek ve bir mesele çıkartmamak;yahut şüphe ve sıkıntıyı atmak için gelin-damat arasında özel bir kontrol ve anlaşmayla mâkul ölçülerde neticeyi tatlıya bağlamak; veya lüzum görülürse bir hekime gösterip işin mahiyetini öğrenip gereğini yapmak gerekir.

  Hassas bölgeler:
  Öpüşme; hem cinsel beraberliği başlatır hem de orgazmavarmada önemli bir rol oynar. Dudaklar ve dil en duyarlı bölgelerdendir. Özellikle alt dudakların ve dilin emilmesi kadınlar için cinsel hazzı artırıcı etki uyandırır. Bu bakımdan eşler sevişme ve birleşme sırasında yapacakları hareketlere çok dikkat etmeli ilişkiyi bir işkenceye çevirmemelidir.

  Esas itibariyle kadın vücudu duyarlı ve cinsel uyarılmaya açıktır bu açıdan kadın vücudunun hemen her noktası aynı zamanda bir haz noktasıdır. Ancak cinsel zevk açısından bazı bölgeler daha gelişmiştir. Bunların başında "klitoris"gelir. Bu kadınlık organının üst tarafında bulunan bir çıkıntıdır. Bu organ erkeğin penisi gibi bir yapıya sahiptir ve cinsel uyarma sonucu kabarır. Kadın vücudunun en duyarlı noktası olduğu için klitorisi sürekli uyarmak üzerine baskı uygulamak yanlıştır ve bu zevkten çok acı verebilir. Klitorisi hafifçe okşamalıdır!

  Cinsel organ dışındaki haz ve uyarı bölgelerinin başında göğüsler gelir. Kadınların meme uçları adeta birer klitoris görevi görür ve uyarılmaları kadına büyük haz verir. Aynı şekilde memelerin koltuk altlarına doğru uzanan yan kısımları ile iki memenin ortası bir de altlarındaki yuvarlıklar hassas ve uyarıya açık bölgelerdir.

  Kadın vücudunun geri kalan hemen tüm bölümleri de kadından kadına değişen bir biçimde yüksek duyarlığa sahip olabilir. Bunlar bacak araları göbek yuvarlağı kulaklar boyun ense sırt.

  İlişkiden önce hassas bölgelerin hafif okşamalarla tahrik edilmesi gerekir. Ama bu okşamaya da belirtilen en hassas bölgelerden başlanmaz. Daha az hassas bölgelerden başlayarak en hassas bölgelere merkeze doğru kaydırılan yumuşak bir okşama idealdir.

  Oral seks denilen erkeklik uzvunu kadının ağzına alması dini açıdan çok çirkin ve günah olduğu gibi sağlık açısından o derece tehlikelidir. Yapılan araştırmalarda aids hastalığının bu yolla da bulaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca erkeğin kadının organını öpmesi yalaması da aynı derecede tehlikeli çirkin ve günah bir harekettir.

  İlişki safhası:
  Eşlerin ihtiyacına göre uzunca veya kısaca yapılan başlangıç oyunlarından sonra şehvet hislerinin iyice uyanmasıyla kadında birleşmeyi kolaylaştırıcı mezi denilen sıvı çıkar. Kadın cinsi his bakımından zayıf olur veya yeterince tahrik edilmemiş bulunursa böyle bir sıvı görülmez.

  Temas safhasında en önemli mesele erkeğin acele etmemesidir. Sabırla idare etmesini bilmek erkeğe düşen önemli bir vazifedir. Eğer erkek kadının hâlini düşünmeden sadece kendi zevki için davranırsa bir-iki dakika içinde zevkin sonuna geliverir. Bu durum ise kadını yarı yolda terk edip sıkıntı içinde bırakır. O halde erkek ihtiyatlı tavırlarıyla "orgazm" durumuna gelmeyi geciktirmeli bu noktada kadınla beraberliği sağlamaya çalışmalı.

  Esas itibariyle birleşmenin sorumluluğu da erkeğe düşer. Erkek birleşmeye doğru yönelirken kadının bunu anlayacağını sağlayacak hareketler yaparak onu hazırlamalı aynı zamanda da yavaş hareketlerde bulunarak "birleşme" durumuna geçmeli. Sevgi oyunları sonucu uyarılmış bir durumda olan kadın zevk içinde olduğu kadar "şefkat"ihtiyacı da içindedir. Bu bakımdan erkek hangi pozisyona geçecekse bu arada hassas yerleri öpmeyi ve vücudunun çeşitli yerlerini okşamayı ihmal etmemelidir. Birleşmesırasında da kararlı ama yumuşak olmaya çalışmalı yavaş yavaş yaklaşmalı başlangıçtaki yavaş hareketlerin temposunu sonra yavaş yavaş artırmalıdır.

