Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Depreme Karşı Alınacak Önlemler. Deprem Anında Neler Yapmalıyız?  Depreme Karşı Alınacak Önlemler


  Dünyada saniyeler içinde birçok deprem olmaktadır. Bu depremlerin birçoğunu hissetmeyiz bile. Hissetmediğimiz depremlerin yanında milyonlarca lira mal kaybına ve binlerce cana mal olan depremler de vardır.

  Depremlerdeki can ve mal kayıplarını azaltmak için tedbir almak gerekmektedir. Alınacak tedbirler üç sahfadan oluşmaktadır.

  1. Deprem öncesi alınacak tedbirler
  2. Deprem sırasında alınacak tedbirler
  3. Deprem sonrası alınacak tedbirler

  DEPREMDEN ÖNCE:
  PLANLAYIN
  Yaşadığınız / Bulunduğunuz mekanı inceleyin. Korunma için bulunacağınız yeri ve muhtemel kaçış yolunu belirleyin. Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak ve güvenli bir açık alana ulaştıracak pozisyonunuz varsa bu yolu saptayın. (Bu yöntem sadece giriş altı giriş ve 1. katta olanlar için geçerlidir.)


  Deprem sırasında ilk 10-15 saniye binayı terkedebilmek açısından çok önemlidir. Daha önce yaşanan depremlerden elde edilen istitastiki verilere göre binalarda yıkıma yol açan unsur hissettiğiniz ilk sarsıntı değil binanın rezonansa girmesidir. Bu da size anılan süreyi kazandırmaktadır.

  Bu süre içinde kaçma eylemini gerçekleştirebilecek bir yöntem bulduğunuz takdirde tatbik ederek zamanı saptayın. Böylelikle hem kesin kaçış sürenizi öğrenebilir hem bu süreyi daha da kısaltacak yöntemler geliştirebilirsiniz.

  UNUTMAYIN

  • Kişisel kaçış zamanı ile birilerine yardım ederek (eşiniz çocuğunuz iş arkadaşınız ya da bir sakat) kaybedeceğiniz zaman çok farklıdır. Farklı senaryolar geliştirmenizde ve süre tutarak denemenizde yarar vardır.


  • Kapı veya cam kenarında ya da bulunduğunuz yeri 10-15 saniye içinde terkedebilecek bir mesafede iseniz herhangi bir acil çıkış anında kullanacağınız güzergah üzerinde size engel olabilecek saksı masa sandalye koltuk sandık ve benzeri unsurları ortadan kaldırınız.


  • Bazı durumlarda ani bir acil çıkış olanağı yaratabilirsiniz. (giriş katındaki camı kırarak dışarı çıkmak gibi). Bu cam kalın ya da sekurit (sağlamlaştırılmış) olabilir. Bunu kırmak için bir yangın söndürme tüpünü kaçış yolu üzerinde bulundurabilirsiniz. Unutmayın vücudunuzda kesiklere ve yırtılmalara yol açmayı engellemek için önce camı kendinize zarar vermeden kırmalısınız.


  • Binayı terk ederken mutlaka başınızı yüksekten veya tavandan düşen nesnelerden (tuğla kiremit avize v.b.) korumalısınız. Bu aşamada yastık bir işe yaramayacak aksine çevrenizi görmenize ve sesleri duymanıza engel olacaktır. Bir kask veya baret bulamazsanız bir sandalye bir tahta parçası büyük ve kalın bir kitap işinize yarayabilir.


  • Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız kesinlikle merdivenlerden merdiven boşluklarından uzak durunuz. Asansör bir tuzaktır. Kullanmayınız. Yıkılan binalarda en yüksek oranda ölüm bu noktalarda meydana gelmektedir. Birinci kattan daha yüksekteyseniz atlamayı denemeyiniz.


