Çocuklarda Sıcak Çarpması ve İlk Yardım
çocuklarda sıcak çarpması belirtileri - sıcak çarpmasında çocuğa neler yapılır - sıcak çarpmasında çocuklara ilk yardım bilgileri

Aşırı sıcağa maruz kalma sonucunda vücut aşırı ısındığında beyindeki ısı kontrol mekanizması bozulur ve ter bezlerinin çalışması durur.

Çocuğunuz vücut ısısını erişkinler gibi düşüremez. Bu ortama uyum sağlayamadan kuvvetli güneşe maruz kalan çocuklarda görülür.

Çocuğunuzun ateşi 40 dereceyi geçer; nadir durumlarda bilinci kaybolabilir ve solunumu durabilir. Bununla birlikle çoğunlukla hafif seyreder.

Bulgular

Cilt sıcak gibi görünse ve hissedilse de kuru kalır. Çocuğunuzda uyku hali ve sersemlik olabilir nabzı hızlı olabilir. Ağır olgularda bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı olabilir; solunumu durabilir.

Ne yapmalı?

Çocuğunuzun giysilerini çıkarın ve serin bir yere yatırın.

Ateşi 40 derecenin üstündeyse doktorunuzu arayın.

Beklerken ıslak- ılık bezle silin veya soğuk çarşaflarla sarın. Alnına buz torbası koyun bolca soğuk içecek verin ve vücuduna vantilatör tutun.

Nabız ve derecesini yakından takip edin. 372 derecenin altına düşene kadar dakikada bir derecesini kontrol edin daha sonra soğutmayı bırakın ama derecesini ölçmeye devam edin.

Bilincini kaybetmeye başlarsa solunumunu kontrol etmelisiniz. Eğer solunumu durursa suni solunum yapın ve ambulans çağırın.


alıntı