  Kadının orgazm hâline gelmesi erkeğe nispetle daha geç ve yavaş olduğundan başlangıçta gerekli tahrik oyunlarıyla bu zamanı hızlandırmak ve kısaltmak gerekir. Erkekle beraber kadının da tatmini için orgazm devresinin hemen hemen aynı anda -veya erkekten önce- olması gerekir. Bu da hazırlanış safhasının iyi tanzimine devamının sabırla idare edilmesine bağlıdır. Cinsi ilişkinin baştan sona normal bir bütün hâlinde 15-20 dakika sürmesine ihtiyaç vardır. Bu müddet duruma göre uzayıp kısalabilir.

  Orgazmdan sonra genel olarak erkekler baştakine benzer bir sevgi ve ilgi göstermeyi ihmal ederler. Kadın ise bu andan sonra da sevgi kucağında bir miktar daha eğlenmeyi arzular. Bunu ihmal etmemelidir. Onun cinsi yakınlıktaki hissesinin önemli bir kısmı da sonundaki muamelenin güzelce neticelenmesine bağlıdır. Öyleyse erkek eşinin bu ândaki haklı arzusunu da ondan esirgememelidir. Son safhadaki bu arzuya cevap vermek için yerine göre bir kendine çekiş kucaklayış ve okşayış da kâfi gelebilir. Önemli olan boşalmadan sonra hemen çekilmeyip az da olsa bir ilgi gösterilmelidir!

  Eşlerin tatmini
  Cinsi yakınlıkta erkeğin tatmin olmasında zorluk olmaz. Fakat kadınların çoğu tatmin edilmemiş doyuma ulaşamamış durumda kalırlar.

  Gerçekte erkeğin cinsi başarısı ve eşini tatmin için fazla güçlü olmasına ihtiyacı yoktur. Erkeklik organının küçük olmasının da rolü yoktur. Biraz cinsi teknik ve normal erkeklik vasfını taşıyan ilişkilerde gerekli faaliyet gücünü kendinde bulan her erkek bunu başarabilir. Kadının zevk bölgesi yüzeye çok yakın olduğu için erkeklik organı normalden küçük bile olsa cinsi tatmine engel değildir.

  Evlilik hayatında pek az tatmin olabilen hatta hiç olmayan kadınlar da vardır. Sık sık tatminsiz bırakılırsa ve bilhassa iyice duygulanma safhasında temas kesilirse kadının huzurunu kaçırır. Bu da evlilik saadetine zarar verir. Cinsi tatminsizliğe maruz kalan kadın sinir gerginliğinin verdiği ıstırapla çok zaman uykusuz kalır. Gittikçe erkeğiyle ilişkiden çekinmeye başlar; ona olan sevgi ve itimadı sarsılır. Neticede sıkıntı sinir bozukluğuna yol açar. Bu durum devam ederse evlilik hayatı tadını kaybeder. Erkeklerin pek çoğu bu noktada gaflete düşer. Erkekleriyle geçinemeyen kadınların yüzde doksanı da cinsi tatmini bulamayan kadınlardır.

  İlişkide kadının boşalması ve tatmini
  Sık nefes mahrem bölgede hafiften kasılmalar ve gevşeyip rahatlama gibi hâllerden belli olur. Bunlar sezilmiyorsa onun tatmin olmadığı bilinmelidir. Kadındaki bu hâlin en önemli sebebi erkeğin sabırsızlık ve dikkatsizliğidir. En önemli çaresi de erkeğin ilişki tekniğini gerektiği kadar bilmesi ve dikkat etmesidir. Bu iş evlilik hayatında zamanla kazanılan tecrübelerle gelişir. İlk safhada mükemmellik beklenmez.

  Orgazm olayı
  En başta gelen problem budur. Bunu beceremeyen istenilen neticeye varamaz. Bunun için damdan düşer gibi yapılan bir temas kadın için büyük hayal kırıklığı ve tatminsizlik demektir.

  Birleşmede orgazma ulaşan kadın sayısı oranı hayli düşüktür. Ömründe orgazm olmamış kadın sayısı da az değildir. Orgazma ulaşamamanın sebebi ekseriyetle psikolojik gerginliktir.

  Cinsi temasın başarısında psikolojik yakınlık ve hazırlığın yanı sıra uygun yer ve zamanın da büyük önemi vardır. Kaba olmadan tatlı bir şekilde yapılan tembihler mutlaka tesirli olur. Sabır güven anlayış sevgi şefkat. Bunlar uzun ömürlü ve mutlu bir evliliğin önde gelen şartlarındandır.