  • Yaşanan depremlerde ölümle ve ciddi yaralanmalarla sonuçlanan olayların büyük bir bölümü yüksekten atlamayla ilişkilidir. Bunun yerine yüksek binalarda yapılması zorunlu olan harici yangın merdivenlerini kullanınız. Demir konstrüksiyondan inşa edilen bu merdivenler binadan bağımsız olduğu için yıkım darbesinden daha zor etkilenecek ve bağlı olduğu yerden kopması halinde çeperlerindeki kuşaklar nedeniyle düşme anında bir koruma alanı oluşturacaktır. Dahili yangın merdivenleri koruyucu bir alan yaratmayacaktır.


  • Eğer bulunduğunuz bina depreme dayanıklı ve bulunduğunuz mekandaki masa çelik veya kalın masif ahşap malzemeye sahipse başınıza düşebilecek eşyalardan sizi koruyabilir. Ama tavan çökmesi halinde hiçbir koruyucu özelliği olmayacaktır.


  ÖRNEK: Japonya''da öğrencilerin sığındığı masa altları.

  • Bu masalar aslında boğazları birleştirilmiş birer çelik kafestir. Bu özelliği nedeniyle sıralar halinde masa bir arada düşünüldüğünde çöken tavanı karşılayıcı ciddi bir direnç noktası oluşturmaktadır.


  • Oysa Türkiye''de kullanılan basit tahta veya zayıf sıraların böyle bir ağırlığı taşıyamayacağı kesindir.


  • Bir "Yaşam Üçgeni Alanı" yaratın. Masa yatak altı gibi yerler yerine Ağırlık merkezi yere yakın çelik dolaplar (boyu uzunsa ve yapabiliyorsanız yana devirin) para kasaları çamaşır ve bulaşık makinesi gibi nesnelerin yanına yatın ve cenin pozisyonu alın.


  • Herhangi bir yıkılma anında bu nesneler belki ezilecek ama asla yok olmayacaklardır. Yanlarında yaratacağı alan sizin yaşam üçgeniniz olacaktır.


  • Mutfak iyi bir saklanma ve "Yaşam üçgeni" yaratılabilecek uygun bir ortamdır. Tezgah altında ve yanında yer alan fırın bulaşık makinesi ve buzdolabı bu bölümün ezilme oranını en aza indirger. Ancak set üstü dolaplardan dökülecek tabak çanak ve bardak gibi cisimlere karşı bir önlem alınması rafların düşmesine engel olmak için de duvarla olan bağlantılarının sabitleştirilmesinde yarar vardır.


  • Yaşanan depremlerden elde edilen veriler mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur. Enkaz altında kalan kişileri bekleyen en ciddi tehlike böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan sendromlardır.


  • Bulunmamanız gereken bir yer de kapı pervazlarıdır. Kapı pervazlarının taşıyıcı hiçbir özelliği yoktur. Çelik kapılara da güvenmeyin. Bunların da taşıyıcı özelliği olmadığı gibi hem tehlike anında kırılması mümkün değildir hem de üzerinize devrilme riski bulunmaktadır.


  • Depreme uykuda yakalandığınız takdirde kullanmanız gereken 10-15 saniyelik süre bir hayli azalacaktır. Bunun için yatağınızın iki yanına 1 m3''lük tahta sandıklar yaptırmanız ve içlerini kitaplarla doldurduktan sonra kalın bir iple çevresini sarmanız yararlı olabilir. Kitaplar da büyük bir ağırlık altında ezilmeyecek sardığınız kalın ip ise sandığın patlamasına engel olacaktır. Böyle bir hazırlığınız yoksa yatağın hemen kenarına ve yanına yan yatarak cenin pozisyonu alın.

  DEPREM ANINDA:
  UYGULAYIN

  • Deprem anında 10 - 15 saniye içinde bulunduğunuz binayı terk edebiliyorsanız derhal kaçın yoksa güvenli bir yer bulun.


  • İlk sarsıntıyı hissettiğiniz anda sakin olun. Paniğe kapılmayın.Panik sağlıklı düşünmenizi engelleyecek hatalı bilinç dışı hareket etmenize yol açacaktır. Bilinçli düşünebilmek hazırlıklarınızı felaket anında değil daha önce yapmanıza ve planlamanıza bağlıdır.


