Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Çocuklarda Ev Kazaları
çocuk kazalarında ilk yardım bilgileri - ev kazalarına karşı çocukların korunması - çocuklar için evde alınacak ilk yardım önerileri - acil ilk yardım çantası

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz büyürken küçük kazalarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bunlar çoğunlukla küçük kesik ve berelerdir ama büyük kazalara ve acil durumlara karşı da hazırlıklı olmanız gerekir. Tüm anne babalar kazalarla hızlı etkili ve sakin bir şekilde baş edebilmek için temel ilk yardım tekniklerini bilmelidir.

Etkili ilkyardım için ilerleyen sayfalarda anlatılan teknikleri anlamanız uygulamanız ve evinizde bir ilkyardım çantası bulundurmanız gerekir. Çantaya acil durumda kolay ulaşılabilmeli ve ancak çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

Acil İlkyardım Çantası

Çok fazla karı veya diğer vücut sıvılarının kaybıyla seyreden ciddi kazalar şoka neden olabilir bu her zaman ciddi bir olaydır. Diğer aciller arasında boğulma hava yollarını tıkayan ciddi bir solunum yolu hastalığı suda boğulma ve bilinç kaybı bulunur. Acil müdahale hayat kurtarıcı olabilir.

Sargı bezi
Elastik bandaj
Üçgen bandaj
Gazlı bez
Pamuk
Plaster
Cerrahi bant
Termometre
Makas
Cımbız
Çengelli iğne
Antiseptik krem
Parasetamol şurubu

Öncelikler

Çocuğunuz bir kaza geçirdiğinde önceliklerinizi iyi belirlemelisiniz. Orada bulunan herhangi bir yetişkinden ambulans çağırmasını isterken siz de kontrol listenize bakmalısınız. Eğer yardım edecek kimse yoksa ambulans çağırmadan önce kontrol listenize bakmalısınız:

Çocuğunuz tehlikede mi?
Mümkünse çocuğunuzu tehlikeden veya tehlikeyi çocuğunuzdan uzaklaştırın. Kendinizi riske atmayın kırık şüphesi varsa çocuğunuzu hareket ettirmeyin.

Bilinci yerinde mi?
Çocuğunuzu omuzlarından hatifçe sarsın ve adını seslenin.

Hava yolu tıkalı mı?
Çenesini kaldırıp başını arkaya eğerek çocuğunuzun havayolunu açın. Tıkanıklığı varsa temizleyin.

Nefes alıyor mu?
Çocuğunuzun ağzına eğilerek nefesini dinleyin ve yanağınızda hissetmeye çalışın. Göğsünün inip kalkışını izleyin. Beş saniye içinde nefes alma belirtileri yoksa beş kez suni solunum yaptırın.

Nabzı var mı?
Kol veya boynundan nabzına bakın veya elinizi bebeğinizin göğsüne koyup kalp atışlarını sayın. Normal nabız sayısı bebekler için dakikada 120 atımdır; daha büyük çocuklar için daha azdır. Eğer nabız yoksa veya dakikada 60’dan azsa bir dakika için dönüşümlü kalp masajı ve suni solunum yapın ambulans çağırın mümkünse çocuğunuzu götürürken yeniden canlandırmaya devam edin.

Ambulans çağırın
Çocuğunuzda solunum güçlüğü veya bilinç kaybı varsa ambulans çağırın veya bir yetişkinden çağırmasını isteyin. Çocuğunuzu yalnız bırakmamaya çalışın ve yeniden canlandırmaya başlamaya hazırlıklı olun.

alıntı