  Bu arada sık sık boşalma noktasına gelebilir. Böyle durumlarda kendisi hareketi durdurur eşinin de durmasını hareket etmemesini söyler ve eşi de ona yardımcı olursa erken boşalmayı önlemek mümkün olabilir. Sakinleştikten sonra tekrar devam ederler. Sakinleşmenin boşalmayı geciktirmenin başka bir yolu da zihni başka yönlere kaydırmaktır. O anda hanımı ile beraber değil de başka yerde başka işlerle ilgilenmeli zihnini dağıtmaya çalışmalı. Mesela yarın yapacağı işleri düşünür. Geçmişteki hoşlanmadığı olayları hatırlarsa orgazm gecikebilir.

  Önce uyarma sonra gerilimi sona erdirme safhalarından meydana gelen bu metotta birbirini takip eden tembih ve durma seansları sırasında erkek boşalmaksızın cinsi heyecanın en üst mertebesine çıkmayı öğrenebilir. Bunu geciktirmek tecrübeyle zamanla öğrenilir. Bu süre ne kadar uzun sürerse o kadar iyi netice alınmış olur o kadar faydalı olur. Bu esnada erkek boşalsa bile bu geciktirmeden dolayı organının sertliliği hemen kaybolmaz. Dolayısıyla kadın orgazm olamamış ise bu sırada o da orgazm olmuş rahatlamış olur. Kısacası erkek kendine her ne metotla olursa olsun hakim olup boşalmayı istediği zaman kadının durumuna göre ayarlaması gerekir. Erkek sabırlı davranıp eşinin hassas bölgelerini tahrik ederek onun da cinsi tatmine erişmesi için gayret gösterirse zamanla kendi orgazmını geciktirmeyi öğrenebilir. İradesine hakim olarak gerekli ayarlamayı yapabilir. Genellikle penisin hazneye girmesi ile 2-3 dakika içinde boşalabilir. Buna meydan vermemek için erkeğin iradesine hakim olarak penisi dışarı çekmesi veya hareketsiz durması gerekir. Bu esnada 10-30 saniye kadar derin derin nefes almalıdır. Yarım dakikalık bir duraklama genellikle boşalma isteğini geriletir. Bu hususta bir başka tavsiye sıkma metodudur. "Tehlikeli" an gelmeden önce penisin dibi yani torbaların altı ile makat arasındaki perine bölgesi sıkılır. İşaret ve orta parmak kullanılarak yapılacak bu tazyik boşalmayı geciktirici bir tesir yapar. Şu da unutulmamalıdır ki kadının mutlaka orgazm olmasını beklemek de yanlıştır. Belirtilen şartlarda yapılan bir birleşmede kadın rahatlar. Zaten her defasında kadının orgazm olması da çok zordur. Her defasında orgazm olması kadını yıpratır. Bunun için kadın zaten her beraberlikte bunu beklemez. Psikologlar mutlaka orgazm demenin yanlış olduğunu belirtmektedir. Orgazm önemli olmakla beraber dikkati devamlı orgazm üzerine çekmek de yanlış olur. Bu konudaki zorlama cinsi beraberliğe olumsuz etki edebilir.

  Kısacası cinsel birleşme eşittir orgazm demek değildir. Orgazmda önemli olan bunun önemini bilip kadını bundan mahrum etmemektir.

  Pozisyonlar
  Evlilik hayatı boyunca cinsi münasebetlerin şeklen değişmeyen bir vaziyette devam etmesi bıkkınlığa sebep olabilir. Bunun için zaman zaman farklı şekil ve vaziyetleri kullanmaya ihtiyaç görülebilir. Bunun da dinen bir mahzuru yoktur. Cinsi temasta en uygun pozisyon kadın sırt üstü yatar erkek kadına yüzü dönük olarak üstten yaklaşır

  Ay hâlinde iken
  Ay hâllerinde erkekle bir araya gelmemelidir. Büyük günahlardandır. Ay hâlinde kadının tenâsül yolları kanla dolgun rahmin damarlarının ağzı açık az çok bereli bir hâldedir. En titiz ve temiz olanlarda bile bu yollarda sinsi bekleyen milyonlarca mikroplar vardır. Ay hâllerinde bunlar hemen süratle ürer çoğalır kuvvetlenir; fırsat kollar ve en ufak bir sebeple hemen bereli bulunan tenâsül uzuvlarını rahim ve yumurtalıkları sarar. Bu ara vuku bulan cinsi yakınlık mikropların her yana yayılmasına sebep olur. Bu hâl kadını hasta eder. Devamlı olursa fazla kan boşanmalarına bel ve kasık ağrılarına ciddi birçok kadın rahatsızlıklarına sebep olur. Sonra âdet kanının kendine mahsus ağır bir kokusu vardır. Bu koku pek temiz kadınların bile ter ve tenini kaplar. Bu kokudan kadın kendisi bile tiksinir. Bu sırada vuku bulan cinsi yakınlıkta bu ağır koku erkeği de tiksindirir. Kadın bunları bilerek temizliğe bu zamanda daha çok dikkat etmeli ve eş oynaşından hep uzak kalmalı yakınlıkta bulunmamalıdır. Ay hâlinde ilişki haramdır büyük günahtır.