  • 10-15 saniye içimde bulunduğunuz yerden bina dışına güvenli bir açık alana çıkma olanağınız ve planınız varsa bunu derhal önceki bölümde anılan önlemleri alarak uygulamaya koyun.


  • Eğer binayı terk edemiyorsanız daha önce belirlediğiniz yaşam üçgeni alanına gidin ve yan yatarak cenin pozisyonunu alın.


  • Kesinlikle oradan oraya koşmayın ve ayakta durmayın.

  UNUTMAYIN

  • Yan yatarak cenin pozisyonu almanız hem ellerinizle başınızı korurken çevreyi görme ve gözlemleme şansı verecektir. Kolon kiriş veya duvarlar bir anda düşmeyecek bu hareket belli bir sallantının ardından gerçekleşecektir. Bu da size son dakikada da olsa vücudunuzu koruma şansı verecektir.


  • Herhangi bir şekilde enkaz altında ezilme durumu olduğunda vücudunuz bu şekilde azami korunma olanağına sahiptir. İç organlarınızın büyük bir bölümünü ve böbreklerinizden birini çalışır durumda tutabilmek için en ideal şekildir.


  • Enkaz altında öncelikle böbreklerin iflas ettiği bilinmelidir. Depremzedelerin kurtarılması halinde bile vücudunda onanamaz hasarların oluştuğu ve bu nedenle ölüm olaylarının yaşandığı saptanmıştır.
   Cenin pozisyonunun bir diğer özelliği ise kurtarma ekiplerinin kazazedenin bulunduğu bölüme en küçük bir gedikten de olsa ulaşması halinde onu bulunduğu yerden çıkartamazsa bile elini tutmasına izin vermesidir. Saatler sonra bir dış yardımın eline dokunması sayesinde kazazedenin beyni hızla adrenalin pompalamaya başlayacak ve onu yeniden hayata bağlayacak çok önemli bir köprü kurulmuş olacaktır.


  • Balkona çıkmaktan merdivenden inmekten asansöre binmekten kaçının.


  • Kolon ve kirişlerden de uzak durun. Bu arada camlar kırılabilir kitaplıklar devrilebilir mutfak dolaplarındaki tabak çanaklar dökülebilir. Bunları göz ardı etmeyin.


  • Hazırladığınız deprem çantasına ulaşmak için zaman harcamayın. Eğer o an elinizin altında değilse pilli radyo fener konserve yiyecek ve içeceklerin bulunduğu çantaya ulaşmaya çalışmak sakınmak ve korunmak için size gerekli olan süreyi çalabilir.

  DEPREM SIRASINDA ARAÇTA BULUNANLAR

  • Yer sarsıntısını otomobilde tünelde veya kapalı bir otoparkta hissettiğiniz anda; Paniğe kapılmayın. Yolda iseniz aracınızı yol kenarına çekip binalardan elektrik direklerinden veya ağaçlardan uzakta durdurun.


  • Tünel içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz aracınızı durdurup aşağıya inin ve yanına yan yatarak cenin pozisyonu alın. Aracınızın içinde durmayın. Aynı yöntemi kapalı bir otoparkta iseniz aynen uygulayın.

  UNUTMAYIN

  • Araç içinde olduğunuz takdirde üzerinize düşen bir parça ile ezilme riski taşıyorsunuz. Oysa dışına çıkıp yanına yattığınız takdirde üzerinize yıkılacak tavan tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek ama yok etmeyecektir.

  DEPREM SIRASINDA

  • Deprem sırasında eğer dışarıda bulunuluyorsa; bina direk reklam panosu duvar gibi devrilebilecek materyallerin uzağında durmak gereklidir. Herhangi bir nesnenin (araba balkon) altına girmek Çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda beklenmelidir.


