Diş Kırılmalarında ilk Yardım
diş kırılmalarında neler yapılır - dişlerde darbe sonucu kırılma - kırılan diş için yapmanız gerekenler - kaza sonucu diş kırılmasında ilk yardım

Dişle ilgilenmeye başlamadan önce hastada genel olarak veya özellikle kol ve bacak bölgelerinde hayati tehlikeye neden olacak bir yaralanma olmadığından emin olun.

Örneğin kazazede üç metre yükseklikten düşmüş ve tepki vermiyorsa; ağzından gelen kan gölü etrafında kırık dişler saçılmışsa durumun yalnızca bir diş yaralanmasından ibaret olduğunu sanmayın. Büyük tablo göz önünde bulundurulduğunda dişle ilgili yaralanmalar diğer acil durumların söz konusu olduğunda bekleyebilir.

Diş darbeden dolayı bütün olarak çıkmışsa hemen temiz suyla yıkanmalıdır. Dişi yıkarken ovalamamaya dikkat edin. Diş dişi çevreleyen bağlara zarar vermemek için kökünden değil kron denilen taç veya tepe kısmından tutulmalıdır. Tedavide zorluk çıkarmayan yetişkinlerde diş kendi yuvasına geri takılmalıdır.

Kazazedelerin çoğu dişi kaza sonrasında kendi başlarına yuvasına geri takmaktan rahatsızlık duyabilir. Bu durumda dişi güvenli bir şekilde steril su (serum fizyolojik) süt veya tükürük içinde doktor ya da dişçiye ulaştırın.

Bir başka yöntem de kopan dişi kazazedenin yanak ve diş eti sınırı arasına yerleştirmektir. Ağız yapısı itibariyle diş kökünü tükürük yoluyla sürekli ıslak tutarak korumanın dışında bakterilerden de koruma sağladığı için dişi muhafaza edebilecek en iyi ortamdır.

Doktora ulaşma sırasında dişin kurumamasına dikkat edin. Bu dişin hemen birkaç dakika içinde zarar görmesine neden olacaktır. Dişi su içinde götürmeye çalışmak da pek önerilmez.

Çocuklar veya dişin geri takılmasında zorluk çıkaran yetişkinlerde kırık diş doktor tarafından sağlanan özel diş saklama solüsyonunda muhafaza edilmelidir. Bu solüsyondan temin edemiyorsanız benzer etkide bulunacak diğer alternatifler arasında serum fizyolojik su süt ve tükürük bulunur.

Dişi ağızda muhafaza etmenin bir dezavantajı; zorluk çıkaran yetişkin veya çocuğun dişi yutabilme ihtimalidir. Bu kişilerin dişi yutması ve ardından yaşanabilecek boğulma riski daha da endişe verici bir durumdur.

Dişin yuvasında kanama varsa ağzı suyla çalkalayın. Yuvanın üzerine koyduğunuz gazlı bez veya bir tomar kağıt mendili sıkarak ağzınızı kapalı tutun. Kanama bu şekilde uygulanan basınç sayesinde genellikle sona erer.

Sallanan içe gömülen veya kırılan dişlerde hasta hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. Diş parçalara ayrılmışsa kalan parçaları bir araya getirip yukarıda bahsedilen sıvılar içinde bir doktora ulaştırmalıdır.

ALINTIDIR