  Lohusa iken de yakınlıkta bulunmaktan sakınmalıdır. Bu da haramdır. Zira doğum esnasında tenâsül uzuvları bilhassa rahim hazne berelenir çok defa yırtıklar husule gelir. Bu sırada kadınla yakınlıkta bulunmak kadını pek fena örseler. Mikropların hemen faaliyete geçmesi birçok önemli kadın hastalıklarının meydana gelmesine sebep olur. Onun için rahim ufalmadan kadının tenâsül uzuvları tabiî hâlini almadan kadına yanaşmamalıdır.

  Gebeliğin son üç haftasında ilişki kadın için zararlı olabilir. Fakat dinen günah değildir.

  Tekrarlama zamanı
  İlişkiyi tekrarlama zamanı ve miktarı şartlara göre değişik olur. Bundaki genel ölçü şudur: Kendiliğinden uyanan ve sonunda yorgunluk vermeyen insana ferahlık ve zindelik kazandıran ilişkiler tabii ölçüde demektir.

  Hâli ve yaşı müsait kimseler için bunun muayyen bir sınırı olmamakla beraber aradan 4-5 gün geçmeden tekrar edilmemesi yerinde olur. Çünkü erkek boşalttığı cinsi enerjiyi ancak bu müddet zarfında kâfi miktar doldurur. İlişkilerin evli eşler için kırk yaşına kadar ortalama haftada iki defası normal sayılırken kırkından sonra haftada bir ellisinden sonra iki haftada bir altmıştan sonra ayda bir olması tabii ölçüde sayılmaktadır. Ancak bunlar kesin ölçüler değildir; her insanın hâl ve şartlarına göre değişiklik gösterir. Kadın haklı olarak cazip hâlleriyle erkeğine karşı cinsi arzusunu hissettirince erkeğin onu ihmâl etmeden yakınlıkta bulunması gerekir.

  Cinsi ilişkilerin fazla olması erkeği sıkıntıya sokar. Yorgunluk hâlsizlik ve dermansızlık yapar. Hele pek genç yaşlardan itibaren bu yoldaki aşırı faaliyetlerle yıllarca israfta bulunanlar zamanla cinsi kudretlerini kaybedebilirler. Fazlası iyi olmadığı gibi lüzumsuz cinsi perhiz de iyi değildir. İlişkinin fazlası bedene zarar verir azı da ruha zarar verir insanın psikolojisini bozar.

  Erken boşalma
  Gerçekten bir sıkıntı kaynağıdır. Erkeklerin yarıdan çoğu erken boşalmadan şikayetçidir. Bu hâlin devam edip gitmesi kadın hakkında tatminsizlik ve huzursuzluk doğurur. Erken boşalmanın başlıca sebepleri; acelecilik yanlış teknik ve heyecandır.

  Acelecilik
  Normal olarak erkeklerde cinsi boşalma kadından daha hızlıdır ve birkaç dakikada gerçekleşir. Bazı kadınların orgazmı da kısa zamanda gerçekleşmekle beraber çoğunda 5-10 dakikalık zamanı alır. Eğer erkek bu noktada acele davranıp 1-2 dakika içinde orgazm olup ilişkiyi bitirirse kadın henüz arzulanan zevk seviyesine yaklaşmadığı için sıkıntı olur. Bu vaziyetten kurtulmak için erkeğin ağır davranması zaruridir. İlk temas başladığı an bir müddet bekleyip nefes alınır. Sonraki kısımda ise ihtiyatlı hareketler ve yer yer duraklamalarla kendini emniyete alarak boşalmanın geciktirilmesine çalışılır.

  Yanlış teknik
  İlişkinin başında gerekli olan heyecanlandırma oyunları ihmâl edilirse normal olarak kadının orgazmı gecikeceğinden erkek elbette ki ondan önce boşalma durumuna gelecektir. Bunun için başlangıç oyunlarını gerektiği ölçüde yerine getirmek suretiyle aradaki mesafeyi kapatmak mümkündür.

  Ayrıca erkekte idrar sıkıntısı varken temasa geçmek de erken boşalmaya sebep olur. O hâlde ilişkiden önce abdest bozmak ve avret yerlerini soğuk suyla yıkamak da boşalmanın geciktirilmesinde yardımcı olur. Bir de kendini arada bir sıkmak suretiyle orgazmın hızlanması önlenebilir.