  • Eğer bina içinde bulunuluyorsa en güvenli yerler : ev yıkıldığında bizim yaşamamız için gerekli yer kalmasını sağlayacak sağlam ve büyük eşyaların yanıdır. Anne karnındaki pozisyonda yatmak gereklidir. Bunun şöyle bir yararı vardır: Bina çöktüğünde çamaşır makinesi bulaşık makinesi mutfak tezgahı büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak küçük bir alan yaratırlar. Bu alan bir insanın yasaması icin yeterli olabilmektedir. Ancak çok önemli bir nokta evde belli dönemlerde deprem tatbikatının yapılması ve deprem sırasında nerede ne koşulda olursak olalım hiç düşünmeden doğru olan yere en kısa surede ulaşma yollarının planlanması gerekmektedir! Eğer bu yol üzerinde engel teşkil edecek eşyalar varsa kaldırılmalıdır. Kapı altında durmak masa yada yatak altına girmek çok sakıncalıdır. Zemin ve birinci katlar riskli katlardır deprem sırasında 5-6 saniyede mekan terk edilebiliyorsa mutlaka terk edilmesi gereklidir.


  • Depremden önce yapılacak birkaç basit hazırlık depremden sonraki zor yaşantımızı çok kolaylaştırabilir. Örneğin aracımızın bagajında; bir çadır uzun müddet bozulmayan yiyecek ve içecekler fener ilk yardım malzemesi giysi telsiz battaniye sıhhi malzemeler gibi eşyaların bulunması organize yardımın gelmesi için gerekli olan 3- 4 gün boyunca bizi çok rahatlatacaktır.


  • Unutmayın ki deprem her zaman biz evdeyken olacak demek değildir. Gündüz evimizden kilometrelerce uzakta iken deprem olduğunda eve dönmek için İstanbul gibi bir metropolde arabanızı kullanamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Yolların büyük bölümü yıkılacak yada enkaz yığınlarından kullanılamaz hale gelecektir. Sağlam ve kullanılabilir durumdaki yollar ise trafik yoğunluğundan kullanılamaz hale gelecektir! Bu durumda saatlerce yürümek yakınlarımıza ulaşmanın tek yolu olacak. Spor bir ayakkabı rahat birkaç giysi yağmurluk bu uzun yürüyüşü daha mümkün kılacaktır.


  • Kobe depreminde yaşanmış olduğu gibi bir başka büyük tehlike de depremden sonra çıkacak olan yangınlardır. Kobe''de depremden ölenler kadar depremden sonra çıkan yangınlarda ölenler de çok fazladır. Eğer depremde evimiz yıkılmadıysa eve girip doğalgaz elektrik LPG tüpü gibi sistemleri ana vanalarından kapatmak gereklidir. Bunun dışında salgın hastalıklar yiyecek ve içecek kıtlığı sel ve artçı depremler gibi ana deprem şokundan sonra devem eden tehlikelere karşı da mutlaka önlem alınmalıdır.


  • Kitap hayat kurtarır. Entelektüellikten söylemiyoruz gerçekten öyle. Evin ortasına koyacağınız kitap dolu bir sandık depremde en sağlam bir sığınak oluyor.
   Marangoza kenarları 1 metre uzunluğunda tahta küp şeklinde bir sandık yaptırın ve içini tıka basa kitapla doldurun. Dikkat! Sandık mukavva değil mutlaka masif tahta olmalı. Sandığın içine doldurulan kitaplar kırılmaz parçalanmaz ezilmez.


  • Kitapla doldurulmuş sandığın çevresini çamaşır ipinden daha kalınca bir naylon iple sıkıca sarın. Böylece sandık darbelerle parçalansa bile ip kutunun dağılmasını önleyecektir. İçi kitap dolu sandığı evdeki kolonlardan herhangi birinden 1 metre uzağa yerleştirin.


  • Deprem anında sandığın yanına sığının. Dizlerinizi karnınıza çekerek ve başınızı da dizlerinize dayayarak pozisyon alın. Sandığın üzerine devrilecek bir kolon yada beton plaka sandığı en fazla 10-15 santim ezebilir. Sandığın yanında her durumda depremzedeye yetebilecek bir yaşama alanı kalır.

  DEPREMDEN SONRA:

  • Deprem sonrasında nasıl davranacağınız önemli. Paniğe girmemek fısıltılara kulak asmamak kurtarma çalışmalarına katılmak gerekiyor. Deprem öncesi önlemlerinizi aldınız ve depremi az ya da çok hasarla atlattınız. Bu kez başka sorumluluklar sizi bekliyor. Ön koşul paniğe kapılmamak uyanık ve hızlı davranmak.


