- Çoğu kez yüksek bir yerden düşme ya da trafik kazaları sonucu omurgada kırık ve bazen içinden geçen omurilikte değişik derecelerde yaralanmalar olabilir.
- Yaralıyı muayene etmeden belinde ya da boynunda ağrısı başka bir şikayeti olup olmadığını sormadan döndürmeyiniz. Ayağa kaldırmayınız.
- Kesin tanı bilinmedikçe belinde ağrısı olan böyle bir yaralıda kırığın da olabileceğini unutmayınız. Kırık olmadığı kesin olarak saptanıncaya kadar kırık var gibi hareket ediniz.
- Eğer omurgasında bir kırıktan şüpheleniyorsanız yaralıyı yerinden kaldırmadan altına genişçe bir tahta ya da kapı yerleştiriniz.
- Baş ve boyunun her iki yanına ayakkabılarını ve katlayarak elbiselerini koyarak boynunun oynamasını engelleyiniz. Eğer elinizde kum torbası varsa onu da koyabilirsiniz. Naylon torba içine kum veya toprak doldurarak kum torbası yapabilirsiniz.
- Yaralıyı omuzlar havsala uyluk dizaltı ve ayak bileğinin üzerinden geçecek şekilde geniş bezlerle tahtaya bağlayınız. Böyle taşıyınız. Röntgen çekilip kesinlikle kırık olmadığı saptanmadıkça ayağa kaldırmayınız.
- Aksi durumda kendiliğinden iyi olabilecek bir omurga kırığı yaralı kişinin kaba muayenesi ayağa kaldırılması ya da uygun olmayan taşıma koşulları nedeniyle omurilik zedelenmesi olabilir. Bunun sonucu bacaklarda felç halsizlik idrarı ve büyük abdestini tutamaması gibi çok önemli sonuçlar doğurabilir.
- Yara varsa steril pansuman koyunuz.
- Şok durumuna göre önlem alınız.
- Ağrısını dindiriniz.