  Heyecan
  Lüzumsuz telaş ve heyecan erken boşalmayı kamçılar. Bu hâl daha ziyade zifaf gecesinde ve ilk temaslarda görülür. Merak ve heyecandan itidâlini koruyamayan erkek erken boşalmayla o anda bir başarısızlığa düşebilir. Fakat bundan telaşlanmaya hâcet yoktur. Zifaf bahsinde belirtildiği gibi bu olay o an için olağandır ve daha sonra normal dengesini bulacaktır. İlişkiden uzunca bir zaman uzak kalan eşler de erken boşalmaya daha müsait duruma gelirler. Bu yüzden erken boşalma engeline takılan erkek bir müddet sonra ikinci bir teşebbüsle de noksanını tamamlayabilir. Boşalmadan sonra bedenleri ayırmadan bir süre daha bekleşmek de kâfi gelebilir.

  Bu ölçüler içinde sabır alışkanlığına devam edilirse ilişkileri 20-30 dakikaya kadar uzatmak ve birkaç ay içinde erken boşalma sıkıntısından kurtulmak mümkündür.

  İktidarsızlık
  Esas itibariyle yaşı geçkin olmayan erkeklerin ereksiyon yani organın sertleşme zorluğu çekmeleridir. Bunun bir biçimi de ereksiyona geçme ancak ilişkinin ortasında penisin yumuşamasıdır. Bu bozukluğun bazen penise kan iletimini düzenleyen prostat bezinden kaynaklanan fizyolojik bir temeli vardır. Ancak çoğunlukla nedeni fizyolojik değil psikolojiktir. Bunun ölçüsü de erkeğin her sağlıklı erkekte görülen "sabah erkenereksiyonunda” bulunup bulunmadığıdır. Bulunabiliyorsa iktidarsızlığın sebebi fizyolojik değil psikolojiktir.

  Başta kendine güvensizlik suçluluk duygusu eşinden bıkma gibi sebeplerle gelen ancak çok çeşitli sebeplerin yol açabileceği iktidarsızlığın önemli bir kaynağı da alkol ve sigaradır. Öte yandan yaşı ilerledikçe erkeklerin penislerinin hem dikelme açısı hem de ereksiyonda bulunabilme süresi penisi sertleştiren damarların deformasyonu sonucu azalır.

  Erken boşalma aslında fizyolojik bir bozukluk değildir ve birçok durumda erkek ile kadın arasındaki orgazm süresinin farkından kaynaklanan bir olgudur. Erken boşalan erkek genellikle çok çabuk uyarılabilen ve çok hızlı bir ereksiyona sahiptir. Aşırı heyecan sonucu daha soyunmaya bile fırsat bulamadan boşalan erkekler görülmüştür. Ancak sahici bir bozukluk olmadığından eşlerinin de anlayış göstermesiyle erken boşalan erkekler kendi kendilerini eğitebilirler. Burada önemli olan aşırı uyarıcı durumlardan kaçınmak sakin olmaya çalışmak ve cinsel birleşmeyi mümkün olduğu kadar yavaş yavaş hareketlerle gerçekleştirmektir.

  Cinsi istekte tutukluk penisin sertleşmemesi veya sertleşmenin kısa sürmesi normal bir cinsi temas devam ederken isteğin aniden kaybolması gibi iktidarsızlık hallerinin çoğu psikolojik sebeplere dayanır. Bunun altında çoğunlukla başaramama korkusu ve yanlış saplantılar yatar. Sağlıklı ve yeterli bir cinsi eğitim alınamayışından da kaynaklanan bu korku genç yastaki erkeklerde geçici iktidarsızlıklara meydan verebilir. Nitekim sinirli heyecanlı hassas ve evhamlı şahıslarda iktidarsızlık çok görülür. Bu gibi erkekler bir defa başarısız olduktan sonra korkuları ve heyecanları iyice artar. Hatta aşağılık kompleksine bile kapılabilirler. Çünkü her ilişkide hormonlar yeniden faaliyete geçirildiğinden evlilik hayatında belirli ve düzenli aralıklarla devam ettirilen cinsi hayat cinsi iktidarın da uzun ömürlü olmasını sağlar.

  Cinsi gücü arttırmaya dönük ilaçların tesiri bir yere kadardır. Bu gibi ilaçlar da rast gele kullanılmamalıdır.

  İktidarsızlık sebepleri:
  1- Uzun müddet aşırı derecede ilişkide bulunmanın sebep olduğu fazla israf.

  2- Sinir yollarını tahrip eden ve vücudu eriten bazı yıpratıcı hastalıklar.

  3- İlmi meseleler üzerinde fazla çalışma sonucu hasıl olan yorgunluğa bağlı geçici arıza.

  4- Gebeliğe mani olmak için bazı erkekler tarafından kullanılan prezervatif.

  5- Tiksinmekten doğan nefret hissi veya aşırı sevgi ve şefkat hâlinde beliren hürmet duygusu.

  6- Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan şiddetli korku ve endişeler.

  7- Fazla duygulanma ve sinirlenmelere bağlı heyecan ve asabiyet.

  8- Yaşlanmaktan dolayı ortaya çıkan tabii iktidarsızlık.

  9- Âşık olmaktan ileri gelen duygu veya tatsız hatıralar.

  10- Gıdasızlık vücut yorgunluğu.

  11- Alkollü içkiler keyif verici ve uyuşturucu maddeler.

  12- Büyü.

  İktidarsızlık arızaları ekseriyetle geçicidir ve hemen hemen hepsinin de çaresi vardır. Doğru teşhis konduktan sonra tedavisi zor değildir.

  Bedeni tedavi
  Bedeni arızalar içindir. Kuvvetli gıda muntazam uyku ve istirahat bir müddet cinsi yakınlıktan uzak kalmak temiz hava seyahatleri ılık su deniz ve kaplıca banyoları. Ayrıca cinsi arzuyu arttıran kuvvet macunları ve faydalı ilaçlar da vardır. Fakat ilaçlar son çaredir; mecbur kalmadıkça başvurmamalı daha ziyade tabii gıda almalı!

  Ruhi tedavi
  Ruhi olaylardan dolayı zuhur eden iktidarsızlığın tedavisinde en iyi hekim yine o şahsın kendisi sayılır. İktidarsız olduğuna iyice inanan hakikaten öyle oluverir. Böyle bir kanaatten sıyrılınca da bu dertten kurtulur. Bir de anlayışlı hanım bu derdin devasında yardımcı olabilir.

  İlaç ve besin takviyesi
  Beslenme ve vitamin takviyesi yararlıdır. B6 ile birlikte diğer B vitaminleri A vitamini F vitamini demir ihtiva eden gıda ve ilaçlar proteince zengin gıdalar faydalıdır. Padişah macunu diye bilinen gıda ve ilaçlar genel olarak kalori bakımından zengin ve beslenme yetersizliğinden doğan ciddi problemleri bertaraf edebilecek vasıftadır. Aynı şekilde bal pekmez helva gibi besinler de faydalı olur.

  Beslenmeye ve vitamin eksikliklerine dikkat edilmelidir. Psikolojik faktörlerin rolünü düşünerek asabi gerginlik endişe ve korkulardan uzak durulmalıdır. Aşırı ve ihtiraslı çocuk isteğinin dahi geçici kısırlık sebebi olabileceği bilinmelidir. Bilhassa genç kızlar ve kadınlar taş ve rutubetli zeminlerde çalışmamalı oturmamalı ayaklar başta olmak üzere vücutlarını soğuktan korumalıdır. Banyo deniz kaplıca sonrasında ıslak dolaşmamalı hemen kurulanmalı. Âdet zamanlarında denize havuza kaplıcaya girmemeli bugünlerde temizliğe azami dikkat etmelidir. İçi su dolu küvette banyo yapmamalı. Yağmurlu ve soğuk havalarda ayaklar sıcak tutulmalı tercihen yün çorap giyilmeli. Naylon veya sentetik iç çamaşırlarından sakınmalı yünlü iç giysiler tercih edilmeli. Âdet günlerinde kullanılan bez pamuk ve petler sık sık değiştirilmeli. Muayyen günlerde aşırı yorucu beden faaliyetlerinden kaçınmalı istirahat etmeli.

  Bazı kadınlar cinsiyet hissi bakımından soğuk olur ilişkilerden bir zevk almazlar. Bu durum kadında üreme uzuvlarının olgunlaşmaması erkeğin ilişkilerde kabalık gösterip kadını hırpalaması onun cinsi hayatta devamlı tatminsiz bırakılması gibi çeşitli sebeplerden ileri gelebilir. Bilhassa erkeğin eşine karşı samimi sevgi ve ilgisinin bu olumsuz soğukluğu gidermekte önemli etkisi vardır.

  Zinanın sebepleri
  Zinanın başlıca sebebinin cinsi değil ruhi tatminsizliğin büyük önemi olduğu ortaya çıkmıştır. Öyleyse ıstırabın kökü buradadır. İnanç zayıflığı varsa erkek sevilmediğini veya takdir edilmediğini hissettiği anda başka bir kadın arama arzusuna kapılır. Kadın için de aynı şey söylenebilir.

  Eğer günlük hayatında karı koca birbirine sevgi ile mukabele ederse cinsi ilişkiler de bu sevgiyi aksettirecek ve zenginleşecektir. Şimdiye kadar keşfedilmiş olan en iyi ilişki tekniği evlendiği insana karşı sıcak derin bir sevgi ve bağlılık göstermektir.