  • Eviniz hayatınıza zarar vermeyecek ölçüde hasar görüp sizin dışarı çıkmanıza izin veriyorsa binayı terk etmeden önce çevrenizdeki seslere kulak verin. Bu sesler sizden çok daha zor durumda olan insanlara ait olabilir. Sese olan yakınlığınız sayesinde binanın dışından yapılacak bir yardımdan çok daha hızlı bir şekilde göçük altındakileri hayata kavuşturabilirsiniz.


  • Kalabalık mekanları boşaltırken sakin olmak hasarı en az ölçüde atlatmak açısından önem taşır. Toplu ve düzenli hareket bu safhada çok önemlidir. Binaların dışına çıktığınız andan itibaren de kurtarma çalışmalarına katılmak gerekir. Verebileceğiniz küçücük bir destek bir insan hayatı daha büyük yardımlar birden çok insanın hayatı demektir.


  • Felaket sonrası olası karmaşa ortamı için dikkatli olunmalı. Özellikle de söylentilere dilden dile dolaşan deprem fısıltılarına yenilerini eklememeli ve kulak asmamalıyız. Bu tür söylentilerle Marmara Depremi''nin ardından da yaşandığı gibi halkta daha büyük panik oluşturduğunu ve normal yaşamın bir türlü geri kazanılamadığını gördük.


  • Sükunetinizi koruyun. Durumunuzu değerlendirin. Yaralı olup olmadığınızı belirleyin.


  • Bulunduğunuz yapı yıkılmamışsa kontrollü hızlı ve dikkatli bir şekilde binayı terk edin. Hemen ardından gelebilecek bir artçı şok o ana kadar yıkılmamış ancak taşıyıcı elemanlarına zarar vermiş olan binayı yıkabilir.


  • Sarsıntı anında merdivenler bağlantı yerlerinden ayrılmış tavandan dökülebilecek sıva beton parçası olabilir. Binadan ayrılırken kapıları dikkatli bir şekilde açın bu gibi tehlikelerden sakının ve başınızı koruyun.


  • Eğer enkaz altında iseniz?
   Kıpırdayacak durumunuz varsa ve kesin bir çıkış yolu görebiliyorsanız hareketlenin. Aksi takdirde pozisyonunuzu koruyun ve sakin olun. Fazladan her çaba size gelecekte gerekli olacak enerjiyi ve suyu tüketecektir.


  • Dışarıdan bir müdahale sesi duyana kadar bağırmaya çalışmayın. Bu enerjinizi zamansız tüketmenize yol açacaktır. Bir ses duyduğunuzda cevap verin ve pozisyonunuzu anlatmaya çalışın.


  • İlerleyen saatlerde dışarıya ses verebilecek bir ses kaynağı yaratma yolu bulun. Tencere benzeri bir metale vurulacak bıçak sapı sert bir yüzeye vurabileceğiniz diğer sert bir cismin olup olmadığını kontrol edin. Çünkü saatler geçtikten sonra böyle bir şey edinme gücünü kaybetmiş olabilirsiniz.


  • Kurtarma ekipleri olay yerine ulaştıklarında bakacakları ilk yer enkaz üzerinde kabarmış bölgelerdir. Kabaran bu bölgeler muhtemel yaşam üçgenlerinin olduğu noktalardır. (Buzdolabı bulaşık ve çamaşır makinesi çelik para kasası demir dolap vb.) Böyle bir pozisyona sahipseniz ilk ulaşılacak kurtarma bölgesindesiniz demektir.

  Sonuç olarak depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. İnsanları öldüren deprem değil insanların yaptığı binalar ve alınabilecek tedbirleri önceden almamalarıdır. Hepinize Mutlu güzel ve depremsiz günler.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bilgi veren konu. Şimdiden deprem çantası hazırlamak lazım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Önlem olarak sağlam binalar yapın gerisi deprem kuruluşlarının vereceği eğitim olmalı.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Biz ancak camdan atlamayı biliriz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş