Buruna Yabancı Cisim Kaçmasında İlk yardım
burunda yabancı cisim - buruna yabancı cisim kaçarsa ne yapılır - burunda yabancı cisimere yapılacaklar nelerdir

Düğme boncuk fasulye böcek gibi herhangi bir yabancı cisim buruna kaçtığı takdirde gözle görünüyorsa kolayca çıkartılabilir. Görülmüyorsa hınkırılır. Bu da kâfi gelmezse bir hekime başvurulur.

Parçalanan bir buz sathından nehre veya göle düşen bir kimseyi kurtarma ameliyesine girişmeden evvel kendinizi emniyete alınız. Belinize sıkıca bir ip veya bu işi görecek herhangi bir şey bağladıktan sonra bunun diğer ucunu da sahildeki bir cisme sıkıca tesbit ediniz. Eğer elinize bir merdiven genişçe bir kalas geçirebilirseniz bunların üzerine yaslanarak kazazedeye doğru sürünerek gidiniz veya bunları kazazedenin tutabileceği şekilde kendisine uzatınız. Merdiven veya kalas gibi şeyler bulmadığınız takdirde sürüne sürüne kaza yerine doğru ilerleyiniz .Hiçbir zaman yürüme ve atlama teşebbüsünde bulunmayınız. Buz üzerinde yaygın bir şekilde dizleri ve dirsekleri dayamadan sürtünmekle buzun kırılmasının önüne geçilebilir.

Elinizde ip baston ağaç dalı veya bu işleri görebilecek şeyler olduğu müddetçe kazazedenin fazla yanma gidip ince buz tabakasına temas etmekten kurtulursunuz. Bu şekilde maruz kalacağınız tehlike azalır deriye dönerken de kazazede ile beraber yine sürüne sürüne ilerleyiniz. Ancak çok sağlam olduğundan emin bulunduğunuz bir yere vardıktan sonra yürüyebilirsiniz.

Kurtarma ameliyesinden sonra ne yapmalı : Kazazede muhtemel olarak soğuktan morarmış bulunur. Bundan baş- İdi nefesi de kesilmiş olabilir. Bu takdirde derhal suni teneffüse girişmek icap eder. Bu esnada da mümkün olduğu kadar kazazedeyi ısıtmak ve kurulamak gibi işlere girişilir ı Irrckirse üzerindeki ıslak elbiseler yırtılarak çıkarılır. Üstü Örtülür. Sıcak su şişesi sıcak tuğla veya sıcak lâstik torba Ilı- kazazede ısıtılır. Sıcak bir çay veya kahve içirilir.

ALINTIDIR.