  Her şehvetin neticesi kalbi kararttığı ve bunalttığı halde meşru olarak yapılan cima [ilişki] kalbde ferahlık ruh ve bedende sükunet ve rahatlık temin eder. Cimadan asıl maksat nesil üretme gayesidir ve bundaki zevk de böyle bir maksada binâen lütf-i İlâhî olarak verilmiştir. Âdâbına riayet ederek cimada bulunan eşler bununla ibadet sevabı da kazanır. Nikahlı olarak yapılan ilişkiye "cima" denir; nikahsız olana "zina" denir.

  Kadının meşru mazeretsiz olarak kocasının talep ettiği ilişkiyi kabul etmemesi büyük günahtır. Boşalma anında meniyi dışarı atmak kadının rızasıyla olursa mubah ondan izinsiz yapılırsa mekruhtur. İhtiyaç olduğunda kadın hayz halinde iken de edep yeri hariç her yerine dokunulabilir.

  Hanıma arkadan yani dübüründen yaklaşmak büyük günahtır. Hadis-i şerifte (Hanımına arkadan yaklaşan melundur) buyuruldu. Cimadan sonra bir parça uyumalıdır.

  Cimada müstehap olanlar:
  1- Cimaya Euzü Besmele ile başlamalıdır. Niyeti kendini ve hanımını zinadan korumak ve hayırlı evlat yetiştirmek olmalıdır!
  2- Cima başlamadan önce kadınla kâfi miktar oynaşmak ve kadında kuvvetli bir arzu belirdikten sonra başlamak gerekir. Böyle bir başlangıç olmadan cimada bulunmak kadına cefadır.

  3- Cima anında acele etmemeli kadının tatmin olmasını da beklemeli!

  4- Cima bitince hemen çekilmemeli biraz daha birlikte kalmaya çalışmalı.

  5- Cimadan sonra tekrar ilişkide bulunmak veya uyumak için hemen avret yerlerini yıkamalı. Abdest almak veya gusletmek hemen lazım değilse de iyi olur.

  6- Cimanın Pazartesi ve Cuma geceleri olması iyidir. Diğer geceler de caizdir. [Cuma gecesi Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir.]

  Cimada mekruh olanlar:
  1- Cima esnasında kıbleye ayak dönmek.

  2- Yorgan ve benzeri bir örtü olmadan açık olarak çırılçıplak cima etmek.

  3- Tam orgazma ererken konuşmak gülmek sesi yükseltmek. Bu hâl çocuk için konuşma aksaklığına sebep olabilir. Bu konuşmalar cima zevkini kısar ve tatsızlık doğurur. Konuşma ve fısıldamalar başlangıç sırasında olmalı.

  4- Eşinin ve kendinin avret uzvuna bakmak mekruhtur; bu görme noksanlığına ve unutkanlığa sebep olur. İhtiyaç hâlinde karı koca birbirine tepeden tırnağa bakabilir.

  5- Kamerî ayların ilk orta ve son gecelerinde cima etmemeli!
  Eşler arasında geçen cinsi ilişkilerle ilgili mahrem sırların başkalarına ifşâ edilip yayılması haramdır.

  Cima âdâbı
  Bazı âdâb kitaplarında cima vakitleriyle ilgili zamanlardan ve bu vakitlerin doğacak çocuklar üzerindeki etkilerinden bahsedilmiştir. Bunlar dini bakımdan uyulması mecbur olan hükümlerden değildir. Fakat bahsedilen vakitlerin gözetilmesi faydalı olur.

  Cima için tavsiye edilen vakitler:
  Pazartesi Salı Perşembe Cuma geceleri ve gündüz öğleden önce.

  Tavsiye edilmeyen vakitler:
  1- Hafta içinde Pazar gecesi ve Çarşamba gecesi
  2- Kameri aylarının birinci on beşinci ve sonuncu geceleri.
  3- Ramazan bayramı ve Kurban bayramı geceleri
  4- Berât gecesi
  5- Yola çıkılacak gece
  6- Gündüz öğleden sonra.

  Bunlar da bir tavsiyedir. Şehvetlenip haram işlemek mesela yabancı kadına şehvetle bakma tehlikesi varsa mekruh olmaz. Bilakis beraber olmak lazım olur. Güne zamana bakılmaz.

  Cima için uygun görülmeyen hâller:
  1- Kadının rızası yoksa
  3- Abdesti sıkışıksa
  4- Fazla tok hasta ve yorgun ise
  5- Çok soğuk ve çok sıcaksa.

  Cimada diğer edebler
  Kendini haramdan korumaya helâl ile yetinmeye niyet etmeli cima ederken şeytandan Allahü teâlâya sığınıp (Bismillâhi Allahümme cennibnâ-ş-şeytâne ve cennibi-ş-şeytâne mâ razaktenâ) demeli. Bu durumda gebe kalırsa şeytan ona zarar vermez.

