- Eğer deride yara varsa üzerine steril bir pansuman ya da mendil koyup sarınız.
- Yara içinde görülen kemik parçalarını çıkarmaya çalışmayınız. Kanama yapabilir. Damar ve sinirleri yaralayabilirsiniz. O kısmın üzerine steril pansuman koyunuz. Sonra bir bezi simit şeklinde katlayıp delik olan kısmı ortaya gelecek şekilde yerleştiriniz. En üst kısmına kalın pamuk ya da sünger tabakası koyunuz.Sarınız.
- Kırık olup olmadığını önce elbisesi üzerinden hafifçe elle muayene ederek saptamaya çalışınız. -Önce sağlam tarafın elbise kolunu çıkarınız. Gerekirse elbise yerini dikiş yerinden sökünüz ya da kesiniz.
- Elle hoyratça muayene etmeyiniz. Kırık yerini oynatmayınız. Ağrı şoka yol açabilir. Kırık kemik uçları damar ve sinirleri yaralayabilir.
- Kırık uçlarını hareketsiz hale getirmek için kırık yerini tespit ediniz. Kol ya da bacağın her iki yanına kalın karton ya da tahta koyup sargı bezi eşarp kravat ya da gömlek parçaları ile sarınız.
- Tespit için kullanılan karton tahta gibi gereçler kırık yerini bir üst birde alt tarafındaki eklemlerin ötesine kadar gelecek uzunlukta olmalıdır. Bu araçlara atel adı verilir. Atellerin deriye gelen kısımları pamuk ve bezlerle beslenmelidir.
- Şok durumuna göre önlem alınız.
- Kanama varsa bilinen önlemlerle kanamasını durdurunuz.
- Kırık yerin üzerine havluya sarılı buz torbası koyunuz.
- Yaralıyı battaniye ile örtünüz. Dinlendiriniz.
- Yaralı kısmı kalp seviyesinin yukarısına kaldırınız.
- Kırılan organı hangi durumda bulduysanız o durumda tespit ediniz. Kırığı yerine koymaya çalışmayınız.
- Gereksiz dokunmalardan kaçınınız.
- Yaralıyı ambulansla ortopedi ve travmatoloji kliniğine götürünüz.