  Resulullah efendimiz (Cimada Besmele söyle. Cünüplükten temizleninceye kadar sana sevap yazılır. Bu cimada çocuğun olursa sana bu çocuğun nefesleri sayısınca ve onun neslinin nefesleri sayısınca sevap yazılır) buyurdu.

  Hanımda şehvet istek belirinceye kadar onunla oynaşmalı. Bunda bedenin rahatlığı ve doğacak çocuğun kusursuz olması faydaları vardır. Acele etmemeli. Hadis-i şerifte (Erkek hanımı ile cima ederken horoz gibi atlayıp inmesin. Kendisi rahatladığı gibi hanımı da rahatlayıncaya kadar karnı üzerinde kalsın) ve (Kadın rahatlamadan sen rahatlarsan o günün kalan kısmı kadın için uyuşuk ve tembellikle geçer) buyuruldu.

  Geline bir tavsiye:
  Gelin ilk günden itibaren yemesine içmesine dikkat etmelidir. Bazı yiyecekler zararlı olabilir. Çünkü hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

  (Gelin ilk hafta yoğurt ayran sirke turşu ve ekşi yememelidir! Bunlar çocuk olmasına engel olabilir. Sirke yiyen kadının hayz görmesi zahmetli olur ve hayzı düzensiz olur. Ekşi elma yemek hayz kanını keser. Bu da başka bir hastalık meydana getirir.)

  Erkeğe tavsiye:
  Hanıma karşı iyi huylu güler yüzlü olmalı. Onun yanlış hareketlerine akla uymayan sözlerine ve işlerine sabretmelidir. Onunla tatlı konuşmalı. Onun seviyesine ve aklına uymalıdır. Onunla şakalaşmalı oynamalıdır. Yemede giyinmede gücü yettiği kadar eli açık olmalıdır.

  Dinimizde kadınların bilmesi farz olan şeyleri elbette öğretmelidir.

  Hanımının giyinmesinde evden dışarı çıkmasında çok sıkı davranmamalı ve başı boş da bırakmamalı. Kendini ve hanımını şüpheye iftiraya düşürecek hallerden sakınmaya çok önem vermeli.

  Hanımını yabancı erkeklerin bulunduğu yerlere göndermemeli yabancıları görmesine mani olmalı. Ev işleri ile vakit geçirmesi onun zevki olmalıdır. Ona sert davranmamalıdır.

  Şaka olarak da kızgın olunca da hiçbir zaman boşamak ayrılmak lafını ağza almamalı bir defa daha evlenmek lafı etmemelidir. Korkutmak için şaka için de olsa boşama sözlerini hiç kullanmamalıdır. Hatta ayrılmaya karar verilse bile yine bu kelimeleri kullanmamalı. Daha sonra ayrılmaktan vazgeçilebilir. Yakınları ile dostları ile istişare edip ayrılmaya kesin karar verildikten sonra bir talak vermelidir. Hiçbir zaman üç talak birden vermemeli. Zaten üç talak birden vermek haramdır. Hayat şartları insanı birçok şeye katlanmayı gerektirebilir. Olmaz denilen şey olabilir. Bir talakla boşama yapılırsa hem haram işlenmemiş olur hem de kapı tamamen kapatılmamış olur. Boşamamak bir risk getirmez; ancak boşamak hele üç talak vermek çok büyük risktir. Telafisi mümkün olmayabilir.

  Alıntıdır.

  OkyanusunKalbi and Sürmenaj like this.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Başını sonuna kadar okudum. Çok acı ki bakire olmadığı için cezalandıran ve öldürülen kadınlar varsa bayanların ilk gece kabusunu yaşamaları çok normal. Özellikle alıntı yaptığım kısımdaki erkeklere de kızıyorum. Utanmadan karşısındaki kızdan bakirelik bekliyorlar. Pis sapıklar..

  Bazı genç erkekler haram olmasına rağmen ilk cinsel ilişkilerini evlilikten önce genelevlerinde yaşamaktadırlar. Oralarda ise genç erkeklerin acemliğine saygı duyulmadan bir an önce işini bitirip parasını almak isteyen kadın tarafından genç erkekler hakaretlere uğramaktadırlar. Hatta bu hakaretler karşısında cinsel birleşmeyi bile gerçekleştiremiyen ereksiyona (penisin sertleşmesine) geçemiyen erkekler olmaktadır. Tecrübe kazanmak isteyen genç ömür boyu cinsel ilişkiden kadından soğumakta veya ereksiyona geçememek gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. O yüzden Allah'ın nikahsız cinsel ilişkiyi haram kılmasının hikmetlerinden biri de bu olsa gerek...


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş